PDA

Arată versiune întreagă : Ce faci cand vrei sa plangi de dorul de t

Trotolina
11.01.2006, 20:03
Trotolina mica a aterizat pe tarana promisiunilor. De vreo cateva luni. Tot de atata timp incearca sa-si gaseasca prieteni romani (de oriunde ar fi ei in state), cu care sa palavrageasca una alta si care s-o invete ce sa faca sa nu mai planga atunci cand i se face dor de tara.

Va multumesc romani de pretutindeni si numai bine! smileys/smiley17.gif

mihaela75
11.01.2006, 20:23
Pai nu prea ai ce face ,tre' sa plangi ca altfel o iei razna.Si eu am bocit vreo 3 lunismileys/smiley36.gif.Acum e mai bine ,mai fac crize da' nu chiar asa urate.Spor la dat apa la soriceismileys/smiley1.gif

kiki
12.01.2006, 05:43
Eu zic sa te apuci sa-ti reorganizezi viata, prioritatile ... de ce ai plecat, de ce mai esti aici. Fa-ti planuri de viitor (sa aduni destui bani sa platesti pt cineva sa vina sa te vada etc)

Da un telefon acasa

Si iesi cu prietenii IMEDIAT!

Fa-ti prieteni noi, afla noi activitati

Suna un prieten, doi, trei ...

kiki
12.01.2006, 05:45
Iesi la un film

Zambeste ca un retardat la soare ...asa fac eu ... chair si dupa ce a apus... smileys/smiley29.gif

kiki
12.01.2006, 06:02
Daca nu ai o pasiune ...caut-o! Canta, danseaza, picteaza ...orice iti gadila tie sufletul! Incearca pana gasesti ceva care te rapeste

Sotul meu se tot uita la o vaza cu flori pe care am pictat-o acum 2 ani. El zice ca si niste copii puteau sa picteze ca mine. smileys/smiley36.gifEh, eu cand am pictat-o mi-a placut (desi nu-s talentata sau educata in acest sens). De cate ori ma uit la pictura mea expusa cu mandrie imi amintesc sa fac ceva nou, ceva care cred ca mi-ar place dar nu-s sigura ... ceva ce n-am mai facut. Si un sentiment extraordinarcare ma cuprinde... si atunci zambesc ca o toanta la orice si oricine si viata e frumoasa! smileys/smiley9.gif

garfield
12.01.2006, 07:22
Incearca sa-ti amintestide ce ai venit aici in primul rand.

sorin
12.01.2006, 08:06
Tot de atata timp incearca sa-si gaseasca prieteni romani (de oriunde ar fi ei in state), cu care sa palavrageasca una alta si care s-o invete ce sa faca sa nu mai planga atunci cand i se face dor de tara.

Pana unaalta, poti palavragesti aici pe forum, facandu-ti prieteni virtuali. In alta ordine de idei, poti specifica mai exact pe unde esti prin State, daca vrei sa afli mai multe despre ce e in jurul tau.

GNChicago
12.01.2006, 15:10
Ada Romania in casa ta si comanda ptr vreo doua sute de dollari o antena farfurie si vezi Romania TVR international. E gratis abonamentul.

Sotul e tot roman?

Cind esti la ROMA faci ca ROMANII!

Vezi ceva filme pe DVD, asculta muzica de tot felul....o cafelutza....

La plimbare prin mall-uri imense.....shopping.....being in touch with a church....

Timpul zboara!

22.06.2007, 21:40
Astazi mi s-a facut dor... de cei dragi...de departe...

Pur si simplu, mi-a venit dorul... Si am zis, hai sa pun niste muzica romaneasca, poate imi trece. Ascultam si citeam, ceva tot in romaneste... dar mai mult ascultam... a inceput sa ... ma doara...acel dor. Albumele de fotografii - am zis- sunt rezolvarea... si le-am rasfoit pe toate... da, e bine ca le am cu mine... dar dorul tot nu s-a alinat prea tare. Sa dau telefon, era imposibil, deja prea tarziu, pentru a-i deranja... ar fi zis... <<Dor, dor... dar la 1 noaptea oamenii dorm... adica pe aici... prin Romania...>> N-am incercat... Insa, sun oricum aproape zilnic, azi pe unii, maine pe altii, si cand inchid telefonul... parca mi se strange inima... In fine... dorul acesta de cei dragi... aflati departe... cateodata se estompeaza in intensitate... mai ales cand sunt mai ocupata... dar, alteori... parca devine "ucigas"... Si atunci, azi... cand "muream" de dor... am gasit o "mica scapare" , am scris o poezie:

Ma regasesc si azi, cu lacrimi, pe obraz curgand...

caci m-a cuprins un dor nebun de tine...

si nu stiu sa-l alin decat plangand...

caci iar imi rascolesti, prin amintire...

Si-am luat albumul cel mai drag, cu tine...

si cautandu-te, cu-nfrigurare...

te-am regasit acolo, stateai chiar langa mine...

zambind firav si plina de candoare...

O, tu, bunico, ce prea departe locuiesti...

ce mult as da sa te revad, de-ndata...

si sa m-alinti, spunand ca ma iubesti...

iar eu la pieptul tau... sa uit de lumea toata...

Chiar de bunica mi-a fost cel mai dor astazi, de aceea i-am inchinat ei poezia, dar ea ii include, in general, pe toti cei dragi...

Si, mi s-a mai alinat putin dorul... intre timp, scriind aici.