PDA

Arată versiune întreagă : in legatura cu banii

danielly
23.01.2006, 10:36
as vrea sa stiu ptr. loteria vizelor de cati banii este nevoie ptr o singura persoana cel puitin 5000$ sau mai mult sau daca am suport affrod mai e nevoie de dovezi financiare?

o alta prb daca am diploma de facultate originala tradusa si legalizata ma e nevoie si cea de bac ca acceia a fost pierduta in facultata si una noua o voi avea dupa 6 luni care e cam tarziu.

va rog sa ma ajutati

sorin
23.01.2006, 12:41
Sume orientative:
1 persoana - 8.590$
2 persoane - 11.610$
3 persoane - 14.630$
4 persoane - 17.650$
5 persoane - 20.670$

Intrebarea cu diploma de bac, in cazul ca exista diploma de facultate s-a mai pus pe forum, dar nu s-a ajuns la o concluzie. Cel mai bine e sa intrebi la ambasada SUA.
AOS-ul este optional, mai importante sunt dovezile materiale, chiar si evaluari legalizate de proprietati/immobile, nu neaparat bani.

roxanici
23.01.2006, 18:25
Intrebarea cu diploma de bac, in cazul ca exista diploma de facultate s-a mai pus pe forum, dar nu s-a ajuns la o concluzie.

Nu inteleg de ce spui Sorin ca nu s-a ajuns la nici o concluzie cand la alt topic ii explicam Danielei ca diploma de bac este obligatorie ptr ca scrie negru pe alb in plicul 2. Diploma de bac sau dovada experientei in munca 2 ani de zile.Diploma de licenta e optionala. O duci numai daca vrei dar nu e obligatorie. Sau orice alt tip de diploma

Iar la celelalte intrebari sunt deja date raspunsuri.

sorin
23.01.2006, 23:56
Ooops, sorry pentru ca n-am verificat treaba cu diploma de bac smileys/smiley9.gif

roxanici
24.01.2006, 01:28
smileys/smiley2.gifSorin.

Danielly eu totusi iti sugerez sa suni la ambasada din Buc., sa le explici situatia. Multa bafta si sa ne spui si noua ce ai rezolvat. Tinem pumnii!

danielly
24.01.2006, 08:07
Am sunat si mi-au zis ca nu sunt in masura sa-mi dea raspuns la intrebare numai la interviu dar m-am gandit totusi poate e cineva care sa dus cu diploma de facultate la interviu sau o copie legaliza a diplomei de bac pe care aceeia o am dar nu originala credeti ca o sa fie vreo prb? smileys/smiley19.gif

In legatura cu bani eu stiam ca ori ai banisau ai suportt af. sau aceia nu se pune se ia in calcul doar banii si pe forum am vazut ca scria de 5000$ nu de 8500$

Va rog sa ma lamuriti si sa ma ajutai

Va multumesc ptr raspunsuri!!

roxanici
24.01.2006, 18:30
Danielly te inteleg ca treci printr-un stres de neimaginat dar trebuie sa gandesti pozitiv si sa nu te mai framanti. Chiar nu exista nici o modalitate sa iti scoti duplicatul mai repede? (Doar traim in Romania, unde spaga e in floare) Nu cunosti pe nimeni care te-ar putea ajuta? Trebuie sa te gandesti la toate variantele posibile. Si daca nu se rezolva in nici un fel, mergi cucopia legalizata..si le explici situatia. Dar mai intai gandeste-te la o solutie de obtinere a duplicatului!

Nu stiu ce este cu acele sume orientative de mai sus dar eu ti-am mai explicat o data ca suma ideala ptr o persoana este 5 mii de dolari. In cazul in care mai ai si un AOS este foarte bine! Cunosc insa persoane care au mers si cu mai putini banidar aveau o evaluare a unui imobil.

24.01.2006, 18:57
Danielly,

Cand am fost eu lainterviu nici nu s-au uitat pe celelalte diplome, doar pe cea de bacalaureat. Astae conditia "minima" pe care trebuie sa o satisfaci la capitolul educatie/pregatire, de aceea vor sa vada ca o indeplinesti. E pe lista care ti-au trimis-o asa ca se asteapta sa le-o prezinti.

Stiu ca asta nu te ajuta cu nimic ( din contra) smileys/smiley11.gif Ce ai putea sa faci in situatia de fata:

- aduna tot ce ai referitor la pierderea diplomei: dovada de la facultate ca ti-au pierdut-o,dovada caai declarat-o pierduta, (anuntul din MO sau unde l-ai publicat), copia dupa cererea de eliberare a uneia noi( sau macar nr de inregistrare),o hartie care sa arate cat dureaza pana iti elibereaza alta, etc. Adica tot ce te poate ajuta sa le dovedesti ca ce le spui e adevarat si nu e din vina ta. Tradu-le in engleza

-scrie o declaratie in engleza in care le povestesti tot ce s-a intamplat -semneaz-o si autentific-o;

-adauga copia legalizata a diplomei la astea toate si ..roaga-te sa fie de ajuns

E doar o idee, nu stiu cat te va ajuta, dar parca tot e mai bine decat sa nu faci nimic!

