PDA

Arată versiune întreagă : Depunere dosar

katalin1977
19.01.2006, 05:05
Salutare la toata lumea si bine v am gasit!

Am deschis topiculacesta din curiozitate sa afle cine isi mai depune dosarul in luna februarie pe Quebec. Noi il pregatim in acest moment suntem cu actele la tradus si pe la mijlocul lui februarie trimitem formularele si restul actelor la Viena. Daca mai sunteti in aceeasi situatie care aveti de gand sa trimiteti in februarie putem face in mic schimb de experienta si eventual sa ne indrumam reciproc...

ovex
19.01.2006, 11:54
Salutare la toata lumea si bine v am gasit!

Am deschis topiculacesta din curiozitate sa afle cine isi mai depune dosarul in luna februarie pe Quebec. Noi il pregatim in acest moment suntem cu actele la tradus si pe la mijlocul lui februarie trimitem formularele si restul actelor la Viena. Daca mai sunteti in aceeasi situatie care aveti de gand sa trimiteti in februarie putem face in mic schimb de experienta si eventual sa ne indrumam reciproc...

Bine ati venit pe forum.Este bine sa impartasim unii altora experientele noastre si toata lumea sa aiba de castigat.Deci daca aveti ceva nelamuriri sau discutii de orice fel e bine sa le dam curs.Deci....

katalin1977
20.01.2006, 01:56
Multumesc frumos...sincer citesc de ceva timp acest forum...dar acum m am hotarat sa si apar ......Asa cum ai spus si tu ovex....Este bine sa impartasim unii altora experientele noastre si toata lumea sa aiba de castigat. Pe aceeasi idee merg si eu.

Eu sunt acum in plin proces cu actele de tradus....contractele de munca, cartea de munca, diplome etc. Ma voi casatori cu prietena mea pe 11 ianuarie iar imediat dupa intentionam sa trimitem formularele si actele. Singura "problema" ar putea sa apara cu extrasul ....noi nu dipunem in acest moment decat de circa 5.500 de euro....si nu sunt sigur daca aceasta suma este de ajuns in aceasta prima faza... Eram si sunt interesat si de altii in aceasi situatie ca si mine si aici ma refer la cei care isi pregatesc in aceasta perioada dosarul pt Quebec....So! Sa nu imi spuneti ca au renuntat romanii sa mai plece in Canada smileys/smiley1.gif

ovex
21.01.2006, 22:16
Aici sunt sumele minime de intrare in Quebec: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=364 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3646&PN=1) 6&PN=1

Deci banii vostri sunt suficienti.In privinta banilor cu care veti pleca,mai e un mic hop,nu mare evident,faptul ca la interviu va trebui sa "convingeti" consilierul cu care veti da interviul ca ,bineinteles,in afara de banii care vi se cer la plecare,veti mai reusi sa adunati din alte surse si altii cu care va veti plati taxele la al 2-lea dosar+taxa de rezidenta+bilete de avion,etc. ....Dar pana acolo mai este un pic,sa fiti atenti ca vechimea extrasului de cont(nu stare financiara),sa nu fie mai mare de 10 zile.In concluzie,este cert ca cei 5500Euro pe care ii aveti sunt de ajuns ptr. 2 persoane.Si tot in ceea ce priveste suma de bani,la dosarul pe care-l veti trimite sa atasati 2 exemplare(nu doar unul)de Declaration d'autonomie financiare,pe care veri scrie suma de intrare in Quebec.Meseriile voastre fac parte dintr-un ordin din Quebec?Daca fac parte,nu uitati si de acele formulare....Deci dosarul sa fie cat mai bine pus la punct si complet.

katalin1977
22.01.2006, 23:17
Salutare ...apropo iti multumesc frumos pt toate sfaturile sunt f utile. La meserii este ceva mai diferitvis a vis de cei care au plecat pana acum....eu sunt jurnalist la un cotidian national (f cunoscut) cu o experienta in presa de circa 3 ani si jumatate la care se adauga si alte cateva joburi din facultate ca operator calculator ,advertorialist, lucrator comercial la Pizza Hut ( nu imi e rusine de nimik sa recunosc atata timp cat am facut o munca cinstita) care inglobeaza si alea vreo 2 ani si jumatate Iar viitoarea mea sotie (viitoare pt ca pe 11 februarie facem cununia civila) a terminat Ase -ul Facultatea de Relatii Comerciale Internationale (in limba engleza) fiind pe rand office manager la o firma si apoi marketing assistant iar acum bussines development consultant - project coordinator la o alta firma.Cam asa stau lucrurile . Eu unul am cautat sa vad daca le pot pride invre un ordin...dar (poate nu m am uitat eu f bine) nu am gasit nimik ca sa se potriveasca exact.

De asemenea pot sa ti mai spun ca ne am facut de f multe ori puncatajul si il intrunim destul de usor.

