PDA

Arată versiune întreagă : examenul de ingineri in Illinois

marioana
28.01.2006, 07:51
M-ar interesa impresii despre examenul cese da pentru ingineri, in special pentru civil engineers. Prietenul meu este angajat intr-o firma care face proiectari de autostrazi si intersectii si vor sa il trimita sa dea examneul.
Am aprofundat putin subiectul si am descoperit urmatoarele : pentru Illinois examenul de fundamentals in engineering cere :
1. evaluarea diplomei de o institutie acreditata
2. testul TOEFL
3. 4 ani de experienta

A mai dat cineva acest examne in Illinois?
Mi se pare mult 4 ani de experienta. Si acesti 4 ani de experienta cum faci dovada lor?
Si apoi evaluarea diplomei...prietenul meu a terminat la universitate calculatoarele, cat din asta se recunoaste? El a facut si masterul, dar spre deosebire de politehnica la universitate nu se face fizica...

GNChicago
28.01.2006, 09:26
Cind prezinta diploma cu materiile studiate sa prezinte cit mai pe larg fiecare capitol studiat la scoala. Sau si mai bine, sa ceara programa de aici si sa vada el primul ce anume lipseste, ce materii nu a facut, ptr a nu fi nevoit sa cumpere prea multe cursuri.

Succes!

marioana
28.01.2006, 23:29
Noi speram sa nu fie nevoie sa ia cursuri in plus, dar asta o sa vedem. Problema cea mare e cerinta de 4 ani de experienta. Chiar nu poti sa dia examenul fara cei 4 ani?

GNChicago
29.01.2006, 07:25
Cred ca vor apare obstacole la angajare fara un license de aici ptrca daca se intimpla ceva compania de asigurari va intreba de ce a fost angajat fara license de aici.....

marioana
29.01.2006, 08:00
Tocmai asta e, ca el e angajat acolo dar bineinteles ca nu pe post de inginer ci de tehnical consultant. Cei din companie sunt destul de incantati de el si ar vrea sa il promoveze dar nu prea pot fara examenul asta...si el nu are deca 2 luni experienta si pana la 4 ani...

Ceea ce mi se pare ciudat e ca pe site aici http://www.ncees.org/licensure/licensure_for_engineers/

zice ca dupa facultate dai examneul asta, apoi castigi experienta si apoi dai examneul care iti da drept de semnatura pe proiect..pe cand pe site-ul de inginerie din Illinois zice ca pentru primul examen iti trebuie 4 ani de experienta...de aia vroiam sa stiu daca a dat cineva examenul asta in Illinois si care sunt cerintele exact...