PDA

Arată versiune întreagă : inf pt viza de student

karissma
10.01.2006, 16:29
Buna .As aprecia din suflet niste informatii .Eu am avut viza J1 un an de zile , dupa care am trecut pe viza de turist pe 6 luni , apoi am reaplicat pt extinderea cu inca 6 luni a vizei de turist .Acum sunt in asteptarea rezultatului .intrebarea mea este aceasta :

As putea aplica pt o viza de student in timp ce astept raspunsul pt extensia vizei de turist ?

Cam cati bani trebuie sa ai in cont sa poti sa-ti faci o aplicare pt o viza de student ?care e minimul ?

nkog
11.01.2006, 05:10
Cam cati bani trebuie sa ai in cont sa poti sa-ti faci o aplicare pt o viza de student ?care e minimul ?

Depinde de scoala si programul in care vrei sa intri. Plus, cheltuielile zilnice, chiria, masa, casa etc. Cel mai bine ar fi sa intrebi la scoala la care vrei sa te inscrii.

Succes !

karissma
11.01.2006, 17:24
mersi de sfat .

Mmap
09.02.2006, 10:16
karissma, tu poti aplica pentru obtinerea unei schimbari a statutului tau curent, care inteleg ca este de turist. Din cate stiu, ca sa poti aplica trebuie sa trimiti I-94 original impreuna cu formularul si taxele aferente. Din moment ce tu ai aplicat deja pentru extinderea statutului de turist, presupun ca nu ai un alt I-94 original cu tine.

Daca si vei obtine sau nu aprobarea schimbarii statutului, asta e alta poveste. Din cate am citit (nu am intalnit caz concret) schimbarea statutului din nonimigrant turist in nonimigrant student se poate face pe teritoriul SUA numai daca ai mentionat la obtinerea vizei/intrarea pe teritoriu ca intentionezi sa prospectezi oportunitati de studiu. In acest caz, I-94 ar fi avut mentiunea "prospective student". Eu una nu am stiut amanuntul asta, si chiar daca l-as fi stiut, tot nu as fi zis la intrare ca intentionez sa studiez sau sa prospectez oportunitati de studiu. De aceea si ma intorc in tara sa iau viza.

Una din conditiile de obtinere a vizei/statutului de nonimigrant student este sa ai banii disponibili in avans pentru primul an de studiu si dovezi ca vei avea si pentru anii urmatori. Depinde de la universitate la universitate, colegiu, cursuri de pregatire profesionala si altele, cat costa. In principiu oricine se poate califica pentru ajutor financiar, daca are un dosar beton: scrisori de recomandare, experienta anterioara, note bune, etc. Tu ar trebui sa ai in cont atatia bani cat iti trebuie sa completezi eventualul ajutor financiar pe care-l primesti de la scoala, ca sa acoperi nivelul de cheltuieli pentru primul an de studiu, si sa dovedesti ca vei obtine resurse si pentru anii urmatori.

Pregatirea dosarului de admitere e un proces destul de lung, anevoios si nu in ultimul rand destul de scump:

- examenul TOEFL: 140$; GMAT, SAT sau alte examene nu stiu cat costa.

- taxa de procesare a aplicatiei de admitere, sa zicem 50$

- echivalarea/evaluarea GPA a diplomei din tara, in jur de 200$

- adeverinte de autenticitate de la scoala/facultatea din tara pentru diplomele obtinute, plus corespondenta purtata, plicuri, timbre, etc circa 50$

Pentru completarea dosarului ai nevoie de circa 2 luni.

Mult succes.