PDA

Arată versiune întreagă : cazier

31.01.2006, 10:07
V-as ruga sa ma ajutati cu raspunsul la 2 intrebari:

1. Sunt in statele unite de 4 ani cu viza H1. Am castigat loteria vizelor si urmeaza sa am interviul la consulatul din Bucuresti in 22 martie. Nu am locuit in alta tara in afara de SUA si Romania. De unde trebuie sa obtin cazierul - SUA, Romania sau ambele tari?

2. La cat timp dupa interviu se primeste plicul cu actele necesare pentru intrarea in statele unite? Imediat dupa interviu sau dupa o perioada de timp?

Multumesc anticipat!

foryoutupac
31.01.2006, 14:20
Din cate imi aduc eu aminte,trebuie sa prezinti cazierul din Romania si
din USA scrie acolo cam la ultimele pagini, nu sunt sigur.

Actele le primesti atunci pe loc,numai ca nu poti sa pleci exact in aceea zi, numai a doua zi smileys/smiley36.gif.

Multa Bafta La Interviu!!!

GNChicago
31.01.2006, 16:54
Dupa cite stiu obtinerea cazierului din USA e f. simpla, nu dureaza mult si nu strica sa-l ai in buzunar decit sa strigi dupa el de peste baltoaca.....

03.02.2006, 00:57
Aveti dreptate, multumesc de sfaturi.

dana_pascan
03.02.2006, 04:18
Pentru cazierul american....te duci la orice birou al politiei locale. Au un formular special pe care o sa-ti ia amprentele. Le spui ca-ti trebuie pentru viza. Unele birouri de politie au o taxa pentru luarea amprentelor, dar e ceva simbolic (in jur de $5). Apoi faci un Money Order de $30 si i-l trimiti impreuna cu formularul cu ampretele la FBI. Da-mi un mesaj pe PM daca ai nevoie de adresa. Procesarea dureaza in jur de 6-8 saptamani. Eu tocmai l-am primit acum cateva zile.

Poti obtine si cazierul romanesc tot aici, prin Ambasada, dar sincer nu ti-as recomanda. Dureaza prea mult, desi pe site zice 6 saptamani, la mine au trecut deja 12 si nici o veste. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gifI-am sunat si mi-au zis ca am rabdare ca vine....incet cu treaba buna. Probabil ca ei cred ca eu am cerut cazierul numa' asa de distractie , nu ca mi-ar trebui la ceva.... Deci daca nu te duci tu in Romania sa-l scoti personal, mai bine fa o procura sau alte "monkey business" dar nu-ti recomand servicile Ambasadei Romane din USA.

dana_pascan
03.02.2006, 04:22
Un sfat pentru toti cei din USA care se pregatesc sa paraseasca teritoriul....nu strica sa cerezi cazierul de la FBI inainte sa plecati. S-ar putea sa va scuteasca de multe dureri de cap mai tarziu, daca va decideti sa va reintoarceti in USA sau sa emigrati in alta tara. (Canada). Si oricum e bine sa ai la mana dovada oficiala ca "ai fost cuminte" cat timp ai fost aici.smileys/smiley2.gif

03.02.2006, 14:40
Dana, sfatul tau e bun in teorie, dar..

Orice act de acest fel are o anumita valabilitate. De ex. cazierul judiciar in Romania e valabil "6 luni de la data eliberarii si numai

kitty
21.02.2006, 20:19
Dana, te rog spune-mi daca si cei care sunt cu viza de turist in USA pot cere cazierul si daca ii vor ajuta la ceva.

Iti multumesc mult!