PDA

Arată versiune întreagă : religios

Pagini : 1 [2]

lebada
28.01.2007, 22:17
Ruga<O:P></O:P>
Paul Verlaine<O:P></O:P>
<O:P></O:P>........................<O:P></O:P>
Mi-e teama, Doamne!<O:P></O:P>
Vad, simt, inima-mi tresalta<O:P></O:P>
Dar cum ao putea oare<O:P></O:P>
eu, cel marunt, cel rau<O:P></O:P>
Sa fiu iubit de Tine, <O:P></O:P>
sa fiu alesul Tau<O:P></O:P>
Tu ce-nspaim

Larvatus2
29.01.2007, 01:49
Dar sunt constient ca toate realizarile mele nu se datoresc inteligentei sau talentelor mele deosebite, pt ca nu sunt nemaipomenit de inteligent si nici talentat, ci multumita lui Dumnezeu care ma binecuvantat si a raspuns rugaciunilor melesmileys/smiley32.gif

Constient poate esti, insa logic, imi pare rau, nu prea! E total posibil ca realizarile tale sa se datoreze altor factori decat inteligentei sau talentului tau (poate figenerala situatia asta intr-o anumita masura), insa ca asta e multumita lui Dumnezeu, nu prea e asa sigur; nu de alta, insa inainte sa poata face ceva, pozitiv sau negativ, Dumnezeu trebuie sa existe, adica trebuie sa aiba o existenta dovedita. Iata cum arata gandirea logica, ca tot se discuta asta pe un alt subiect . . .

29.01.2007, 02:59
Larvatus, fiecare cu logica lui!
Unii au nevoie sa vada ca sa creada; eu zic ca intai trebuie sa crezi ca sa vezi...

angeline
29.01.2007, 19:57
http://smg.photobucket.com/albums/v235/SmileyMags/Dollz/th_Boots.gif...oarecumfolosind gandirea logica in momentul in care vizualizezi, practic percepi un obiect, o persoana, fenomen naturalin campul tau vizualnu mai este necesara actionarea si functionarea starii de credinta...sigur omul, pentru a-si justificacat mai pregnant si cu o certitudine cat mai mare o anumita vizualizare, constient sau nu, este interesat si tentat dupa etapa vizualizariiin a-si folosi si celelalte simturi cueste dotat...

lebada
29.01.2007, 22:10
<b style="">Momentul de evlavie</span>[/b]

<b style=""><i style="">

30.01.2007, 12:03
Lebada, sint foarte placut impresionat de cunostintele tale si de evlavia ta. smileys/smiley4.gif

lebada
30.01.2007, 20:57
Momentul de
evlavie</span></span>

<i style="">

lebada
30.01.2007, 21:01
Mersi Sex</span>. Cunoştinţele le
posed din ceea ce citesc. Oricum, nu mai sunt at

31.01.2007, 00:55
Lebada, eu cred ca cunostiintel tale consta in copy/paste cuvint cu cuvint ce au scri altismileys/smiley2.gif

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou13.htm</span>

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou31.htm</span>

http://www.crestinortodox.ro/Articol_detaliu_Predica_la_Dumi (http://www.crestinortodox.ro/Articol_detaliu_Predica_la_Duminica_a_XXXII_a_dupa _Rusalii_178_179_12260.html) nica_a_XXXII_a_dupa_Rusalii_178_179_12260.html </font></span>

</span>

31.01.2007, 00:59
Larvatus, cred ca tu ar trebui sa-ti faci biserica ta virtuala; ai castigat deja pe Larvatus2, ChristianT si Melina ca adeptismileys/smiley36.gif

31.01.2007, 03:45
Larvatus, cred ca tu ar trebui sa-ti faci biserica ta
virtuala; ai castigat deja pe Larvatus2, ChristianT si Melina ca adeptismileys/smiley36.gif
Nu tin minte sa fi dat la nimeni dreptatesmileys/smiley9.gif,daca nu vin cu texte copiate de undeva asta nu inseamna ca nu simt.E usor sa arunci cu citate,dar mai greu este sa le si simti.A mai spus-o si Mugatu ca exista si credinciosi doar cu nume.Poate ca exista si atei care cred ,cine stie.Nu totul se rezuma la biserica si la biblie.Si nu uita ca multi au fost atei inainte sa devina credinciosi.smileys/smiley2.gif

Lavatus aduna informatii ca sa lamureasca pe
altii sau pe el insusi??<!--[if gte vml 1]>

</v:ulas>

<o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"/>
</v:shape>

</v:shape><![endif]-->file:///C:/DOCUME%7E1/ailari&#111;n/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif eu nu vreau sa conving pe nimeni si nici nu
pot fi convinsa,fiindca nu vreau sa fiu convinsa 100% de ceva.Prefer sa pastrez
20 % pentru mai tirziu</span><!--[if gte vml 1]>

</v:shape><![endif]-->file:///C:/DOCUME%7E1/ailari&#111;n/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif

Dar istoric vorbind sint interesata ,imi place istoria religiilor

31.01.2007, 03:56
si daca vrei sa stii parerea mea sincera despre toata treaba ,prefer sa nu ma gindesc la asa ceva fiindca stiu ca ma depaseste.Mai bine stau deoparte.Mi-am dat si eu cu parerea unde am crezut ca a fost cazulsmileys/smiley17.gif.Si ce este in sufletul meu este treaba mea ,in nici un caz nu m-as deschide sufleteste sau emotional pe un forum public.

31.01.2007, 05:22
Melina, daca citesti Patericul cu vietile Sfintilor Parinti a Bisericii Crestine Primare, cred ca o sa iti dea increderea pe care o cauti. Daca totusi doresti sa devii adepta la vreun nou cult,e libertatea ta, daca deja esti, sa fii sanatoasa, dar sectele se numesc doar "Adunare", nu Biserica. Biserica este o entitate sacramentalasi liturgica,pe care o are doar cea Catolica si cea Ortodoxa.

31.01.2007, 06:00
Lebada, faci foarte bine ca citesti texte duhovnicesti, si ca indemni si pe altii la a cauta pe Dumnezeu in viata lor. Am citit si eu putin, dar pe mine cel mai mult m-a ajutat participarea la sfintele slujbe, Liturghia (cu Sfinta Impartasanie), Sf. Maslu, Vecernii, etc., pentru ca, credinta noastra este una sacramentala, si sfintele taine si daruri ale lui Dumnezeu le primim in timpul acestor slujbe liturgice. Asta este menirea slujbelor, apropierea de drumul sfintirii. Pentru ca toti sintem pacatosi, si cind recunoastem si ne smerim pe noi insine ca pacatosi, Dumnezeu ne iarta; dar pe cei care sint mindri, si ipocriti si se dau drept sfinti cind sint mai pacatosi, aiaprovoaca scirba, si oamenilor, si lui Dumnezeu. Pentru mine asta provoaca emotii, fiindca am avut o nevasta care se dadea o sfinta si mi-a facut mult rau, si mie si copiilor nostri; si acum nu mai suport ipocritii prefacuti.

Singurul lucru pe care cred ca il gresesti, din ce am vazut pina acum, este ca, din dorinta sa fii omenoasa si sa cooperezi, si sa nu ranesti inima altora, ca spui ca "poate" ceva este precum spune cite un sectant, si asta este pacat (de care am fost si eu vinovat inaintea ta). Ortodoxia are dogma ei, pastrata precum ne-a lasat-o Iisus, ca de aceea a venit, sa ne dea exact ce avem de facut, fara sa fie dubii, fara sa existe legitim nici un "Poate o fi si invers". Nu inseamna sa insultam sau sa ne certam cu ceilalti, dar putem saspunem si sa ne mentinem invatatura politicos ("te respect, dar imi pare rau, eu nu sint de acord cu erezii"), sau sa evitam discutia daca ceilalti sint pusi pe scandal, dar nu sa compromitem dogma invataturii, doar de dragul politetii,ca de exemplu, Dumnezeul Crestin este doar Sfinta Treime: Tatal, Fiul, Sfintul Duh; nu doar unul din ei, cum cauta alte secte pagane monoteiste, dupa moda globala sincretista. Daca esti ademenita in discutii la nivel complicat unde nu ai pregatire, intreaba pe parintele tau duhovnic, nu te aventura nepregatita. Pentru ca, mai ales pe internet, copii si oameni mai slabi pot citi ce e scris, si daca ei cad in pacat din cauza noastra, din cauza ca noi nu ne cunoastem destul credinta, si ii invatam gresit, noi putem da socoteala pentru sufletul lor si pacatele in care cad acestia. Doamne fereste.

Lebada, iti doresc sanatate si numai bine, si sa urci cu bine treptele duhovnicesti ale Credintei Ortodoxe! smileys/smiley1.gif

lebada
31.01.2007, 06:09
Traian V. Eu cred ca o minte iscusita nu e preocupata pe acest topic de religie,daca dau eu copy paste sau nu. Problema ta, a mea si a altoraar fi daca treci pe la acest topic (unde nu am scris numai eu, desi eu l-am initiat),sa vezi daca te regasesti

lebada
31.01.2007, 06:50
Sex, eu am deschis acest topic casa posteze oricine,indiferent de credinta lui, fie ca-i budist sau reprezentant al bisericii scientologice. Eu respect din acest punct de vedere, sau cel putin ma straduiesc, orice semen, indiferent ca-i baptist, pentiscostal, adventist de ziua a saptea, iehovist sau mai stiu eu ce. Eu cred ca la urma urmei fiecare postare are o morala crestina, din care se deduce limpede ca indiferent de credinta ta, trebuie

31.01.2007, 06:51
Melina, daca citesti Patericul cu vietile Sfintilor Parinti a Bisericii Crestine Primare, cred ca o sa iti dea increderea pe care o cauti. Daca totusi doresti sa devii adepta la vreun nou cult,e libertatea ta, daca deja esti, sa fii sanatoasa, dar sectele se numesc doar "Adunare", nu Biserica. Biserica este o entitate sacramentalasi liturgica,pe care o are doar cea Catolica si cea Ortodoxa.

