PDA

Arată versiune întreagă : Povesti despre emigrare SUA si Canada

sorin
04.12.2004, 14:26
Invit pe aceasta cale pe toti membrii acestui forum sa ne spuna povestea lor despre cum au emigrat in America sau Canada (sau in alte tzari), prin ce necazuri si bucurii au trecut, daca ar face-o din nou in ipoteza ca s-ar putea intoarce in timp inainte de a emigra, etc. Lasati-va creativitatea libera si fiti cat mai detaliati. Probabil fiecare ar fi interesat sa auda povesti de genul acesta de la alti forumisti, sa le compare cu propriile lor intamplari, sa invetze cate ceva din aceastea si sa impartaseasca si altora din propriile lor experiente.
Ce ati face si ce nu ati face daca ar fi sa o luati de la inceput pe drumul emigrarii? V-ati bucurat sau nu cand ati primit vizele de emigrare? Acum va bucurati sau nu ca ati emigrat, etc., etc.....? Exista sute de intrebari la care sa raspundeti, dar de data aceasta nu numai in gand ci aici, cu

sorin
10.12.2004, 09:07
Hmm, nu e nici un emigrant pe aici? smileys/smiley36.gif

Fethoden
10.12.2004, 10:31
...cred ca in general , dupa multe batai de cap...,irosiri nervoase,emotii ,....odata ajunsi ...nu ne prea mai vine a si povesti altora prin ce-am trecut...!!!!smileys/smiley18.gif........smileys/smiley36.gif

...am venit aici cu viza, m-am casatorit in RO. ,sotul meu e cetatean american(...oltean de origine...!!!smileys/smiley36.gif)....dar ceea ce mi-a scos fire albe-n cap, au fost actele si umblatura pe la ambasada,.....etc....

...un plic expediatprin DHLdin Florida in Romania,....a ramas la Roma ,timp de 5 zile pana s-a intervenit in retea sa se redirectioneze plicul spre Romania...si cand in sfarsit, sa-si rezolve si ei treaba cum s-ar fi cuvenit, plicul a fost redirectionat , insa mai putin spre BUH (adica Bucuresti conform codificarii lor in sistem) si l-au trimis in BUE adica nici mai aproape nici mai de parte decat Buenos-Aires......Asa ca un plic plecat din Florida, dupa ce "vede"pe italieni la Roma, merge putin prin Argentina, poate-poate, ma v-a gasi pe mine pe-acolo.....

Alti bani --alta distractie....,dar era problema de timp ,mai ales, ca aveam deja programarea la interviu....

....a fost necesar sa mi se trimita un alt plic cu continutul respectiv...--noroc ca era in duplicat -- si chiar in ziua cand am avut programarea la Ambasada , merg eu cu toate actele pregatite ,mai putin plicul care abia avea sa soseasca tot prin DHL, si exact ca in filmele politiste, fiind contracronometru, cand avionul DHL-ului a aterizat in aeroportul Otopeni, eu ma aflam in incinta firmei.

Dupa ordinul dat de cei din retea care si-au insusit precedenta vina si m-au asigurat ca nu se v-a mai repeta asa ceva, s-a cerut ca plicul sa fie scos cu prioritate de pe banda si sa mi se elibereze direct acolo.

Avionul aterizase la ora 11,30.Plicul l-am primit la ora 12.10 iar la ora 12,50 ,deja eram in fata Ambasadei cu plicul respectiv, am intrat printre primii ,asa cum eram programata la ora 13...dar in acea zi , se pare ca mi-a mers foarte bine, am luat viza ,pentru mine si pentru cei doi copii ai mei...si m-am intors acasa multumita ....dar...,intr-un fel m-am simit ciudat..mi-am zis chiar:"oare se merita "...???

Inca e devreme sa stiu pe deplin daca "da" sau "nu", oricum, daca am venit aici,sper sa realizez ceva mai mult decat daca as fi ramas in tara...mai ales in ceea ce priveste viitorul copiilor...!!!

Ma simt bine, oricum, in general, sunt foarte usor adaptabila....imi place aici, dar nu sunt foarte entuziasmata....deocamdata ....poate ca nu stiu inca mai nimic despre ce e in jurul meu cu adevarat...

Dar sper sa am timp de toate....!!smileys/smiley2.gif

sorin
10.12.2004, 11:03
Foarte interesant Fethoden! Suspens, faze comice, happy end, povestea ta are tot ce se poate smileys/smiley1.gif

E destul de dificil sa faci schimbari majore in viata si sa fii 100% fericit sau macar multumit. Orice are avantaje si dezavantaje, important e ca atunci cand le pui in balantza, avantajele sa atarne mai greu.

Asteptam si alte povesti si as vrea sa mentin acest subiect cat mai "curat", fara a aluneca cum de regula se intampla in afara subiectului. Orice "iesire in decor" va fi penalizata cu...stergerea mesajului care n-are legatura cu emigrarea smileys/smiley2.gif

Fethoden
10.12.2004, 12:05
Multumesc !smileys/smiley17.gifsmileys/smiley2.gif

sorin
13.01.2005, 15:24
Ma indoiesc ca in afara de Fethoden toti sunteti nascuti in SUA si Canada, deci nu ati emigrat. Hai, cine-si mai face curaj sa-si spuna povestea?

angela
13.01.2005, 17:01
Era o data ca niciodata o fata harnica, muncitoare si simpatica as putea adaugasmileys/smiley2.gif. Lucra fata asta din plin cate 9 ore pe zi la Marriott in Middle Est. Avea doar cativa colegi romani in rest erau acolo cam 32 nationalitati, plictiseala, emotii, mult de munca, distractii cateodata. Uite asa trecea timpul si intr-o buna zi Ileana Cosanzeana il intalni pe Fat Frunos din Lacrimasmileys/smiley36.gif. La un moment dat s-au hotarat sa se casatoreasca, Fat Frumos a venit in Romania, s-a casatorit cu Ileana si a luat-o cu el in America, s-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asasmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

Ekklesia
18.01.2005, 17:26
Sunt convins ca exista o diferenta majora intre cei ce au emigrat inainte de 89 si cei de dupa...

Am auzit aici in Australia multe marturii ale celor ce au trecut Dunarea inot sau au trecut pe uscat, care si-au riscat viata pentru un viitor mai bun pentru copii lor...probabil ar fi o idee remarcabila ca cineva sa scrie o carte cu astfel de marturii...unele sunt de-adreptul uluitoare...miraculoase chiar...

Eu sunt din cea de-a doua categorie...asa ca nu am cine stie ce poveste remarcabila...simplu...mi s-a facut o oferta din parte unei organizatii locale...am acceptat-o...am venit...si de 3 ani de cand sunt aici am o deosebita satisfactie si implinire atat profesionala cat si sociala, emotionala, familiala si evident spirituala.

La final o invitatie deschisa tuturor...veniti in Australia...este o tara mare cu o populatie mica...este o tara frumoasa cu posibilitati aproape nelimitate...cu oameni faini...si mai ales cu o comunitate romana destul de unita...mai ales in Melbourne...

florinlung
19.01.2005, 10:50
Eu inca nu am poveste, sunt inca emigrant, nu am ajuns imigrant :)