PDA

Arată versiune întreagă : "Iubirea de aproape"

Larvatus2
05.12.2004, 15:51
"Iubirea de aproape"; sau mai bine de departe?

Ortodoxia, ca si catolicismul de altfel, cinstesc pe Sfintii Parinti ai bisericii timpurii. Pentru credinciosul ortodox obisnuit, acesti oameni sunt o intruchipare a perfectiunii, bunatatii si virtutii.
Ei sunt amintirea parca vie a unei vieti crestine perfecte, traite in niste comunitati crestine perfecte, ale inceputului de mileniu. Din perspectiva societatii moderne, pentru multi crestini, perioada primei jumatati a primului mileniu este inca un timp eroic, cand fiinta nu era pervertita de raul din jur, desi totusi haituita de catre acesta.

Au ei dreptate insa!?

Sa luam 2 mari Sfinti Parinti, recunoscuti atat de Biserica Catolica cat si de cea Ortodoxa; in mod intentionat evit oameni ca Augustin, recunoscut si preacinstit doar de biserica occidentala.

Incep cu Ioan Hrisostom, numit si

Larvatus2
08.11.2005, 08:28
Da, Artanis, de aici; ca doar tot eu sunt autorul. smileys/smiley17.gif

19.11.2005, 13:25
se pare ca simpaticii crestini nu prea mai auputeresa combata ratacirea larvatusista din motive de post al craciunului

larvatus,am citit toate posturile tale (site-ul tau l-am pus deja la favorite)...felicitari sincere pentru eruditie,claritate,rabdare!

din pacate cam lipsesc credinciosii care sa faca fata discutiei aducand argumente interesante

Impal3r
10.04.2007, 15:05
Pai in primul rand nu inteleg ce vrei sa spui sau daca am inteles e chiar stupid ce dezbati. Spui de Ioan Gura de Aur ca ar vorbi vulgar despre un sfant hm ... trecem peste asta , e chiar stupid sa compari certarea crestineasca cu vulgaritatea. Numai niste rataciti ca voi ar vedea asa ceva in asta.

"Dar sinagoga nu este numai un bordel ci si un balci; este de asemenea si o barlog al banditilor si un adapost pentru bestii."

Te asigur ratacitule ca inca de la propovaduirea apostolica crestinii nu se mai inchinau in sinagogi ci se adunau in BISERICI asta dupa ce erau botezati.Citeste "Faptele". Si DA dupa Hristos Harul Domnului a fost puternic si Duhul Lui darnic pentru ca era nevoie ca Biserica sa aibe temelii solide ca se se construiasca pe ele ceea ce tu insulti cu atata trufie si orbire si fara teama de blestem acum. Crestinii erau mai apropiati de calea Domnului atunci si duceau o viata mai curata fata de cum o ducem noi.
</font>