PDA

Arată versiune întreagă : Permis de conducere romanesc in Miami

emanuelaedwards
11.01.2006, 04:45
Salutare la toti. Am permis de conducere de5 ani in Romania.Acum vin in Miami, trebuie sa mi schimb permisul intr unul international?

Multumesc celor care ma ajuta cu un sfat.

nkog
11.01.2006, 04:57
Acum vin in Miami, trebuie sa mi schimb permisul intr unul international?

Nu neaparat. Dar daca tot te muti in State, va trebui sa iti faci unul de Florida. Momentan, daca nu ai inca actele necesare pentru pemis de conducere in Fl, poti sa iti faci cum zici tu unul international, dar mai bine ai intreba la DMV ( Department of Motor Vehicle)Florida ce si cumsmileys/smiley1.gif

Bafta !

emanuelaedwards
12.01.2006, 09:05
Multam fain dumitale!

23.01.2006, 05:17
Emanuela, inainte sa pleci din Ro., du-te la la biroul de unde ti-ai luat permisul, si cere un permis international. Dupa ce ajungi in State, permisul este valid pentru un an. In acest timp, du-te la DMV ( Dept. of motor vehicles) si da testul de conducere pentru a primi permis de Floridasmileys/smiley1.gif

cryssa29
29.01.2006, 06:41
Cred nu are nici un rost sa platesti ptr un permis de conducere international, daca ai de gand sa petreci mai mult timp prin State.Examenul aici nu este greu, iar taxa estefoarteieftina.

Compara si decide....http://www.dmvflorida.org/

GNChicago
29.01.2006, 06:58
Orice permis de conducere auto este valabil in majoritatea statelor americane de la 3 luni la un an in functie de stat. Nu este nevoie de un permis international special......

luana77
31.05.2006, 04:37
am ajuns acum 2luni in florida...in tampa...am permis de 10 ani in romania.. pot folosi permisul din ro pt a conduce? si daca da ce acte trebuie sa am asupra mea in cazul in care politia ma opreste in trafic pt verificarea documenteleor..nu ma simt comfortabil sa port pasaportul in poseta tot timpul

sorin
31.05.2006, 04:50
De regula se poate conduce pana la 3 luni cu permisul din Ro, dar poate sa difere de la stat la stat (nu sunt sigur). Daca nu vrei sa umbli cu pasaportul dupa tine, poate ar trebui sa te interesezi daca se poate lua un permis de conducere (driving license) in <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Florida</st1:place></st1:State>, in functie de viza pe care o ai, sau eventual un simplu I.D.
Oricum, e mai sanatos sa lasi pasaportul acasa si sa umbli doar cu carnetul din Ro. Daca te opreste vreodata politia, le poti spune sa mearga pana unde stai, sa le arati pasaportul.

darie
31.05.2006, 05:55
.......... in cazul in care politia ma opreste in trafic pt verificarea documenteleor..

In cazul in care politia te opreste probabil ai calcat deja pe bec,ca altfel nu te oprea........si ai nevoie de "registration" si "proof of insurance"."Registration" nu e mare bai daca nu-l ai,unless masina e pe lista celor furate in computerul politaiului smileys/smiley18.gif,dar lipsa dovezii de asigurare a masinii se lasa cu un "ticket" de $500,sau cel putin cu o zi pierduta in "traffic court" (astain IL).Oare companiile de asigurari asigura soferi care nu au un permis de conducere eliberat de un stat american?

Parerea mea este ca asigurarea masinii e la fel de importanta ca si carnetul de conducere si nu numai din punct de vedere legal dar si pentru situatiile care pot aparea in trafic.

gaby4U
31.05.2006, 15:39
"...companiile de asigurari asigura soferi care nu au un permis de conducere eliberat de un stat american?..."

da , cred; eu amavut asigurare cu permisul din ploiesti in IL, dau asigurari si daca nu ai carnet: daca esti doar owner si nu ai permis ce faci in cazul incare ai masina lovita?...asta tot in IL, numa ca tre sa cauti companiile care dau! eu am condus cu carnetul din RO aici in USA si vb lui darie nu te opreste decat daca ai ceva probleme sau ai facut ... nus aici in florida cume , dar am auzit ca e mai greu aici, nuprea se conduce fara acte.. se zice, dar vom vedea! acum depinde si de durata vizei si ce vrei tu sa faci aici!? dar permisul international nu e nimic, e doar un document prin care se atesta permisul tau din RO, ceea ce ar insemna ca ai de doua ori acelasi permis (asta pt noi)

edycri
10.06.2006, 13:58
CE POT SA VA SPUN SIGUR LEGAT DE FLORIDA ESTE CA ORICE ALT PERMIS DE CONDUCERE INDIFERENT CA ESTE DIN ALT STAT AMERICAN SAU ALT STAT DIN LUME ESTE VALABIL IN FLORIDA 30 DE ZILE PENTRU A CONDUCE, TIMP IN CARE TRE SA APLICATI PENTRU UN PERMIS DE FLORIDA LUCRU CARE NU ESTE GREU DACA POTI PREZENTA DOCUMENTELE CERUTE DE EI CARE DIFERA DE LA CAZ LA CAZ IN FUNCTIE DE VIZA CU CARE AI VENIT,DURATA DE VALABILITATE A EI ETC. DACA ESTI NOROCOS PRIMESTI PERMIS DE CONDUCERE PE DURATA MAI MARE DECAT DURATA DE VALABILITATE A VIZEI DAR IN GENERAL EI DAU PERMIS PE DURATA PE CARE POTI DOVEDI CA TE AFLI LEGAL IN FLORIDA. EU CONDUC IN FLORIDA SI AM MASINA INMATRICULATA PE NUMELE MEU CU PERMIS DE ILLINOIS, SI E OK ATATA TIMP CAT NU FACI PROSTII SI AJUNGI SA TE TRAGA PE DREAPTA CA ATUNCI INCEP INTREBARILE. IMI CER SCUZE PENTRU FRAZELE LUNGI !

Andra9
28.10.2006, 02:05
Spuneti-mi va rog daca nu am in Romania permis de conducere ,pot sa dau examenul in America.Voi sta vara vitoare pestru 4 luni.Trebuie sa mentionez ca am cetatenie romana.Va pup pe toti

carbacorp
28.10.2006, 09:13
Andra, poti sa dai linistita examen, e oricum mult mai usor ca in Ro atat ca permisul va fi valabil pe durata I-94, adica 5-6 luni, vestea buna e ca intoarsa in tara, poti sa-l preschimbi in permis romanesc fara examen

dany78
30.10.2006, 12:56
Taxa de permis in cazul in care ai trecut testul pe computer si cel de conducere (nu sant deloc grele ) este de 20 USD. Tocmai l-am luat eu si sotia. La computer ti se vor da 20 intrebari (partea buna e ca au doar un raspuns corect )si 20 semne de circulatie. Din acestea tre sa raspunzi corect la minim 15+15.
Daca mergeti la un office de Driver Licence o sa primiti o carte cu toata legislatia si intrebarile aferente ( vreo 70 ).

dany78
31.10.2006, 03:43
Toate informatiile pentru obtinerea permisului auto in Florida le gasiti aici (de fapt e manualul online ) : http://www.stateofflorida.com/Portal/DesktopDefault.aspx?tab (http://www.stateofflorida.com/Portal/DesktopDefault.aspx?tabid=24) id=24

Bafta tuturor si numa' bine ! God bless you !