Tu ce stii despre meseriile noastre? Din exeperienta ta se pot incadra in ceva?

ps. acum asteptam si declaratia de prieten....de la un prieten de familie din Quebec.

ovex
23.01.2006, 03:52
Ptr. ca meseria ta sase incadreze la profesion en demande,la formations privilegiees sau in vreun ordin profesional,conteaza doar studiile pe care le ai,deci doar pregatireape care o ai in urma scolilor facute.Sigur ca si vechimea in munca,conteaza si acolo sunt trecute toate meseriile avute dar in ceea ce priveste incadrarea pregatirii tale profesionale,se face doar in urma studiilor avute:liceu,facultate sau cursuri de MINIM 1 an(alte cursuri nu se puncteaza).Deci e important de fapt,ce profesie este trecuta pe diploma de terminare a facultatii si in ce ordin se incadreaza.Din ce mi-ai scris din pacate nu pot sa-mi dau seama in ce ordin v-ati incadra (sau nu),tu si viitoarea ta sotie.Poate mai discutam pe acest subiect.Pana la urma e important,mai ales daca in Canada veti vrea sa va continuati studiile...

http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/generic/welcome.shtml

katalin1977
24.01.2006, 01:29
Verific zilele astea....pe site ul trimis de tine...apar ambele meserii atat a mea cat si a sotie....

Apropo cine isi mai depune dosarul in februarie?

ps. stie cineva ceva in legatura cu pseudo victoria conservatoriilor daca si cum va influenta emigrarea?

kontrast
27.01.2006, 06:00
puteti sa-mi spuneti si mie toate actele necesare?

ovex
27.01.2006, 07:44
puteti sa-mi spuneti si mie toate actele necesare?

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

kontrast
27.01.2006, 23:08
Merci. Mai citisem si inainte, si era sa cred ca trebuiesc si contractele de munca. Deci sper ca am inteles bine si ca imi ajunge cartea de munca.

O problema la care nu ma asteptam este ca in dosarul pt Viena trebuie atasat si extrasul de cont; cont care inca nu-l am. Cat este bine sa am?

ovex
27.01.2006, 23:46
Aici sunt sumele minime de intrare in Quebec:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=364 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3646&PN=1) 6&PN=1

....dar eu zic ca 5000 USD ar fi indicat.

katalin1977
30.01.2006, 00:07
Salut kontrast
cand iti depui dosarul?

kontrast
30.01.2006, 22:15
se pare ca inca nu dispun de banii necesari.
si m-au cam pus pe ganduri, toate punctele, nivlele de limba, etc ...
nesiguranta asta , adica nimeni nu stie nimic ... nimic nu e sigur, standard....
echivalarile astea ambigue ... o gramada de lucruri ma fac sa mai stau pe ganduri ...

problema e alta, stiu o gramada de oameni care au plecat in canada, care nu aveau nici o treaba su studii superiare , franceza , experienta in lucru si alte criterii de astea .... importante sau cum era cuvantul ...
eu mi-am cam format o parere: cel mai important element din toata tarasenia asta este interviu' ala; cred ca conteaza foarte mult starea de spirit cat de tare vrei sa pleci. ca de genii care nu stiu sa treaca strada sunt satul. vor oameni care vor o lume noua, fara frica, chestii de astea ...

voi cam ce parere aveti ?

katalin1977
31.01.2006, 00:25
Te intreb pt ca avem aproximativ cam aceasi varsta.....eu de exemplu cu meseria pe care o am .....nu am ce sa fac cu ea acolo....si nici macar nu ma gadesc sa profesez va trebui in cazul in care ajung sa ma reprofilez....sotia mea are insa sanse mari sa profeseze normal dupa o perioada mai mica sau mai mare de adaptare.... punctajulonline il intrunim.....oricum nu este absolut deloc important daca ai sau nu facultate....important este sa ai minimul acela de puncte care se cere ......pt a ajunge la interviu....care de fapt este cel mai important . ai trecut de el esti deja trei sferturi in canada....cu limba la noi lucrurile sunt cam - eu cu engleza stau la un nivel mediu - pe care il voi imbunatati spre ridicat - insa la franceza .....minim - basic sa zic asa...dar incerc pana la interviu sa ajung la mediu. Sotia mea are la engleza un nivel f ridicat, franceza ceva pe la medium, italiana f ridicat, spaniola aproape de medium. Din aceasta cauza ea va fi allicantul principal.Orcum de la trimiterea dosarului pana la invitatia la interviu vor trece cam 3 luni si ceva....perioda care o poti folosi in timpul liber pt imbunatatire a lb franceze si a celei engleze. In privinta baniilor pe noi traducerea in franceza si legalizarea copiilordin romana a actelor de studii +contracte de munca, certificate, carti de munca - ne a dus in jurul sumei de 20 -21 de milioane de lei.

katalin1977
31.01.2006, 00:58
Totodata ne am imprumutat pt banii de dovada - extrasul de cont necesar cand trimiti actele de vreo 5000 de euro. Asta e.... acum suntem cu actele date la tradus asteptam sa vina si sa completam apoi formularele sa platim taxele si sa asteptam raspunsul....

adoka2006
07.02.2006, 00:32
buna am ales topicul acesta ca sa aflu mai multe despre emigrarea in canada nu stiu daca am sanse sau de ce am nevoie .