Sa traiesti
! </span>

</span>

31.01.2007, 12:26
[QUOTE=lebada]Mersi Sex</span>. Cunoştinţele le
posed din ceea ce citesc. Oricum, nu mai sunt at

31.01.2007, 12:41
Daca totusi doresti sa devii adepta la vreun nou cult,e libertatea ta, daca deja esti, sa fii sanatoasa, dar sectele se numesc doar "Adunare", nu Biserica. Biserica este o entitate sacramentalasi liturgica,pe care o are doar cea Catolica si cea Ortodoxa.
Sex_la_greu</span>, mai usor cu sexul si explicane si noua de unde si pana unde numai catolici si ortodoxi sunt biserici sacrametale? Poate tu esti confuz si crezi ca Sacramentale insemna ca sunt din Sacramentosmileys/smiley5.gif A fi sacramental insemna a fi sfintit! In ochii tai numai biserica ta este sfanta, insa pentru milioane de alti credinciosi biserica lor este cea mai sfanta, iar pentru ChristianT</span> si Larvatus</span> nici una nu este sfanta.

lebada
31.01.2007, 18:43
Traian V.</span> Nu mă simt nici
slabă, nici timidă ca să am nevoie de măgulirile cuiva. Sunt alţii pe
aici care nu pot trăi făr

lebada
31.01.2007, 18:45
<h1 style="margin-right: 42.8pt; text-align: justify;"><i style="">Momentul
de evlavie</span>[/i]</h1>

<b style="">Mijlocitorul</span>[/b]

01.02.2007, 09:04
Traian V, am toate explicatiile pentru tine, e pe vine, putzintica rabdare. Sari peste paragraful urmator, si vezi celelalte, si imparte-le si lui Lavarus si ChristianT partile care crezi de cuviinta.

Lebada, iti multumesc, si vreau sa fie clar ca respect dreptul fiecaruia sa aiba orice religie vrea el sau ea. Dar daca a apartent la o religie, inseamna ca trebuie sa respecte ritualurile, traditiile, liniile acelei religii, felul de inchinare a acelei religii, nu sa se apuce sa faca schimbari de capul lor, ca nici o religie nu permite asta. Fiecare religie impune o anume conduita. Daca cineva e alta religie, il respect din tot sufletul, si ii respect dreptul sa se inchine dupa traditia lui. Nu asta e problema aici. Ca fiecare se inchina dupa religia lui e treaba fiecaruia, fiindca e sufletul lui in joc. Nu e treaba mea, nu incerc sa convertesc pe nimeni, sau sa conving pe nimeni; scriu aici ca sa imi postez opinia mea ca Ortodox, atita tot, si respect vechile religii, adica nu am treaba cu ele,si eupracticdoarCrestinismul Ortodox. Problema vine cind vin secte noi, formate de nicaieri azi sau mai ieri, si zic ca nu trebuie sa mai respecte traditia veche a religiilor, cum fac noile secte, de zic ca nu mai e nevoie de biserici, moschei, temple, nici de preoti, si sectele imprastie confuzie, si idei noi cum ca orice confuzie zic noile secte, doar asta sa fie acceptat. Vechile religii se respecta intre ele foarte bine, si fiecare are un teritoriu si o ideologie foarte bine definita, si traditii, si nu intra una peste alta, e respect reciproc. Problema e ca sectele noi de aziconfuze, vin si zic ca trebuie abandonate vechile traditii, vechile religii traditionale, si ca noile secte au tot adevarul teologic. In realitate, noile secte, nu au nimic sfintit, nu au nici un text sacru intact pe care sa se bazeze. Pe cind toate vechile religii traditionale au cite ceva sacru, vechii profeti pe care se bazeaza. Deci, nu exista conflict intre religii; fiecare se respecta reciproc. Conflictul e facut de noile secte, care-s intolerante de vechile traditii, si vor sa faca toate vechile religii stabilite sa isi paraseasca vechile traditii. Nu e intre religii problema. E intre nou si vechi, pentru ca noul ataca vechiul. Si problema asta o au toate religiile. Cit despremiscarea ta de a avea comuniune cu toti sectantii,mie mi se pare ca tu nu ai o viata duhovniceasca de faci asta, nu te supara acum,adica, nu mergi la sfintele slujbe si sa te spovedesti si impartasesti cel putin saptaminal, ca atunci ai sti diferenta si ce trebuie sa faci. Nu neaparat ca ti-ar spune preotul, dar viata liturgicaare felul ei de a te modela si de iti da moralitatea si evlavia, nu e nevoie sa o iei de la sectanti satanisti, careau facut schimbari pe care nici demonii nu au curaj sa le faca, si nu isi cunosc Dumnezeul la care se inchina, pentru ca odata zic secteleca e asa, miine zic sectelealtfel, poimiine, altfel. Dumnezeu nu se schimba, e acelasi. La fel si Sfinta Traditie Ortodoxa, e neschimbata din ce a lasat Iisus. Si Domnul Iisus nu mijloceste intre oameni si Dumnezeu dupa bunul plac si interes al tuturor care nu respecta mostenirea Lui; ci numai pentru cei care fac toate lucrurile lasate de Iisus prin Sfintii Apostoli, care au lasat prin Sfintii Parinti, care prin linie directa canonica au lasat pina azi prin preotii Ortodocsi Crestini. Sfinta Traditie si Sfintele Taine este mostenirea lasata de Dumnezeu noua prin Iisus, cuvintul Lui facut om sa il putem vedea, intreba, atinge, ca sa se convinga toti ca Toma.

Mai oameni buni, hai sa nu aruncam cu vorbe aiurea despre lucruri pe care nu le stim. Esenta lui Dumnezeu, in primul rind, este de necuprins pentru noi oamenii, si este de necuprins si pentru ingeri. In plus, n<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

lebada
01.02.2007, 23:33
<h1 style="margin-right: 42.8pt; text-align: justify;"><i style="">Momentul de evlavie</span>[/i]</h1>

<b style="">Calea Fiului lui Dumnezeu</span>[/b]

<i style="">

02.02.2007, 07:50
Iar din Sfinta Traditie Ortodoxa Crestina a fost scrisa Evanghelia, Noul Testament. Si Sfinta Biblie Ortodoxa precum a lasat-o Iisus, este versiunea Septuaginta, ultima publicatie in Romaneste fiind facuta de P.S. Bartolomeu Anania, in anul 2001. Sfinta Traditie, Sfinta Biblie nu a venit in existenta sa fie schimbate dupa bunul plac al fiecaruia. Ca acum exista mii si mii de secte, care se cheama Crestine, dar nu respecta nimic din Sfinta Traditie lasata de Iisus, nici cruce nu isi fac, si schimba dupa interese textul si interpretarea Sfintei Biblii, si promoveaza puncte de vedere pe care si demonilor le este frica sa promoveze, pina si demonii respecta "si se cutremura" de Dumnezeu.

Sex_la_greu, inteleg ca nu-mi este adresata mie predicuta de mai sus, dar nu pot sa ma abtin si sa nu ma bag si eu in vorba. Sunt de acord cu tine ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, dar nu inteleg ce te face pe tine sa crezi ca traditia ortodoxa este lasata de Isus; unde in Biblie sunt scrise toate aceste traditii? Eu iti pot da capitol si vers unde spune sa nu faci ce zice sfanta ta traditie. In care carte din Noul Testament (sau vechiul daca vrei), scrie ca trebuie sa-ti faci cruce? Unde scrie sa te inchini la icoane si sfanti? Unde scrie ca trebuie sa spui parinte la popa, sau ca duminica este ziua cea sfanta? Astept raspunsul tau, pentru ca eu stiu unde este scris ca aceste lucruri sunt numai niste traditiii inventate de oameni si nu de la Isus.

02.02.2007, 10:02
Mai Mugatu, este foarte mult de explicat, si nici timpul meu, nici spatiulpe acest site, nu permite. Daca tu cu adevarat doresti sa inveti raspunsurile adevarate la intrebarile tale, fa-ti timp, mergi si intreabaun preot Ortodox. Eu aici pe site nu incerc sa car discutii extrem de grele de teologie comprehensiva in totalitate, ci doar citeva perspective Ortodoxe folositoare pe topic, citeva rindurica raspuns la ce vadsi atit. Deja am postat mai mult decit aveam intentia sa postez, si nu doresc saintru adincde tot in discutie; nu are sens, daca nu stii si chiar vrei sa afli cu adevarat, ca sa te indrepti pe calea cea buna, ti-am zis, intreaba un preot Ortodox. Daca tu ma intrebi asta doarca sa macombati, ca sa gasesti nod in papura ca orice as zice eu e gresit, si doar ca sa promovezivederea sectanta, atunci, chiar daca ti-as raspunde cu 100 pagini in loc de acest mic post,nu te-ar ajuta mare lucru.

In primul rind, Sfinta Biblie (versiunea Septuaginta) e scrisa din Sfinta Traditie Ortodoxa lasata Apostolilor, care a decis ce texte vor intra in carte si de ce. Mai exista si alte versiuni ale Bibliei, ale altor culte, scrise mult mai recent. Si Biblia (Septuaginta) a fost scrisa din Sfinta Traditie Ortodoxa a Apostolilor, deci Traditia a venit inaintea textului, si Traditia e mult mai complexa decit textul Biblic, reculegeri ale celor spuse de Mintuitorul si scrisorile Apostolilor. Scrie acolo ca daca toata Traditia ar fi scrisa, ca nu ar incapea in carti. Cu siguranta nu am sa ma apuc eu sa scriu asa volume, mai ales cind e clar ca imi racesc gura de pomana cu tine, ca tu esti convins in convingerile tale sectante. Iti doresc numai bine, sa fii sanatos.

Tu preferi sa interpretezi cum iti place tie Sfinta Traditie si mica parte a ei scrisa ca text numit Sfinta Biblie; Daca vrei sa afli adevarul si complexitatea Sfintei Traditii, iti spun a treia oara, intreaba un Preot Ortodox. Daca cautisfaturi online, mergi la: http://www.sfaturi-ortodoxe.ro/

Daca cauti pe cineva sa te certi, eu nu am timp, gaseste in secta ta sa te certi. Numai bine.

02.02.2007, 10:35
Sex, am intrebat de multe ori pe multi preoti, si in Ro si aici in US. Iar raspunsurile variaza: unii au spus ca biserica ortodoxa nu se bazeaza numai pe Biblie dar mai mult pe traditie, altii ca este totul un mister pe care Dumnezeu il dezvaluie numai la cine vrea El, alti au spus clar ca nu stiu, ca asa au apucat si ei.....
NU caut sa ma cert cu tine, vreu doar sa aflu daca tu ai cunostinte pe care eu nu le am si poate ma inveti si pe mine. Pus in fata adevarurilor de necontestat am sa aleg calea cea dreapta si adevarata.
Banuiesc ca tu cand vorbesti de secte, vrei de fapt sa spui bisericile protestante?..... Daca da, cum de te-ai injosit sa emigrezi intr-o tara sectariana?
Sa ai un weekend fericit!

lebada
04.02.2007, 23:02
<h2 style="margin: 0mm 0mm 0.0001pt;">Momentul
de evlavie</span></h2>

05.02.2007, 09:27
Mugatu, cauta si vei gasi, cere si vei primi. Daca tu cauti cu adevarat calea cea dreapta a lui Dumnezeu, o vei gasi. Daca cauti defectele umane ale Preotilor Ortodocsi, doar asta vezi. Cauta Preoti de mir (casatoriti) care au facut facultatea de Teologie, sa iti dea explicatiile istorice, culturale, teorie de teologie filozofica ce cauti tu; ca daca vorbesti cu, Calugari la minastiri, acestia nu au intotdeauna facultatea, ci au fost ridicati la rang de preot fiindca sint foarte buni duhovnici, si spovedesc foarte bine, cunosc nevointa vietii si lupta cu pacatul.

