PDA

Arată versiune întreagă : inf despre permis de munca ?

karissma
10.01.2006, 16:23
buna .ma numesc Laura .As dori sava intreb ceva .Eu am avut viza J1 pe un an , apoi am trecut la viza de turist pe 6 luni si acuma imi astept rezultatul pt o extensie a vizei de turist .Am gasit o familie de romani : sotul roman cu cetatenie americana , sotia romanca cu green card .ei ar vrea sa ma ajute sa-miaplice pt permis de munca .Se poate ? Pot aplica pt viza de munca pt mine? cum se procedeaza ?...sau pot aplica numai pt permis de munca , sau trebuie neaparat viza prima data ? sunt calificati ei sa aplice pt asa ceva ?

multumesc

GNChicago
10.01.2006, 17:30
NU CRED! Daca asaceva ar fi posibil atunci nimeni nu ar mai fiavut probleme....

11.01.2006, 01:36
Numai cineva care te angajeaza iti pote face un fel de permis de munca,
de fapt te trece in statutul unei vize de lucru pe o durata
determinata. Salariul pe care ti-l ofera trebuie sa fie peste un anumit
minim determinat de catre Department of Labor (functie de zona,
calificari, atributii, etc..). Poti citi pe forum despre vizele H-2B,
H-1B, etc.. (de J-1 stii). Statutl /viza iti permite sa lucrezi numai
ptr. un singur angajator si anume cel care ti-a facut formalitatile cu
DOL & USCIS.

karissma
11.01.2006, 17:22
multumesc transit .asta intrebam daca ei ma angajeaza sa zicem ca babysitter la fetita lor , deci pot aplica pt o viza de munca si permis ?

12.01.2006, 09:42
Nu pot sa-ti dau un raspuns prea edificator ca nu stiu exact.

In primul rand aplicatia pentru viza o face angajatorul. Ma gandesc ca poate fi familia la care te referi sau poate fi chiar o agentie care te va plasa la ei. Un job de genul acesta s-ar incadra in categoria H-2B. Partea neplacuta la vizele H-2B este ca iti cer in prealabil sa obtii autorizatie de la min. muncii (DOL) casalariul oferit nu e prea micsi ca nu au fost americani/americance dornici de job. Formalitatile sunt destul de greoaie si exista riscul sa trebuiasca apelat la un avocat de imigrari care inseamna niste banuti in plus. Iti sugerez sa-i contactezi pe cei de pe acest forum care nu numai au H-2B dar stiu exact cum le-a fost obtinuta (adica ce a facut angajatorul ptr. ea). Eventual (nu te costa nimic) sa intrebi un avocat de imigrari cam cat ar lua ptr. asta si care sunt taxele ptr. aplicat.

karissma
30.01.2006, 15:26
mu;tumesc .