PDA

Arată versiune întreagă : Sa raman ilegal?

14.12.2004, 05:54
Salutare tuturor!

Sunt o tanara, plina de sperante, care are ocazia sa vina in US pentru o scurta perioada de timp, cu viza de lucru pt 3 saptamani. As vrea tare mult sa raman. Se merita sa raman ilegal? Nu cunosc pe nimeni la care sa raman si nici nu prea stiu cum merge treaba. In tara muncesc non stop, am 3 joburi, dar nu am reusit sa realizez nimic. Sunt dispusa sa o iau de la inceput. Ce sfat - sincer - imi dati?

Orice sugestie sau sfat este mai mult decat bine venit. Multumesc!

sorin
14.12.2004, 06:21
Ausie, bine ai venit pe acest forum! smileys/smiley31.gif

Sunt foarte multe chestii care trebuie analizate cand iei o asa hotarare si la care trebuie sa te gandesti ca de exemplu:
- vei putea munci doar la negru.
- nu vei mai putea merge in Ro pana nu-ti rezolvi statutul de resident permanent aici.
- la ce te-ai pricepe sa faci aici, in functie de pregatirea pe care o ai?
- o sa rezisti fara sa-ti vezi prietenii si familia pentru o perioada lunga?
- ai cu ce sa

kiki
14.12.2004, 07:05
ia in considerare tot ce ti-a spus sorin, dar daca cu masterul in franta ...si tot nu ti-ai gasit o slujbabunicicape la noi dupa atata toceala ... e vremea sa iti iei traista si sa mergi unde creierasul e apreciat! smileys/smiley17.gif

Canada nu e o alternativa rea deloc. Ar trebui sa te gandesti si la ideea asta, mai ales ca vorbesti franceza. Apoi daca tot te mananca sa cobori mai la sud ... drumul e mult mai scurt! smileys/smiley2.gif

14.12.2004, 07:13
<DIV>Daca vrei sa stringi bani si esti dispusa sa muncesti mai orice sipe bani putin este ok.Cel mai decent cred ca este nanny sau housekepper unde ai si cazare si masa inclusa.Dar numai maritisul te rezolva sa obtii acte legale intr-un tirziu,si asta depinde de noroc si peste cine dai.Nimeni nu poate sa iti spuna daca este bine sau rau sa ramii illegal depinde numai de tine.Nu ai ce pierde singurul lucru; ca numai poti intra in Statedaca ar fi sa renuntila un moment dat.Eu zic ca merita sa iti incerci norocul si aici daca nu ai alta alternativa mai buna pe cale legala.smileys/smiley2.gif</DIV>
<DIV>In orice caz tot ce a spus Sorin mai sus trebuie sa iei in calcul .</DIV>

Zorro
16.12.2004, 02:40
Melina are dreptate mare aici!!! Sunt de acord cu sfatul ei!smileys/smiley2.gif

16.12.2004, 04:21
smileys/smiley31.gif

17.12.2004, 07:23
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Mai am inca o luna - grea - in care va trebui sa iau o hotarare. Dar daca dupa 10 ani de munca, da' munca, nu gluma, nu am reusit sa-mi fac o viata aici, deh, bugetar, mai stiti voi?... sunt dispusa sa risc. Problema se pune daca voi gasi pe cineva care sa imi ofere de munca, la negru, normal, macar pt ceva timp, cat sa imi strang niste bani. Visez sa am si eu macar TV-ul meu, canapeaua mea, ce sa mai zic de casa sau masina. M-am saturat de 10 ani de chirie!

O sa ma lansez pe piata, in cautare de job. Sunt 'minunata' cu copii, si 'amabila' cu calculatoarele. Sa auzim de bine! Si, de ce nu, sa ne vedem cu bine!

PS. Sa-mi spuneti daca vreti ceva de pe acasa! smileys/smiley1.gif

sorin
29.12.2004, 07:07
Ausie, e cam greu sa te ajute cineva atata timp cat nu esti aici si cat inca nu ai precizat cam pe unde o sa te stabilesti in State. Mai multe informatii ar fi in ajutorul tau. Oricum, cea mai buna metoda de a-ti gasi ceva de lucru ramane sa-ti cauti cand vii aici, pentru ca cei care-ti pot oferi ceva vor dori mai mult ca sigur sa stea de vorba cu tine.