In primul rind, America este fondata si ca tara Ortodoxa, nu doar a altor credinte; vezi istoria oca (Ortodox Church in America). Ortodoxia nu a venit in America in anul 2007, ci insusi parte din Indienii Americani din Alaskapina inCalifornia, au fost increstinati de Preoti Ortodocsi Rusi dinainte sa vina ajunga acolo celelalte secte. Ce zici, maestre, iti place? smileys/smiley2.gif

Cind ma refer la secte, nu ma refer la Biserica, Mugatu. Sectele nu sint Biserici, si Bisericile nu sint secte. Sa nu confundam cele 2. Biserica este cea canonica; sectele sint cele formate din nimic, azi sau ieri, necanonice (adunari, care nu au Preot).Adica necanonic inseamna si ca nu are harul lui Dumnezeu, implicit nu poate boteza sau casatori cu harul lui Dumnezeu. E simplu, hai sa vorbim foarte simplu, in loc de lucruri prea complexe cumult de scris: Daca Ionel iti da tie un mar, tu poti zice la altii caIonel ti-a dat tie acel mar, si poti sa te folosesti de acel mar daruit. Daca Ionel (vecinul tau, sa zicem)nu ti-a dat tie nimic, si nici tu nu ai venit laIonel sa ceri nimic, deci nuva cunoasteti, nu aveti nici o relatie impreuna, si tu te apuci sa zici la lume cade la Ionel tu ai un mar, si ca il folosesti in numele lui Ionel, ca asa ti-a zis Ionel sa faci, si tu chiar te apuci si dai cu mere in capul oamenilor,si sa faci scandaltot in numele lui Ionel, pe care defapt nu il cunosti, asta se numesteMINCIUNA. Asta este secta. Daca doresti sa inveti cu adevarat, intreaba un preot Ortodox, sau:

Cititi: Ortodoxia si religia Viitorului, de Pr. Serafim Rose, www.egumenita.ro (http://www.egumenita.ro/)

Parintele Iustin Parvu si morala unei vieti cistigate, de Adrian Alui Gheorghe.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/

Numai bine.

lebada
05.02.2007, 19:18
<h1 style="margin-right: 38.3pt; text-align: justify;"><i style="">Momentul

<b style="">Limba</span>[/b]

06.02.2007, 04:17
Sex_la_greu, hai ca m-ai lamurit busteansmileys/smiley36.gif
Deci tu nu ai nici o opinie, tot ce crede "Biserica" crezi si tu, indiferent ce insemana asta, si nu este greu de observat ca tu nu sti prea bine in ce crezi. Nu doresc sa intru cu tine in polemici pe teme religioase sau teologice; doream doar sa stiu pe ce iti bazezi tu convingerile tale atat de ferme si concuzia ar fi ca pe spusele preotilor, si anume preotii educati la faculalte, ca restul se pare ca nici ei nu stiu ce cred. Pe tine nu te deranjeaza faptul ca nu esti capabil sa-ti articulezi coherent convingerile tale? Cred ca inainte de a arata cu degetul la atii, de a insulta credinta altora ar fi mai bine sa studiezi tu singur si sa vezi ce crede Biserica ta.
Cat despre secte, am pus o intrebare f simpla, daca tu cand aiurezi despre secte te referi la bisericile protestante; Baptista, Methodista, Adventista, Penticostala, etc. Dar nici macar aici nu ai avut curajul sau abilitatatea sa dai un raspuns clar, ai inceput cu plide si parabole de adormit copii cu mere din povesti de parca noi aici am fi retarded si nu intelegem explicatii simple. Poate ca tu in evlavia ta nu-ti dai seama de ce este inportant sa sti in ce crezi si ca nu este bine sa te bazezi pe ce iti spune Biserica.
Dupa cum spui numai doua sunt Bisericile adevarate, Ortodoxa si Catholica. Probabil ca ai auzit de Galileo care in 1633 a fost declarat heretic de catre Biserica, sau de Inquisition care intre anii 1184 si 1834 a masacrat milioane de oameni nevinovati, sau Martin Luther si Reformatiune sau John Wycliffe sau colaborarea Biserici cu fascismul si comunismul. Asta este pericolul pe care il vad eu atunci cand cineva crede orbeste in ce zice Biserica lui fara sa cerceteze singur sa vada care este adevarul. Este usor dus in eroare asa cum Biserica pt sute de anii a dus milioane de oameni in eroare, oameni care nu stiau in ce cred.

Sex wrote:</span> In primul rind, America este fondata si ca tara Ortodoxa...

Mai citeste un pic si pe urma mai discutam istoria Americi. Daca nu ai inca cetatenia ai grije ca la examen sunt si intrebari despre istoriesmileys/smiley2.gif

http://www.uncp.edu/home/canada/work/allam/16071783/religion (http://www.uncp.edu/home/canada/work/allam/16071783/religi&#111;n.htm) .htm</span>

http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_history_of_the_United (http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_history_of_the_United_States) _States</span>

06.02.2007, 07:20
Super tare... smileys/smiley17.gif Ai tupeu, mestere Mugatu. In primul rind, eu vorbesc despre secte, si tu vorbesti despre biserica, care nu este o secta, in contextul discutiei mele despre origini clare - versus cei aparuti de nicaieri azi-ieri fara legaturi canonice Crestine,deci cu totul altceva, dar tii cu tot dinadinsul sacreezi confuziesi sa duci discutia numai unde vrei tu, unde intinzi tu cursa; apoi tu numesti pe nume diferite credinte, le bagi in discutie, amesteci borcane cu confuzie intentionata,si arunci pe mine, cind tu le bagi in discutie. Asta numesti dumneata "discutie onesta, ca sa inveti despreCredinta Ortodoxa"?Dumneata crezi ca am 8 anisori, precum vad ca nivelul discutiilor e indreptat intentionat spre a sminti tineretul care face imprudenta sa asculte la desinformatiile binemasluitece le arunci?...

Cit despre istoriaAmericii, vad catu negi existentaSfintului Herman din Alaska siinceputurileOrtodoxiei in America, ca parte a intemeieriiistoriei Americii; iti mai enumar citiva: Sf. Tikhon, Sf. Innocent of Alaska, Sf. Raphael, Sf. Alexis Toth,St. Jacob of Alaska, St. John Kochurov, St. Alexander Hotovitzky, St. Juvenaly, St. Peter- chiar dacatu nu recunosti ca acesti sfinti au existat, asta nu inseamna ca nu au existat. http://www.oca.org/fsnasaints.asp?SID=8

http://www.oca.org/MVorthchristiansnamerica.asp?SID=1&amp;Ch ap=OCNA (http://www.oca.org/MVorthchristiansnamerica.asp?SID=1&amp;Chap=OCNA)

http://www.oca.org/

Mai Mugatu, cind e vorba de afaceri intre oameni normali, oamenii pot crede ce vor ei despre afaceri. Dar cind e vorba despre Sfintul Dumnezeu Crestin, acesta este doar unul, neschimbator, vesnic acelasi, iar Drept-MaritoareaCredinta Ortodoxa, cea pe deplin Maritoare de Dumnezeu, este si ea tot neschimbata, aceeasi cum a lasat-o Iisus, si ascultarea catre Iisus prin Preotii Ortodocsi, este singurul lucru salvator a credintei Crestine. Si tu, tocmai de asta te legi, si imi spui mie ca nu stiu in ce cred daca ma pocaiesc (adica ma spovedesc, ca pocainta este o schimbare de stare sufleteasca, nu e o religie!!) si ma impartasesc cu Sfintele Taine ale lui Dumnezeu, dind ascultare Sfintei Biserici care invata sa ne ridicam astfel din pacat si sa ne mintuim trupeste si sufleteste. Mugatu, eu stiu exact in ce cred,in Dumnezeu Sfinta Treimenedespartita Creatorul, cel vesnic si neschimbator, care a trimis pe Iisus Cuvintul la noi sa ne laseSfinta Traditie cu exact ce vrea Dumnezeu sa facem, ca sa nu mai fie dubii si confuzii precum incerci tu sa faci. Eu stiu in ce cred, intrebarea e daca stii tu in ce crezi? Ca vad ca nute supui ordinii lasate de Iisus, si nu dai ascultare Sfintei Traditii lasate de el si continuata fara intrerupere de Biserica Ortodoxa.

Cit despre victimele Crestin-Ortodoxeinocente ale razboaielorla care te referi, prima cucerire a Primatului Ortodox de catre Vatican in 1204, si 1261,unde Ortodocsii din Constantinopol au fost macelariti in feluri mult maisalbatice decit au facut vreodata tatarii sau Otomanii vreunui Crestin, sau arderea bisericilor Ortodoxe din Transilvania si darimareacu tunul a bisericilor Ortodoxe construite din piatra din Transilvania,de trupele Austro-Ungare, si schimbarea cu forta a ortodocsilor Romani din Transilvania la credinta papista, la asta te referi despre victimele Ortodoxe Innocente, da?!... Cit despre Inchizitie, si faptele ei, in Occide<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

06.02.2007, 12:51
Daca tu esti mai Crestin decit orice Crestin, precum vad ca incerci sa ma convingi aici, convinge-ma cu fapte, ca credinta fara fapte e moarta; convinge-ma tu cu fapte, adica daca tu intri in Sfintul Altar si slujesti toate Sfintele Taine lasate de Iisus, cu Sfinta Evanghelie pe Sfinta Masa, in forma in care esti tu acum, atunci esti tare, si ma convingi ca tu esti Crestin si ca nu ai nevoie dePreot, in fiecare Duminica, precum zici tu. </font>

Sex_la_greu, vezi ca te-ai excitat din nou fara motiv. In primul rand nu am spus eu ca sunt eu mai crestin decat tine sau altii; al doilea, nu intentionez sa conving pe nimeni de nimic, fiecare crede ce vrea sau nu crede nimic. Relatia cu Dumenezeu este personala, nu are importanta ce crezi tu despre mine sau eu despre tine, ci ce crede Dumnezeu despre noi. Apoi unde este scris in Biblie ca eu nu sunt crestin daca nu intru in Sfintul Altar si slujesti toate Sfintele Taine lasate de Iisus, cu Sfinta Evanghelie pe Sfinta Masa? Isus nu a intrat in nici un altar, si ne-a lasat Evanghelia pentru ca sa nu fie nici o taina. Evanghelia mea este pe masa acasa unde ii este locul, ca sa o citeasca omul si sa intelega ca sa fie mai bun si mai iubitor. Uite ce scrie in Evanghelia mea si ce incerc</span> eu sa fac: </font>

