PDA

Arată versiune întreagă : cateva intrebari legate de h2b

14.01.2006, 23:04
Buna. Sunt nou pe aici insa din cate am vazut cred ca o sa ma ajutati sa gasesc raspuns la intrebarile mele. Sunt student in ultimul an la inginerie si am mai fost plecat de doua ori in state cu j1. Acum as avea doua variante de plecat din nou: training sau h2b. Sunt in dilema care sa o aleg. Auzeam ca viza de training nu se poate prelungi intrand sub incidenta lui 212 e. As vrea sa stiu daca viza de h2b se poate prelungi si daca da cu ce perioada si daca faptul ca voi avea studii superioare absolvite ar putea sa duca la scaderea sanselor de obtinere a vizei.

ioosergiu
16.01.2006, 22:07
Parerea mea este ca viza h2b ii mai ok decat J1, deoarece primesti SSN. Viza se poate prelungi pe o perioada de maxim 3 ani, daca ai sprijinul angajatorului. Aceasta viza se poate si schimba in viza turistica sau de studii, ultima in cazul in care esti acceptat la un colegiu. Mai departe gasesti tu rezolvare pe parcurs.
Nu cred ca faptul ca tu ai studii superioare absolvite este un impediment in ceea ce priveste obtinerea vizei. Ideea de baza la ambasada este sa-i convingi ca ai la ce sa te intorci ( o adeverinta de la locul de munca actual care sa certifice ca la intoarcere or sa te reangajeze, cont in banca, proprietati, etc)
Bafta!

17.01.2006, 02:04
La orice viza la care ai drept de lucru primesti SSN. Insa este adevarat ca viza J-1 poate avea capcane. Tin minte de la postdocii romani pe care i-am cunoscut in universitati ca, desi erau scutiti de taxe (eu cu H-1B plateam de ma indoiam) iar sotiile lorin J-2 aveau drept de lucru, toti aveau cerinta de 2-year home residency (Sectiunea 212(e)). Cerinta se poate evita (cu waiver), dar inseamna niste alergatura & bani, inclusiv in Romania. Tin minte si niste discutii cum ca daca ceri waiver la J-1 ar fi semn la consulat ca ai slabe legaturi cu tara (ptr. eventuale viitoare vize B1/B2) dar chiar nu am idee daca este adevarat. Alt lucru pe care il stiu este ca la H-1B (iar la H-2B ar fi similar) este ca poti forta angajatorul sa-ti plateasca un salariu minim ("prevailing wage") in schimb la J-1 cred ca este mai greu. Eu unul sunt partizanul vizelor H la lucru si F la studii (poate ptr. ca asa am avut eu).

PS Probabil ca stiti deja ca nu toate vizele J-1 au cerinta de 2 ani.

ioosergiu
18.01.2006, 04:25
Deci H la lucru si pe urma F la studiismileys/smiley4.gif si pe urma h1smileys/smiley4.gif...

marcofl
29.05.2007, 08:26
ma adresez lui TRANSIT vad ca ai idee despre h2b imi poti spune si mie daca iti dai demisia mai devreme din h2b in cat timp legal artrebui sa parasesti statele pt ca eu plec in 2 sapt si mi s-a spus ca as cam fi ilegal ,este posibil sa nu fi avut decat 10 zile pt a parasi tara?

mersi mult

susu_d2
03.06.2007, 10:00
din momentul in care tu cu viza h2b nu mai lucrezi la angajatorul care ti-a facut petitia esti teoretic ilegal in state ptr caa disparut si motivul ptr care ai fostadus aici. Parerea mea e ca daca vrei sa te intorci legal in state ar trebui sa mergi acasa cat mai repede sau daca vrei sa stai 2 saptamani sa pregatesti o scuza cat mai credibila. Cu H2b esti in state sa lucrezi nu sa calatoresti, deci trebuie sa gasesti niste motive destul de bune ptr care nu te-ai intors mai repede.

