PDA

Arată versiune întreagă : Rudele din bazele de date

Stapinul oilor
17.01.2006, 20:21
Am o amica care vrea sa plece cu viza H2b prin martie si are o ruda in state(cu viza F1). Exista vreun pericol sa fie refuzata din acest motiv? Cum se verifica la interviu, dupa nume, adresa?

nkog
17.01.2006, 23:54
Am o amica care vrea sa plece cu viza H2b prin martie si are o ruda in state(cu viza F1). Exista vreun pericol sa fie refuzata din acest motiv? Cum se verifica la interviu, dupa nume, adresa?

Nu neaparat. Chiar daca ruda e cu F1, si sa zicem cei de la ambasada ar verifica in "baza de date", F1 este non-imigrant viza si atita timp cit ruda ta e inca in viza, neexpirata, nu vad nici o problemasmileys/smiley1.gif. Si chiar daca ar fi expirata, nu e treaba prietenei tale care vrea sa mearga cu H2b. H2b-ul este tot non immigrant. Deci ea la interviu n-are ce sa se fofirleasca si sa evite raspunsuri la acest tip de intrebare, dar nici neaparat sa se voluntarizeze cu informatii necerute...Citeste despre cerintele H2B si vezi ce si cum se refera la prietena ta, ruda cu F1 nu cred ca prezinta riscul la care voi poate va ginditi.

Bafta !

18.01.2006, 01:25
Depinde si de gradul de rudenie. De exemplu,in formularul de aplicatie
pentru vize non-imigrant DS-156 ea va trebui sa raspunda la intrebarea
aceasta (am gasit doar in Engleza):

"Are Any of The Following Persons in The U.S. or Do They Have U.S.
Legal Permanent Residence or U.S. Citizenship? Mark YES or NO and
indicate that person's status in the U.S. (i.e., U.S. legal permanent
resident, U.S. citizen, visiting, studying, working, etc..).

Husband/Wife

Father/Mother

Fiance/Fiancee

Son/Daughter

Brother/Sister"

Dupa parerea mea ei vor sa vada ca n-are o portita sa devina imigrant
(legal sau ilegal) cand ea cere viza de "non-immigrant". De exemplu
s-ar putea sa aiba probleme cu un sot ilegal aici sau
frate/sora cetateni (poate chiar si LPR). Insa in cazul de mai sus, cu
orice fel de ruda in statutul F-1, nu prea vad de ce ar fi refuzata.

Stapinul oilor
18.01.2006, 01:33
E ruda de gradul 1, frate, legal cu F1 de 5 ani. Daca nu il declara, caci e un risc sa fie refuza in caz ca celor de la ambasada le vine vreo idee nastrusnica, ce sanse sunt sa-l gaseasca in baza de date? Mamei ei i-a refuzat viza de turist, cu invitatie de la fratele ei. Si aici pot gasi ceva in calculator? Merci.

18.01.2006, 02:07
Date despre fratele in F-1 sunt disponibile pana la nivelul a ce note
ia la scoala si la ce/cate cursuri este inscris (datorita sistemului
SEVIS). Acum ma intrebi probabil daca pot determina ca cei 2 sunt frate
si sora. Un anumit nivel de colaborare cu autoritatile romane sigur
exista (gen evidenta populatiei) dar nu stiu sa zic ca este pentru
fiecare caz.

Personal eu nu as minti, nu pentru ca nu e frumos sa minti ci pentru ca
daca unul din cei doi va dori sa ramana in SUA (legal) adevarul tot va
iesi la iveala Ca sa nu-i detecteze vor trebui sa minta la nesfarsit
despre numele parintilor si nu stiu daca merita. Mama cand va mai dori
sa vina la fiu va trebui sa aiba alt nume decat cel pe care fiica l-a
declarat ca mama. Deja ma doare capul. Daca afla ca ai mintit ai
pierdut totul (poate chiar si cetatenie dupa ce ti-o da).

Vizele B1/B2 sunt refuzate in proportie masiva (de exemplu au putut s-o
banuiasca pe mama ca vrea in timpul liber sa aiba grija de vreun copil,
fie el si propriul nepotel pe gratis - lucru ilegal) in schimb
procentul de refuzati la H2B este foarte mic (daca angajatoruil isi
face lectiile). Chiar nu vad de ce i-ar deranja un frate (legal) in F-1,
fara cerere de resedinta permanenta depusa.

Stapinul oilor
18.01.2006, 07:11
Transit, merci mult. Chestia e asa: am auzit de cazuri in care refuza viza h2b daca vad ca ai vreo legatura cu US, in cazul, singurul ei frate, chiar daca e cu viza F1. Deci nu scrie alte nume pt parinti, ramine numele mamei scris pe formular. Fratele ei e casatorit cu 'an american woman' si are si copil. Care e cel mai mare risc:1. sa fie prinsa ca declara ca nu are ruda acolo? 2. sa declare ca are? E o decizie grea. Si daca mamei ei i-a refuzat viza, nu o poata gasi mai usor dupa nume in baza de date? E riscantul cu nedeclaratul? Cum e procesul de verificare? Verifica pe loc, la interviu? Merci fain.

GNChicago
18.01.2006, 07:23
Stapine, nu vrei sa-ti inchizi toate oportunitatile printr-o minciuna care te poate trage in jos cind ti-e lumea mai draga.

Nu stii care e adevaratul motiv ptr refuzul vizei la mama. Poate a fost PMS, .....shooot, iar mi-au iesit paie si nisip din cap.....

Stapinul oilor
18.01.2006, 19:44
Mai bine sa spuna adevarul. Si gata...

19.01.2006, 13:42
Pai in primul rand ca nu suntem lamuriti cu statutul fratelui. Pare sa nu fie un F-1 "pur sange". Daca are depusa cerere de resedinta s-ar putea intr-adevar sa fie probleme cu H-2B-ul sorei.

Ce vrea sora de la viata?Vrea sa traga o teapa de tip romanesc si sa intre cu orice pret in SUA dupa care "se va rezolva de la sine". Atunci ce alternativa are? Sa ascunda ca are acest frate si sa inventeze nume de parinti?Numele ei de fata este Popescu sau Ionescu? Vadeclara astape fiecare document american? Daca viitorul ii va surade si va avea ocazia sa ceara resedinta/cetatenia americana o minciuna de genul acesta o poate face sa piarda totul.