Matei 37</span>Isus i -a răspuns: ,,Să iubeşti pe
Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot
cugetul tău.</span>38</span></span></span>Aceasta este cea dint

lebada
06.02.2007, 19:33

<b style="">Nu-ţi pierde curajul!</span>[/b]

<i style="">

07.02.2007, 13:59
Mugatu,vad ca ai cunostinta din Biblie.Vreau sa-ti cer parerea intr-o chestiune.In cartea biblica Apocalipsa,pe la capitolele 17 si 18,este vorba despre o femeie,imbracata cu purpura si stacojiu;impodobita cu aur...(cap.17:4).Este numita si curva cea mare(cap.17:1),si Babilonul cel mare(cap.17:5).Despre cine ar putea fi vorba?Parerea ta.Nu am pretentia sa fie 100% raspunsul exact,ci o parere.Se vede clar ca nu este vorba despre o persoana individuala,ci despre un personaj colectiv.Dar cine sa fie?Nu poate sa fie elementul politic,pentru ca la cap.18:3 se spune ca cu ea au curvit imparatii pamantului.Nu poate sa fie nici elementul comercial al lumii,pentru ca in acelasi verset se spune ca negustorii pamantului s-au imbogatit prin risipa desfatarii ei.Mai este de remarcat si faptul ca la cap.17:2 se spune ca locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei.Deci care element al lumii ar putea fi,care a dat mana cu politica,cand de fapt nu trebuia(a curvit cu imparatii pamantului),i-a ajutat pe comercianti sa se imbogateasca si in plus i-a imbatat si pe locuitorii pamantului(probabil cu ceva invataturi false)?

lebada
07.02.2007, 19:21

<b style="">Ţinta credinţei noastre</span>[/b]

08.02.2007, 07:17
Mugatu, e adevarat ca Dragostea de Dumnezeu si de aproapele sint esenta intregii Biblii, si tot adevarat este ca Iisus Fiul si Cuvintul lui Dumnezeu, a venit pe pamint sa ne lase toate elementele credintei in Dumnezeu. Deci cine se pretinde a fi Crestin si a ii urma lui Cristos, nu poate lepada Sfinta Traditie lasata de El. Cit despre Dumnezeu, El nu Crede depre noi, ci Stie sigur ce facem, gindim si simtim fiecare din noi.

Cit despre Sfintele Taine, din care fac parte si spovedania si Sfinta Impartasanie (cu singele si corpul lui Hristos),se mentioneaza in mai multe locuri in Biblie deaceasta. (Nu ma apuc sa citez si sa intru in amanunte, ca sa evit a scrie o intreaga carte la fiecare intrebare a ta; Deja am scris iar mai mult volum aicidecit doream). Dar oricine a citit Biblia pe de-a intregul de citeva ori, stie despre importanta Cuminecaturii.

Si se numesc Sfintele Taine, fiindca Dumnezeu este de necuprins pentru noioamenii. Daca tu spui ca Dumnezeu nu este o taina pentru tine, adica tu stii ce face si ce gindeste Dumnezeu, adica tu esti deasupra lui Dumnezeu si existi de dinante sa existe Dumnezeu,tu, Mugatu, nu iti dai seama ce enormitati spui; tu esti un simplu om, unsimplu calator trecator prin viata asta scurta pe pamint de maxim 120 ani pentru fiecare om,iar Dumnezeu este vesnic si atotputernic, atotintelept. Cum poti sa spui tu ca Dumnezeu nu este o taina pentru tine? Esti tu oare la fel de atotintelept si atotputernicca EL? Iisus ne-a lasat Sfinta Traditie Ortodoxa din care a fost scrisa Evanghelia, ca sa stim cum sa ne traim viata in fel placut lui Dumnezeu, spre mintuirea sufletului; nu e descrisin Evanghelie felurile in care Dumnezeu lucreaza, precum spui tu - ci felurile in care Dumnezeu lucreaza sintTaine. Dumnezeu ne-a lasat doar ce sa facem noi oamenii sa ne mintuim sufletul de la moartea vesnica,Mugatu, si tu confunziaceste 2 lucruri.

Relatia cu Dumnezeu este personala,dar Sfintii Parinti au fost lasati de Dumnezeu sa mijloceasca pentru noi sa ne putem ridica din pacat; Preotii au fost lasati sa lege si sa dezlege pe pamint cele ce vor fi legate si dezlegate si in cer, Mugatule. Iar toti bunii Crestini au acasa cite o Biblie sa citeasca, dar la biserica, rinduialala Altarpentru Sfintele Slujbe e ca Sfinta Biblie sa fie pe SfintaMasa ca sa se poata face slujba - iar tu ai spus ca nu ai nevoie de Preoti sa poti faceSfintele Slujbe, atunciasta inseamna ca TU faci slujba la Sfinta Masa, daca o faci fara preot, sau esti confuz si vorbesti doar ca sa te afli in treaba.

Iar despre Sfintul Altar se vorbeste destul in Sfinta Biblie, pe care pretinzi ca o citesti, ca sa stii ca exista Altar in rinduiala lui Dumnezeu. Mugatule, nu scrie nicaieri in Biblie ca tu nu esti Crestin daca TU nu slujesti Sfintele Taine; nici nu trebuie,nici nu ai voie, pentru ca Sfintele Taine trebuie slujite doar de Preoti Ortodocsicanonici horotositi, si imbracati in haine de Slujbasi cu autorizatie Canonica sa faca Sfintele Slujbe, (Sfintul Antimis pe Sfinta Masa). Nimeni altcineva nu poate trece prin Portile Imparatesti ale SfintuluiAltar, si nu poate trece prin fatza Sfintei Mese cind SfintaScriptura e pe masa, ca altfel capata mare blestem de la Dumnezeu. Astea sint toate parte din Sfinta rinduialalasata de Dumnezeu, pe care Sfinta Traditie si invatatura a Bisericii Ortodoxe o continua intactacum a fost lasata. Dar, fiindca am vazut ca tu intentionat pui capcane Drept-Credinciosilor cu ereziile tale, cu intentia sa ii faci sa faca pacate pe care Sfinta Traditielasata de Iisus spune sa nu le facem, si ca cine le face,isi va pierde sufletul, m-am gindit sa iti arat ca tu insusi poti cadea in capcana ta, cind vorbesti ca nu ainevoie<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

lebada
08.02.2007, 22:32
<b style="">Sf

lebada
08.02.2007, 22:33
<h1 style="margin-right: 42.8pt; text-align: justify;"><i style="">Momentul de evlavie</span>[/i]</h1>

<b style="">M

09.02.2007, 01:38
Kirk, vrei opinia mea ? Eu vad ca tu sti deja despre
ce este vorba si ai studiat bine problema. </span>Ai dreptate, nu poate fi vorba de un guvern
politic, persona, sau </span>o companie
comerciala. </span></span>Sa o luam sistematic: </span>In multe locuri in Biblie se vorbeste in mod
simbolic de o femeie sau mireasa. </span>Isaia
62:5 </span></span>Cum
se uneşte un t

09.02.2007, 02:13
Sex_la_greu,
trebuie sa recunosc ca nu am mare respect pt tine, (cum as putea avea pt cineva
care isi alege un asa nume), dar din respect pt acest topic si mai ales pt aceia
care doresc sa-l citeasca, am sa-ti ignor toate acuzatiile, insulte si
blestemele. Fara sa ma cunosti, numai din cateva mesaje m-ai si declarat
eretic.....Banuiesc ca te gandesti cu nostalgie la trecutul cand eretici erau
arsi de vii....<u1:shape id="_x0000_t75" coordsize="21600,21600" u2:spt="75" u2:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f">
</u1:shape></span><u1:stroke joinstyle="miter"><u1:ulas><u1:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"><u1:f eqn="sum @0 1 0"><u1:f eqn="sum 0 0 @1"><u1:f eqn="prod @2 1 2"><u1:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"><u1:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"><u1:f eqn="sum @0 0 1"><u1:f eqn="prod @6 1 2"><u1:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"><u1:f eqn="sum @8 21600 0"><u1:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"><u1:f eqn="sum @10 21600 0"></u1:f><u1:path u2:extrusi&#111;nok="f" gradientshapeok="t" u2:c&#111;nnect="rect"><u2:lock u1:ext="edit" aspectratio="t"></u2:lock><u1:shape id="_x0000_i1025" alt="" style="width: 12.75pt; height: 12.75pt;"><u1:imagedata src="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cagheorgh%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cm sohtml1%5C01%5Cclip_image001.gif" u2:href="http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif" target="_blank" target="_blank"></u1:imagedata><u3:shape id="_x0000_t75" coordsize="21600,21600" u4:spt="75" u4:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" filled="f" stroked="f"><u3:stroke joinstyle="miter"><u3:ulas><u3:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"><u3:f eqn="sum @0 1 0"><u3:f eqn="sum 0 0 @1"><u3:f eqn="prod @2 1 2"><u3:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"><u3:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"><u3:f eqn="sum @0 0 1"><u3:f eqn="prod @6 1 2"><u3:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"><u3:f eqn="sum @8 21600 0"><u3:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"><u3:f eqn="sum @10 21600 0"></u3:f><u3:path u4:extrusi&#111;nok="f" gradientshapeok="t" u4:c&#111;nnect="rect"><u4:lock u3:ext="edit" aspectratio="t"></u4:lock><u3:shape id="_x0000_i1025" alt="" style="width: 12.75pt; height: 12.75pt;"><u3:imagedata src="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cagheorgh%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cm sohtml1%5C01%5Cclip_image001.gif" u4:href="file:///C:\DOCUME~1\agheorgh\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\cli p_image001.gif" target="_blank" target="_blank"><u4:lock u3:ext="edit" cropping="t"></u4:lock><!--[if gte vml 1]>

</v:ulas>

<o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"/>
</v:shape>

<o:lock v:ext="edit" cropping="t"/>
</v:shape><![endif]--></u3:imagedata></u3:shape></u3:path></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:f></u3:ulas></u3:stroke></u3:shape></u1:shape></u1:path></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1:f></u1<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

09.02.2007, 15:31
Mugatu,nu il zgudui,ca ameteste!