04.06.2007, 21:40
Mai e in joc si chestia cu raportatul la emigrari.Eu nu numai ca am ramas mai mult de 10 zile am si lucrat 7 luni jumate cu viza h2b la diferiti angajatori.Am stat doar 2 sapt la angajatorulpetitionar.Habar n-au americanii ce si cum cu viza h2b.Le zici ca e viza de munca si e ok.Am lucrat in 5 locuri pana sa plec si am platit si taxe.Daca nu esti raportat la dhs nu ai treaba.Problema e cum afli daca ai fost sau nu dat in gat.eu stiu ca nuam fost raportat pt ca un prieten fiind angajat la un supermarket tot plecat de la acelasi contract a primit o scrisoare de la dhs in care zicea ca nr lui de social nu e valid sa lucreze in locul respectiv dar totusi poate sa lucreze in america si ii dadeau un nr de tel sa contacteze emigrarile.Acum daca era raportat ce sens are scrisoarea asta si cei de la dhs emigrari cred ca tu nu ai habar de legi si probabil au considerat ca trebuie sa-i contacteze pritenul meu si ei il trimiteau la angajatorul de pe petitie.Iti dai seama ce bulibaseala e si la ei.In plus doar 15% din angajatorii americani sunt bagati in programul pilot social security-dhs unde depisteaza cei care lucreaza unde nu ar trebui dupa social.In general firmele mai mari.La walmart am avut probleme

light
05.06.2007, 00:24
marius, ca tu ai lucrat la alte frime, nu ma indoiesc: unii nu stiu, asa cum spui si tu, altora nu le pasa. Problema e ca SS# tau va apara pe raportarile mai multor firme iar la o verificare in vederea unei noi vize, se vede. Daca ai mai stat si peste perioada aprobata, te-au linistit pt o vreme.

05.06.2007, 04:02
asta nu am facut-o.am venit la timp acasa.am avut viza pana pe 30 noie si am venit pe 28

05.06.2007, 04:11
Si vad ca nu imi cer in formularele de la viza ssn

light
05.06.2007, 06:37
marius, chiar daca nu-ti cere SS# la obtinerea vizei, in data base au toate informatia, si probabil cu wornigurile de rigoare. Sapatamina trecuta a fost intors cineva din aeroport, desi mai fusese aici si avea viza pe 10 ani. Singurul lucru care-l banuieste e ca anul trecut ajutindu-si fratele la renovarea casei, vecinii au chemat politia ca lucrau pina triziu si faceau zgomot. In Nota politiei a fost tecut si numele lui cu adresa.

05.06.2007, 10:32
Merci light,

Sigur ca ai drepatate insa mai sunt si unele situatii in care scapi si iti dau si a doua oara viza am mai vazut din astea.Nu spun ca ar fi si cazul meu daca mai aplic o data in toamna.De data asta sigur nu mai accept contract in constructii si o sa merg in hospitality unde de altfel am lucrat 4 luni in state.chestia e ca eu am aplicat pentru o slujba de chelner la firma initial si m-am trezit cu contract in constructii unde nu prea era de stat conditii draconice(ca sa vezi ce e si cu firmele astea de intermediere te pun pe orice petitie numa sa ia banu).De aceea am plecat de acolo.Acuma eu as fi venit acasa dar ce sa fi facut cu datoriile care le aveam la banca si prieteni facute pentru a ajunge in state si nu erau bani putini 3700$.M-am descuracat cum am putut si mi-am recuperat banii plus ceva pe langa doar nu era sa vin din america cu datorii si sa fiu de rasul curcilor.O sa le explic situatia si celor de la ambasada daca ma intreaba si dupa aia dumnezeu cu mila.Lucrez in europa asta e de n-o sa fie bine.

divo
05.06.2007, 11:00
Marius, daca ai revenit in timp acasa...cred ca ai sanse foarte mari sa iei viza! Cateodata..unii..confunda viza de turist..cu cea de munca! smileys/smiley5.gif

La viza de munca, daca ai mers cand trebuia in Romania...nu cred ca vei avea probleme la o noua cerere de viza! Asa ca..multa bafta! smileys/smiley2.gif