PDA

Arată versiune întreagă : a doua oara in state...

Chrystal_shade
23.01.2006, 03:17
Salutare tuturor!

Anul acesta voi pleca in state a doua oara,in vara,posesoare de viza J1, (daca totul va decurge normal pana atunci smileys/smiley1.gif)

De data aceasta sper sa ajung pe undeva in apropierea NY..defapt aceasta era si intrebarea mea... Avand in vedere k majoritatea joburilor la care avem acces, noi studentii de aici sunt cele din orasele micisau zone turistice, si nicidecum in orasele mari,odata ajunsa acolo, unde sunt sanse mai mari de a gasi un al doilea job, intr-un oras mare sau unul mic? parerea mea ar fi deja formata...am stat anul trecut in wisconsin dells, la 4 ore de chicago, am fost destul de norocoasa k am avut un job cu 12h/zi, deci nici nu s-a mai pus problema cautarii altuia, insa ajunsa in chicago...pretentiile angajatorilor au crescut asa cum aucrescut si cheltuielile....

Va intreb pe voi, cei care sunteti acolo in mijlocul evenimentelor si care ati fi in masura sa-mi confirmati sau nu indoiala...banuiesc k toata lumea a avut problema gasirii unui job la inceput...

Inca un lucru, cat ar costa pe luna un abonament de transport in NY?

Multumesc and all my best wishes!!

23.01.2006, 13:51
fara doar si poateca gasirea unui job este mult mai usoara in orasele mari decit in cele mici.

23.01.2006, 15:56
Ma bag in discutie doar pentru a te ajuta sa reformulezi intrebarea:

"Este mai usor sa gasesc de lucru ilegal (la negru) in orase mari?"

Stiu ca in Romania nu exista nici o diferenta perceptibila intre a lucra legal si ilegal dar aici sunt doua universuri diferite.

southjersey
31.01.2006, 04:53
In orasele mari sint mai multe oferte de munca la negru dar si cererea este la fel de mare. IN plus, in orasele mari trebuie sa concurezi cu mexicani si chinezi iar astia muncesc pentru oricit. Nu au pretentii ca noi... smileys/smiley2.gif