PDA

Arată versiune întreagă : Destin, Florida

sidd
19.01.2006, 22:18
salutare

e cineva pe aici care locuieste in Destin , Florida?

Daca da, imi spuneti si mie cam care e viata pe acolo?Cat e de mare orasul? Ce posibilitati sunt?etc

roxanici
19.01.2006, 23:17
Saliu sidd!

Uite aici un link in care este prezentat orasul Destin: http://www.seeamerica.org.uk/sam?link=http%3A%2F%2Fwww.visit (http://www.seeamerica.org.uk/sam?link=http%3A%2F%2Fwww.visitflorida.com%2Fcms%2 Findex.php%2Fid%3D917) florida.com%2Fcms%2Findex.php%2Fid%3D917

Prezinta mai mult atractiile turistice dar macar poti sa iti faci o imagine despre frumosul orassmileys/smiley1.gif. Noi avem de gand sa plecam anul acesta in Tampa, Florida si poate o sa ne vedem pe acolosmileys/smiley2.gif

Numai bine!

sidd
20.01.2006, 00:24
mersi mult roxanici,

devorez toate siteurile care au vreo legatura cu Destinsmileys/smiley36.gif

sa dea Domnul sa ne vedem pe acolo....smileys/smiley1.gif

roxanici
20.01.2006, 07:28
Cu placere sidd! Daca mai gasesc ceva interesant postez aici link-urile ptr ca si eu sunt foarte interesata de tot ce tine de Florida. Cum de te-ai gandit sa mergi tocmai acolo?

sidd
22.01.2006, 19:45
Roxanici,

acolo am contract de munca.....mai trebuie sa iau si viza h2b...peste cateva zile, o saptaman cel tarziu am programare la ambasada...si apoi daca totul e ok am zburat intracolo

m-ar interesa niste chirii acolo, cam care este viata in oraselul ala.....

boticella
03.02.2006, 10:49
salut sidd!

nu locuiesc in destin dar mergem acolo de mai mult timp in vacanta. e un orasel mic, mic, mititel, viata pare sa se invarte in jurulu turistilor, care sunt mai mult cei din sud-estul statelor, drept care zona (incluzand destin, panama city, walton, etc.) a fost botezata "the redneck riviera" smileys/smiley4.gif

09.02.2006, 18:39
Dear Sidd,

Eu am stat timp de un an in Destin, si inca aproape un an in Fort Walton Beach(un orasel de langa Destin), momentan lucrez in Destin...

Destin este un orasel al visurilor... daca cauti nisip, beach, baruri, turisti, caldura, etc. Daca cauti cultura, civilizatie, istorie, nu o sa gasesti asa ceva in Destin...

Viata e destul de scumpa in Destin... apartamentele de inchiriat sunt foarte scumpe in comparatie cu Fort Walton(unde stau in prezent), Crestview, Freeport, Niceville...Sinu prea gasesti apartamente in Destin... Majoritatea oamenilor sunt ori turisti, ori bogatasi cu vile si case ca-n povesti.

E destul de usor sagasesti locuri de munca, pt ca sunt o gramada de cluburi, restaurante, fastfooduri etc.

Sunt multi europeni, mai ales rusi, bulgari si multi romani...

Daca ai de gand sa stai mult prin zona, iti recomand sa-ti cumperi o masina cat se poate de repede... sau cel putin o bicicleta. Destin e destul de mic ca oras, dar distantele pot fi mari... transportul de persoane este lousy... exista un shuttle(un fel de microbus), care circula destul de rar si opreste la fiecare gaura de soareci...

Daca ai noroc, gasesti o masina folosita decenta cu 1500-2000 de banisori. Daca ai masina, ai o gramada de posibilitati... te poti muta in Fort Walton Beach, cam la7km de Destin. Aici gasesti apartamente destul de ieftine- cu 200-300 de dolari mai ieftine ca in Destin. In general un apartament cu 2 camere(+living, bai, bucatarie) te costa in jur de 600-800 de dolari (more or less) in FWB.

Majoritatea oamenilor care lucreaza in Destin stau undeva in apropiere (in orasele mentionate mai sus)... mai bine conduc cateva zeci de km in plus decat sa plateasca o gramada de bani chirie in Destin...

In general in Destin se plateste mai bine ca in FWB sau in orasele apropiate dar totul e mai scump... chiria, benzina, etc...

Cam atat despre Destin...daca mai ai alte intrebari, daca pot, iti raspund...

Numai bine

sidd
12.02.2006, 21:21
muzican,

iti multumesc tare , tare mult dsespre toate informatiile pe care mi le-ai dat!

sper sa ajung acolo cat mai curand!!!smileys/smiley2.gifsi imi vor prinde bine toate informatiile..e bine de stiut ca sunt multe locuri de munca si ca chiriile sunt scumpe, dar ca este aproape de FWB.

dupa ce iau viza o sa te intreb mai multe despre cel mai apropiat aeroport si alte informatii utile pt mine.

mersi mult inca odata!!!smileys/smiley1.gif

cristinaar
21.02.2006, 20:20
Muzician,unde lucrezi in Destin?Poate ne cunoastem.Si eu am stat vreo 6 luni acolo...am stat si in fort walton vreo 2 luni.Acum sunt acasa,in Romania.Scrie-mi daca ai timp.

flo007ro
05.04.2006, 09:11
pt sidd

salut ai mai reusit sa pleci?ti-am citit niste posturi si am ramas dezamagit de firmele de plasare din romania...sper ca ai reusit si eu urmez sa merg la ambasada pt h2b

in caz ca nusmileys/smiley19.gif,v-ati recuperat banii de la blazon/adira?