11.02.2007, 10:02
Sex_din_greu, vad ca te bagi la lucruri care te depasescsmileys/smiley36.gif

lebada
11.02.2007, 19:41

<b style="">Calea</span>[/b]

<i style="">

12.02.2007, 12:42
Lebada, Crestinii nu merg la "adunare", ci merg la biserica; doar sectantii merg la adunare. Parca te dadeai Romanca si Ortodoxa - sanchi, la deruta pentru fraieri. Iar momentul de evlavie Ortodox este in momentul Spovedaniei si a Sfintei Impartasanii cu Sfintele Taine, nu in citate sectante. Mi se pare mie sau tu esti la fel de Roman-Ortodoxa cit este sectantul ne-Roman care si-a luat numele la sanchi de "calugarul" in sectia de Politica a forumului (mai sus), si a inceput ca si tine sa faca lupta de convingere pentru Independenta teritoriala Maghiara si sa minjeasca credinta Ortodoxa. Mi se pare mie sau majoritatea populatiei pe acestforum este Maghiara, si incearca sa formeze opinii gresite in mintea Romanilor?

12.02.2007, 13:01
TraianV, Kirk, Mugatu, voi imi sinteti tot atit de dragi precum sint eu voua. Mugatu, ti-am explicat mai sus ca biserica Ortodoxa nu a persecutat pe nimeni, ci a fost persecutata. Inchizitia este o institutie Catolica, nu e Ortodoxa. Incercarea voastra sa faceti confuzie intre cele 2 biserici, e din cauza ca incercati sa convertiti Ortodocsi la satanism, si folositi doar tacticile si argumentele standard folosite de catre sectanti sa converteasca Catolici. Nu aveti ce sa folositi impotriva Ortodoxiei, si daca asta consideri insulta, Mugatule, inseamna ca, confuzia din capul tau e prea mare pentru tine

Eu am fost prea boier, si v-am vorbit frumos, dar fiindca nu v-a convenit, sa va bata Dumnezeu pe toti carepropovaduiti satanism intentionat la Ortodocsi Crestini!

12.02.2007, 13:44
Hai ca nea zis-o. Vedeti baieti si fete ce se intampla daca nu sunteti cuminti? Va bleastama si balacareste nenea credinciosusmileys/smiley2.gif
Pacat ca nu se prea pricepe Sex la vorbe, ca ce ne-ar mai spune elsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

lebada
12.02.2007, 19:04

<b style="">Hoţii de diamante</span>[/b]

<i style="">

lebada
13.02.2007, 20:07

<b style="">Lauda</span>[/b]

14.02.2007, 05:04
Mugatu, ti-am explicat mai sus ca biserica Ortodoxa nu a persecutat pe nimeni, ci a fost persecutata. Inchizitia este o institutie Catolica, nu e Ortodoxa.......................................... .......... ................................

Eu am fost prea boier, si v-am vorbit frumos, dar fiindca nu v-a convenit, sa va bata Dumnezeu pe toti carepropovaduiti satanism intentionat la Ortodocsi Crestini!

Pai frate Sex_la_greu, nu tu ne spuneai acu cateva zile ca numai biserica catolica si ortodoxa sunt sacramentale??? Restul sunt toti niste eretici? Ca numai tu si cu papa de la Roma aveti mere de la St. Ion, iar restul prostimi are numai pere???
Acum vrei sa spui ca numai catolicii (in cazul asta cacofonia este ok), au persecutat lumea? Pai daca ei sunt asa sfanti, cum zici tu, cum de au facut asa atrocitati?

Apoi tu daca nu ne injuri de mama si biserica consideri ca vorbesti frumos si esti boier? Tu nu consideri ca insulta sa spui ca o persoana este satanica? Mai ales o persoana despre care nu sti nimicsmileys/smiley5.gif

Bine ca ai descoperit tu de ce vin eu pe forum; sa convertesc pe ortodoxi la satananismsmileys/smiley32.gif

14.02.2007, 20:37
EU CALUGARUL TEOFIL ACUZ PE ACEASTA CALE ORGANIZATIA NAZISTA CARE E BISERICA ORTODOXA ROMNA CA II UMILESTE PE TINERII CALUGARI, OBLIGANDU-I SA SE MASTURBEZE. AM VAZUT ASTA CU OCHII MEI LA MANASTIREA NEAMT. DUPA TERMINAREA SLUJBEI RELIGIOASE DE SEARA, STARETUL II FORTA PE BIETII CALUGARI SA SE DUCA LA BAIE SI SA ZICA ASA :

CINCI CU CINCI FAC DOUAJ'CINCI

SI CU SASE TREIJ'UNA

FERESTE CA-TI UMPLU MANA.

STARETII II MINT PE CALUGARI CA PRIN MASTURARE SCAPA DE DEMONII TRUPESTI, SI DACA NOAPTEA VISEAZA CA REGULEAZA O FEMEIE INSEAMNA CA I-A POSEDAT DIAVOLUL IN SOMN. AUZITI SI VOI FRATILOR CE DOBITOCI POT FI ACESTI STARETI SI CUM ISI BAT EI JOC DE TINERII CALUGARI.

14.02.2007, 21:36
theo , m-ai facut sa rad omule . se stie ca popii si calugarii au atragere si
chemare spre a experimenta cu propria" scula " in toate modurile , prea mult
timp de meditatie si cugetare ? poate ... ai vazut ce scrie de Sade , cu lux de
amanunte chiar JavaScript:AddSmileyIcon('smileys/smiley2.gif') , despre cele ce se petrec prin
manastiri . pana la urma sunt si ei oameni si toate ar fi cat de cat normale ,
pana la homosexualitate insa , care e considerat un pacat mai al dracu' decat
crima . asa zice in sfintele scrieri JavaScript:AddSmileyIcon('smileys/smiley18.gif')

14.02.2007, 21:57
ION CREANGA, TREBUIE SA INTELEGI CA MONAHII NU SUNT POPONARI. EI F*T C*R DOAR DIN NECESITATEA DE A AVEA ACTIVITATE SEXUALA. DACA PATRIARHUL AR PERMITE RLATIILE SEX8UALE INTRE CALUGARI SI CALUGARITE, ALTA AR FI SITUATIA. ACUM, IN MANASTIRI SE F**E C*R MAI RAU CA LA CASA DE CURVE. SI CALUGARITELE SPURCA LUMANARILE. TI SE PARE NORMAL ?

14.02.2007, 23:29
mai theo , daca lumunarili ar fi spurcate de o calugarita focoasa si misto la
trup , poate n-ar fi o mare necuvinta smileys/smiley3.gif smileys/smiley3.gif ... glumeam si io ca laicu' .
pardon .

lebada
15.02.2007, 23:43
<I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Avertizarea[/B]
<I style="mso-bidi-font-style: normal">

lebada
19.02.2007, 21:35
<I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Batjocoritorul[/B]

lebada
19.02.2007, 21:44
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">

lebada
21.02.2007, 19:57
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Binele si raul[/B]

lebada
27.02.2007, 21:29
<H1 style="MARGIN: 0in 42.8pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 92.15pt"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
[b]Siguranta m

lebada
27.02.2007, 21:38
<H1 style="MARGIN: 0in 42.8pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 427.5pt 6.0in"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
Nu te ascunde!

lebada
01.03.2007, 20:13
<H1 style="MARGIN: 0in 42.8pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 427.5pt 6.0in"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
Unica scapare

lebada
05.03.2007, 18:44
<H1 style="MARGIN: 0in 42.8pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
[b]Ram

lebada
06.03.2007, 19:16
[b]

lebada
07.03.2007, 00:42
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ziua mamei[/B]

Istoricii spun ca "Ziua Mamei"

lebada
12.03.2007, 19:45
<H1 style="MARGIN: 0in 38.3pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
[b]Motivul

lebada
13.03.2007, 23:43
<H1 style="MARGIN: 0in 38.3pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
Dupa fapta si rasplata
[i]

lebada
14.03.2007, 20:17
<H1 style="MARGIN: 0in 42.8pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
Secretul fericirii

lebada
15.03.2007, 21:44
[b]Diferite

lebada
15.03.2007, 21:47
Cand cade Pastele?

Diferitele conceptii cu privire la data serbarii Pastelui au dus la serioase discutii intre adeptii anumitor practici, care uneori puteau provoca adevarate rupturi in randul bisericii. O prima uniformizare a datei serbarii Pastelui a incercat sa introduca, pentru intreaga lume crestina, Sinodul I Ecumenic (desfasurat la Niceea, in anul 325, din initiativa imparatului Constantin cel Mare), care a decis ca:
* Pastele se va serba intotdeauna duminica
* Aceasta duminica va fi cea imediat urmatoare lunii pline de dupa echinoctiul de primavara (pentru ca asa calculau si iudeii data Pastelui lor, de care era legata data Pastelui crestin)
* Cand 14 Nisan (aprilie) sau prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara cade duminica, Pastele va fi serbat duminica urmatoare, pentru a nu fi in acelasi timp cu Pastele iudeilor, dar nici inaintea acestuia. Sinodul de la Niceea a mai stabilit ca data Pastelui din fiecare an va fi calculata din timp de Patriarhia din Alexandria (oras din Egipt, in care traiau cei mai priceputi astronomi ai acelor timpuri), iar aceasta o va comunica si celorlalte biserici crestine.(sursa internet).

lebada
18.03.2007, 20:37
Avertizare
[i]

lebada
18.03.2007, 20:40
<H3 style="MARGIN: 12pt 0in 3pt; tab-stops: 27.0pt">Sfintele Pasti </H3></v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:imagedata><w:wrap ="square"></w:wrap></v:shape>Considerat cea mai mare sarbatoare crestina, Pastele este celebrarea Invierii lui Iisus Hristos, intemeietorul religiei crestine, nascut la Betleem, din Fecioara Maria. Botezat la 30 de ani de Ioan si prezentat multimii drept Mesia, Hristos si-a ales 12 ucenici si, vreme de trei ani, si-a predicat invatatura in Galileea si in Iudeea. S-a intors apoi in Ierusalim, unde a trebuit sa infrunte mania fariseilor (sectanti mozaici) si a mai marilor preotilor, care ii contestau dumnezeirea. Fiind tradat de Iuda, Hristos a fost adus la judecata in fata lui Caiafa (mare preot iudeu) si a Sinedriului, care L-au condamnat la moarte pentru blasfemia de a-si fi spus Fiul lui Dumnezeu. A fost rastignit pe varful colinei Golgota, intre doi talhari, dupa ce si-a carat crucea in spate. Inmormantat, Iisus Hristos a inviat dupa trei zile si s-a ridicat la cer dupa alte 40.
Despre Paste s-au scris o multime de lucrari, religioase si laice, s-au facut mai multe filme (artistice sau documentare), dar nimic nu poate descrie in cuvinte si imagini marea taina a Invierii Domnului, a biruintei vietii asupra mortii si a luminii lui Hristos asupra intunericului pacatului. Aceasta mare sarbatoare crestina este precedata de un post de 40 de zile (sapte saptamani, incepand cu Lasatul secului), perioada numita Postul Pastelui. Iar ultima sa saptamana, numita Saptamana Patimilor, are menirea de a pregati credinciosii pentru Inviere, imediat dupa ultima duminica dinaintea Pastelui, cea a Floriilor, in care se sarbatoreste intrarea lui Iisus in Ierusalim. De a doua zi, in Saptamana Mare, se rememoreaza tot ce a facut Mantuitorul pe pamant. Prin post, reculegere si rugaciune, credinciosii parcurg acum cele sapte trepte ale ultimelor zile ale lui Hristos-Omul, fiecare zi din Saptamana Patimilor semnificand un nou pas al lui Iisus pe drumul catre rastignire si Inviere.... Sursa internet. =htt<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script sr<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

lebada
18.03.2007, 20:41
.............

