PDA

Arată versiune întreagă : informatii h2b

Pagini : [1] 2

sidd
05.01.2006, 00:16
salut!saptamana viitoare voi avea interviu pentru viza h2b.cum trebuie sa ma comport?ce e indicat sa fac?si ce sa nu fac?am mari emotii!!!!!

nkog
06.01.2006, 12:57
sidd,

Raspunde simplu si direct intrebarilor. Spune adevarul. Nu inflori si nu baga barbi. Daca angajatorul tau si-a facut tema de casa si a obtinut aprobarea sa te aduca pe tine cu H2b, partea lui e facuta. Tu va trebui sa demonstrezi ca te vei intoarce acasa in Romania cind sezonul de lucru se terminasmileys/smiley1.gif

Noroc si numai bine !

darkside_al
06.01.2006, 23:38
chiar sunt curios, sunt oameni care au trecut prin interviu H2B, cum li s-a parut, comparatie cu B1/B2 ? si din tot grupul, cati au luat viza si cati nu ?

sidd
08.01.2006, 21:05
cum as putea demonstra asta???ma poate ajuta faptul ca sunt singura la parinti si ca ai mei detin un apartament si o casa?sau ca am un prieten de 6 ani si jumatate?ce ar fi indicat sa duc cu mine?poze?acte?ce anume mi-ar fi de folos?

darkside_al
08.01.2006, 21:54
Interesant ca desi pe site-ul american specifica de legaturi cu tara, pe site-ul ambasadei din bucuresti nu specifica nimic, dar in schimb cer experienta in domeniul respectiv si demonstrarea experientei respective:

At the visa interview, applicants for an H-2B visa must also prove that they are applying for a job that is temporary in nature and that they have experience necessary for the position. They may be asked to present educational documents, job letters, or other proof that they have the necessary experience in the field in which they want to work.

mai multe : http://bucharest.usembassy.gov/Visas/Work_Visa.html#qualifie (http://bucharest.usembassy.gov/Visas/Work_Visa.html#qualified) d

bigman
10.01.2006, 00:03
Sa ne spui si noua cum a fost la interviu!

succes!smileys/smiley32.gif

sidd
10.01.2006, 03:15
o sa va anuntsmileys/smiley1.gif

sper sa vin cu vesti bune!!!

magdel
10.01.2006, 17:12
Buna, si eu vreau sa aplic in viitor pentru viza H2B, imi spui te rog la ce firma ai apelat, ce contract ai, in ce oras mergi si bineinteles ce intrebari ti-au pus la interviu, cati din voi au luat viza, cat mai multe delatii te rog.Daca nu e secret imi spui din ce oras esti? Daca vrei scrie-mi pe privat sau pe adresa asta de mail: magdel_25@yahoo.com. Am mare nevoie de informatii.Mersi!!!

sidd
10.01.2006, 20:44
magdel,

eu am aplicat la o firma din Cj, se numeste ADIRA, are contracte acum in Destin, Florida. din cate stiu eu mai sunt inca locuri, dar cel mai bine este sa dai un telefon si sa te informezi.detalii gasesti la www.adira.ro (http://www.adira.ro) sunt foarte seriosi iar interviul la ei nu a fost mare lucru. inca nu am fost la viza, saptamana asta sau urmatoarea trebuie samergem. sper sa iau viza si apoi iti voi scrie si cum a fost la ambadasa!!!smileys/smiley1.gif

magdel
10.01.2006, 23:58
Mersi pt raspuns. Stiam de Adira, deci chiar sunt seriosi...daca ai timp te rog sa-mi scrii cum ai procedat, te-ai inregistrat in prima faza la ei pe site, apoi ai asteptat sa apara ceva contracte si i-ai sunat? La interviu trebuie sa duci dosarul facut sau mergi numai sa-ti testeze engleza? Cu cine ai dat interviul cu cei de la Adira sau cu ceva reprezentanti ai angajatorilor? Cati sunteti in grup, fete sunt:)? Astept cu nerabdare sa-mi scrii cat mai multe...ma opresc si eu la Adira, nu mai caut alte firme...

sidd
11.01.2006, 03:02
magdel,

eu am vazut pe site ul lor anuntul ca au plecari pana in 15 ianuarie 2006. am sunat la ei, mi-au trimis un mail cu actele necesare si cand am avut dosarul complet m-am dus la firma.deci, DA trebuie sa te duci cu dosarul facut, dar inainte vorbeste cu cineva de acolo.doar cei de la adira te intervieveaza, nu au fost angajatorii straini.

nu stiu cate fete sunt in grup, nu sunt agentie matrimonialasmileys/smiley17.gif

Dosarul trebuie sa cuprinda:copie pasaport, copie bulletin, copie carte de munca, 2 poze 5/5, adeverinta de la locul de munca (de reangajare dupa expirarea contractului de munca in SUA), adeveninta de la medical de familie(clinic sanatos), cazier , dovada de la serviciu pasapoarte ca nu aveti interdictie de parasire a tarii, 2 scrisori de recomandare in engleza de la 2 locuri de munca ( Actualul loc de munca, un hotel), copie diploma de liceu/facultate/curs de specializare in domeniul turistic

bafta multa!!<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

magdel
11.01.2006, 17:35
sidd, adeverinta de la locul de munca (de reangajare dupa expirarea contractului de munca in SUA)asta cam greu se obtine, tie ti-au dat cei la care lucrezi? fara adeverinta asta nu se poate? Mersi mult pt raspunsuri!

sidd
11.01.2006, 19:35
madgel,

nu stiu daca se poate fara adeverinte , cert este ca la ambasada conteaza mult existenta acestei edeverinte ca dovada ca atunci cand te intorci inapoi vei avea loc de munca si asta te motiveaza (zic ei) sa te intorci.

eu am noroc ca la locul meu de munca exista oameni intelegatori si care ma ajuta si ma sustin!

stiu ca este cam greu,dar vezi si tu cum te invarti si pe cine ai in firma. ideea este ca trebuie sa fie stamplila firmei si o persoana de contact care sa aiba telefonul trecut in caz ca vor sa sune cei de la ambasada!!!

totusi de ce nu suni si tu la ADIRA sa ii intrebi ce si cum?

eu iti raspund cu placere dar nu sunt calificata pt asta. eu stiu doar prin ce am trecut eu...ei sunt cei care percep comision pentru toata consilierea de care ai nevoie.....sau imi dai mie comisionul ???smileys/smiley17.gif

