PDA

Arată versiune întreagă : viza cu contract de munca

Marie-Jeanne
06.01.2006, 02:34
Buna tuturor!

Am o intrebare despre procesul de obtinere a vizei de munca pt Canada, daca am deja contractul de la angajatorul din Toronto. Firma de acolo se ocupa de aplicarea dosarului meu, si, din cate am inteles de la ei, eu nu tb decat sa aplic la ambasa din Bucuresti cu actele trimise de ei+ plus documentele mele. Stie cineva cam cat dureaza, dupa interviul de la ambasada? La interviul de la ambasada, am nevoie de cartea de munca in original? Sau o copie este ok? Interviul este la fel de meticulos, ca pentru viza de imigrare?

Din pacate nu stiu foarte multe despre aceste demersuri pentru ca am primit oferta asta recent. Firma se numeste CWO Immigration, specializata in probleme de imigrare in Canada,cu sediul in Toronto. Daca aveti vreo informatie despre aceasta companie, mi-ar fi de super ajutor. E ok, e cunoscuta...?

Alta problema: cazarea? Cam cat ar costa o camera in NorthYork? pot sa gasesc un apartament pe care-l sa-l impart cu alta fata/fete, de preferat romance? Nu vreau ceva foarte sofisticat, ceva mai ieftinache... cu cat timp inainte tb sa platesti chiria si pe cate luni???

Cam atat deocamdata... Orice ajutor e apreciat.

Multumesc anticipat!

kate
06.01.2006, 11:35
Hello! Felicitari pentru obtinerea contractului de munca!

Te pot ajuta cu informatii legate de cazare. North York este o zona mare si costul depinde de locatia exacta. Din ce am vazut eu un Bachelor costa cel putin $650 Canadian dollars; one bedroom incepe de la $700 CAD. Sint multe websites cu info despre inchiriere, eu il folosesc pe acesta (pentru ca inchiriez de la ei):

www.gscrentals.com/Listings/North-York/

Alte links:
www.rentersnews.ca/</font></font>
www.torontorentals.com
www.roommateclick.com/geo/roommate_roommates_North_York.html (unde poti gasi pe cineva de impartit apartamentul)

</span></font></font>Alte adrese din North York unde sint administratori romani si sper sa te poata ajuta cu informatii:

- #8, #10 Roanoke Rd (Lawrence &amp; DVP); company name: Real Star; tel: 416-447-2979

- #7, #9 Roanoke Rd (Lawrence &amp; DVP); tel: 416-444-0301; fax: 416-444-1370; rentroanoke@capreit.net

- Cassandra Blvd (York Mills &amp; DVP); tel: 416-449-4098; fax: 416-449-3905; rentcassandra@capreit.net

Nu stiu nimic de compania mentionata de tine (decit ca am trecut pe linga sediul companiei cindva si area este foarte frumoasa si curata). Sint sigura ca le stii website-ul:

www.canada-world.com/index.php

Mult success!