Mult succes!

PS Cu banii - sumelese schimba de la an la an ( doar sunt orientative) -ce spunea Sorin e~= cu ce stiu si eu. In general e bine sa ai cat mai multi bani, sau ceva bani si proprietate de vanzare, etc adica sa fii credibila in ochii lor din pct de vedere financiar - AOS nu strica dar nici nu-ti imbunatateste "imaginea"

Mult succes

foryoutupac
25.01.2006, 13:56
Eu unul am avut,4800 in banca si un AOS foarte detaliat.Eu unul nu stiu
cum de mi-au dat viza,deoarece sunt un pustan am 21 de anismileys/smiley36.gif.

Vreu sa zic despre AOS,inainte mea a fost o familie de 3 membri,AOS lor
era de o pagina si nu au avut ceva acte in regula cred si nu au primit
viza,nu vreau sa te descurajez,ce vreau sa iti zic de fapt sa mergi cu
tupeu acolo si sa fii increzatoare pe tine si tot timpul sa zambestismileys/smiley4.gif.

Multa bafta si nu te lasa descurajata de unele dificultati.

danielly
30.01.2006, 02:02
smileys/smiley4.gifva multumesc ptr raspuns

va raman datoare ptr ajutorul acordat

acuma astept monitorul offf cica ala dureaza dar vad ca nu mai apare smileys/smiley5.gifca sa-mi scot un alt duplicat ca dupa aia cica e usor dureaza vreo sptamana, am fost la Buc si am dat anuntu ca sa fie mai repede sa vedem ce suprize o sa mai am daca nu maine ma duc la biblioteca sa vad daca au monitorul

si cu banii sper sa fie ok am cam 9000$ dar eu una statea linistita ca aveam suportul ala din america si cica nu miar trebui banii asa

mai am vreo 2 sptamani si om vedea daca e alba sau neagra sper sa fie albasmileys/smiley4.gif

foryoutupac
30.01.2006, 12:00
smileys/smiley36.gifEu unul iti urez sa fie una asa de alba,ca si cum ai spala rufele cu Ace asa de alba sa fie.

Multa Bafta!!!

roxanici
30.01.2006, 20:32
Iti urez si eu multa bafta si ma bucur ca esti mai relaxata acum. Ai vazut ca se rezolva totul? La capitolul "finantze" stai foarte bine!

Sa ne povestesti si noua cum ai luat viza, k?smileys/smiley2.gif

danielly
02.02.2006, 09:29
eu sunt inca in asteptarea diplomei inca nu mia aparut monitorul cu anuntulsmileys/smiley19.gifofff, banii sunt uni pusi de curand si mie tare frica sa nu ma ia la amanutit la intrebari de eie smileys/smiley7.gifce sa le zic? ca majoritatea ii am de la parinti; de un an am terminat facultatea asa ca de la mine nu prea sunt multi

foryoutupac
02.02.2006, 09:56
Pai eu copil mic la 21 de ani,am avut in cont 4800 de dolari,si eu m-am
temut ca o sa ma intrebe,daca ma intreba ziceam ca sunt de la parinti
ca si un cadou,ca sa imi pot incepe viata in America.Vrajesti si tu un
pic ca la asta ii cel mai bun romanulsmileys/smiley36.gif.Eu unul nu cred ca o sa te intrebe de bani

Bafta!!!

danielly
20.03.2006, 02:26
va multumesc ptr ajutor

am reusit sa iau visa si dejea sunt in america in Michigan

daca aveti intrebari nu ezitati

usdream
20.03.2006, 02:43
Felicitari ! dupa cum se vede orice e posibil in Ro

roxanici
20.03.2006, 03:31
Bravo Danielly!!! Asteptam sa ne povestesti cum e viata in Michigan, ce te-a impresionat cel mai mult cand ai pasit pe taram american, cum sunt preturile?smileys/smiley63.gifNumai bine iti dorim!

foryoutupac
20.03.2006, 05:04
Hey Danielly,felicitari,apropo si eu stau in Michigan,in Belleville,poate ne intalnim odata si odata.
Toate cele bune si bafta!!!

vladfledut
23.10.2007, 08:21
am castigat si eu la loteria vizelor...si eu am intrebare...dak sunt de ajuns doar 5000 dolari?? si dak nu reusesc sa rezolv contract de munca sau dovada ca am la cine sta in state...am sansa sa iau viza??

light
23.10.2007, 11:10
vlad, nu prea cred. Eu nu prea stiu multe, dar asteapta sa intre cei priceputi. Succes.