Stapinul oilor
16.01.2006, 01:08
Salut! Si eu astept de 2 sapt. sa fiu programat. Cica sapt. asta sigur. Tot pt Destin, Florida! Faza e ca nu am contract de munca, desi lucrez...Or sa-mi faca contract cind ma intorc! Am scris de reangajare insa. Ce le zic daca ma intreaba de ce nu am contract de munca in tara? Am doar 3 luni de cind lucrez. Va fi cam dubios cind vor vedea ca am facultate si imi doresc sa merg la munca de jos in state? Are idee cineva cam care-i rata de succes la H2b? Da, depinde si de intervievat, stiu. Sper sa nu fie probleme si va urez bafta tuturor! Astept inca raspuns de la Adira...of.

sidd
16.01.2006, 03:18
si meu tot de la Adira astept raspuns pt programarea la viza.

se pare ca in aceasi tura vom fi la viza. as stiu si eu ca saptamana asta vom fi anuntati cand se merge la viza.

din cate stiu eu rata de promovabilitate la h2b este de 90-93 %

stai relax si eu am facultate si merg la aceasi munca ca si tine , dar ada aici in Romania facultatea nu iti ofera un trai decent.....decent inteleg eu cu un salar de peste 10.000.000 lei????

Stapinul oilor
16.01.2006, 07:04
Mie mi-au spus ca sapt. aceasta vom merge la ambasada. Cum e pina la urma?

sidd
16.01.2006, 23:47
asa stiu si eu.spar sa fie asasmileys/smiley1.gif

tu in ce data ti-a depus dosarul la adira si cand ai platit taxapentru ambasada?

Stapinul oilor
17.01.2006, 06:07
in decembrie, dupa 25, ambele.

darkside_al
18.01.2006, 00:33
se pare ca nici saptamana asta nu e sa fie :(. (si eu astept tot pentru interviu H2B prin adira)

ce info v-au mai dat cei din cluj ?

sidd
18.01.2006, 18:52
marti au spus ca o sa mergem la viza pe la sfarsitul lunii ianuariesmileys/smiley19.gif

Stapinul oilor
18.01.2006, 19:46
Care Marti? Saptamina viitoare? Cine ti-a zis? Stiu ca nu e saptamina asta sigur?

sidd
18.01.2006, 23:12
alaltaieri am sunat si mi-au spus ca pe sfarsitul lunii vom fi programati la viza.

asta inseamna ca saptamava viitoare cel tarziu sa ne anunte data programarii. ma gandesc ca anunta cu ceva timp inainte asa ca pe saptamana viitoare ar trebui sa stim data si cealalta saptamana sa mergem la ambasada

si eu ma asteptam sa mergem mai repedesmileys/smiley19.gifdar....astept cu sufletul la gura si eu......

mai suna si tu si intreaba ...

Stapinul oilor
18.01.2006, 23:52
Pai nu e voie sa depasesti cu 20 de zile data pusa de angajotor pe contract, 10 ianuarie. Martia viitoare e 24 ian, si cealalta, 31 ian. Si daca primim viza si e trecut de 30 ianuarie e posibil ca in state, pe aeroport sa faca figuri cei care vor verifica datele.

sidd
18.01.2006, 23:57
nu stiam de chestia asta!!!!

suna si tu la Adira si intreaba de faza asta.

sa vedem ce spun ei.

si pls anunta-ma si pe minesmileys/smiley1.gif

Stapinul oilor
19.01.2006, 19:27
Cica, a sunat o amica si starea de lucruri sta astfel: Sunt 62 de persoane impartite in 2 serii. Una va intra la sf lui ianuarie si a doua la inceputul lui februarie.

sidd
19.01.2006, 19:31
mda...cica se pleca pana in 15 ianuarie....

eu cred ca o sa fiu in a 2a serie.....offff

sidd
19.01.2006, 22:09
cei de la adira mi-au spus si mie ca la sfarsitul lunii vom fi programati la viza.

vine si angajatorul din state cu noi la Ambasada.smileys/smiley1.gif

a mai fost cineva in Destin, Florida?

Stapinul oilor
20.01.2006, 07:01
Vraja marii in podu' garii...si ce daca vine. E interviu 'face to face', in fine, nu prea cred ca are ce cauta pe acolo. E chestie serioasa , nu de lugulugu.

sidd
20.01.2006, 18:47
pai ideea e ca angajatotul castiga mult pe spinarea noastra.

gandeste-te si tu...cate 2 dolari pe ora pe fiecare ...fa un calcul simplu..peste 20.000 usd pe luna la minimul de ore si de zile lucrate....

asa ca el are tot interesul sa ajungem toti acolo.....

kontrast
22.01.2006, 10:31
tot citi-i, dar nu m-am lamurit cu adeverinta aia de angajare.
sunt curios eu cate firma face asa ceva pt un angajat.
adica ceva de genu: "sefu, nu ma lasi si pe mine, vre-o 10 luni in concediu ?"
chiar n-am stiut de aceasta adeverinta.
problema mea e alta. tocmai mi-am dat demisia, asa ca ce-i de facut?

sidd
22.01.2006, 19:42
si eu am facut aceaasi greseala de un timp...mi-am dat demisia si apoi am luat teapa de la o firma de genul asta.....promointernational....(aviz celor inscrisi pe listele acestei firme, nu au contracte), acum lucrez la o alta firma si am reusit sa fac rost de acea adeverinta.....mai urmeaza sa merg la ambsasada si sa iau viza....smileys/smiley113.gif

Stapinul oilor
23.01.2006, 01:40
De ce sunt 62 de persoane la interviu cind nr de locuri hotarit de catre angajator este de 50? Care-i smecheria?

kontrast
23.01.2006, 11:28
si eu am facut aceaasi greseala de un timp...mi-am dat demisia si apoi am luat teapa de la o firma de genul asta.....promointernational....(aviz celor inscrisi pe listele acestei firme, nu au contracte), acum lucrez la o alta firma si am reusit sa fac rost de acea adeverinta.....mai urmeaza sa merg la ambsasada si sa iau viza....smileys/smiley113.gif

ferice de tine, eu nu m-am angajat inca si cred ca-mi va fi greu cu adeverinta aia.... pana una alta eu mai am alte probleme cu statele ...

vezi topicu http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=396 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3967) 7

magdel
23.01.2006, 17:29
Buna Sidd, iar te deranjez cu niste informatii...eu sunt in Mures si aici au sediul cei de la Promointernational, in ce an ai plecat la ei si chiar nu au contracte? Poti sa-mi dai niste detalii plzz cum a decurs patania ta cu ei...eu inca nu m-am inscris, astept si la Adira sa primeasca ceva contracte pt vara, toamna...cei de la Promo mi-au zis ca au plecari si toamna cu viza H2B....acum nu stiu ce sa fac, sa ma inscriu oare la amandoua?