In ziua de luni este pomenit Iosif Patriarhul, cel pe care proprii frati l-au batut si, crezandu-l mort, l-au parasit pe camp. Dar acesta traia si, dupa ce a dus o viata de sclav, a ajuns print al Egiptului, i-a iertat pe cei care i-au gresit si si-a salvat de la foamete familia si poporul. Povestea lui Iosif prefigureaza aparitia lui Iisus, care - desi vandut pentru 30 de arginti, arestat si batjocorit, condamnat la moarte si rastignit - a iertat si a mantuit omenirea. Ziua de marti este dedicata Predicii de pe Muntele Maslinilor, in care Hristos a prevestit distrugerea templului din Ierusalim, dar si propria Sa inviere. Slujba de miercuri aduce aminte despre doua personaje pacatoase: desfranata care - spaland cu lacrimile sale, plina de cainta, picioarele lui Iisus - se mantuieste si apostolul Iuda, cel care tradand se pedepseste. Joia Mare este ziua in care a avut loc Cina cea de taina si vanzarea lui Iisus de catre Iuda.
Hristos s-a pregatit atunci pentru moarte si inviere, oferindu-le la acea masa, simbolic, ucenicilor trupul si sangele Lui - painea si vinul mantuirii. Incepand din acea zi, pana la Inviere, nu se mai trag clopotele la biserica, ci doar se bate toaca. Vinerea Mare (sau Vinerea Neagra) este ziua in care Iisus Hristos a fost rastignit, pe Muntele Golgota. El se ruga in Gradina Ghetsimani cand a fost prins, arestat, judecat de evrei si de romani, incoronat cu spini, batut si batjocorit. Si-a purtat pe umeri crucea pana in varful Golgotei, unde a fost rastignit intre doi talhari. Sambata Pastelui simbolizeaza

lebada
18.03.2007, 20:43
........

Sunt sfintite pasca, ouale rosii si celelalte bucate, pentru ca postul de aproape sapte saptamani a luat sfarsit. Credinciosii iau Lumina din Lumina, spun

19.03.2007, 03:13
........

</v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:imagedata><w:wrap></w:wrap></v:shape>Unul dintre cele mai semnificative simboluri pascale sunt ouale rosii, a caror culoare aminteste de sangele lui Iisus, care a curs pe cruce pentru mantuirea omenirii. Legenda spune ca, la rastignirea lui Hristos, Fecioara Maria a pus un cos cu oua sub cruce, ca sa-i imbuneze pe soldatii care il pazeau, iar acestea au fost inrosite de sangele Mantuitorului.</span></span></span>Regret ca
trebuie sa te contrazic, dar legenda cu ouale rosii nu are nimic in comun cu
Isus. </span>In engleza Patele se
numeste Easter, care vine din greaca pascha, care vine de la hebru pesach,
adica Passover, sau Paste. </span>Legenda cu ouale rosii
incepe in Babylon. Nimrod, nepotul lui Noe, care este mentionat in Biblie
(Geneza 10:8), dupa moarte tatalui sau, se casatoreste cu mama lui, Semiramis. La
moartea lui Nimrod, Semiramis il declara zeu al soarelui, Baal si ea devine zeita
lunii si a fertilitatii, Ishtar (avea un apetit sexual f dezvoltat). Mai tarziu
Semiramis sau Ishtar, naste un baiat, Tammuz, si pretinde ca este Nimrod
reincarnat. Tammuz este insa ucis de un porc mistret, dar legenda spune
ca Ishtar, dupa 40 de zile de plans este capabila sa-l invie. </span>Ouale si iepurasi simbolizeaza fertilitatea si erau parte din
sarbataorea primaveri, a fertilitati si a zeitei Ishtar.<u1:p></u1:p></span></span>

In cartea </span>Egyptian Belief and Modern Thought</span>, de James Bonwick, pagina.
211-212 scrie::

lebada
19.03.2007, 05:04
Legendele sunt multe Mugatu. Fiecare crede

19.03.2007, 05:12
Ai dreptate, unii nici ei nu stiu in ce cred, da cred...altii vor sa stie in ce cred si cerceteazasmileys/smiley2.gif

lebada
19.03.2007, 05:26
Daca faci referire la mine, gresesti. Eu stiu exact

19.03.2007, 11:46
Ce va apucat mai fratilor? lasati ouale oamenilor in pace!smileys/smiley53.gif

lebada
19.03.2007, 20:56
Simboluri crestine in legatura cu sarbatoarea pastelui

Crucea - simbolizeaza crucificarea, opusul invierii. Totusi, la consiliul de la Nicaea, in anul 325 i.H., Constantin a decretat ca intocmai crucea sa fie simbolul oficial al crestinismului. Crucea nu este numai simbolul pascal, ea este utilizata foarte mult si de biserica catolica, ca simbol al credintei.
Iepurasul - nu este o inovatie moderna si simbolizeaza fertilitatea. Simbolul provine inca din vremea festivalurilor pagane de Eastre. Simbolul pamantesc al zeitei Eastre era iepurele. Germanii au adus cu ei simbolul iepurasului pascal in America. Numai dupa razboiul civil devine raspandit ca fiind simbol crestin. De fapt sarbatoarea Pastelui nu era celebrata in America pana la acea data.
Oul - simbolizeaza invierea. Ouale rosii aveau menirea de a tine raul departe si simbolizau sangele lui Hristos.
Mielul -reprezinta victoria vietii asupra mortii. Il simbolizeaza pe Mantuitor care S-a jertfit pentru pacatele lumii si a murit pe cruce ca un miel nevinovat. Mieii sunt membrii turmei lui Dumnezeu.
Magarul - crucea alba de pe greaban, magarul o are gratie faptului ca L-a adus pe Iisus la Ierusalim in Duminica Floriilor.
Fluturele - simbolizeaza viata lui Iisus: omida reprezinta intruparea omeneasca; coconul este moartea trupeasca, fluturele simbolizeaza Invierea.
Paunul - este simbolul vietii vesnice, deoarece in trecut se creadea ca este nemuritor. Scorpionul - este simbolul lui Iuda.
Pasca - se coace de catre gospodinele crestine numai o data pe an, de Sfintele Pasti. Ea are o forma rotunda pentru ca se crede ca scutecele lui Hristos au fost rotunde. Avind la mijloc o cruce, pasca este impodobita pe margini cu aluat impletit. In momentul in care se pune in cuptor, femeile de la tara fac semnul crucii cu lopata pe peretii cuptorului, spunind: "Cruce-n casa,/ Cruce-n piatra,/ Dumnezeu cu noi la masa,/ Maica Precista pe fereastra" Legenda pascai care spune ca, in timp ce predica impreuna cu apostolii, Iisus a gazduit la un om foarte primitor care le-a pus in traista, la plecare, piine pentru drum fara stirea lor. Intrebindu-l pe Hristos cind va fi pastele, Mintuitorul le-a spus ca atunci cind vor gasi piine in traista. Cautind apostolii au gasit in traista ce le pusese acel om. De atunci fac femeile pasca.

lebada
19.03.2007, 20:58
Lumanarea de Inviere - este cea care in noaptea invierii fiecare credincios o poarta in mina si pe care o va aprinde din lumina adusa de preot de pe masa Sfintului Altar. Aceasta luminare este simbolul Invierii, al biruintei vietii asupra mortii si a luminii lui Hristos asupra intunericului pacatului. Multi pastreaza restul de luminare ramasa nearsa dupa slujba si o aprind in cursul anului in cazul in care au un mare necaz in casa. sursa internet.

<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

lebada
20.03.2007, 19:41
Adus la viata
[i]

21.03.2007, 03:10
[QUOTE=lebada]Daca faci referire la mine, gresesti. Eu stiu exact

lebada
21.03.2007, 23:15
Sarbatoarea pascala

lebada
21.03.2007, 23:20
Chile
In acest stat, duminica Floriilor este cunoscuta sub denumirea de Duminica Palmierului sau "Domingo de Ramos". Ceremonia specifica se desfasoara sub forma unei procesiuni. Palmierul este o planta plina de semnificatii: simbolizeaza victoria, bucuria si pacea. Palmierul a fost intotdeauna considerat copacul vietii si copac divin, dat fiind faptul ca traieste aproximativ 300 de ani. Vineri se mananca peste, iar pana duminica dimineata sunt difuzate programe speciale de muzica religioasa, cunoscute sub termenul generic de "doliu". In dimineata zilei de duminica, se transmit programe muzicale avand ca tema Invierea.
Egipt
Traditiile egiptene de Paste sunt mentionate inca din vremea scrierii Vechiului Testament. Potrivit acestuia, pe vremea cand evreii erau asupriti de romani, Dumnezeu a trimis un inger cu misiunea de a intra in fiecare locuinta (inclusiv in palatul regal) si de a-i pedepsi pe soldati, al caror prim nascut era gasit decedat a doua zi. Pentru ca acest lucru sa nu se intample si evreilor, profetul Moise le-a spus acestora sa unga de seara usile locuintelor cu sange de miel, pentru a marca locurile in care ingerul trimis de Dumnezeu nu trebuia sa intre. Iata de ce Iisus a fost numit "Mielul lui Dumnezeu", deoarece sangele Sau a salvat oamenii de la moarte si i-a absolvit de pacate.
Postul Mare dureaza 55 de zile, in acest interval nefiind ingaduit sa se manance carne, peste, oua sau lapte. Principalele alimente care se consuma sunt fructele si legumele. Duminica, bisericile sunt impodobite cu ramuri de palmier si flori, iar copiii primesc ramuri de palmier udate cu apa sfintita, pe care le duc acasa si le pastreaza pe intreg parcursul anului. Luni, in cea de-a doua zi de Paste, se sarbatoreste un vechi festival al primaverii - oamenii ies in parc, in gradinile publice si fac schimb de oua colorate. sursa internet
<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

