PDA

Arată versiune întreagă : H2B

colibaoana
26.01.2006, 01:33
Are cineva idee care este procentajul de acordare a vizei H2B anul acesta???
Si inca o intrebare: eu am toate actele necesare ,adica in principal Notice of Approval , de la angajator. El a aplicat pt. H2B fara sa am vreo firma intermediara aici in tara.Totul a mers foarte repede si foarte usor, parerea mea, pentru ca in decembrie a depus dosarul si in ianuarie petitia era aprobata deja pt toate cele 10 vize pt care aplicase. Acum trebuie sa imi ajunga prin posta originalul I-197 si apoi sa imi fac programarea la interviu.
Intrebarea este: Credeti ca ar fi mai bine sa apelez la o firma pt intermediere sa imi faca programare si tot pt. ambasada sau sa ma duc ca independent?(bine inteles voi plati la firma un mic comision pt ajutor si alte din astea daca se gaseste vreo firma sa ma ajute).
Nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez.
Astept sfaturi.
Poate este cineva care a dat interviul anul acesta si ar putea sa imi spuna cate ceva .....!
Va multumesc.

ioosergiu
26.01.2006, 03:47
Parerea mea este ca ai putea sa mergi sa te ajute o firma de
intermediere, dar numai cu consultanta, adica informatii. Nu ar trebui
sa iti ceara prea multi bani, adica nu ar trebui sa iti ceara bani delocsmileys/smiley2.gif.

La ambasada vei merge singura si daca poti sa il
convingi pe cel de acolo ca ai legaturi cu tara nu ii nici o problema.
Completezi cele doua formulare ( intra pe site-ul ambasadei ), iti
pregatesti toate actele pentru dosar si tot ce crezi ca ar putea sa te
ajute sa-i convingi ca ai de gand sa te intorci in tara la expirarea
vizei, adopti o atitudine pozitiva, iti faci programare si te duci cu
incredere. Sigur vei obtine viza.

P.s. Firma de intermediere probabil te mai poate ajuta cu programarea
pentru interviul de la ambasada, sa nu astepti mult. Avand in vedere ca
ei au multi aplicanti poate te pot strecura printre ei. Poti sa mergi
sa vorbesti cu ceva firma, doar nu ai nimic de pierdut.

Multa bafta!!!

colibaoana
26.01.2006, 04:23
multumesc pt info.

legat de legaturi cu tara in afara de faptul ca sunt maritata si avem propiul apartament si famillile noastre au la randul lor apartamente, altceva nu mai am.

nu stiu ce sanse am. tot ce stiu este ca in nici un caz nu vreau sa raman acolo.acuma daca asta or sa vada si cei de la ambasada e foarte bine. who knows.

mai astept si alte pareri.

ioosergiu
26.01.2006, 04:39
Sa-ti duci cat mai multe acte in original </span>(
titlu de proprietate, extras de carte funcciara( sa vada ca ai casa)),
certificat de casatorie, daca poti sa iti faci rost de la fostul loc de
munca de o adeverinta care sa certifice faptul ca la intoarcerea ta in
tara, daca au locuri libere te reangajeaza, daca ai cont in banca, daca
ai copii du si poza cu copilu, poza cu sotzu, etc. Daca ai mai avut
pasaport si ti-a expirat sa ti-l duci si pe cel expirat.

Sa vorbesti in engleza ( pe cat posibil), sa inteleaga omu de acolo ce zicismileys/smiley2.gif.

colibaoana
26.01.2006, 09:19
nu am copii si nu am cum sa iau nici o adeverinta de la un loc de munca precedent pt ca nu am lucrat cu carte de munca(romania....doar)...daca aveam conturi in banca nu cred ca ma mai duceam sa muncesc...nu crezi??? iar pasaportul l-am schimbat dupa casatorie dar l-am aruncat pe cel vechi pt ca l-au taiat in doua cei de la pasapoarte....iar pagina cu toate datele mele au taiat-o cu totul.....nuam vazutfolosul la a-l mai pastra....oricum nu am iesit niciodata din tara.....

cam asta ar fi...

se pare ca sa poti pleca sa muncesti acolo tre mai intai sa demonstrezi ca nu ai nevoie de bani....cu toate ca pt asta te duci...lol