magdel
23.01.2006, 17:31
scuze, vad ca am gresit: "in ce an ai apelat la ei"

sidd
23.01.2006, 18:58
stapanul oilor,

de unde stii ca au doar 50 de contracte???

sidd
23.01.2006, 19:12
Magdel,

si eu sunt din Mures si il cunosc bine pe Florin de la promointernational

si am aplicat la Promo, minciuna era ca se pleaca in octombrie, ne zicea ca intr-o saptamana trebuie sa mergem la ambasada, eu mi-am dat demisia de la locul de munca si de plecat nu s-a mai plecat.....inca nici acum...

nu a mai plecat nimeni cu ei din 2004.

am un vecin care asteapta din aprilie 2004 si de atunci tot asa i se zice ca luna viitoare va pleca...si au trecut cam multe luni viitoare....

faza e ca asta de la promo nu are contracte de ceva vreme...aduna banii , ii baga in banca si ia dobanda dupa ei.daca tu vrei sa te retragi (satula de atata astepatre)iti dai banii inaopoi , mai putin 200 usd si el se alege si cu cei 200 usd si cu dobanda de petotal 1350 usd.

sfatul meu e sa nu te legi la cap....

incearca cu adira, cu ameritrex, cu studentadventure, studenttravel sau icex. din cate stiu eu astea sunt chiar serioase.....

Stapinul oilor
23.01.2006, 20:23
Kontrast, daca te prinde cu minciuna pierzi totul. E interviu cu tine, nu-ti se pun prea multe intrebari despre rude. Eu m-am saturat sa astept, daca nici la sapt asta nu aflu nimic de programare, e nasol rau. Sidd, am o scrisoare de la angajotor in dosar, de la Adira, in care acesta mentioneaza clar ca are 50 de posturi libere. Apoi am aflat ca suntem 62 de persoane inscrise. Si nu cred ca vine angajatorul cu noi. Povesti nemuritoare. Daca aveti vreo veste, scrieti pe aici.

sidd
23.01.2006, 20:53
tu ce doasar ai ?

formularul pt ambasada cu poza si o scrisoare ?

ca eu doar atat am....si optionalele, scrisorile de recomandare...etc

eu am vb si cu Irina de la Blazon si cu Ramona de la Adira si amandoua mi-au spus ca miercuri , adica maine vine angajatorul si ca incearca sa ne programeze cat mai curand la viza in doua serii.

eu cred ca voi fi in a 2a serie ca m-am inscris in 4 ianuarie....

magdel
23.01.2006, 21:25
Multa bafta va doresc cu viza!!!! Si mersi mult pentru sfaturi Sidd!!! Stiti pe cineva care a plecat cu Student Adventure, sunt oare seriosi? Am vazut ca au ceva contracte care incep din Mai...ma gandesc sa incerc...oricum sa ne tineti cu lux de amanunte interviul de la viza.

magdel
23.01.2006, 21:27
Sidd nu ai ID de messenger sau ICQ? Scriemi-l pe privat daca vrei.

sidd
23.01.2006, 22:43
sorry , dar nu am messenger si nici icq

Stapinul oilor
23.01.2006, 23:22
Nu angajatorul ne programeaza, nu e nevoie de el ca sa ne programeze...ah, si daca tu esti inscris pe 4 ian, inseamna ca s-au mai facut inscrieri si dupa 4 ian. Mie mi=au spus ca in prima sapt a lui ianuarie vom fi programati. Ceva nu e in regula daca vine si angajatorul. Si dureaza doar 6 zile programarea. Ce tot amina atit...

sidd
24.01.2006, 00:32
sun-o pe Irina de la Blazon

ai nr ei??

intreab-o pe ea toate astea sa vedem ce zice de fazele astea!!!

ioosergiu
24.01.2006, 06:11
1. Cam toate firmele recruteaza mai multi aplicanti decat locurile
oferite. Statistic exista in fiecare an "x" aplicanti carora li se
refuza viza sau care se retrag din program din anumite motive sau care
din anumite motive isi amana plecarea.

2. intarzierea la ambasada: nu poti merge la ambasada pana nu ai
contractul semnat si petitia. S-ar putea ca acestea sa nu fi ajuns inca
in tara. S-ar putea ca sa fie foarte aglomerata ambasada.

Acestea sunt doua motive pentru care se intampla toate cele enumerate
de voi mai sus. Poate mai sunt si altele dar eu nu le stiu si nu vreau
sa "vorbesc nimic".

Bafta la viza si sa ne vedem in USA!!

CameliaXX
24.01.2006, 16:02
Sint curioasa? De ce va place atit de mult in AMerica? Ca nu sint chiar ciinii cu $$$$ in ...cosulet? Multi romani de aici se cam pling si nu le place. Eu personal nu am fost in Romania din 1997 si probabil am uitat. Ca idee, inainte de a pleca, mi-am promis ca nu voi mai intra in Romania fara sa fiu si cetateanul altei tari.... smileys/smiley1.gif

sidd
24.01.2006, 18:58
petitiile si contractele sunt in tara, semnate, gata tot tot

am si platit taxa pt amdasada, dar se spune ca e mare aglomeratie la Ambasada.....nu ne ramane decat sa asteptam....

ioosergiu
24.01.2006, 21:24
CameliaXX
Gandeste-te de ce traiesti tu in US si de ce nu traiesti in Romania...poate aceleasi motive le avem si noi, poate alte motive, dar din cate cred eu au cel putin un punct comun..smileys/smiley2.gif</span>
</span>

ioosergiu
24.01.2006, 21:28
sidd,
in timp ce asteptati la ambasada ar fi bine sa vorbiti cu cei de la adira sa vorbeasca cu angajatorul din state si sa-i zica de intarziere. Stiu pe cineva care a patit la fel si cand a ajuns in state erau ocupate locurile la respectivul angajator si s-a cam complicat "treaba". Parerea mea este ca ar fi bine sa fie anuntat si angajatorul ca se intarzie cu plecarea, in caz ca nu stie, sa nu apara complicatii. Cand incepe sa curga contractul cu angajatorul, la ce data ar trebui sa iti incepi lucrul?</span>
</span>

sidd
24.01.2006, 21:49
angajatorul stie de faza ...tocmai de asta va veni in Romania..azi trebuie sa ajunga pentru a venii cu noi la Ambasada si pentru a urgenta lucrurile.sa vina si sa plecam odata...

din cate am inteles angajatorul are nevoie disperata de noi....

contractul curge de ceva timpsmileys/smiley19.gif

ioosergiu
24.01.2006, 22:10
Api atunci nu te mai stresa, daca astea sunt acoperite mai trebuie doar sa primesti viza si go go go...mai departe spor la munca!!

sidd
25.01.2006, 22:46
stapanul oilor

sun-o pe Irina de la blazon si vezi ce zice

anagajatorul aajuns ieri in tara si cica vrea sa plece cu noi cand pleaca

vezi ce a facut cu programarea la ambasada

Stapinul oilor
26.01.2006, 21:49
Am sunat la Blazon si cica pe Luni sau Marti ne anunta. Hai ca nu mai cred nimic. Ba vine angajatorul, ba e pe la Budapesta si trebuie sa ajunga.

bigman
27.01.2006, 06:31
Am tot urmarit acest topic pt ca e interesant. Eu sunt din Oradea de unde este si firma Blazon si nu pot sa va spun despre ei decat de rau adica ca nu sunt seriosi din cate am auzit eu pe aici.

