PDA

Arată versiune întreagă : Portret sau autoportret?

hazel
24.01.2006, 07:15
Sa zicem ca sunteti artisti si stiti sa pictati. Nu va trebuie scoala de arte, nici penel, nici sevalet si nici culori. Doar un pic de imaginatie.

Daca vi s-ar oferi sa alegeti intre a va face autoportretul si a vi se face portretul de catre altcineva ce ati alege? Portret sau autoportret? De ce?

sorin
24.01.2006, 07:47
Portret, pentru ca probabil ar fi mai realist decat un autoportret, cand poate am tinde sa fim un pic subiectivi.

24.01.2006, 08:04
Autoportretul , fiidca prefer sa fiu in spatele pinzei , nu in fata ei.smileys/smiley2.gif

Pisoi
24.01.2006, 09:04
Autoportretul , fiidca prefer sa fiu in spatele pinzei , nu in fata ei.smileys/smiley2.gif

melina, cum sa stai in spatele panzei?smileys/smiley5.gif...dupa cate stiu cand iti faci autoportretultrebuie sa stai in fata panzei (si eventual te uiti in oglinda), ca doar tu trebuie sa te pictezismileys/smiley18.gif

...edificati-ma si pe mine ca iar intru in belea cu offtopiculsmileys/smiley19.gif

hazel
24.01.2006, 09:31
Pisoi, imi permit sa raspund si eu la intrebarea ta.

Cel mai important - nu-ti fa probleme de offtopicsmileys/smiley1.gif

Nu sunt pictorita, dar cred ca se poate si fara oglinda.

Cred ca poti lucra la un autoportret unde sa pictezi asa cum te vezi cu ochii mintii. Asa cum si un alt artist te poate picta cu o poza de-a ta in fata dar si cu ochii mintii lui.

Pisoi
24.01.2006, 09:46
...te intelegsmileys/smiley2.gif...dar aici era vorba de panzasmileys/smiley1.gif...melina poate sa ne explice cum isi face autoportret din spatele panzeismileys/smiley4.gif

...bateti-ma sa tacsmileys/smiley46.gif

angeline
24.01.2006, 10:07
...te intelegsmileys/smiley2.gif...dar aici era vorba de panzasmileys/smiley1.gif...melina poate sa ne explice cum isi face autoportret din spatele panzeismileys/smiley4.gif

...bateti-ma sa tacsmileys/smiley46.gif

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif.....smileys/smiley32.gif

24.01.2006, 10:18
melina, cum sa stai in spatele panzei?smileys/smiley5.gif...dupa cate stiu cand iti faci autoportretultrebuie sa stai in fata panzei

pisoiule ,depinde din ce unghi privesti ,daca tu ma vezi din spate ,yup
pinza este in fata mea ,daca tu ma privesti din fata ,eu sint in
spatele pinzeismileys/smiley2.gif

Pina la urma tu unde stai in spate sau in fata?!smileys/smiley36.gif

garfield
24.01.2006, 10:28
Oy vey, semantics, semantics smileys/smiley36.gif

Dar daca tu pictezi in curtea blocului si cineva se uita de la ultimul etaj si esti privita de sus in jos, cum e atunci? smileys/smiley36.gif

In general se picteaza pe fatza pinzei, nu pe dos, altfel toate tablourile ar trebui puse cu spatele-n fatza smileys/smiley5.gif

angeline
24.01.2006, 10:33
bag de seama ca pana la ora asta Pisoi se mentine cel mai inteligent !

dar daca ar fi sa inteleg intrebarea.....pentru ca sincer expunerea este un pic cam sucita....adica sa fii artist (ce fel de artist...banuind ca pictor sau sculptor) ok, avand sau nu pregatire in domeniu dar si amator, fiind viata lui este strans legata de sevalet,culori,carbune,tusuri s.a.m.d. Cu doar un pic de imaginatie nu vei reusi sa-ti faci niciodata autoportretul iar cat priveste ochii mintii nici atat(sunt foarte inselatori,ei vadmai bine zis in functie de stare asufleteasca la momentul respectiv)...cu un simt al obsevatiei dezvoltat, o buna perceptie in spatiu si memorie vizuala, ai toate sansele....un portret executat dupa o fotografie poate fi denumit portret sau dupa un model viu,un autoportret din memorie nuse maipoate reda decat perceptiaidentitatii tale(adica se exprima prin perceptia sentimentelor)si nu reprezinta intocmai portretul...optez pentru autoportretul din fata panzei cu toate instrumentele necesare.

