PDA

Arată versiune întreagă : EXPERIENTA NOASTRA

enia
13.01.2006, 22:37
La multi ani tuturor!

Acest forum pe noi ne-a ajutat foarte mult.Apelati cu incredere la Sorin si Ovex.

Pe 11 ianuarie am primit invitatia la interviu.Am intrat pe ultima suta de metri ca sa zic asa.Suntem super incantati ca ni se ofera aceasta sansa.

Noi am depus actele la Viena pe 29 iulie 2005.Ne-au trimis "Accuse de reception" pe 25 august(noi am primit-o pe 29 august).Invitatia la interviu a venit in acesta luna pe 11.Interviul va fi pe 20 martie, la ora 14,30 la Hilton.Sa ne tineti pumnii.

Daca aveti intrebari pentru noi va stam cu drag la dispozitie.

Multa, multa bafta tuturor!

ovex
13.01.2006, 23:46
Ce semn aveti pe invitatie?

enia
27.02.2006, 06:51
semnul nostru de pe invitatie este % smileys/smiley2.gif

ovex
27.02.2006, 19:14
% = consilier Eric Richard

katalin1977
27.02.2006, 23:28
bafta multa la interviu....noi depunem pana pe 15 martie dosarul sper sa avem acelasi parcurs ca si al vostru.....intrebare - 5.000 -5.500 de euro sunt suficienti pt extrasul de cont - in faza asta? (familie de 2 persoane)

ovex
28.02.2006, 00:05
da,sunt suficienti.

katalin1977
28.02.2006, 23:27
mersi frumos ovex - pe bune ar trebui sa ti deschizi birou de consultanta pe emigrare!!!! smileys/smiley2.gif

apropo esti din buc?

ovex
01.03.2006, 06:58
nu,nu sunt din Bucuresti din pacate...sau din fericire...smileys/smiley1.gif

enia
01.03.2006, 08:11
Multumim pentru informatie.Sunt deacord cu katalin.

Asteptam detalii de la prietenismileys/smiley2.gif

Bafta multa tuturor!

ovex
02.03.2006, 22:27
pe bune ar trebui sa ti deschizi birou de consultanta pe emigrare!!!!

Eu am onorariul prea mare,iti dai seama cate un pepene verde pentru fiecare informatie smileys/smiley36.gif.La modul serios,nu as face asa ceva nici daca nu as avea din ce trai....nu poti sa iei unei familii, mai mult de 2000 de euro ptr. completarea si listarea DCS si IMM,cu precizarea ca aceasta "treaba" dureaza maxim 2 ore.Dar eu zic asa:si pentru cei cinstiti dar mai ales ptr.NENOROCITII care profita si mint oamenii:VIATA E DREAPTA!

moxica
04.03.2006, 04:02
Buna,

Sunt de ceva timp pe acest forum si as avea si eu nevoie de un ajutor de la voi. M-am hotarat sa plec definitiv in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Canada</st1:country-regi&#111;n>, adica sa emigrez, in <st1:State w:st="&#111;n">Quebec</st1:State> evident, ca situatia din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> nu mai poate fi suportata. Sotul meu are facultatea de petrol, e inginer chimist, insa nu a profesat in domeniu

ovex
05.03.2006, 11:07
Da,sigur ca aveti sanse,dar zic eu cu sotul tau aplicant principal ptr. ca meseria lui este privilegiata...ce varsta aveti fiecare?

moxica
06.03.2006, 00:03
suntemrelativ tineri...eu 30 si el 31.Zic relativ tineri pt ca in Romania varsta asta mai ales la femei inseamna deja batranete...trist dar adevarat.

problema cu sotul e ca in momentul de fata nu lucreaza niciunde, nu stim cand va gasi de lucru si apoi trebuie sa asteptam min 6 luni ca sa putem trimite dosarul la Viena ... asteptarea asta ne omoara.

noi asa stim, ca trebuie sa aiba ultimele 6 luni lucrate in momentul aplicarii. sau ma insel???

daca n-ar fi asta, no problem...el are carte de munca din '94, dar a facut pauza pentru a merge la facultate

ovex
06.03.2006, 03:11
noi asa stim, ca trebuie sa aiba ultimele 6 luni lucrate in momentul aplicarii. sau ma insel???

Te inseli.Trebuie sa aiba minim 6 luni vechime in cartea de munca,nu conteaza de cat timp nu lucreaza.Feceti-va punctajul la adresa asta:

http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicati&#111;nsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te lecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM ) lecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

incepeti cu anexa 2 si daca va iasa punctajul treceti la anexa 1.

moxica
06.03.2006, 06:55
esti absolut sigur? pai asta ar fi super!

nu am reusit sa intru pe link, poti sa mi-l trimiti inca odata, te rog? merci mult

ovex
06.03.2006, 07:37
da,sunt sigur,altfel nu va spuneam...incercati aici:

http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicati&#111;nsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM ) lecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

si pentru a gasi ceea ce nu va este clar la calculul punctajului,inainte de a va face punctajul(sau in pararalel),accesati si cititi cu mare atentie de aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 2&amp;PN=1 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3092&amp;PN=1)

ovex
08.03.2006, 09:38
http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te lecharge.php?type=3&amp;file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

moxica
14.03.2006, 06:25
merci mult de tot, ovex!