lebada
21.03.2007, 23:22
Grecia
Pentru poporul elen, ouale simbolizeaza un omagiu adus sangelui lui Iisus, fiind totodata un simbol al fertilitatii si al belsugului. Sambata Mare este dedicata pregatirilor, iar atmosfera generala este de voiosie si buna dispozitie, pentru ca se stie ca nu a mai ramas mult timp pana la Inviere. Bisericile sunt decorate de sarbatoare, oamenii sosesc pe inserat, avand lumanari, iar la miezul noptii iau lumina si isi spun "Hristos a inviat!" (in limba greaca, "Christos anesti!").
In prima zi de Paste, au loc, in aer liber, diferite manifestari de bucurie pentru Invierea Domnului, consumandu-se friptura de miel, oua, salate si prajituri speciale. De asemenea, grecii mananca o paine rotunda (lipie), ornata cu o cruce facuta din oua rosii, care se numeste Christopsomon.
Italia
In Italia, clopotele bisericii sunt auzite pe parcursul intregului an, dar se opresc in Joia Mare si linistea se asterne peste intreg tinutul. Oamenii sunt mai tacuti si mai ganditori, amintindu-si de rastignirea lui Iisus. In dimineata zilei de duminica, se aud din nou clopotele, care-i anunta pe oameni ca Iisus a inviat. Copiii gasesc oua ascunse prin casa sau in gradina.
In timpul Postului, femeile pun grau la incoltit, intr-un loc intunecat din casa, iar lipsa de lumina confera plantei o nuanta foarte deschisa, spre alb - iar aceasta culoare simbolizeaza mormantul lui Iisus. Firele de grau vor fi folosite pentru decorarea bisericilor in zilele premergatoare Pastelui.
Spre deosebire de alte tari, in Italia copacul care simbolizeaza victoria vietii asupra mortii este maslinul si nu palmierul - desi se folosesc si ramuri de palmier, dar acesta nu are o incarcatura simbolica atat de puternica. In duminica Floriilor, oamenii duc la biserica ramuri de maslin si palmier pentru a fi sfintite. Dupa ce toti oamenii s-au adunat in biserica, usile se inchid, simbolizand portile Ierusalimului. Preotii ciocanesc de trei ori si usile se deschid, muzica se revarsa in acorduri vesele, iar oamenii flutura ramurile, comemorand astfel intrarea triumfala a lui Iisus in Ierusalim.
In Vinerea Mare, multe biserici reconstituie ritualul spalarii picioarelor. Se aleg 12 barbati saraci din parohie, care simbolizeaza cei 12 apostoli, iar preotul, actionand ca Iisus Hristos, le spala picioarele.
Prima zi de Paste este o zi a fericirii si a sperantei renascute. Oamenii consuma produse traditionale, dintre care cea mai importanta este friptura de miel, consumata impreuna cu o salata de oua fierte. sursa internet<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

lebada
21.03.2007, 23:23
Rusia
Rusii merg la biserica in noaptea de sambata. La miezul noptii, ei ies afara si inconjoara biserica, intonand cantece religioase. Preotul ciocaneste la usa, iar toti se intorc in biserica pentru a sarbatori Invierea. Dupa binecuvantare, oamenii se intorc acasa, unde iau cina: friptura de miel, pui, porc, oua si cozonac.
Spania
Postul Mare consituie o perioada de meditatie, rugaciune si privatiuni, care-i purifica pe oameni si ii pregateste pentru miracolul Invierii. In Duminica Floriilor, oamenii merg la biserica, iar copiii duc ramuri si frunze de palmier pentru a fi binecuvantate de preot. Baietii au ramuri simple, in timp ce fetele duc unele ornate cu bomboane si beteala. In Sambata Mare, toata lumea merge la biserica, iar duminica se ia masa in familie si se merge in vizita la rude.
Uruguay
Aici, saptamana care precede inceputul Postului Mare este cunoscuta sub denumirea de Semana Criolla si in fiecare zi au loc diferite manifestari in centrul orasului, pentru ca, incepand din prima zi de post, totul sa se cufunde intr-o tacere pioasa. Cele mai somptuoase astfel de sarbatori au loc in Montevideo. Majoritatea magazinelor sunt inchise, intreg orasul este decorat, iar oamenii canta si danseaza pe strazi.
Statele Unite ale Americii
Pe teritoriul Statelor Unite ale Americii, Pastele este sarbatorit in diferite moduri, pentru ca oamenii apartin mai multor confesiuni religioase. In marile orase au loc manifestari, iar oamenii ies pe strazi imbracati in haine noi. Paradele sunt de obicei conduse de o persoana care duce o lumanare sau o cruce. De Paste, se mananca preparate din carne, cartofi si diferite legume. sursa internet

lebada
22.03.2007, 05:42
http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/paste1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/iepuras_pasti_1_lg.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/oo.jpg

lebada
22.03.2007, 05:46
http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/mielul-762099.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/20051224_plough1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/1172.jpg

lebada
22.03.2007, 05:50
http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/paun2.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/hk-scorpi&#111;n.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/post060818_pasca_cu_stafide_branza_.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q234/ioanroman59/lumanare.jpg

lebada
26.03.2007, 19:37
<H1 style="MARGIN: 12pt 38.3pt 3pt 0in; TEXT-ALIGN: justify"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Marturia Bibliei[/B]
[i]

lebada
28.03.2007, 23:24
Diavolul

lebada
09.04.2007, 21:41
<H1 style="MARGIN: 12pt 42.8pt 3pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 92.15pt"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">

lebada
11.04.2007, 21:47
Robie

lebada
18.04.2007, 00:46
<H1 style="MARGIN: 12pt 42.8pt 3pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 92.15pt"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Momentul deciziei[/B]
[i]

lebada
26.04.2007, 21:33
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Momentul de evlavie[/B]

[B]-

28.04.2007, 00:11
[QUOTE=lebada]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]

El, Dumnezeul care a creat cerurile si pam

lebada
09.05.2007, 22:31
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Momentul de evlavie[/B]

lebada
14.05.2007, 22:32
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ion Minulescu [/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Drum crucial [/B]

Pe scara sufletului meu
M-am

lebada
15.05.2007, 20:05
[b]

lebada
21.05.2007, 19:38
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD width=10 height="100%"> </TD>
<TD vAlign=top align=left width="100%">
Radu Gyr (http://www.romanianvoice.com/poezii/poeti/gyr.php)
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Iisus

Raven
22.05.2007, 01:56
Lebada, multumesc pentru poezia lui Gyr.

IDENTITATE

Radu Gyr

Esti, Doamne, bun ; eu, pam

lebada
23.05.2007, 00:06
Raven, placerea a fost si de partea mea!

lebada
29.05.2007, 19:50
<H1 style="MARGIN: 0in 42.8pt 0pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 92.15pt"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
Consolare
[i]

lebada
29.05.2007, 19:55
Seceta
[i]

lebada
30.05.2007, 23:56
<H1 style="MARGIN: 12pt 38.3pt 3pt 0in; TEXT-ALIGN: justify"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Singur pe drumul crucii[/B]
[i]

lebada
04.06.2007, 23:12
<H2 style="MARGIN: 0in 0in 0pt">Momentul de evlavie</H2>
<H2 style="MARGIN: 0in 0in 0pt">Putinul care valoreaza mult </H2>
<H2 style="MARGIN: 0in 0in 0pt">

Raven
05.06.2007, 01:39
RE: Solomon

Solomon e prezentat ca un apostat in Vechiul Testament. E adevarat, tot acolo se arata ca inainte de moarte s-a intors la Dumnezeu.

Intrebare: E posibil ca un prooroc al lui Dumnezeu sa comitaunul din celemaimari pacate, apostazia?

lebada
06.06.2007, 05:59
Este posibil, si mai ales, atunci c

Raven
06.06.2007, 10:24
[QUOTE=lebada]Este posibil, si mai ales, atunci c

lebada
07.06.2007, 22:45
[b]Ce v

lebada
07.06.2007, 22:49
<HR align=left width="99%" color=#c0c596 SIZE=1>
Lumina

Cu raza, bati din veci aceeasi cale,
Cum vii din nesfarsit inspre-nserari,
In umbra noastra faci din nou carari,
Sa Te primim cu svon de osanale.
Te daruiesti cu rodul toamnei Tale,
Doar celor care plang in asteptari,
Aluneci lin, cazand din zari in zari
Spre duhuri care stiu sa fie goale.
Tu treci mereu in neguri nesfarsite,
Sa biruiesti amurgul prin Calvar
Si-n taina frumusetii negraite,
Te nasti de sus in foc de raze iar,
Ca sa-mplinesti minuni fagaduite,
Lumina Tu, nespus de mare har!

Zorica Latcu

08.06.2007, 18:43
Ultimul semn

Minune este

ca Dumnezeu, inca mai crede in noi.

Dintr-un colt de oras, smerit, eu,

va vestesc "chestia" asta.

Tibi Frim

08.06.2007, 18:57
Te pierd uneori

Stiu, Doamne, din Duh nascandu-Te

si din Fecioara, in Om Ti-ai cuprins Necuprinsul.

Ca sa ma iubesti,

doua mii de ani, ai asteptat sa ma nasc.

Mai mult decat orice zeu, Tu,

Nascutule, ai cunoscut moartea,

nu de deasupra ei

ne-ai promis vesnicia,

ci prin ea ai trecut, invatandu-ne

si pe noi, trecerea.

Usor imi este sa cred in Tine astazi,

dupa atatea veacuri de marturisiri,

dar de Ti-as fi vazut eu talpile

binecuvantand pamantul, umblandu-l,

poate eu, cel dintai Ti-as fi vrut

rastignirea, Doamne,

iarta-mi mie,

n-as fi stiut ce fac.

Nici sa mananci, nici sa bei,

nu stiam a-Ti da,

singur Te lasam

si gol.

Intr-o logica flamanda

de erori,

stam ghemuit, impovarat cu o cruce

de drumuri,

ma rugam Tie, afla-ma!

Ma rusinez acum de prea putina lauda

ce Ti-o inalt in versul meu,

cand mi se aduna pe creion degetele,

ca pentru ortodoxa inchinare.

Te pierd uneori, Doamne,

nu ma pierde si Tu,

afla-ma !