garfield
24.01.2006, 10:36
Self portrait. smileys/smiley36.gif

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/framed.gif

24.01.2006, 10:50
Oy vey, semantics, semantics smileys/smiley36.gif

Dar daca tu pictezi in curtea blocului si cineva se uita de la ultimul etaj si esti privita de sus in jos, cum e atunci? smileys/smiley36.gif

Daca esti privita de sus sau de jos , e cu stinga si dreaptasmileys/smiley36.gif

garfield
24.01.2006, 10:53
Si daca esti privita de sus in jos, de un pescarus, devii tu panza si pescarusul pictorul smileys/smiley36.gif

hazel
24.01.2006, 10:57
angeline, iti inteleg frustrarea, e greu sa asisti la o discutie despre un subiect la care posibil te pricepi, purtata de novici.smileys/smiley1.gif

Multumesc pentru interventia ta si apreciez teoria adhoc.

Un raspuns sau si vot sunt apreciate, dar nu obligatorii. Mersi.

24.01.2006, 11:08
Si daca esti privita de sus in jos, de un pescarus, devii tu panza si pescarusul pictorul smileys/smiley36.gif

Cind imi fac autoportretul eu sint si modelul imaginar din fata mea
,dar daca eu sint modelul pictorul cine este ?? e clar ca este un
pescarus,ai dreptat garfieldsmileys/smiley36.gif Adevarul
este ca pictorul seamana foarte mult cu un pescarus ,zburind(dupa o
visinata de la GNC) vede din toate unghiurilesmileys/smiley2.gif

garfield
24.01.2006, 11:14
Depinde cate visinata a consumat, poate vede toate unghiurile deodata smileys/smiley36.gif

sorin
24.01.2006, 11:20
smileys/smiley29.gif

Maaaaan, prea tarziu sa mai mut la off-topic asa multe mesaje.M-ati luat pe nepregatitesmileys/smiley36.gif

garfield
24.01.2006, 11:24
Muta-le en-gros smileys/smiley36.gifLasa doar portretul meu smileys/smiley9.gif

Pisoi
24.01.2006, 11:29
...na ca iar am pus paie pe focsmileys/smiley47.gif

angeline, m-ai edificatsmileys/smiley20.gif...oleaca de talent am si eu, dar nu sunt artistsmileys/smiley4.gif

...SI ACUM SA-I URAMCU TOTII LUI GARFILED

HAPPY ANIVERSARY!!!!smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

...aici te-am prins aici te felicitsmileys/smiley2.gif

24.01.2006, 11:37
un autoportret din memorie nuse
maipoate reda decat perceptiaidentitatii tale(adica
se exprima prin perceptia sentimentelor)si nu reprezinta intocmai
portretul

Fiecare artist vede prin prisma lui,daca 5 pictori renumiti
picteaza dupa acelasi model fiecare tablou va fi diferit in functie de
identitatea si starea de spirit al pictorului smileys/smiley2.gif.Perceptia
identitatii tale va reiesii nu numai Deci la autoportret ci si la
orice fel de portret mai mult sau mai putin.

24.01.2006, 11:37
Depinde cate visinata a consumat, poate vede toate unghiurile deodata smileys/smiley36.gif

Stai incet sa nu ne incurcam,hai sa le punem pe layere si dupa aceiale mai mutam noismileys/smiley2.gifAgree?

24.01.2006, 12:06
Daca vi s-ar oferi sa alegeti intre a va face autoportretul si a vi
se face portretul de catre altcineva ce ati alege? Portret sau
autoportret? De ce?

sa reluam discutia de la inceput smileys/smiley36.gif

Autoportretul este mult mai profund si real , un pictor m-ar picta si
mi-ar adauga ceea ce simte el (exprimindu-se vizual) , eu ma cunosc cel
mai bine deci numai este vorba de a ma exprimare ci
de a ma prezinta ,ceea ce sint de faptsmileys/smiley4.gif

Pisoi
24.01.2006, 12:19
sorine, am facut si eu un comentariu ca sa ma edific si uite ce a iesitsmileys/smiley5.gif...sa deschidem oare un sondaj/poll topic "din ce parte ne facem autoportretul" ??smileys/smiley9.gif...tu ce parere ai?smileys/smiley4.gif

...voi probabil nici nu ati realizat ca garfield (probabil nici el) a depasit 1000 de posturi pe acest forum?????smileys/smiley4.gif

...felicitari maestresmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif...o sa-ti trimit ceva frumos la offtopicsmileys/smiley36.gif

christianT
24.01.2006, 13:00
Autoportretul draga hazel, pentru ca eu ma cunosc cel mai bine.

angeline
24.01.2006, 18:45
angeline, iti inteleg frustrarea, e greu sa asisti la o discutie despre un subiect la care posibil te pricepi, purtata de novici.smileys/smiley1.gif

Multumesc pentru interventia ta si apreciez teoria adhoc.