sper sa reusim, punctele n-ar fi o problema daca aplica sotul...acum poate ca plictisesc deja lumea cu problemele mele, dar vreau sa zic ca in cazul in care el va fiaplicantul principal atunci el va fi chestionat mai mult l interviu, nu? asta ma nelinisteste, pentru cae o persoana foarte emotiva, se inroseste si se fisticeste...mi-e teama ca nu-l va convinge pe ofiter...

credeti ca ar putea crea probleme?

ovex
16.03.2006, 02:49
Da, intradevar,la interviu se discuta in proportie de 70% cu aplicantul principal.Dar eu cred ca lucrurile stau cam asa:daca nu ati inceput pana acum sa invatati franceza,INCEPETI DIN CLIPA IMEDIAT URMATOARE!Fiti cat mai siguri de voi,pregatiti dosarul asa cum trebuie de la inceput,adica trimiteti la Viena "din prima" toate legalizarile actelor(nu originalele),toate traducerile actelor(nelegalizate),declaratia unui prieten din Quebec,extras de cont(netradus) sau dovada ca aveti un apartament (sau casa) cu evaluare ANEVAR si nu in ultimul rand aveti grija la completarea DCS si implicit la completarea NIVELELOR DE LIMBA!Sfatul meu ar fi urmatorul:calculati-va punctajul la Anexa 1 si respectiv Anexa 2 cu mare strictete,dar calculati-l in prima faza FARA a va acorda nici un punct la franceza si engleza,vedeti cum stati cu punctajul si APOI puneti-va la cele 2 limbi straine cat va mai trebuie ptr. a avea un punctaj linistitor.Revenind la interviu,daca as putea as scrie de 1 milion de ori ca FRANCEZA ESTE CEA MAI IMPORTANTA!!!Daca te pregatesti si ai actele in regula interviul este luat 100% !De aici rezulta ca indiferent cat de emotiv ai fi cand sti ca esti pregatit si nu te poate intreba decat despre actele tale,despre ceea ce faci la serviciu,despre Quebec,despre familie,despre prietenii din Quebec,intrebari la care tu ai sa raspunzi acasa de sute de ori(daca te pregatesti bineinteles),deci nu este chiar asa de greu.O sa-mi spui ca mieimi e usor sa vorbesc,dar crede-ma ,am trecut prin asta si sunt sigur ca ai sa-mi dai dreptate candva,poate nu acum,dar candva ai sa zici ca a fost usor ....Toate astea se fac insa dupa serviciu,dupa ce termini treburile casnice,dupa ce culci copilul,cand te doare capul,cand nu ai chef,cand ai putea sa mergi laplimbare sau la o distractie sau chiar dupa ce citesti un articol in care cineva scrie lucruri urate despre Canada si te intrebi daca toate astea au rost....Eu cred ca au rost,eu cred ca trebuie sa traim mai bine si pentru a o face trebuie sa "suferim" un pic.Eu am plecat de la oidee si nu m-am lasat de ea:DACA NU ESTI PREGATIT PENTRU UN INTERVIU SIMPLU,CUM AI SA TE DESCURCIIN CANADA? Sunt destui care nu-si gasescun job in Canada ptr. ca nu stiu limba si tocmai ei se gasesc mai intotdeauna sa injure sistemul canadian si societatea canadiana pentru care ei nu au facut evident nici un efort...Deci,emotivitatea,emotiile si temerile trebuie inlocuite cu cunostinte de tot felul si cu informatii....in rest totul va veni de la sine.....

09.04.2006, 03:06
[QUOTE=moxica]
Buna,

Sunt de ceva timp pe acest forum si as avea si eu nevoie de un ajutor de la voi. M-am hotarat sa plec definitiv in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Canada</st1:country-regi&#111;n>, adica sa emigrez, in <st1:State w:st="&#111;n">Quebec</st1:State> evident, ca situatia din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> nu mai poate fi suportata. Sotul meu are facultatea de petrol, e inginer chimist, insa nu a profesat in domeniu

moxica
09.04.2006, 12:58
Da, cam asa m-am gandit si eu...

Sotul meu are aproape 10 ani de experienta de munca, dar nu ca si chimist. A terminat facultatea de chimie, insa cam greu sa-si gasesca sa lucreze in domeniu...tocmai de aceea si vrem sa plecam! El isi doreste foarte mult sa lucreze in domeniu, dar in Romania fara spaga n-are nici o sansa sa ajunga vreodata sa lucreze in domeniu. Si spaga n-avem sa dam si nici nu vrem sa dam.

Eu lucrez cu acte in regula (carte de munca) doar de vreo 2 ani in schimb

Deci, cred cxa totusi el are mai multe sanse ca aplicant principal...