Eu personal nu am avut nimic deaface cu ei ....tot din cauza ca am auzit lucruri rele despre ei nu m-am inscris in nici un program de al lor!

Poate ca s-au indreptat lucrurile in anul 2006deci fiti optimistismileys/smiley32.gif

sidd
27.01.2006, 19:44
sper sa se fi indreptat lucrurile.

acum aceste contracte sunt derulate prin Adira, o firma din cluj

pana in momentul de fata au fost ok, doar ca asteptam de mult timp pt programarea pentru viza....asta se poate datora si aglomeratiei de la ambasada....sper sa fie asta motivul....

Stapinul oilor
29.01.2006, 07:44
Daca nici miine nu aflu, smileys/smiley57.gif...

sidd
29.01.2006, 19:10
azi vreau sa sun la Adira si la Irina....

ei eu deja dau cu capul de pereti.....

suna si tu sa vedem ne spun aceleasi variante.smileys/smiley25.gif

Stapinul oilor
29.01.2006, 23:00
Suna si spune-mi si mie ce se intimpla...

sidd
29.01.2006, 23:33
pai eu am sunat si azi

deja alea sunt exasperate de mine

au zis ca saptamana asta o sa fim anuntati data la care suntem programati

americanii au ajuns in tara si se ocupa de programarile noastre la ambasada

de ce nu suni si tu????????? ca pe mine alea deja ma cunoasc atata am sunat

30.01.2006, 23:40
Oameni buni.V-am descoperit din intamplare ieri shi m-atzi convins sa va scriu shi yo.Sunt in aceeashi situatie k shi voi ( ashtept programarea la ambasada pentru Destin ) shi le-am stresat la fel de tare la telefon pe cele 2 Irina ( de la Blazon shi Adira ).Eu ash vrea sa shtiu dak s-a gandit cineva la urmatoarele aspecte ( asta mai mult pentru a ma gandi k am luat-o razna cu capul in cazul in care ash fi singurul ) :

Primul aspect ar fi cel financiar.Eu unul am fost inainte de 15 Decembrie la Adira shi mi-au spus k sa ma grabesc sa fac actele shi sa depun banii deoarece nu ma va mai prinde anul nou in tzara.Am platit undeva inainte de craciun sau imediat dupa.Problema care se pune e urmatoarea.Daca totzi am achitat taxa asta de 1154 de dolari cam inainte de revelion shi suntem sa zicem 50 , pentru o luna de zile tot se aduna ceva dobanda nu credetzi la o suma de aproapedoua miliarde?Shi riscul e zero..trebuia doar sa raspunda la telefoane shi sa dea vina pe ambasada.Deci pe banii noshtriei shi-au facut ceva dobanda shi acum oricum interviul la ambasada e loterie..catzi or trece deja nu mai conteaza ( ei sunt acoperitzi k shi cum ar fi trcut totzi )

Al doilea aspect care e in stransa legatura cu primul shi vizeaza tot obtinerea unui extra - cashtig e pretul biletului de avion.E clar k dak am fi plecat inainte de revelion pretzul era ridicat iar firma nu shi-ar mai fi putut adauga un comision kin aceasta perioada cand pretzurile la bilete a scazut simtzitor.Cu alte cuvinte,dak acum unbilet pana la miami costa sub 400 de euro , 10 euro in plus nu se simte shi sunt ushor de justificat ( rezervare ...k e grup prea mare etc ).Dak eram inainte de rev, un bilet costa poate 550,poate 600 de euro shicorelat shi cu cel din Miami spre Destin te ducea la aproape 1000 de dolari shi comisionul nu ar mai fi incaput.

Astept parerile voastre shi sa speram k vom lua interviul shi vom face treaba buna in Destin.O zi buna la toata lumea!

sidd
31.01.2006, 00:01
uztucim,

si eu am sunat in draci si la blazon si la adira si sunt putin cam ingrijorata.nu vreau sa bag spaima in voi dar programarile astea la ambasada se prelungesc nejustificat de mult.

faza cu biletul de avion este relativa pt ca noi ne putem procura singuri bilelete de avion , nu suntem obligati sa le luam prin ei...assa ca pe de o parte e bine ca e mai mic pretul

ceea ce nu inteleg eu este DE CE NU S-AU FACUT PROGRAMARILE LA AMBASADA????CE SE ASTEAPTA????stiu pe cineva care a platit spatamana trecuta taxa de ambadasa si in 5 februarie are interviu.

am vorbit ieri cu Irina si mi-a spus ca Miercuri(ADICA MAINE)vom avea un raspuns

sunt curioasa sa o mai vad si pe asta!!!!

keep in touch!!!!!

noi am platit de o luna si ceva si tot nimic.

31.01.2006, 01:32
Pentru sidd.

Ceea ce am scris mai devreme am facut-o dupa un ratzionament foarte simplu ( credeam yo ).Poate sufar de teoria conspiratziei dar eu spun doar k voit s-a ajuns aici.Se cunoaste foarte bine cand biletele de avion sunt ieftine shi cand sunt scumpe.Colaboarat cu o cerere a banilor in avans cu o perioada am ajuns aici.Un extra - cashtig facut doar cu cateva batai de cap shi nimik altceva.Eu imi mentzin parea vis-a-vis de impunerea companiei de unde sa ne procuram biletele deoarece suntem un grup care trebuie gestionat sa ajunga in aceeashi zi shi la aceeashi ora la destinatzie.Pe aceeashi premisa merg shi in legatura cu ambasada shi imi permit sa-tzi contrazic exemplul.Un grup e mult mai greu de controlat shi programat decat o persoana.Nu incerc sa le iau apararea- caci sunt shi yo in aceeashi postura - doar incerc sa mai gasesc un motiv rezonabil pentru a o nu ma mai consuma.Altfel , ar fi fost nasol shi cred k totzi subscrietzi la ideea mea.Frica de a lua tzeapa sau pacaleala ne macina pe totzi.Eu nu shtiu de unde atzi avut voi banii dar shtiu k anu trecut am muncit o gramada la o companie de greci super scarboshi shinu ash vrea k munca mea sa se concretizeze intr-o tzeapa mare shi dureroasa.

