PDA

Arată versiune întreagă : Biserica din Dearborn

foryoutupac
25.01.2006, 15:03
Buna,as vrea sa va intreb ce parere aveti despre Biserica din
Dearborn,eu am fost prima data la Biserica in timpul Craciunului,am
fost si saptamana trecuta si cred ca am sa ma duc in fiecare saptamana
de acum.Mie unul imi plac oameni de acolo,dar sunt lucruri care nu imi
plac deloc,ca de exemplu ca slujba se tine si in engleza si in
romaneste,iar ca se tine in romaneste preotul pronunta cam greu
cuvintele romanesti sau cateodata mai sare peste un cuvant care nu stie
cum sa il pronunte.

Si ce nu imi place cel mai mult este ca uni romani vorbesc in engleza nu in romaneste intre eismileys/smiley7.gif,nu imi place deloc chestia asta sau poate nu sunt obisnuit.smileys/smiley5.gif

Astept parerile voastre

GNChicago
25.01.2006, 17:53
Foryoutupac, sfatul meu e sa faci abstractie de limba folosita atita timp cit primesti mesajul. Iti poti face o impresie gresita de oameni care prefera sa vorbeasca in engleza decit sa vorbeasca in romana si invers. Am intilnit oameni care s-au nascut in America, nu fusesera niciodata in Romania si vorbeau perfect romaneste. Deasemenea am intilnit oameni care erau veniti de curind din Romania si vorbeau numai in engleza.

Am intilnit oameni in mici magazine coreene care nu stiau o iota in engleza, zimbeau, vorbeau cu "mina" si aveau magazinul lor, faceau business; la fel si cu polonezii, tu le spui in engleza, ei raspund in poloneza, daca apar incurcaturi e unul acolo care o rupe pe engleza si lamureste situatia. ASTA ESTE AMERICA!

Nu am intilnit niciodata pe cineva care sa-mi spuna " Nem tudom romano" asa cum am intilnit in unele locuri in Romania....si nu am fost servit!

Bisericile pe care le vedeti prin toata America si Canada au fost suportate de-a lungul timpului si in special la inceputul lor de americani de origine romana, multi dintre ei au invatat romaneste doar ce au apucat sa prinda de la parinti, de aceea prefera sa vorbeasca in engleza dar ei au fost aceia care au construit bisericile, ei au fost aceia care au adunat parale sa dea preotului un salariu si ceva beneficii.

Deabia dupa caderea lui Ceausescu au inceput sa vina multi, doctori, ingineri, studenti care s-au integrat mai usor in societatea de azi si sa nu uitam ajutorul dat de internet si acest forum la noii veniti,

Inainte nu aveai pe cine sa intrebi si exista o atmosfera banuitoare pe undeva tipica romaneasca si multi se izolau sau se saturau sa aiba de-aface cu tzeparii romani. Erau adusi din camp cu un Affidavit of support si cind veneau aici aveau pretentia sa-i tzii trei ani ptrca asa scria in affidavitul of support.

Cit priveste slujba in engleza sau romana, totdeauna au fost pareri cit sa fie in engleza si cit in romana (50%-50%), dar pe urma apareau alte probleme ca partea anumitain engleza trebuia spusa in romana sau invers, ce a spus in romana trebuia in engleza....

Asa, ca e bine sa lasi preotul sa-si faca jobul lui asa cum stie el mai bine si sa fii optimist pentruca.... Mare-i gradina lui DUMNEZEU!

foryoutupac
25.01.2006, 23:11
Ma asteptam sa fii printre primii care raspunde,pentru ca esti foarte promptsmileys/smiley4.gif.

Multumesc pentru parere,dar vreau sa zic ca romani care vorbesc in engleza,nu sunt de mult aici smileys/smiley36.gif,romanul tot roman ramane cand ii sa se intreaca cu alti

think
29.01.2006, 15:13
well

asa e acea la biserica se vorbeste mai mult engleza.Asta din cauza ca a fost fondata mai de demult si merg romani americanizati.De asemanea cei ce merg acolo platesc o anumita membrie nu beneficiaza de anumite servici.De aceea au su ramas destul de adunati si bine organizati.

Preotul Rosca face slujbe bune dar ... se intampla sa fie mai mult o biserica ortodoxa decat ortodoxa romaneasca.Intradevar pt cei ce vin mai recent din romania nu ii ajuta (incurajeaza acest fel) dar zic eu ca odata ce esti integrat in acel cerc retul merge ca pe roate.

Hey "foryoutupac" nu iti place sau nu te poti obisnuiexista si alte servici la alte biserici.E o tara libera.

Si eu tin la identitatea mea de roaman si imi place sa cred ca nu am sa uit sa vorbesc romaneste asemeni urmasilor.

Inteleg sentimentul si te sustin foryoutupac.

foryoutupac
30.01.2006, 05:07
Cel cu care stau a mers prima data acolo si nu a fost altundeva,si el are masina eu nu am al doilea motivsmileys/smiley4.gif.oameni de acolo chiar ca sunt americanizati rau de tot,toti cu cei cu care am schimbat cate o vorba au peste 5 ani de cand sunt in America,asta nu este o scuzasmileys/smiley4.gif, sa uiti sa vorbesti romaneste.Nu sunt comunistsmileys/smiley4.gif,dar mie mai mult imi place sa aud,un moldovean vorbind moldoveneste cu accentul lor,un ardelean cu accentul lui si asa mai departe,nu sa aud o stalcitura de engleza fara nici un accent.Eu sunt mandru ca sunt romansmileys/smiley9.gif.
Sunt oameni de treaba,dar cam inchisismileys/smiley18.gif.