PDA

Arată versiune întreagă : De toate pentru toti....

Fethoden
07.12.2004, 09:28
O frantura din mesajul unei persoane ce l-am citit pe alt topic intr-o zi de inceput de iarna , dar avand in jur doar verdeata,palmieri, iguane ,incat datorita acestui peisaj, cu greu imi pot da seama in ce perioada a anului ne aflam......,mi-au adus aminte de niste povestiri din familie,care m-au rascolit atat de profund, ca nici nu am avut puterea de a va spune si voua ce simt, ce-mi trece prin minte.....iar una dintre ele, am sa v-o spun si voua, celor de pe acest forum....

Textul respectiv:

"........Dar cum pot eu uita vreodata copilaria mea,traita in cea mai mare saracie (dupa razboi;comunistii,rusii...), dar cu dragostea,devotamentul celor mai minunati parinti,la care zilnic ma gindesc si ma uit cu drag la fotografiile lor. "

Nu am avut o copilarie nefericita --ba dimpotriva--, nu am stiut de foame, de saracie , de nevoi materiale...., dar lasand la o partedescrierea vietii indestulate de care am avut parte,ca nu asta are importanta,....va spun ca , am decalat putin in urma amintirile celor din familie..., a celor care intradevar nu au stiut decat de munca, de chinuri, de foame, frig..., vremuri grele.....si in sufletul meu adanc , am tresarit si am fost miscata....amintindu-mi de bunicul meu,care a luptat in primul razboi mondial si de la care , am avut ocazia sa invat foarte multe lucruri.

Povestea ca pe front , erau multi raniti.Era si el intins la pamant ,fiind impuscat in piciorul drept.Umblau rusii cu armele in cautarea celor in viata , iar pe care-i vedea ca mai misca, le tragea cate un glont definitiv in cap.Ba, mai mult, le infingea baioneta si pe cei care-i auzeau gemand,ii impuscau.Cand a fost si el incercat cu baioneta,s-a abtinut si s-a prefacut ca e total mort, iar rusii au refuzat sa mai "iroseasca" un glont, considerandu-l deja de mult plecatpe lumea cealalta....

Am fost mult impresionata de aceasta povestire, incat , le-am spus-o si copiilor mei , si cred ca numai un om cu o puternica tarie de caracter poate asa ceva,un om abil, de admirat....s-a pregatit efectiv sufleteste pana au ajuns soldatii la capul lui si si-a rasfrant intreaga putere de concentrare sa-i determine pe rusi a crede ca e deja mort...(!!!)......mult timp m-am intrebat cum de a observat el in suferinta lui acolo lat la pamantacele gesturi criminale ale rusilor,tactica cu care ucideau fara regret....,pentru ca in acel timp pierdea sangeiar durerea ii stapanea tot corpul.... si cum de a reusit sa -i duca in eroare....!?

In astfel de conditii ....cate nu-mi trec prin minte....cate greutati, cate lipsuri....

Astfel de vremuri....astfel de trairi, lupta pentru supravietuire........

Mos Nicolae, sau Mos Craciun.....mese imbelsugate ...,lumanari aprinse....muzica, voie buna...rasete....

Ce contrast !!!

Stim oare sa apreciem pe deplin ceea ce avem...!!!???

Suntem multumiti cu ceea ce ne ofera timpurile de acum.... acceptam pe deplin in sufletul nostru ideea ca ne putem considera o generatie fericita ,cand ne uitam prin ce-au trecut altii inaintea noastra...!!???

08.12.2004, 00:41
din pacate, nu toti apreciaza ce au. nu e rau sa-ti doresti mai mult de la viata, sa doresti sa faci mai mult pentru tine si familia ta, pentru prieteni si cei din jurul tau, dar nu trebuie deasemeni sa uiti ce ai deja.

cred ca in primul rind ar trebui sa ne bucuram in fiecare dimineata ca incepem o noua zi, deci existam, ca ne putem ridica din pat si ne putem misca fara ajutorul cuiva, ca avem mult mai mult decit am avut poate cind eram copii si am trecut prin perioade de care nu prea ne aducem aminte cu placere, ca sintem liberi sa facem aproape orice vrem, etc., etc., etc. lista poate continua la nesfirsit.

sa nu uitam de unde am plecat, unde sintem si sa luam in consideratie unde am putea ajunge.smileys/smiley20.gif

Yanna
08.12.2004, 01:25
smileys/smiley2.gif

ok eu una sunt cam egoista...as prefera ca toata lumea sa faca de toate pt mine!!! ah nu glumesc bineinteles insa cateodata mai trebuie sa te gandesti si la tine!!! nu crede-ti????smileys/smiley4.gif

angela
08.12.2004, 04:51
Intr-adevar asta e o dovada de egoism, sa te gandesti numai la tine deja e cinism. Sorry dar asta e parerea measmileys/smiley9.gif

Yanna
08.12.2004, 04:54
a nu e nici o problema stiu exact cum sunt ..... si nu ma supara ce are altcineva de spus despre mine...din contra ma amuza si din cand in cand ma face sa ma mai si gandesc!!!!

pepper
08.12.2004, 12:42
La miliardari si vibratoare!?

