PDA

Arată versiune întreagă : Tot cultura

isabela
16.06.2004, 06:45
Cu cine pot si eu sa discut despre cultura, sau nu intereseaza asa ceva?

sorin
16.06.2004, 06:55
Cred ca Snuff, Iulia (forumisti mai vechi pe careii cunosc mai bine)si poate si alti membri ai forumului ar fi interesati sa discute pe teme culturale. Voi participa si eu in limita timpului disponibil pe care-l am (ca moderator al acestui forum). Daca tot ai deschis subiectul, ai prima mutare, adica poti propune un topic.

isabela
23.06.2004, 03:10
Nu stiu daca asa e bine cum scriu.Habar n-am.Sorine te rog sa nu-mi stergi mesajele

isabela
23.06.2004, 03:15
In cultura sunt importante si cartile citite ,dar si spiritul ei..Personal de ciitit citesc destul, insa nu suficient. si ar trebui sa merg pe la teatru si la expozitii de pictura, dar lenea e cucoana mare..Din tot sufletul imi doresc sa fiu o persoana culta, dar nu stiu daca si sunt.Asta ii las pe altii sa o constate.

23.06.2004, 03:21
isabela,

daca ar fi sa ma judec dupa cartile citite, ar fi un dezastru. Spiritul fiecaruia conteaza. Sise intampla ca din cateva randuri citite sa culegi mai mult decat din zeci de carti.

isabela
23.06.2004, 04:15
Ai dreptate Snuff, spiritul conteaza.Asta zicea si Dalai Lama al XIv-lea, si asa cred si eu.

Larvatus
03.09.2004, 21:45
isabela, daca ar fi sa ma judec dupa cartile citite, ar fi un dezastru. Spiritul fiecaruia conteaza. Sise intampla ca din cateva randuri citite sa culegi mai mult decat din zeci de carti.

smileys/smiley4.gifTotul e sa citesti acele randuri, nu?

Apoi, scuza-ma, parca subiectul era cultura si cultivarea, nu spiritul! Sau asta tine loc si de cultura? smileys/smiley5.gif

Larvatus
03.09.2004, 21:48
sau poti sa ajungi la spiritul culturii, fara sa te cultivi?smileys/smiley2.gif

isabella.tofan
10.10.2004, 23:02
Insa cultura nu e straina de spirit.

isabella.tofan
11.10.2004, 01:37
Asta nu inseamna ca te poti cultiva fara a citi.

mona
03.01.2005, 07:07
isbela cand te intrebi daca poti vorbi cu cineva despre cultura nu faci si precizarea ce anume intelegi prin cultura, poate din cauza asta toata ideile care au urmat sunt in jurul cartilor pe care cineva le-a citit sau nu, sau cate expozitii a vazut sau nu. Prea putin relevant mi se pare! Nu zic ca nu e important, dar mi se pare ca o discutie despre cultura nu se poate reduce sub nici o forma la asta, mai mult decat atat cred ca termenul trebuie putin operationalizat asa incat sa fie mai clar cam ce asteptari ai legat de de acest subiect. Nu stiu, ma gandesc si eu, uite cam unde se poate muta o astfel de discutie, daca accepti evident:

Pentru O. Spengler, cultura si civilizatia sunt doua ramuri ale creatiei umane, dar raportul dintre ele este de fatala succesiune. Dupa ce o cultura (sufleteasca, prin excelenta) a atins cele din urma culmi de inflorire, ea se transforma, sub imperiul unei fatalitati inevitabile, in civilizatie (materiala, prin excelenta). Civilizatia ar constitui sfarsitul fatal al oricarei culturi, ultima sa batranete, iarna sa.

lebada
16.10.2006, 03:01

monicab
28.10.2006, 05:33
Stiti ceva eu am invatat o chestie lucrand la Ministerul de afaceri exterior din Italia si anume: toti diplomatii sunt culti dar nu toti sunt inteligenti. Seful meu de exemplu citeste mereu ziarele, este un expert al presei dar asta nu insemna ca este si inteligent.

Si cu asta as vrea sa va spun ca cultura este importanta dar inteligenta si mai si.

idontknow
30.01.2008, 08:45
Mie chestia asta cu "sunt culta?nu sunt culta?...ce imi doresc sa fiu si eu culta" mi se pare ca tine un pic de snobism...adica...de ce ne-am stradui sa devenim culti?Si..pana la urma...ce inseamna sa fii cult?Daca pe cineva intereseaza de exemplu stiinta sau matematica sau fizica, de ce s-ar stradui acea persoana sa citeasca literatura si sa mearga la Ateneu numa' asa, de ochii lumii, ca sa impresioneze intr-o discutie?Mie de exemplu, desi sunt la un profil real, imi place destul de mult literatura, incerc sa ascult muzica cat mai variata pentru a descoperi ceva care sa ma reprezinte, cu care sa ma identific, mai citesc despre istoria religiilor, dar mai ales imi place sa pictez si sa aflu cat mai multe despreaceasta artasi despre pictori.In schimb, nu prea ma intereseaza istoria...cel putin nu istoria exacta, inodora si incolora, fiecare an, zi si luna in care s-au petrecut evenimentele...ma atrage doar daca estemai romantata.Adica, bineinteles casunt curioasa sa afluperioada in istorie cand s-au petrecut anumite evenimente, dar ce ar inseamna acum sa ma apuc sa invat pe de rost nu stiu ce date istorice, doar asa, ca sa fiu "culta"?Deci, ideea pe care as sublinia-o este ca nu ar trebui sa ne straduim sa ne insusim ceva, trebuie doar sa facem ceea ce simtim, si daca suntem chiar interesati de un anumit subiect, sa ne concentram pe acela in loc sa incercam sa ne bagam cu palnia in cap toata informatiile din lume;).