Sa auzim numai de bine.

sidd
31.01.2006, 01:43
crede-ma ca te inteleg,

eu am mai luat o teapa de genul asta in octombtie cu o alta firma

norocul meu a fost ca mi-am recuperat banii, dar am pierdut o gramada, un loc de munca bun si o gramada de nervi

sper sa nu fie teapa si de data asta ca .....smileys/smiley11.gif

sper sa avem maine un raspuns concret!!!!

ioosergiu
31.01.2006, 02:30
Sidd,

cu ce firma ai luat teapa in octombrie? Ce s-a intamplat mai exact?
Daca poti da mai multe detalii, poate ii ajuti pe cei ce sunt momentan
inscrisi la acea firma, sau cei ce vor sa se inscrie la acea firma. Nu
e vorba de antireclama, e vorba de o intamplare din trecutul tau.

sidd
31.01.2006, 03:08
e vorba de promo

am primit mail de la irina sa ii trimit cv si de ce vreau sa plec si de ce vreau sa ma intorc

a mai primit cineva din cei in oala mea????

Stapinul oilor
31.01.2006, 04:43
da...cv intreg+scrisoare sau doar scrisoare? Ce-i asta, tragere de timp? Blaaaaaaaaa.

31.01.2006, 05:08
Oameni buni.Shi yo am primit asha ceva.Abia acum au ei grija de dosarele noastre.Si de ce pe mail?K doar nu totzi poate au acces 24h din 24.Sa fi fost un motiv pt o alta scuza?K yo te-am anuntzat dar dak nu ai trimis la timp..acum mai ashteapta.Am sa scriu in seara asta tuturor celor pe care ii am in lista dintr-un mail "la gramada" trimis de Blazon si am sa indic linkul sa se inregistreze shi sa scrie shi ei ce cred.Dar asta mai tarziu k am treaba acum.Sa vedem dak ishi dau cu parerea mai multzi ce iese.O seara buna

31.01.2006, 05:12
Ahh.Am uitat.Voi ce atzi scris la motive de a pleca shi a reveni in tzara?K yo n-am nici apartament pe numele meu..nici cont bancar..nici adeverintza k ma primeshte cineva inapoi la munca..nici nevasta...chiar nimik.VA multzumesc.Putetzi sa-mi scrietzi shi privat pe uztucim@yahoo.com sau sa-mi lasatzi mesaje pe messenger.Am sa va pot raspunde dupa ora 21.

31.01.2006, 09:52
tocmai am trimis un mail fiecarui individ care avea adresa trecuta in acel mail de grup.Sa speram k munca mea de a aduce catzi mai multzi oameni aflatzi concret in situatzia asta va da roade shi de ce nu..sa ne impartasheasca din experientza lor in cazul in care au mai fost plecatzi in america.ashtept cu nerabdare ziua de maine sa vad ce a iesh*t.pa shi noapte buna

sidd
31.01.2006, 19:28
si am timis abia azi!!!

nu inteleg nici eu ce se intampla...de ce ne cer chestiile astea acum????pt ce?pt ambasada??cand se fac programarile alea????????

Stapinul oilor
31.01.2006, 20:09
Presupuneri
1. Cred ca abia acum se ocupa de programare. Conform sit-ului ambasadei, programarea pt viza h2b dureaza doar 6 zile.
2.Ce ne-au spus ei pina acum la telefon sunt minciuni: dureaza mult cu verificarea actelor, vine angajotorul.
3. Au asteptat sa se inscrie cit mai multi. E vorba de bani bineinteles: dobinda la banca(62 ori 1500$, din care 7% la suta din suma e a lor)+100$ in cazul in care cineva nu primeste viza sau 1500$ in cazul in care primeste.
4. Probabil sapt viitoare vom fi programati. Abia acum s-au trezit sa mearga la ambasada.
5. Sper sa ma insel!

sidd
31.01.2006, 20:36
nici nu mai stiu ce sa zic.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,smileys/smiley5.gif

am facut atatea supozitii ca deja nu mai stiu ce sa cred si cum sa intorc situatia pe toate partile.

31.01.2006, 21:08
se pare k teoria conspiratziei scrisa de mine ieri prinde contur.yo am sa sun azi shi dak apar noutatzi postez aici.sa fie cu noroc.o zi plina de bucurii

colibaoana
31.01.2006, 22:09
imi cer scuze ca intervin....Pt. Stapanul oilor : timpul pana la programarea interviului poate varia.....nu e un nr de zile batut in cuie acel 6. uite un text de pe situl ambasedei : Perioada dintre data platii taxei de procesare a vizei si data programarii la interviu poate varia intre patru si sase saptamani. Sectia Consulara ii sfatuieste pe apelantii de visa sa nu isi procure NICIODATA bilete de avion inainte ca visa sa fie eliberata.

gasesti acest text la sectiunea "programari"....

bafta la toata lumea....sa ne tineti la curent cu rezultatele de la interviu !

mark_bucur
31.01.2006, 22:10
ceau baietzi, voi va plangeti, dar io. astept de 3 luni smileys/smiley19.gifpt ca mi-am bagat dosarul la Ameritrex prima data si nefacand rost de petiti mau mutat ei la Adirasmileys/smiley32.gif. aici e OK, am contractul numai ca ar fi o problema. Ceziceti daca nu sunt angajat la momentul actual in tara si sunt student, as putea sa am probleme pe faza asta? astapt un rasp de la voi si nu stiu cesa mai zic. am vb chiar acuma cu irina de la blazon, cei care sunt pt florida stiu despre ce firma e vb, si mia spus ca pe deseara tre sa primeasca ceva mail de la ambasada deoarece au facut ceva presiuni pt caci pana acuma nu ia mai tinut niciodata atata. Deci, pe maine ar trebui sa primim niste mail-uri de la ei sa ne spuna ce ecu progamarea. bafta tuturor si imi puteti scrie pe mark_bucur@yahoo.com, pt mai multe intrebari. Bye bye

sidd
31.01.2006, 22:31
nu stiu ce ziceti voi dar eu cred ca ne apropiem de momentul n care vom pleca la ambasada.