Extrogenii tai plinge cu lacrimi de singe.

Fethoden
08.12.2004, 15:24
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif.....!!!!!---fenomenal...smileys/smiley36.gif... si cred ca nu numai eu ma amuz asa de tare....!!!!

Vlad
08.12.2004, 15:30
La miliardari si vibratoare!?

Extrogenii tai plinge cu lacrimi de singe.

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Deocamdata se gandeste numai la miliardarul pe care il are prietena ei....de aia are nevoie de vibrator.

sauzimdebine
08.12.2004, 16:50
smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif
ai grija sa nu ramai fara baterii. am auzit, de la prietenul miliardarului, ca e groaznic pentru prietena lui, a miliardarului bineinteles, sa-l tot astepte, el sa nu mai vina de la gentlemen's club, sa constate ca nici scula electrica nu functioneaza din lipsa de baterii, ... si asa mai departe.

Yanna
08.12.2004, 23:55
ma da ce usor se da apa la rau....era bineinteles o gluma cu miliardarul!!! ma mir ca nu v-ati prins si eu care aveam impresia ca avem oamenii destepti in America!!! asta nu se refera la toata lumea....insa Vladsi pepper sunt in frunte!!!!

pepper
09.12.2004, 03:40
Si uite asa aflam unii din ce categorie a oamenilor facem parte.

Ce sa-i faci daca nu avem momeala de Irlanda. Hi,hi,hi ce-am mai ris!!!

angela
09.12.2004, 05:12
Yanna sa stii ca toata lumea stie de gluma, daca incepi ceva trebuie sa incerci sa o duci pana la capat. Aici pe forum nu exista "" eu discutam doar cu persoana aceea"" si asta datorita faptului ca este un forum public si fiecare are dreptul in a isi exprima opinia, bineinteles in termeni civilizati si fara atacuri la persoana. smileys/smiley2.gif

Sunt oameni prosti si destepti pe tot globul da sa decizi ca in America ditamai continentul sunt toti prosti.....e putin cam mult, doar putin smileys/smiley36.gif

Yanna
09.12.2004, 05:17
ah ai inteles gresit eu nu am spus sau scris asa ceva...am spus ca doar vlad si pepper ....intra in aceea categorie!!!

Yanna
09.12.2004, 05:20
m-am referit doar la 2 ok si poate chiar mai multi....acum ca ma enervezi Sorin!!!!

angela
09.12.2004, 05:23
Da poate te ajuta Sorin, el e cel mai calm si dragut administrator din cati ai vazut vreodatasmileys/smiley2.gif

sorin
09.12.2004, 05:27
Yanna, sa stii ca deja ti-am acordat cartonasul galben, pentru ca prea te iei de toata lumea. Aici nu prea avem elemente perturbatoare si nici nu de dorim. Daca te poti calma si sa revii, e bine, daca nu, la urmatoarea abatere iei cartonashul roshu fara alte avertismente.

pepper
09.12.2004, 05:53
Ooo... dar yanna e o draguta cine ne mai rasfata pe noi cu complimente daca o penalizati cu rosu?

09.12.2004, 05:58
Sa deviat peste tot de la subiectul initial,daca vrei sa fi rasfatat dute pe chat sau la rubrica cafelutasmileys/smiley9.gif

sauzimdebine
09.12.2004, 14:12
pai aici e de toante pentru tonti - sau nu e?

Yanna
10.12.2004, 00:00
voi va luati de mine!!!!

Vlad
10.12.2004, 05:42
DA

Fethoden
10.12.2004, 06:00
...si bine...!!!smileys/smiley36.gif

10.12.2004, 06:01
Yanna wrote: voi va luati de mine!!!!
Look who finally caught on!?

tonita
10.12.2004, 06:04
Fet, unde dai si unde crapa... Si incepusesi asa promitator topiculsmileys/smiley1.gif.

Fethoden
11.12.2004, 03:39
....sper ca lucrurile sa revina la normal...--fara devieri de la topic--, fara perturbari...si-atunci o sa ne intelegem si noi mai bine....smileys/smiley2.gif

angela
18.01.2005, 17:40
http://www.tvr.ro/webcast/#

emisiuni inregistrate ale celor de la TVR