Un raspuns sau si vot sunt apreciate, dar nu obligatorii. Mersi.

frustrarea nu are a face cu a lamuri un aspect....poate o fi, dar nu din partea mea in acest caz smileys/smiley2.gifsmileys/smiley1.gif

si acum suciti-o si invartiti-o cum vreti voi dar si puneti stiinta si sentimentele unde doriti in portret sau autoportret, dar cu cat sustineti mai mult ca va cunoasteti datorita poate multor teste de inteligenta si carcterizari intocmite, a-ti fi surprinsi de portretul facut de un adevarat pictor...un amanunt - niciodata cinci pictori renumiti nu ar accepta sa picteze in acelasi loc si timp, portretul aceleasi persoane....smileys/smiley1.gif

24.01.2006, 23:50
- niciodata cinci pictori renumiti nu ar accepta sa picteze in acelasi loc si timp, portretul aceleasi persoane....smileys/smiley1.gif Am spus "daca" ,este o ipoteza imaginara cum este si subiectul de la care sa plecat dealtfelsmileys/smiley4.gif

angeline
25.01.2006, 00:19
corect smileys/smiley20.gif

frumusetea ipotezelor este chiar eventualitatea ocaziei si este desavarsita de imaginatie....smileys/smiley1.gif

tonita
25.01.2006, 00:24
Autoportretul , fiidca prefer sa fiu in spatele pinzei , nu in fata ei.smileys/smiley2.gif</span>

in spatele p

Ana Tofan
25.01.2006, 00:27
Asta este intr-adevar un autoportret reusit,Gafield...

marian42
25.01.2006, 01:29
Autoportret, si asta pentru ca dintotdeauna mi-a fost indiferent
cum m-au vazut altii; n-a contat decat parerea mea despre mine...(care
intre noi fie vorba, n-a fost mereu stralucita !smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gif)

25.01.2006, 02:59
eu zic ca depinde de ce fel de preferati ai avea atunci cind devii
pictor..eu unul nu asi lasa pe oricine sa-mi faca portretul , daca
nu-mi place cum picteaza..iar referitor la autoportret parca si picasso
si-a facut un autoportret in stilul cubist..deci ochii mintii sint
importanti..poate la fel ca o oglinda

ioosergiu
25.01.2006, 03:01
portret</span>, dar sa nu stiu ca mi se face portretul, pentru a fi asa cum sunt eu normalsmileys/smiley4.gif
( defapt eu nu sunt normal, sunt asa mai dus cu pluta, dar ideea era sa
ma comport asa normal, care defapt e anormal pentru o persoana...smileys/smiley17.gifsmileys/smiley17.gif),deci sa fiu pe undeva pe langa panza...

25.01.2006, 05:37
..parca si picasso si-a facut un autoportret in stilul cubist..deci ochii mintii sint importanti..poate la fel ca o oglinda \

Da Picasso si-a facut vreo chiar vreo6 -7 ,ultimul lui autorortret a fost cu un an inainte sa moara

Facing Death

Pablo Picasso (1881-1973) - Autoportret, 1972.

http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/pp.jpg

hazel
25.01.2006, 05:39
Votez si eu pentru portret.
Daca vreodata as indrazni sa vreau sa vad imaginea cea mai apropiata de realitate a mea as vota pentru un portret. Totusi, de-abia ma abtin sa nu votez pentru optiunea numarul 4smileys/smiley1.gif

E adevarat ca (imi inchipui) ca ma cunosc pe mine insami, insa de multe ori poate ca sunt tentata sa ma subestimez sau supraestimez. De aceea, daca as dori sa vad o imagine cat de cat apropiata de realitate, as opta pentru un portret. S-ar putea ca atunci cand e gata sa nu recunosc fiinta de acolo, insa s-ar putea ca aceea sa fiu intr-adevar eu. Daca imaginea e mai buna decat as fi crezut eu, iata as avea o surpriza frumoasa, cui nu-i plac surprizele frumoase? iar daca portretul ar fi mult mai dur decat ceea ce credeam eu despre mine, iata o alta surpriza, deal with it hazel, the truth hurts but is always illuminating smileys/smiley1.gif
O situatie ideala ar fi acolo unde imaginea pictata de mine s-ar suprapune cu imaginea pictata de altul, insa situatiile ideale sunt utopii.

Asa cum a intuit cineva mai sus am initiat discutia de dragul despicarii firului in patru, nu s-a dorit o discutie profesionala despre pictura, desi am apreciat foarte mult interventiile cunoscatorilor. De altfel realizez ca nu avea cum sa nu ia si un astfel de curs :-)
Va multumesc frumos tuturorpentru participare, rabdare, pentru gandurile voastre si onestitate.