poate ca pana acum nu au facut mare lucru in legatura cu asta dar acum se misca lucrurile...asa ca haideti sa fim optimisti.smileys/smiley1.gif

sa vedem ce vesti ne aduce ziua de maine...

daca mai aveti noutati............va rog.....smileys/smiley1.gif

31.01.2006, 22:36
Salutare.Ashacum am zis revin cu informatzii.Am vb cu Irina de la Blazon shi mi-a spus exact ceea ce i-a spus shi lui mark_bucur.Nimic concret.K azi la 3 angajatorii au programare la ambasada shi pana maine la 2 tre sa primim un mail sau vom fi anuntzatzi telefonic.Eu unul m-am saturat sa ashtept shi sunt dezamagit de situatzia asta.Hai poate se va scula Picasso din mortzi shi va picta in roz toata povestea asta.Dak se rezolva shi luam visa,ce a fost cu sigurantza vom uita.Mai pe romaneshte : Adrenalina la maxim! O zi bunasmileys/smiley17.gif

sidd
31.01.2006, 23:00
eu am vorbit cu Ramona si mi-a spus acelasi lucru....maine e ziua cea mare, totusi!!!!!!

haideti sa fim putin optimisti....ca eu deja nu mai pot sa ma stresezsmileys/smiley1.gif

Stapinul oilor
31.01.2006, 23:21
Angajatori la interviu? Ce ati baut? Povesti. Programarea pt h2b dureaza 6 zile, cea pt viza de turist mai mult. M-am saturat de prelungirile si inventiile lor.

bigman
31.01.2006, 23:41
Stapanaul oilor are dreptate ref la programare, grupurile pt vize de munca sunt exceptate, acestea pot fi programte de pe o zi pe alta,deci azi te programezi si maine intri la interviu!

o sa pun si sit-ul unde scrie!

bigman
31.01.2006, 23:47
eu v-am spus ca irina de la blazon e o mincinoasa ,am crezut ca s-a schimbat dar vad ca tot asa esmileys/smiley5.gif

sidd
01.02.2006, 00:26
eu inca nu am de ce sa fac asemnea afirmatii....

cristinaar
01.02.2006, 00:59
Buna,Cristina ma numesc,sunt din Arad si ca si voi astept data interviului de la ambasada.Din pacate nu avem ce face decat sa asteptam.Azi sau maine probabil o sa aflam.Daca si acum ne amana ceva nu e in ordine.Eu am mai fost plecata anul trecut tot in Destin,Fl,dar prin intermediul altei firme de intermedieri de care insa nu am mai fost multumita si astfel am apelat la Adira.Nu prea cunosc nici eu firma Blazon dar am incredere in Adira cu toate ca am dosar la ei de putin timp.O sa aflam intr-un final data sio sa mergem odata.Credeti-ma ca si eu de-abia astept sa ma intorc.Cred insa ca mai multe griji ar trebui sa ne facem despre interviul propriu-zis.Ganditi-va la legaturile cu tara...ce o sa spuneti...sa stiti totul despre contract ptr.ca o sa ne intrebe.Sa fim optimisti...totul va fi ok.Daca va mai pot ajuta cu ceva....cu mare placere.Pa

sidd
01.02.2006, 02:09
bine ai venit Cristina

te rugam spune-me mai multe chestii despre cum decurge intyerviul la ambasada, daca tu ai trecut odata prin asta.smileys/smiley2.gif

si cum e in destin?cum e orasul?ce posibilitati sunt acolo?

cristinaar
01.02.2006, 04:09
Ceau la voi,ce pot sa va spun?orasul e super,e ca o statiune turistica...numa palmieri...nisip alb...oceanu super...numai hoteluri si oameni care au parcate in fata casei masina si barca.Anul trecut cand am mers eu ptr.prima oara la ambasada,au fost ceva probleme cu contractul de munca si petitia si din 25 de persoane,20 au primit refuz.Eu am fost printre cei 5 care am primit "revenire".Am uitat sa va mentionez faptul ca angajatorul era cu noi im ambasada si nu a putut face nimic.M-au intrebat tot felul de lucruri:

- ce lucrez in tara,cat am salar( eu amfost declarant vamalaici si am avutvreo 15.000.000 salar atunci)

- am spus ca sunt casatorita,unde lucreaza sotul meu,cat are salar

- am spus ca am un copil( avea 8 luni atunci),cine va sta cu ea

-am spus ca sunt studenta in anul 2 si am inghetat anul ptr.ca nu am avut bani sa imi continui studiile

- despre contract,cand vreau sa ajung,cat voi fi platita,cand ma intorc,ce voi face acolo,cum se cheama angajatorul,

Ambasada si-a cerut scuze dar mi-au spus ca nu pot sa imi dea viza ptr.ca sunt ceva probleme cu actele.mi-au spus ca ma vor suna ei.Nu m-a sunat nimeni.Dupa ce am asteptat vreo luna,am primit un alt contract,am mers si in 2 minute am primit viza.Sfatul meu e sa va ganditi la un motiv sincer si real ptr.care sa va intoarceti acasa.Eu de exemplu:fetita mea.Stiau ca o sa ma intorc ptr.ca copilul a ramas in tara.Nu va sfatuiesc sa mintiti ptr.ca odata prinsi,nu o sa mai primiti niciodata viza ,nici voi ,nici familia voastra.Trebuie sa raspundeti rapid la intrebari..si la obiect...si sa nu va pierdeti...sa zambiti...nu fals...stiu ca e greu..dar trebuie,mail ales dupa ce stai o zi in ambasada pana ai interviul.Sunt f.buni psihologi si se prind repede.Eu am avut o poza cu fetita mea la mine,era intr-o folie in fata ghiseului,s-a uitat ptr.o sec la ea,nu mi-a cerut cert.de nastere sau de casatorie...nimic.Totul tine de noroc!!!!!!Sper sa nu va fi speriat.Sincer eu am avut noroc,stiu asta...viza h2b nu se primeste asa de usor.Procentul acela despre care vorbeste toata lumea de 90-93% dupa parerea mea,e mai mic,chiar Irina spunea ca din 50 de persoane,anul trecut,30 si ceva au luat viza.Sa fie cu noroc si sa o luam toti ptr.ca stiu ca fiecare a investit timp si bani in toata afacerea asta.

cristinaar
01.02.2006, 04:20
Cat despre posibilitati,este de lucru...scrie peste tot"now hiring" si e usor sa iti gasesti al doilea job.Stiu ca e ilegal dar in general se lucreaza 2 joburi ca sa faci niste bani frumosi.Mai intai firma angajatoare se ocupasa ai social security number,e un cod numeric personal care sa da pe viata si dupa aia iti gasesti usor de lucru.Fara social nu poti sa iti fac id,driver license nimic.Cel mai greu este sa te descurci in Destin,ca si probabil in toata America faramasina.Vara este f.cald,e Florida,temperaturile ajung la 100-120F,cam40-45 in grade celsius,e f.cald....de aceea conteaza ca noivom lucra la hotel,undevafi aer conditionat.Din experienta pot sa va spun ca salarul e bun,tinand seama caeuam avut anul trecut mai putin.Mancareanu e asa ieftina,acuma depinde ce mananci.In general cam 100 usd pe luna.Chiria si eu am platit 300 usd anul trecut.Conditiile au fost f.bune.In rest ce sa va mai spun?Intrebati-ma voi si o sa va raspund.

