PDA

Arată versiune întreagă : help!!!!!!!!!!!!!

kika
28.01.2006, 08:57
Hello!

Am si eu o rugaminte la voi!Vreau sa aplic pentru un contract live-in -caregiver,dar as dori ceva informatii de la cineva care a ajuns deja in canada cu un astfel de contract.

Ma intereseaza cat dureaza dupa ce trimiti actele,daca poti locui si in alt loc,nu la familia respectiva.Ce se intampla in caz de casatorie,cu un rezident permanent sau un cetatean canadian?Pot interveni schimbari in contractul meu?Daca cineva e dispus sa-mi ofere cat mai multe informatii,rog sa-si lasa dresa de mail unde-i pot scrie sau un nr de tel.Thanks.

GNChicago
28.01.2006, 10:20
De obicei se procedeaza invers si anume tu dai coordonatele tale si daca vrea cineva te contacteaza.

Cit priveste contractul, casatoria, rezidenta, toate trebuie privite separat.Daca te casatoresti, asta e problema ta personala, dar contractul de munca ramine valabil. Statutul de immigration poate fi schimbat, banuiesc legat de sot.raspunsul e bazat pe o logica, fara sa stiu legile din canada.

robertocris
10.03.2006, 07:42
In ipoteza ca ajungi in Canada cu viza de turistsi te casatoresti ai doua variante:

1.nu maipleci in Romania si iti faci dosarul pentru Canada de aici si dureaza1 an timp in carenu ai drept de lucru

2. pleci in Romania, faci dosarul acolo sidureaza cca. 6 luni.

Asa mi s-a spus de la un birou deavocati cu emigrarea de aici din Toronto.

Mias
19.03.2006, 21:22
Buna.

Am aplikat on-line la www.emigrarecanada.ro cam 2 luni ago. azi am
primit un e-mail ca cika as fi invitata la inerviu, si sa prezint doar
8 poze de fecare membru, plata de 550 euro, si o ancheta completata de
fiecare membru.

Este adevarata chestia asta. Daca cineva poate sa-mi spuna, ce fel de
inerviu e asta, fara prezentare de restul actelor, ca doar a fost o
aplicare on-line, i-asi fi recunoscatoare.

Bag textul, si adresa e a ambasadei canadiene in ro.

Cererea D-stra a fost selectionata. Va rugam sa va prezentati in data de 10.04.06 la 13.30 pe adresa: N. Iorga 39/a Bucuresti.

Merci anticipat.

ovex
20.03.2006, 03:42
Hai sa-ti spun eu cum e treaba:adresa Ambasadei Canadei este:
Ambasada Canadei
Str. Nicolae Iorga nr. 36
010436 Bucuresti
Tel:
021-307.5000
Fax: 021-307.5014
E-Mail:bucarest-immigration@international.gc.ca </span></span></font>
</font>
Pe aceeasi strada,dar peste drum de ambasada,probabil la nr. 39.este un soi de constructie pe care-l recunosti ca ar fi de fapt legat de emigrare doar printr-o chestie alb-rosie pe care scrie ... canada.Cei care au fost la Ambasada Canadei sau au mers spre Piata Romana stiu despre ceea ce vreau eu sa spun.Faptul ca ai incercat oarecum sa-ti evaluezi sansele pe acel site,care este de fapt al firmei sus mentionate,NU TE OBLIGA LA NIMIC FATA DE ACEA FIRMA SI NU ITI CONFERA NICI O SIGURANTA CA EMIGRAREA TA ESTE POSIBILA!!!!!
Ceea ce pot eu sa-ti spun este ca,cunosc foarte multa lume care A DAT BANI GREI,STRANSI CU GREU UNOR FIRME DE EMIGRARE SI S-AU TREZIT CU BANII LUATI(DE LA 2000 DE EURO IN SUS)SI AU RAMAS SI IN ROMANIA.Nu este rau bineinteles ca incerci sa vezi cum stai cu punctajul,ce sanse ai sau pe ce te poti baza,dar crede-ma ceea ce fac ei pe sumele alea exorbitante,tu poti sa faci acasa,cu o cafea in fata si nu depinzi de nimeni.Acest forum pe care esti si citesti in momentul asta,este creat CHIAR PENTRU ASTA:PTR. A AJUTA OAMENII SA-SI FACA O IDEE DESPRE EMIGRARE,APOI SA-SI FACA SINGURI ACTELE DE EMIGRARE SI DE CE NU,SA STABILIEASCA LEGATURI DE PRIETENIE POATE PTR. O VIATA ACOLO IN CANADA!
Decizia e a ta bineinteles,dar eu te sfatuiesc sa nu apelezi niciodata la astfel de firme.Scrie-mi mai bine aici pe forum ce scoli aveti,ce vechime,ce meserii aveti,daca aveti copii si cam care sunt nivele de franceza si engleza pe o scara de la 1 la 12.Am sa va fac eu punctajul preliminar,vom discuta impreuna cam ce trebuie facut in functie de ceea ce v-am zis sa scrieti mai sus si o sa vedeti cum se lumineaza totul.Deci....repet decizia iti (sau va) apartine.