PDA

Arată versiune întreagă : Am nevoie de informatii !!!!!

gabydeny
15.12.2004, 10:30
Va rog frumos daca are cineva vreo adresa de site sau stie cumva ce acte am nevoie pt. reintregirea familiei, pt. Canada.

Sotul meu este rezident canadian, iar noi ne-am casatorit in septembrie 2004.

Am vrut sa merg in vizita la el acum de sarbatori, si cei de la ambasada nu mi-au dat viza turistica, pe motiv ca trebuie sa aplicam pt reintregirea familiei. Va rog daca cineva stie mai multe despre acest procedeu si ce acte avem nevoie...

maris
16.01.2005, 05:27
Salut.Sper ca-ti va fi de folos informatia mea.Problema e ca nici eu nu stiu prea multe despre pasii ce trebuie urmati ptr.reintregirea familiei.Ptr.acte citeste www.immigration-quebec.ca (http://www.immigration-quebec.ca/) la sectiunea de reintregire a familiei!,iar in privinta pasilor(din spusele cunostintelor)sunt urmatorii:casatorie--->schimbare acte pe numele nou-->completare acte(medicale cat mai iute pt ca ei iti dau o hartie ce trebe neaparat anexata la formularele tale)-->depus acte-->sotul semneaza o hartie cum ca se angajeaza sa te pareneze si cere csq(certificat selection quebec) tu semnezi o cerere pe care i-o trimiti lui,da nu mai is asa sigura--->vine csq(care e o hartie foarte importanta)--->viza
sunt nista taxe de platit...unele destul de mari...cu cat sunt platite mai repede cu atat vine viza mai repede. Daca sti ceva mai mult decat mine te rog anunta-ma si pe mine.Noi inca nu ne-am casatorit.MULTUMESC

Roxa
27.01.2005, 17:26
Doamba/Domnisoara
Procedura de sponsorizare si implicit actele necesare depind de provoncia unde se afla sotul dvs.

Sint acte pe care sotul dvs. trebuie sa le prezinte:
1. Aplicatia pentru sponosrizare care cuprinde date personale( fotocopii dupa cardul de cetatenie si pasaport, certificat de nastere, certificat de casatorie), povestea cum v-ati cunoscut, date financiare, scrisoare de la serviciu, statement of account de la banca unde are deschis contul in care sa dovedeasca intrarea in cont in mod regulat a unei sume reprezentind salariul, Income Tax Return din ultimul an. Tot sponsorul va semna un Undertaking in care se angajeaza sa va sustina financiar pe dvs. pe o perioada de 3 ani de la venirea in Canada, si ca este raspunzator pentru dvs. in sensul ca dvs. nu aveti dreptul sa cereti asistenta sociala ( Wellfare) atita vreme cit sinteti sponsorizata.

Sin documente pe care dvs. trebuie sa le pregatiti:
1. Actele de identitate (act de nastere, act de casatorie, actul in care v-ati schimbat numele , daca va schimbati numele, copie dupa pasaport
2. Actele de scoala - fotocopi legalizate si traduse dupa diploma de la liceu si/sau facultate, transcripturile cursurilor de la facultate traduse si legalizate
3. Scrisoare de la serviciu - tradusa si legalizata
4. Cazier judiciar- tradus si legalizat
5. Certificat de la circa financiara ca nu aveti datorii
6. Aplicatia Schedule 1 si un document care face parte din aplicatia sotului, si care trebuie sa o semnati
7. Vizita medicala- actele va vor fi trimise de sot, mergeti si faceti vizita medicala si vii se da un numar de dosar, acel numar de dosar este atasat la dosarul de emigratie.
Intreaga aplicatie este trimisa in Canada si de aici se trimite ambasadei din Bucuresti decizia de chemare/sau nu la interviu.
Pentru informatii suplimentare, ma puteti contacta la adresa de pe site-ul www.carointernationalimmigration.ca

Regards,

tabarnak
23.02.2005, 10:05
Daca cerem reintregirea familiei din Romania
procesul de aprobare poate dura si 2 ani, ceea ce e
ridicol, cand e vorba de casatorii pe bune ce oameni
normal ar accepta sa mai stea separati inca 2 ani?
Am o prietena nemtoaica, casatorita cu un canadian,
acesta a mers cu ea la ambasada canadei din
germania care i-au dat fetei viza de vizitator pe 6 luni,
iar odata ajunsa in canada ea si-a depus actele
pentru rezidenta...e cu mult mai simplu si in acelasi
timp si omeneste, de ce sa stea doi oameni
separati pana cand niste functionari ajung la
concluzia ca merita sau nu sa fie impreuna?

ovex
28.02.2005, 03:08
www.immq.gouv.qc.ca/francais/immigration/garant-parraine/eta pe.html .Toate datele care te intereseaza le gasesti la adresa de mail de mai sus.

Numai bine!