PDA

Arată versiune întreagă : Lamuriri va rog! Sunt nou aici

20.01.2006, 04:57
Buna seara tuturor,

pe scurt sotia mea ca aplicant principal a castigat lozul cu un case number de 11xxx.Presupun ca in aprilie se va incadra pentru interview.Intrebarile mele sunt:

1.care sunt taxele totale la consulat pentru ea, eu si 2 copii minori trecuti in pasapoartele noastre (11 si 13 ani)?

2.daca avem un imobil evaluat de firma autorizata cu expertiza si un cabinet medical in proprietate cu act de promisiune de cumparare evaluata la 30.000 USD e suficient?Sau e neaparat sa vindem un spatiu pentru a face un cont?Nu am vrea sa riscam sa vindem degeaba.

3.Conteaza daca copiii sunt sportivi de performanta, campioni nationali?

4.ne ajuta cu ceva daca aducem dovezi de rude pe care le avem acolo?

Va multumesc

sorin
20.01.2006, 05:37
Muchi, felicitari pentru castigarea

20.01.2006, 05:51
Multumesc tare mult pentru promptitudine.

La consulat se plateste in lei la cursul zilei sau sa duc USD?

Si pentru copii e aceeasi taxa de 755 USD?

20.01.2006, 06:05
PS. Sunt din Tg.Mures

roxanici
20.01.2006, 08:18
Buna muchi!

Taxa la Ambasada este aceeasi ptr toti membrii familiei, indiferent de varsta. Deci platesti 755$ x 4. Nu uita de vizita medicala care se face inainte de interviu. Pe forum gasesti detalii despre vizita medicala si taxele aferente.

La interviu nu se iau in considerare performantele copiilor dar in State probabil ca vor avea mai multa trecere. La interviu prezinti doar actele ce iti sunt cerute in plicul 2.

Vei merge cu evaluarea pe imobil si cu cea pe cabinetul medical traduse si legalizate. Din experientele loteristilor care au trecut cu bine interviul ar fi bine sa ai si un cont deschis si sa prezinti la interviu extrasul de cont. Dar ptr asta nu trebuie sa vinzi bunuri ci poti sa rogi un prieten sau o ruda sa iti imprumute ceva banutzi ptr o perioada scurta.

Taxele ar fi bine sa le platesti in dolari.

Dovezile ca ai rude in State ti-ar fi foarte folositoare, roaga-i sa iti trimita un AOS (si despre acest subiect s-a discutat pe forum). AOS-ul nu este obligatoriu dar e mai bine sa fie. Mai ales ca ai rude acolo!

Multa bafta si stai cu ochii pe cut-off!

20.01.2006, 14:43
...si 2 copii minori trecuti in pasapoartele noastre (11 si 13 ani)?

Copiii au nevoie de propriile lor pasapoarte!

Mult succes!