PDA

Arată versiune întreagă : H-1B cu studii economice. Se poa’?

Winston Lights
24.01.2006, 22:27
Buna tuturor si bine v-am gasit!

E primul meu mesaj, si ca majoritatea voi incepe printr-o intrebare. A
obtinut cineva viza h-1b fiind sponsorizat de o companie americana ca
programator, dar avand totusi ca studii contabilitate si informatica de
gestiune? Sau stiti pe cineva care a reusit? Ca experienta in munca am
doar putin peste 3 ani ca programator.

Multam fain

25.01.2006, 14:51
Daca nu-ti povesteste nimeni din experienta pot eu sa-ti povestesc din textele de lege.

Ptr. H-1B trebuiesa existe o legaturadirectaintre diploma ceruta de catre post (nivel BS sau peste - aproape mereu) si diploma candidatului. Programatorii straini care vinin SUA au de obicei o diploma echivalenta cu BS in Computer Science si care necesitaminim 4 ani de studii.De exemplu, poti intreba pe "Jeorjet" pe PM ce diploma din Romania are sotul ei deoarece el a venit aici ca programator (cu H-1B). Experienta poate insa compensa lipsa unei diplome numai ca regula de echivalare este 3 la 1, adica 3 ani de experienta echivaleaza cu un an de facultate. Asadar pe tine experienta nu te-ar aduce la nivel de BS.

Daca postul care ti-se ofera in SUA nu este legat de informatica de gestiune treaba pare ceva mai incurcata.

Winston Lights
25.01.2006, 19:10
Multumesc pentru raspuns. E cum ma temeam eu.

Bafta tuturor

feli_mt
02.02.2006, 08:41
Hai sa-ti povestesc cum am ajuns eu in US cu H1B. Am venit aici cu viza de turist siam gasit o companie care mi-a sponsorizat viza de munca pentru job-ul de data coordinator. Am terminat informatica in Romania si am facut o echivalare de diploma B.S in computer science. Diploma a fost echivalata la modul general, fara a se specifica cursurile urmate in facultate.

Depinde mult si de perioada in care aplici, incepe in aprilie si e bine sa te misti repede deoarece este un numar limitat de vize. Pentru mine a fost foarte usor sa obtin schimbarea de statut. Am platit si o taxa de urgenta iar cazul mi-a fost procesat de INS in 7 zile. In luna iulie stiam ca am drept de munca incepand cu 1 oct.

Bafta multa iti doresc, oricum cel mai greu lucru e sa gasesti compania care te sponsorizeaza....

Winston Lights
04.02.2006, 00:37
Angajatorul l-am gasit. Problema e ca nu cred ca se poate sa fac
"echivalare de diploma B.S. in computer science" cum ai reusit tu. Asta
pentru ca eu am studii economice si mi-ar echivala diploma in
economics. Iar postul este de programator. Dar mai astept sa vad daca
se poate. Tot mai sper.