PDA

Arată versiune întreagă : viza J1 requirements

gavroche
31.01.2006, 04:30
salut...am niste neclaritati cu privire la viza J1 iter cultural exchange...cat de greu se obtine...ceva statistici:),daca se poate...si care ar fi cerintele la ambasada...eu nu am carte de munca,proprietati,nu sunt casatorit,copii,nimic,pot prezenta doar o recomandare de la locul de munca actula,am o viza de uk...ajuta?....

mariacipri
03.02.2006, 09:07
Eu am venit in SUA cu acest tip de viza. Nu a fost greu de loc. Am avut chiar si o adeverinta falsasmileys/smiley87.gif, de la firma unui prieten, cum ca am lucrat acolo o perioada de cateva luni, pt. ca era in domeniul in care urma sa "lucrez" in SUA.

La Ambasada, nici macar nu mi-au cerut adeverintele. Mi-au verificat doar hartiile pe care a trebuit sa le completez la ei si diplomele. La fel au facut si cu logodnicul meu, care a fost in aceeasi situatie ca si mine. Nici noi nu am avut nici proprietati, nici copii, doar o diploma de la facultate .

Din experienta si din auzite, am tras concluzia ca acest tip de viza este cel mai usor de luat. Problema este "2 year residency", iar solutia este sa aplici pt. waiver imediat ce ai ajuns aici.

Sper sa te ajute ce ti-am scris. Multa bafta.

Pa, pa,

Maria

gavroche
03.02.2006, 21:01
da,merci mult de informatii...mi-ai mai dat niste speranta...ca incepuse sa-mi fie frica de ambasada aia...offff...
merci