PDA

Arată versiune întreagă : Raspunsuri?

mayday
13.01.2006, 01:12
Am interviul pe 30 ianuarie.

Intrebare:stiti cumva care este perioada minima pentru care o eventuala ruda din State trebuie sa dea acea declaratie suport(aff.of supp),pentru ca declaratia sa conteze la interviu?O perioada de 4 luni este suficienta?

Aceasta declaratie trebuie prezentata in original persoanei cu care voi sustine interviul?Din nefericire ptr.mine,declaratia mi-a fost trimisa prin e-mail dar si prin posta pe la inceputul lui noiembrie 2005 dar originalele trimise prin posta nu au ajuns inca.

Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc numai de bine...

sorin
13.01.2006, 01:31
Nu cred ca trebuie neaparat sa treaca o perioada (nu stiu exact cum arata formularul).Spune-i sa ti-o trimita pe fax daca prin posta nu a ajuns, sau sa o scaneze, ti-o trimite pe email si tu o listezi.
Oricum, AOS-ul este optional, iar daca ai prpriile tale dovezi materiale e suficient.

roxanici
13.01.2006, 02:47
AOS-ul are valabilitate un an de zile din momentul in care este emis. Acest document trebuie sa aiba stampila notarului in original. O poti ruga pe ruda ta sa ti-l trimita inca o data dar prin curierat rapid. (DHL, Fedex, etc). Ajunge in cateva zile. Multa bafta la interviu!

mayday
15.01.2006, 06:29
Sorin,Roxanici,multumesc pentru raspunsurile voastre!Vroiam sa va spun ca verisorii mei s-au angajat in fata notarului prin AOS sa-mi asigure cazarea in State si o suma importanta de bani,saptaminal,timp de 4 luni de zile.Este suficienta aceasta perioada de 4 luni pentru ca AOS sa fie luata in calcul?Roxanici,in cazul in care nu-mi ajung formularele in original(din moment ce ele par deja pierdute...)crezi ca nu vor fi suficiente copiile pe care le am prin e-mail?Care este suma din cont minim necesara pentrun a asigura succesul la interviu?Este o problema faptul ca-mi fac intrari de bani in cont in ultimele 2-3 saptamini?

Va multumesc!

roxanici
15.01.2006, 09:43
AOS-ul (din pacate) trebuie sa fie in original.Toate documentele prezentate la interviu trebuie sa fie in original + copie. Asculta-mi sfatul si roaga-i pe verisorii tai sa iti trimita inca o data AOS-ul prin curierat rapid. Uite aici linkul de unde rudele tale pot lista formularul:

http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/files/i-134.pdf (http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/files/i-134.pdf)

daca citesti cu atentie ai sa vezi ca acea persoana care semneaza ptr tine AOS-ul se va angaja ca te va sprijini 3 ani de zile. Dupa ce il completeaza si il duce la notar ti-l trimite prin curierat rapid si acest formular il prezinti la Ambasada in ziua interviului.

Despre suma minima de bani am mai scris pe forum..nu e o suma obligatorie..in general cam 5 mii de dolari de persoana ar fi ideal. Au fost altii care au avut mai putin si au trecut cu bine de interviu.

Nu e nici o problema daca iti depui banii cu cateva zile inainte de interviu. Asa vom face si noi.

Multa bafta!