PDA

Arată versiune întreagă : Toyota Scion tc 2006

dana_pascan
06.01.2006, 07:43
Salut tuturor,

Am o Toyota Scion 2006, cumparata acum 2 luni, cu mai putin de 3000 mile la bord, in stare perfecta,de care din pacate trebuie sa ma despart. Sunt in SUA sima pregatescde plecat in Canada in urmatoarele luni. Poate nu va vine sa credeti dar....masina asta (eu o consider perfecta) nu indeplineste standardele canadiene si deci nu poate fi inregistratain Canada (chiar am sanse sa nici numa lase sa intru cu ea , dupa cum spun cei de la RIV = registrar of imported vehicles). Imi vine sa mor de ciuda, dar nu avem de ales.

E o afacere super pentru orice cumparator, masina noua, in garantie si la un pret mai mic decat daca ai lua-o de la dealer.

Daca e cineva intresat, trimite-ti un PM si garantat ca o sa raspund, cu informatii si poze.

GNChicago
06.01.2006, 08:50
Dana, cred ca ai vreo trei solutii.

1. Sa o vinzi, dar daca ai pus-o aici trebuia sa pui si poza si pretzul asa cum se procedeaza prin ziare.

2. E greu de crezut ca cei din canada sa nu lase o masina in vizita doar sa intre in canada, deci asta ti-ar da mai mult timp sa o vinzi in America.

3.Mergi la dealer si intreaba-i de ce nu ti-a spus ca acea masina nu e omologata in canada si ce ti-ar sugestiona. Citeodata poate de Christmas mai sunt si ei decenti.... se spune ca daca pacalesti un dealer in America, devii milionar.....

dana_pascan
06.01.2006, 15:05
Multam fain de sugestii.

1. pot sa pun si poze si sa dau mai multe informatii dar....m-am gandit ca cine e interesat cu adevarat o sa ma contacteze pe PM. Pentru restul forumistilor...e doar o curiozitate trecatoare si motiv de a face bascalie de "necazul" meu. Dar pentru curiosi uite niste informatii esentiale:

Model: Scion tc 2006 (4 speed automatic) / Culoare: Black Sand Pearl / Motor:2.4L, 4 cilindrii 16 valve / Consum: 30MPG Hwy si 23 MPG City / Panorama Glass Moonroof / Audio: Pioneer AM/FM/CD (mp3 si wma)cu 6 spkrs / Cruise control / si azi are exact 2800 de mile.

As pune si o poza, dar mi-am cam prins urechile in sistemul asta de a pune poze pe forum. Ma ajuta cineva?

2.asa am zis si eu la inceput " nu poate fi adevarat". Dar am sunat in Canada la RIV si la Toyota Canada si raspunsul e acelasi: nu poate fi imatriculata si conform legilor in vigoare, daca nu poate fi imatriculata nici nu are ce cauta in Canada. oricum ce rost ar avea sa o duc acolo pentru cateva saptamani ca apoi si sa o tin in garaj? Intr-un nici un caz nu am sa o pot vinde acolo. Deci trebuie vanduta aici.smileys/smiley7.gif

3.Dealer-ul.....desigur cae dipus sa mi-o ia inapoi, dar la un pret de nimic. Si n-am cum sa-l "pacalesc" si nici sa-i scot ochii pentru ca eu nu l-am informat la momentul contractului de intentia mea de a ma muta in Canada. Asa ca incerc sa-mi minimalizez paguba cum pot...adica sa o vand pe cont propriu. daca iese, e bine...daca nu, o musc din greu si o sa o dau la dealer inainte sa plec, desi mi se rupe inima sa ma despart de ea.

Daca as putea sa o schimb cu o alta masina de acelasi calibru si in aceeasi stare, as fi cea mai fericita!

dana_pascan
06.01.2006, 15:07
Am uitat pretul: eu am luat-o cu $ 19,000 si o dau cu $17,000....negociabil

nkog
06.01.2006, 15:35
Daca as putea sa o schimb cu o alta masina de acelasi calibru si in aceeasi stare, as fi cea mai fericita!

dana,

Nu poti sa o "trade in" aici in US,pe nimica ce s-ar califica cerintelor din Canada ? Sautot ce se vinde aici in Statenu poate fi inmatriculat acolo ?Ai dreptate cu dealerul ca va incerca sa nu iti ofere ce ai dori tu, insa uneori pretul de "trade in" e mai acceptabil daca iei alta masina, decit daca doar o "vinzi" inapoi la deler.

Succes !

dana_pascan
07.01.2006, 02:53
99.99% din masinile care circula in UA se califica pentru standardele americane. Eu am avut ghinionul ca masina care imi place sa fie in acel 0.01%. oricare masina 2006 as fi ales ar fi fost ok, exceptie asta!

Si pentru ca o masina noua reprezinta un efort financiar (cel putin pentru mine!), cred ca e normal sa incerc sa-mi minimalizez paguba. Mai ales ca sunt convinsa ca afacerea in sine e in avantajul cumparatorului: o masina nou (carpetele din spate sunt inca in plastic) cu garantii si cu toate alea, sub pretul oricarui dealer.

08.01.2006, 11:00
asta e masina gen caramida?..sau aia mai misto, sport?

nkog
08.01.2006, 11:07
Este intr-adevar"aia mai misto sport"smileys/smiley1.gif

dana_pascan
09.01.2006, 07:39
Da, e aia super misto.....spune-mi cum sa pun poze pe forum si va trimit poze!

sorin
09.01.2006, 07:48
Aici gasesti instructiuni despre cum sa postezi poze:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?FID=59& (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?FID=59&TID=989&PN=1&TPN=1) amp;TID=989&PN=1&TPN=1

nkog
09.01.2006, 07:50
smileys/smiley1.gifnici eu nu stiu cum sa pun poza, dar uite un link care te duce la ea

http://autos.yahoo.com/newcars/model/overview.html;_ylt=A9ib (http://autos.yahoo.com/newcars/model/overview.html;_ylt=A9ibyEUevsJD8Q4BHgAEc78F?modelI d=4450) yEUevsJD8Q4BHgAEc78F?modelId=4450

mihaicioclei
28.11.2006, 13:46
ce s-a mai intamplat cu Scionul?