Bafta multa!

florin_bejerea
06.01.2005, 20:35
La toate sfaturile eu ash adauga ca deshi, in general, imi plac americanii- in caz ca va trebui sa traieshti printre ei, ceea ce cred ca se va intampla- trebuie sa shtii ca, la fel ca in orice tzara din lumea asta- vei intalni shi oameni nu foarte buni. Eu nu sunt aici de mult timp, dar itzi pot spune ca americanii sunt 'nice', 'polite' la inceput, dar daca le ceri altceva nu prea ai sa primeshti...

Daca potzi sa treci peste asta shi eshti o persoana muncitoare- ai sa reusheshti aici chiar illegal. Am catziva prieteni care nu au nici o 'taina' fiind ilegali.

robocel
06.04.2005, 17:14
Salut

in primul rand baietii au dreptate, odata ce ai ramas ilegal e aproape
imposibil sa iti aranjezi actele sau sa te intorci in romania. Ce tip
de viza ai? Nu am auzit de viza pe 3 saptamani pana acuma. De obicei
poti aplica pentru viza de turist cand ajungi aici pe perioada de 6
luni. Asta iti da un avans. De munca babysitter gasesti peste tot. Dar
si asta depinde unde te duci. Spune unde poate sunt romani pe acolo. O
comunitate de romani te poate ajuta sa iti gasesti de munca la negru.
Singura nu iti recomand.

Inca ceva important. Din momentul in care a primit statul american
cererea ta de schimbare de viza, deci ai acte in "pending" esti
considerata ca legala.

Oricum sunt diferite tipuri de viza, deci de care ai tu? cum se numeste?

J, H, I94, K ?

evelyn
07.04.2005, 03:04
Ausie,

Ai primit niste sfaturi forte bune; dupa cum ti s-a mai scris, ramane la latitudinea ta ce hotarasti.

Intradevar viata printre straini nu e usoara, dar depinde de firea si felul in care te vei acomoda; restul ( legalitatea ta aici) cu vointa si foarte multa rabdare le vei rezolva daca esti ambitioasa.

Sfatul meu este, sa incerci ca nu ai ce pierde; ptr. ca daca pleci asa illegala cum ai spus, nu cred ca ai mai avea dorinta sa te intorci inapoi, stiind de consecintele pe care le vei avea. Asa ca " Go for it"

Multa bafta

claudiualex1981
03.05.2005, 11:19
Sunt in aceeasi situatie cu tine, si peste trei zile am sa-i iau inima in dinti si am sa merg de la angajator, pe urma D-zeu cu mila. Am auzit de multa lume care au fost o perioada ilegali si pe urma s-au rezolvat de ceva acte.

Daca cumva te stabilesti prin zona Chicago, acolo merg eu te rog sa ma contactezi. adresa mea de mail este claudiualex1981@yahoo.com telefon nu am inca, si nici masina, dar am speranta.

Claudiu

GNChicago
18.06.2005, 20:48
Raspund doar in ideia ca si altii sint intr-o situatie similara.

In America NEVER EVER GIVEUP YOUR RIGHTS!

Niciodata nu renunta la drepturile tale!

Ajungi cu drept de lucru ptr o periooada limitata, atunci :

#1. Scoate SSN (social security number)

#2. scoate un ID

#3. Trimite-ti tie insusi o scrisoare cu adresa unde stai ca sa arati ca locuiesti acolo.vezi sa aibe stampila postei!

#4.scoate driver license.

#5. pune ceva bani intr-o banca si de la aceeasi banca dupa un timp aplica ptr un credit card.

etc. etc.etc.

ginatodoran
20.06.2005, 18:00
Intrebarea e ce viza ai si cum de e valabila doar 3 sapt? E ciudat!

Dar ca sa reusesti , orienteaza-te spre un oras mai mare: pe langa Chicago, mai sunt NY, LA, Seattle, Miami sau in orice stat care e fie pe coasta de est, fie pe cea de vest si f. important: unde sunt comunitati de romani-o sa-ti fie mai usor. Apropo, tu unde mergi pt. acel contract de munca?

iti dau o adresa utila:

www.paginaloteristilor.ro (http://www.paginaloteristilor.ro)