Pisoi
25.01.2006, 05:57
...sa-l fi facut din fata panzei sau din spate???smileys/smiley75.gifsmileys/smiley9.gif

garfield
25.01.2006, 06:24
http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/portrait.jpg

Subiectul in spatele panzei, dar cu spatele la perete, iarpictorul in fatza pinzei, dar cu spatele la fotograf smileys/smiley36.gif

25.01.2006, 06:28
...sa-l fi facut din fata panzei sau din spate???smileys/smiley75.gifsmileys/smiley9.gif

Care pe care?smileys/smiley36.gif

garfield
25.01.2006, 06:28
Correction... Subiectul e cu spatele la oglinda.

Sorin, messages on this topic can not be edited! I think this is a configuration setting that can be fixed by the admin. smileys/smiley4.gif

25.01.2006, 06:30
Yes i have a problem to I used quote instead of edith smileys/smiley36.gif

OOPS!

25.01.2006, 06:33
Fac multegreseli multe cind ma grabesc sa tastezsmileys/smiley7.gif

hazel
25.01.2006, 06:42
http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/portrait.jpg

Subiectul in spatele panzei, dar cu spatele la perete, iarpictorul in fatza pinzei, dar cu spatele la fotograf smileys/smiley36.gif

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifGarfield, esti tare man, 'r-ar ale naibii de perspective smileys/smiley36.gif

Pisoi
25.01.2006, 06:55
...nu ma mira ca are atatea portretesmileys/smiley18.gif...da, da, are popularitatesmileys/smiley2.gif

...cert este ca-i plac portretele, deci in spatele panzeismileys/smiley36.gif...in oglinda nu cred ca-i place sa se uite, ca s-ar spargesmileys/smiley36.gif

25.01.2006, 07:02
melina, cum sa stai in spatele panzei?smileys/smiley5.gif...dupa cate stiu cand iti faci autoportretultrebuie sa stai in fata panzei

Hai pisoi ca vad ca nu ai priceput nimicsmileys/smiley36.gif

E simplu zausmileys/smiley2.gifEu ma uit la pinza cind pictez deci ea este in fata mea(eu fiind in spate ).Doar nu se uita pinza la mine si ma vede in fata ei ?!smileys/smiley36.gif

Mai continuam?

Pisoi
25.01.2006, 07:23
...hai ca m-ati zapacit de totsmileys/smiley57.gif...fa-ti autoportretul cum vrei tusmileys/smiley91.gif

...daca vrei, itipictez eu portretul si tu stai in fata mea si a panzeismileys/smiley2.gif...sau tu stai cu spatele cu fata la panzasmileys/smiley5.gif...sau stai cu fata la mine inspatele panzeismileys/smiley5.gif...sau stai cu spatele in spatele panzeismileys/smiley5.gifsa vedem ce iesesmileys/smiley4.gif...care varianta o preferi?smileys/smiley36.gif

Pisoi
25.01.2006, 07:27
...si pana la urma ma urc pe lustra si te pictez de sus in jossmileys/smiley4.gif..ce zici? facem deal-ul?smileys/smiley2.gif

Pisoi
25.01.2006, 07:30
...ca de jos in sus am mai pictatsmileys/smiley18.gifsi nu mi-a placut, ca-mi picau stropi in ochiismileys/smiley19.gif

sorin
25.01.2006, 07:32
Sorin, messages on this topic can not be edited! I think this is a configuration setting that can be fixed by the admin. smileys/smiley4.gif

Garfield, acesta este un sondaj, unde se voteaza, iar voturile sunt completate cu comentarii. Cand ai votat pentru Bush ai putut sa te razgandesti si sa-ti editezi votul? smileys/smiley36.gif

25.01.2006, 07:35
Nu stiu daca facem dealul,a mai vrut o pictorita sa m apicteze dar nu am avut chef sa pozez.Si pe urma tie ti se intimpla toate pe dos ca esti cu gindul numai la visinata,sirisc sa ma pictezi ca pe o visina putredasmileys/smiley36.gif

garfield
25.01.2006, 07:38
Garfield, acesta este un sondaj, unde se voteaza, iar voturile sunt completate cu comentarii. Cand ai votat pentru Bush ai putut sa te razgandesti si sa-ti editezi votul? http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

Sorin, nu ma refeream la schimbat votul, ci editat comentariile. Oricum votul pentru presedinte nu se poate schimba, si nici nu se poate vota mai mult de o singura data. In comparatie,pe forum poti vota de cate ori vrei, trebuie doar sa-ti stergi cookies.

Oricum nu e foarte important, m-am corectat cu un mesaj ulterior.