In ceea ce o priveste pe Irina,am sunat-o azi,pe la ora 17.00 si mi-a spus ca maine vom afla sigur ce se intampla.Sper.

01.02.2006, 04:58
Eu unul itzi multzumesc pentru aceste detalii.

cristinaar
01.02.2006, 05:03
Cu mare placere,Mircea

bigman
01.02.2006, 06:45
cristina ,ai vorbit in engleza sau in romana?

Stapinul oilor
01.02.2006, 09:37
Nu cred ca e vorba de noroc...e vorba de motive de intors in tara si de locul actual de munca. Intr-adevar e posibil sa se uite pe geam si sa se decida, dar mi-e greu sa cred asta. Nici sapt asta nu mergem, e clar.

sidd
01.02.2006, 18:42
Multumim mult Cristina pt informatiile pe care mi le-ai dat.

Sa speram ca vom ajunge totii in curand, acolo!!!!!!smileys/smiley2.gif

asteptam raspunsul Irinei!!!!!

Stapinul oilor
01.02.2006, 20:31
Ia sa vedem ce gogosi mai primim azi...

sidd
01.02.2006, 21:27
nu pot sa cred!!!!!!!!

a-ti primit mail????????

e bataie de joc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sidd
01.02.2006, 21:28
<DIV>Buna ziua,</DIV>
<DIV> Cu mult regret va informez ca Ambasada SUA a luat hotararea ca interviurile pentru viza H2B sa fie amanate(nu ni s-a comunicat nici o data sau un termen aproximativ).</DIV>
<DIV>Aceasta hotararea fost luata deoarece in urma cu 3 ani, angajatorul respectiv a lucrat cu o firma din Romania care din pacate a ascuns unele lucruri fata de angajator si Ambasada, ceea ce a condus la un conflict intre acestia. In momentul respectiv atat angajatorul cat si Ambasada lucreaza la solutionarea acestei probleme.</DIV>
<DIV>Ne cerem scuze din partea Blazon, pentru deranjul cauzat de aceasta asteptare. Va asiguram ca in momentul in care va fi o schimbare va vom contacta urgent, iar in cazul in care aceasta problema nu se va solutiona cat mai curand posibilva vom returna suma achitata.</DIV>
<DIV> PS .Vizele H2B nu s-au sistat defenitiv asa ca nu va faceti probleme,va rugam sa asteptati rabdatori pana saptamana viitoare. va vom da un raspuns.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Cu respect,</DIV>
<DIV>Irina Popa</DIV>

Stapinul oilor
01.02.2006, 21:49
Da, teapa...ma duc sa-mi ridic banii!

sidd
01.02.2006, 21:51
TOTI, banii!
macar la faza asta trebuie sa fim categorici.

Nu acceptam sa primim mai putin cu 200 USD!!!

e destul ca au luat dobanda pe banii nostri!

Stapinul oilor
01.02.2006, 21:55
Si de saptamina viitoare pe saptamina viitoare si tot asa...

sidd
01.02.2006, 22:00
pai ideeea e ca se contrazice Irina asta:

Cu mult regret va informez ca Ambasada SUA a luat hotararea ca interviurile pentru viza H2B sa fie amanate(nu ni s-a comunicat nici o data sau un termen aproximativ).

dupa care zice:

Vizele H2B nu s-au sistat defenitiv asa ca nu va faceti probleme,va rugam sa asteptati rabdatori pana saptamana viitoare. va vom da un raspuns

Daca ni s-a comunicat o data aproximativa ce asteptam saptamana viitoare????????????????

01.02.2006, 22:18
Salve.Din pacate temerile mele s-au adeverit.E tzeapa.Ce poate fi mai concludent de atat.Nu se shtia inainte de acest presupus conflict?Nu intzeleg.Eu o voi suna pe aceasta Irina shi o voi ruga sa-mi trimita urgent prin posta o hartie prin care sa imi pot lua banii daca nu se solutzioneaza nimic in termen de 0 saptamana.Dak nu e de acord...putem sa ne luam adio de la bani k nu o sa-i mai vedem de loc...Imi pare rau

Stapinul oilor
01.02.2006, 22:22
Cu mult regret nu e logic...ce legatura are o firma care
acum 3 ani a ascuns lucruri fata de ambasada si fata de angajator cu Blazon? Care e conflictul? Intre cine si cine? Intre angajatorul actual si ambasada? Ce vina are angajatorul ca i s-au ascuns lucruri? Eu m-am saturat.

sidd
01.02.2006, 22:23
este o porcarie!!!!!!!!!!

a sunat-o cineva pe irina sa o intrebe de sanatate???

sidd
01.02.2006, 23:43
eu am sunat-o

repezita ca de obicei mi-a spus ca angajatorii trateaza inca cu ambadasa..si pe saptamana viitoare spera sa avem un nou raspuns.smileys/smiley7.gif

am intrebat-o in cazul in care nu se rezolva nimic ce se intampla.mi-a spus ca ne va baga pe alte petitii, cam in 2 saptamani, nu inteleg la Blazon stau petitiile pe garduri???