Am studii medii adica liceu,si imi caut loc de munca intoate tarikle si numi raspunde nimeni?:(

Am experienta in mai multe domenii cum ar fi domeniul instalatiilor sanitare,a geamurilor termopane,etc.

ovex
07.02.2006, 02:43
Buna.In afara de liceu mai ai si alte cursuri,care sa aiba ca durata minim 1 an?

Cu limbile straine cum stai?In special franceza si engleza?

katalin1977
12.02.2006, 23:57
Pt Ovex - ai idee cumva cerificatul de casatorie mai trebuie tradus?? este si in engleza si in franceza....

ovex
13.02.2006, 06:08
NU trebuie tradus.

katalin1977
15.02.2006, 22:08
ok mersi frumos.....am terminat actele ...urmeaza formularele :)

ovex
16.02.2006, 00:25
Da-i inainte!

katalin1977
27.02.2006, 02:29
ce liniste suspecta pe aici......smileys/smiley3.gif!

ovex
27.02.2006, 03:27
adika?

katalin1977
27.02.2006, 23:25
Pai observ ca lumea nu prea se mai inghesuie nici sa scrie.....nici sa anunte depunere de dosare...etc....apropo ai auzit vreodata de WWICS Romania Team ?

ovex
28.02.2006, 00:10
http://www.wilsoncenter.org/index.cfm?fuseaction=sf.welcome (http://www.wilsoncenter.org/index.cfm?fuseaction=sf.welcome)

katalin1977
28.02.2006, 23:18
ce este linkul ala? te referi la WWICS?

ideea este ca astia au sediul pe undeva la Sofitel si se ocupa de emigrare - aveam nevoie de feed back vis a vis de ei....

fdianamaria
28.04.2006, 10:17
am si eu cateva intrebari:
1.sotul meu trebuie neaparat sa stie franceza daca vrem sa emigram in Quebec? Adica...conteaza asa mult la interviu?
Mentionez
ca amandoi avem facultatea terminata, suntem economisti (cu experienta
de peste 1 an in domeniu), 25 de ani fiecare, un copil de 10 luni, stim
amandoi f bine engleza, dar doar eu franceza (nu f bine, dar pot
imbunatati). In plus, am inca o facultate pe terminate (am licenta in
iunie) si NU cunoastem pe nimeni acolo...
2. putem face ceva cu
studiile noastre economice acolo? stim sa lucram pe calculator foarte
bine...dar nu am vazut nicaieri ca ar fi ceva "privilegiat"....
3. actele trebuie traduse in franceza? in plus, in dosar pun si copii de pe varianta in romana sau doar traducerile??
4. exista undeva vreo lista aproximativa cu actele pe care trebuie sa le contina dosarul? N-ar vrea sa uit cumva ceva...
5. Daca termin a doua facultate acum in iunie, cel mai bine e sa trimit dosarul dupa, asa-i??
6. daca am un apartament, trebuie neaparat sa am si cont bancar?
7. Cum platesc taxa de prelucrare a dosarului si unde trebuie "varsata" suma???

ovex
30.04.2006, 03:36
1.da,sotul tau trebuie sa stie franceza,este limba in care va vorbi la interviu.

2.odata ajunsi acolo,puteti sa va inbunatatiti studiile economice, dar la meseriile privilegiate sau en demande nu va incadrati.

3.actele trebuie traduse in franceza de un traducator autorizat,nu trebuie legalizate.actele(in romana)deasemenea trebuiexeroxate si legalizate.

4.Tot ce e nevoie gasiti aici: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

5.asa estepoti primi puncte pentru a 2-a specializare.

6.nu.este deajuns ori una ori alta.

7.
TAXE PROCESARE DCS:
Taxele de procesare pentru Ambasada Canadei din Viena necesare procesarii dosarului sunt de 390 CAD pentru aplicantul principal si cate 150 CAD pentru fiecare insotitor al aplicantului principal (sot/sotie, si/sau copii), sume care trebuiesc transferate in contul ambasadei canadiene din Viena, la care veti plati si comisionul pentru efectuarea transferului la banca, astfel ca sumele susmentionate sa ajunga nediminuate.

Pentru detalii despre modul de plata, si contul in care trebuie virati banii mergi pe urmatoarea pagina:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/vienne/tar (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/vienne/tar ifs_paiement_DCS.html) ifs_paiement_DCS.html

Daca mai aveti nelamuriri....