PDA

Arată versiune întreagă : Autoportret

christianT
10.01.2006, 10:43
Draga cetitorule,

Din izvorul de lirism ce din permanenta izvoraste din mine, cu mainile tremurande, am cules cele mai frumoase perle sub forma de vers, le-am insirat pe o ata si am facut un minunat sirag de perle, pe care apoi am transformat-o intr-o minunata poezie in dulcele stil clasic monoton... o poezie care vorbeste despre mine, despre poetul Christian, despre el, cel ce ramane neschimbat, traversand anii, mereu cu zambetul pe buze.

Autoportret

de christian T

Am ochii unsurosi, porcini
In loc de nas am un borcan
In par tarana si ciulini
Sa ma prezint : Sunt Cristian!

Din nas imi iese parul cret
Sunt un cretin si n-am un ban
Am facies de porc mistret
Si-s cel mai mare mitocan.

Cand intelept ma uit la stele
Ma simt asa

sorin
10.01.2006, 14:00
Cristi: Foarte original smileys/smiley20.gif

Tuca: am mutat la "off-topic" ce postasei tu aici, pentru ca nu mi se pare ca se potrivea. Ai grija ca daca o tii tot asa, o sa conduci in curand detasat la "cel mai off-topic" smileys/smiley2.gif

hazel
11.01.2006, 06:24
I am fond of self-deprecating humor. I actually like it a lot it and appreciate people who are smart, wise and well-grounded enough to be able to make fun of themselves.
Christian ne dovedeste deci ca el nu este numai un poet melancolic, uneori dulce, alteori trist, rareori amar, el este si un pic umorist. La ce moment dat ne vom da oare seama ca el este un artist aproape complet cu care Romanian Portal s-a procopsit pe gratis, spre deliciul si supliciul mintilor ce se vantura pe aici?

Hazel, care e gata sa zambeasca sau sa rada in hohote numai sa i se ofere ocazia smileys/smiley1.gif

christianT
11.01.2006, 10:04
Sa fac misto de mine, de tarele mele,sa ma umilesc chiar in mod public in fata unor necunoscuti, intr-un cuvant sa ma autopersiflez,imi produce o mare satisfactie.

11.01.2006, 10:48
....cool..smileys/smiley16.gif.tineo tot asa..smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

hazel
11.01.2006, 11:04
Autoironia, pe care eu tocmai am spus ca o apreciez, nu are nimic in comun cu umilirea.

christianT
11.01.2006, 11:34
Umil conform Dictionarului Explicativ al Limbii ROmane (DEX)

[b]UM

christianT
11.01.2006, 11:40
[b]UMIL

tonita
12.01.2006, 03:02
Sa fac misto de mine, de tarele mele,sa ma
umilesc chiar in mod public in fata unor necunoscuti, intr-un cuvant sa
ma autopersiflez,imi produce o mare satisfactie.

Christian, e ciudat... sa gasesti satisfactie in ceea ce este neplacut,
chiar dureros. Fara a vrea sa spun ca la tine e patologic asta se
cheama "masochism". De altfel cum te cunosc esti in stare sa-mi replici
"sunt nebun" si asta sa-ti dea satisfactie ! Dar cu siguranta sti ca de
la geniu la nebunie e doar un pas ! Nu se stie daca inainte sau inapoi !smileys/smiley36.gif

christianT
12.01.2006, 10:19
Dragul meu toni,

Ca sa-ti spun eu acuma.... necunoscute sunt caile Domnului si felul cum actioneaza EL in fiecare din noi... Totusi trebuie sa te contrazic, nu este vorba de "masochism", pentru ca masochismul presupune elementul sexual (placerea sexuala), ori nu cred ca in cele scrise de mine mai sus poti face o cat de mica legatura cu placerea sexuala. Si te mai contrazic inca o data, nu ma cunosti prea bine, pai cum sa-ti spun eu "esti nebun" fara sa te cunosc, ce sunt eu psihiatrul tau??.... asa dupa cum postezi aici pe forum mie-mi placi in mod deosebit. Nu cred ca am spus la nimeni "esti nebun" aici pe forum, nici macar in gluma. Nu am nici cea mai mica legatura cu "geniul uman", IQ-ul meu rar depaseste 100, si asta dupa o cura de lecitina si cafea.

christianT
12.01.2006, 10:22
Christian ne dovedeste deci ca el nu este numai un poet melancolic, uneori dulce, alteori trist, rareori amar, el este si un pic umorist. La ce moment dat ne vom da oare seama ca el este un artist aproape complet cu care Romanian Portal s-a procopsit pe gratis, spre deliciul si supliciul mintilor ce se vantura pe aici?

Un lucru tineti minte
Din mintea mea neroada:
N-am scris decat cuvinte
Cu clopotele-n coada.

tonita
12.01.2006, 12:05
..."esti nebun"

Christian , citatul corect este "sunt nebun" ! Regret ca am
ratat astfel comunicarea... dar cuvintele ne mint uneori.smileys/smiley5.gif

Ai dreptate referitor la masochism, am gresit. Nu facusem legatura cu sexualitatea

urzica
22.02.2006, 07:16
impresionant cuvantul ,,secatura'', asta insemnand ca seaca totul in jur!?!

idontknow
26.03.2008, 08:12
[Quote=christianT]Autoportret

de christian T

Am ochii unsurosi, porcini
In loc de nas am un borcan
In par tarana si ciulini
Sa ma prezint : Sunt Cristian!

Din nas imi iese parul cret
Sunt un cretin si n-am un ban
Am facies de porc mistret
Si-s cel mai mare mitocan.