PDA

Arată versiune întreagă : fara drept de munca...

ancad
06.12.2004, 12:51
buna ziua, am citi si eu discutiile voastre de pe acest form si pentru ca sunt venita de putin timp in California (Cupertino)amsi eu o intrebare.

am o viza de tip H4 care nu imi da drept de munca. nu stiti daca as avea ceva sanse sa imi gasesc un job cu o astfel de viza? in ce domeniu as avea sanse sa imi gasesc ceva fara drept de munca?

as putea sa gasesc vreo firma care sa imi faca viza de munca H1B?

eu sunt economist de profesie..am facut facultatea Finante-Banci in Romania si un master de finante internationale in Franta.

astept sfaturile voastre.

Anca

darcy
07.12.2004, 06:22
Salut Anca, ti-am raspuns la cateva din intrebarile pe care le-ai postatpe forumul studentilor.

In ce priveste gasitul unei firme care sa iti faca viza de munca H1 cred ca e imposibil pana in octombrie viitor. Se pare ca s-au terminat vizele H1 care pot fi acordate anul asta fiscal. Din cate am inteles eu abia din aprilie viitor firmele pot trimite din nou aplicatii pt vize H1, iar aplicantii pot incepe lucrul abia in octombrie.

ancad
07.12.2004, 13:48
multumesc foarte frumos pentru sfaturi...

stiam si eu ca s-au terminat vizele penru acest an fiscal..am sa vad ce pot sa fac de acum cu asa o viza ( h4).

anca

danielle
07.12.2004, 21:36
Am citit undeva chiar despre subiectul asta si va relatez ce imi amintesc de acolo.

Anual, existaun numar limitat de vize H1B,65.000 bucati, iar, dupa cum deja stiti, pentru anul fiscal 2005 limita a fost deja atinsa,ceea ce inseamna capana in octombrie 2005 nu mai exista alte vize.

Totusi, acum vine si o veste buna(daca va fi concretizata),Congresul US aaprobat in urma cu cateva zile o lege de marire a limitei de vize cu 20.000 vize, lege ce ar putea intra in vigoarein termen de 90 zile dupa cepresedintele semneaza. Conditiile de repartizare sunt putin diferite insa, in sensul ca pentru a fi repartizate cele20.000 vize suplimentarese cere cel putinun master degree. Aceeasi lege impune o taxa suplimentara de $1,500 pentru fiecare aplicatie.

darcy
08.12.2004, 05:13
Problema cu aceste 20,000 de vize e urmatoarea:daca se vor aproba, vor finumai pt cei care au obtinut o diploma de master sau doctorat in Statele Unite, ceea ce din pacate nu e cazul Ancai.