Tibi Frim

lebada
10.06.2007, 22:25
[b]

11.06.2007, 11:18
Doamne ajuta! Lebada, eu ,smerita, vin sa-ti spun o povestioara despre rai, care mie imi este foarte draga (m-am gandit ca e bine sa fie spusa) , si n-am sa dau citate, caci n-am Biblie cu mine, dar ,imi amintesc , nu stiu de ce, cuvintele Mantuitorului, adresate talharului de pe cruce,cel care si-a cerut iertare, in ultimul moment:

&lt;&lt;chiar astazi vei fi cu Mine, in rai&gt;&gt; ...

Si iata povestioara aceea:

Se spune ca cineva, dorind sa afle cum este raiul si iadul, a fost condus de Dumnezeu, intr-o noapte, intr-un vis, in incaperile Lui. Intrand in prima incapere, foarte mare, a vazut in mijloc un cazan urias, ce firbea pe niste pirostrii (din acelea, de la tara, din lumea bunicelor noastre) si in care se afla o "fiertura" caci se simtea gust de mancare... In jurul cazanului era o mare multime de oameni. Tineri, batrani, copii, femei, barbati... de toate felurile si toate categoriile sociale, toate culorile (la fata) si toate limbile pamantului. Va dati seama, mare trebuie sa fi fost incapaerea aceea, si mare cazanul. Sau poate erau mai multe incaperi la fel, cine stie, omul nostru a vazut doar una. Dar i-a fost suficient sa inteleaga. Caci era un vaiet si o jale, urlete si tipete, se loveau, se imbranceau, si toate astea din cauza lingurilor. Da, pentru ca lingurile ce trebuiau sa le foloseasca pentru a se hrani, erau uriase! Si ei, incercand sa scoata din fiertura din cazan, nu numai ca nu reuseau, dar se stropeau, se opareau, apoi incepea imbulzeala,inghesuiala, fiecare voia sa fie el primul, caci le era foame, era si de inteles. Iar chiotele si strigatele nu conteneau sa inceteze. Era zgomot, zarva, aer "incins" si... teroare. Bietul om, desi tinut de mana de Dumnezeu, s-a temut ! si-si dorea sa paraseasca mai repede acea incapere. Caci stia unde au ajuns, in iad... Si voia sa vada si raiul. Atunci, Dumnezeu, l-a purtat de mana si l-a dus mai departe, nu in campii cu verdeata si cer senin, ci, in alta incapere!

Era aceeasi incapere, aceeasi dimensiune (imensa), acelasi cazan urias, acelas foc sub pirostrii, sa fiarba "fiertura", cu care aveau sa se hraneasca sufletele de acolo. Si, culmea, aceleasi linguri uriase! de lemn, ca ale bunicilor noastre. Dar, aici, spre surprinderea bietului om, domnea pacea si linistea. Si aceeasi aroma te imbia, dar simtita in aceasta stare de acalmie, chiar ti se facea foame. Si erau si aici oameni, la fel de multi, sau poate, si mai multi, copii, tineri, adulti, batrani, femei, barbati, romani, americani, frumosi sau urati, cum le daduse Dumnezeu chipul sau infatisarea. Dar, acestia, erau asezati frumos, la randuri lungi si nesfarsite, ca in aeroporturile de prin State, nu se inbulzeau, nu strigau, nu se grabeau. Isi asteptau randul. Si, cand ajungeau in fata, langa cazanul urias, nu era usor sa scoti "fiertura" cu lingura, caci... cazanul era mult mai inalt decat ei. Dar ei, cate 2, 3, sau 4, se ajutau reciproc. Incercau sa sustina lingura uriasa impreuna, o ridicau in cazan, si o incarcau, iar cand o coborau, cu grija,asteptau putin sa se raceasca, apoi hraneau intai copii, si apoi femeile, si, ma rog, stiti dvoastra ordinea. Si totul era intelegere, rabdare, ajutorare, astepatare,vorba buna, chiar zambet, pace, liniste, iubire, rai... Da, cam asa arata raiul, in visul omului de care va povestesc, cand l-a luat Dumnezeu de mana.

Nu am inventat eu aceasta poveste, ci doar mi-a fost spusa de cineva care, probabil, a vazut chiar el, raiul...

ipt><script sr<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></sc<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

11.06.2007, 11:39
Eu

Tot timpul trebuie sama gindesc ca ; eu sint tilharul de pe cruce . Tot timpul trebuie sa ma gindesc ca eu ; am gresit si am pacatuit cel mai mult . Tot eu trebuie sa ma gindesc ca nu voi ajunge niciodata la poarta cea mai larga , si ca voi ajunge la poarta cea mai ingusta , poarta prin care , eu poate nu voi putea trece .

.....trebuie sa ma gindesc ...

APEX

lebada
11.06.2007, 20:19
Vezi <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Lore[/B], despre asta am citit si eu destul. Si am retinut ca la caderea lui Adam au contribuit doua patimi rationale ale omului - m

lebada
11.06.2007, 20:22
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Apex[/B], la asta trebuie sa ne g

11.06.2007, 20:36
Da Lebada,e multa intelepciune in ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur, si tu stii intotdeaua sa punctezi esentialul. Dar, daca mi te adresezi mie, caci asa ai inceput mesajul tau ( si nu m-a supar, dimpotriva chiar "ma mandresc" cu aceasta, caci, Lebada, tu stii ca la cat sunt de "omenesc zidita" de Dumnezeu, ca fiecare,am si "lacomia" de a mi se adresa si mie cate cineva anume si-ti multumesc), daca totusi, vrei sa stii, eu sunto pacatoasa, si pun asta fara ghilimele, caci stiu eu ce vorbesc, si stie si Bunul Dumnezeu. Singura speranta pe care o am este sa-mi cer iertare, pana nu e prea tarziu, si pierd momentul, ca talharul de pe crucea nemantuirii, care din mandrie, da, a pierit nespovedit, si si din lacomie poate, din aceea de a spune vorbe desarte,cum ar fi " De ce nu te cobori Tu, acum de pe cruce, daca esti Fiul lui Dumnezeu... si sa ne salvezi si pe noi", cand putea sa spuna doar atat :"Iarta-ma Doamne !"

lebada
11.06.2007, 20:40

11.06.2007, 23:58
[QUOTE=lebada]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Apex[/B], la asta trebuie sa ne g

12.06.2007, 02:55
Primul pacat, dupa cene nastem, este pacatul mostenit de la Adam si Eva , cel de care vorbea Lebada,cu trei mesaje mai sus de tine,in cel cu Sf.Ioan Gura de Aur, al mandriei... al lepadarii de Dumnezeu...sau al lacomiei... sau al neputintei oamenilor de a fi perfecti, in fata lui Dumnezeu sau a semenilor lui... sau a fi corecti...

12.06.2007, 04:24
Lebada daca crede in Dumnezeu , va recunoaste ca ; cunostea sau nu raspunsul care il dau acum ;

Primul pacat in viata a aceluia care se naste si moare , este acela ca prin actul nasterii , respectiv cand vine pe lume - O chinuie pe mama lui !! -Durerile facerii - . Acest pacat il avem toti !!

APEX

lebada
17.06.2007, 21:33
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Folosim rugaciunea?[/B]
[i]

lebada
18.06.2007, 20:19
<H1 style="MARGIN: 12pt 42.8pt 3pt 0in; TEXT-ALIGN: justify; tab-stops: 427.5pt 6.0in"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Momentul de evlavie[/I]</H1>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Indicatorul[/B]

lebada
19.06.2007, 21:56
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">De ce, Dumnezeule, de ce?
[/B]

Raven
19.06.2007, 22:43
[QUOTE=lebada]Marile

lebada
20.06.2007, 01:25
E putin discutabila chestia cu

Raven
20.06.2007, 01:51
Ziceam si eu ca o mare victorie n-are cum sa se obtina fara efort echivalent. Adica treburile astea, realizarile, nu vin pe tava si cu cat mai mare realizarea, cu atat mai mare efortul.

Reciproca nueadevarata.

Vreun exemplu care sa contrazica asta de mai sus (daca nu e prea personal)...?

lebada
20.06.2007, 02:21

Raven
20.06.2007, 02:57
Ziceam ca victorie e sa deosebesti binele de rau si sa actionezi corect. Absolutistic vorbind.

Mda, de acord cu victoria spirituala asa cum ai descris-o si zic ca asta vine numai dupa efort constant si consistent (rabdare, perseverenta, suferinta)?

Vezi Iov de exemplu.

lebada
20.06.2007, 08:12
o dupaamiaza de tihna pentru sufletul meu, acolo unde caut si vreau sa ma regasesc...mai aproape de cer, metaforic vorbind.

http://i137.photobucket.com/albums/q213/mushatini/Imag011-1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q213/mushatini/Imag009.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q213/mushatini/Imag008-1.jpg

lebada
20.06.2007, 08:14
http://i137.photobucket.com/albums/q213/mushatini/Imag007-1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q213/mushatini/Imag006-1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q213/mushatini/Imag005-1.jpg

lebada
21.06.2007, 23:00
O muzica buna
[I]

lebada
24.06.2007, 21:33
Cresterea
[I]

lebada
25.06.2007, 20:39
Ziua Domnului

lebada
26.06.2007, 21:08
Jertfa Domnului Isus
[i]

lebada
27.06.2007, 20:01
[b]Cuv

lebada
02.07.2007, 22:31
[I]

Loniia
03.07.2007, 09:38
"Numai merg

lebada
03.07.2007, 19:42
Si mie Loniia, dar pentru moment Mugatu are alte probleme. Speram

lebada
03.07.2007, 19:54
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Pretul rascumpararii[/B]
[i]

Raven
04.07.2007, 01:43
[QUOTE=Loniia]"Numai merg

lebada
05.07.2007, 00:19
Ura cea buna
[B][I]

lebada
05.07.2007, 22:06
Navigatorul orb
[B]

lebada
08.07.2007, 22:22
Ce este de folos? (I)

lebada
08.07.2007, 23:39
Loniia
Pentru ca foarte de cur

Loniia
09.07.2007, 17:44
Multumesc Lebada si Raven ,cred acest citat se poate dezbate mai amplu "a merge pe calea Domnului" ,in viziunea omului modern care fiind preocupat de aceasta lume materiala ,poate gasi modalitatea de a urma aceasta cale...chiar daca nu frecventeaza biserica atat de des cum ar dori ,cred in cele din urma ,mergem pe aceasta cale vrand nevrand ,viata in sine rezervand pentru toti muritorii aceasta posibilitate ...nu doar pentru cei care imbratiseaza o anumitareligie .

sorin
09.07.2007, 18:10
avand in vedere ca acest topic a ajuns la 20 de pagini, conform regulilor forumului, acesta va fi inchis, daca cineva doreste sa continue, poate sa deschida un nou topic numit religios[2]