Stapinul oilor
01.02.2006, 23:55
Telefoane
- prima sursa:auzi, am vorbit la firma ca cunosc pe cineva si chestia asta se intampla la toate firmele din cauza la alta firma Ameritrex care o avut o petitie falsa asa mi so zis si pana luni sper sa ne deie un raspuns asa ca astepata ca si mine
-a doua: mi-a spus ca angajatorii trateaza inca cu ambadasa..si pe saptamana viitoare spera sa avem un nou raspuns. am intrebat-o in cazul in care nu se rezolva nimic ce se intampla.mi-a spus ca ne va baga pe alte petitii, cam in 2 saptamani.
p.s. Cei care au fost mutati de la Ameritrex la Adira...citi sunt?

sidd
01.02.2006, 23:59
in tura cu noi sunt persoane mutate de la Ameritrex?

pe aceste petitii pe care trebuia sa mergem si noi???

eu chiar nu mai inteleg nimic!!!!!!!

bigman
02.02.2006, 00:19
eu v-am spus ca irina de la blazon e japitza ,anu trecut a plecat 3 luni in USA ca sa scape de gura oamenilor!!

vamai spun cevadaca nu stiati! vizele h2b s-au terminat pe prima jumatate de an iar urmatoarele sunt din 1 aprilie 2006 asa ca daca angajatorii vostri nu au intrat in grafic in prima parte a anului ,adio petiti pana in aprilie poate deasta va amana!

asa am luat si eu teapa cu ameritrex, ei fac reclamaoamenii se inscriu dar din pacate nu au atatea contracte pe cat se lauda ,oferte din alea care va trimit ei prin mail pot face si eu pe calculatorsmileys/smiley21.gif

Stapinul oilor
02.02.2006, 00:21
Din cite spune Irina de la Bucuresti: Ameritrex a avut o petitie falsa acum 3 ani pe un contract cu acelasi angajator si ambasada a sunat, cica, citiva oameni inscrisi la Adira sa vada daca aplica prin Adira. Vor sa fie siguri ca Ameritrex nu sunt bagati si aici. Sper sa fie ok. Sunt doua Irine, cea de la Adira din Bucuresti si cea de la Blazon.

Stapinul oilor
02.02.2006, 00:23
Cei de la Adira spun ca petitia e aprobata si e semnata inainte de a se atinge limita.

sidd
02.02.2006, 00:25
si banuiesc ca de data asta Ameritrexul nu are nici o implicare!

sau are?????

sau sunt persoane mutate de la Ameritrex???

bigman
02.02.2006, 00:26
minciuni, stiupersoane care au plecat in octombri cu ameritrexul,deci daca era asa nu puteau pleca!!

sidd
02.02.2006, 00:26
pai petitia poate sa fie semnata...cred si eu ca este..altfel nu ajungeam pana la ambasada!!!

Stapinul oilor
02.02.2006, 00:31
Povesti deci...

sidd
02.02.2006, 00:35
nu stiu ce sa mai cred!

cred ca cel mai intelept ar fi sa sunam la Ambasada, sa le spunem toata povestea si sa le spunem temerile noastre legata de pierederea banilor si de eventualele minciuni ale Irinei

sper doar sa ne si bage cineva in seamna acolo!!!!!!!!!

cristinaar
02.02.2006, 01:17
Eu am fost plecata prima data cu Ameritrex.In cazul meu s-au tinut de cuvant.Stiu ca sunt neseriosi,de fiecare data te amana si iti spun minciuni.Dar nu ma asteptam sa fie implicati in ceva atat de murdar.Am inteles ca au fost plangeri din partea unora care ar fi fost plecati cu Ameritrex si care cand au ajuns in state s-au trezit ca nu sunt platiti cum trebuie,cum ca trebuie sa plateasca chiria( nu stiu cine se poate gandi ca merge in america si ii asigura cineva chiria pe gratis) si multe altele.E mai bine ca s-a intamplat asta,ptr.ca ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca plecam si noi si am fi patit la fel.In ce priveste firma Ameritrex ,nu ii recomand nimanui aceasta firma si ma bucur ca in sfarsit s-a sesizat cineva.Noi suntem cei care avem insa de suferit.Nu cred,sincer,ca problema se va solutiona in curand...sunt multe la mijloc.Ceea ce mi se pare f.suspect e ca americanii au venit vezi doamne cu cu toate dovezile la ei in geanta...e clar ca s-a stiut ca ceva nu e in ordine din moment ce s-au pus pe avion si au venit tocmai din America ptr.programare.Daca s-au facut niste masinatii,sunt sigura ca ambasada o sa ii dea de cap.....si o sa aflam cine a fost implicat.Pana atunci probabil cei care au dosare la Ameritrex,vor fi f.dezamagiti ca vizele au fost oprite si se fac verificari.

A sunat cineva la ambasada?Eu nu mai pot suna .....poate cineva vrea sa sune...ca sa stim si noi cum stam.

02.02.2006, 01:21
Ma doare capul deja super mult de la toata povestea asta shi am sa dau faliment shi cu telefonul la cat le-am sunat.In fine, ideea e k shi mie mi-au spus acelashi lucru - ambele Irine - shi nu ramane decat sa ashtept pana martzi.Irinei de la Blazon i-am spus sa nu-mi mai vanda gogoshi shi martzi shi dak nu are ceva concret martzi eu ma retrag.Nu mai cred in alta petitzie de la alt angajator in alte 2 saptamani care se pot transforma iar in doua luni shi asha mai departe.Spunetzi shi voi ce avetzi de gand in caz k nu se rezolva nimik.Yo ma apuc din nou sa caut pe net sa vad cine trimite mai repede dar park nu ash mai plea in state el putzin acum.Poate la anul.Dar intrebarea e unde k shi in Anglia unde se cashtiga bine e scump.Dak are cineva o idee o primesc cu cea mai mare placere.Numai bine

sidd
02.02.2006, 01:38
ok,sa zicem ca ameritrexul are vreo implicare de genul asta si nu e o minciuda de-a irinei!

dar de trei ani, de ce nu s-a intamplat nimic, abia acum a iesit la iveala toata porcaria asta???au trimis linistiti,pana acum?????

si alte petitii de unde?

Stapinul oilor
02.02.2006, 01:53
Si eu imi retrag banii sapt viitoare. Ultima strigare, sapt viitoare. Gata. Am inca parul negru, nu vreau sa ajung ca multe din oile mele.

sidd
02.02.2006, 01:57
pai si la mine dead line-ul este saptamana viitoare...daca nici atunci nu se intampla ceva si eu imi retrag banii!

voi unde va mai inscreti?ca eu sunt a a2a tzapa si chiar nu mai stiu la ce firma sa apelez!!!!!

colibaoana
02.02.2006, 02:00
va dau o idee. ca sa poata aplica pt viza orice "solicitant" al acesteia trebuie sa aiba un Notice of Aproval acelasi cu form I-197 . eu daca nu o sa plec prin nici o firma intermediara ci am vb direct cu angajatorul si el a aplicat si facut toate demersurile pt viza stiu ca astea sunt actele pe care trebuie sa le am la ambasada. daca petitia voastra e aprobata si totul e in regula cereti sa vi se arate acest notice of aproval... daca nu il au inseamna ca nici voi nu aveti petitie aprobata. USCIS la fiecare petitie pe care o aproba trimite acest I-197 pt fiecare persoana in parte. si nu mai spun ca la ambasada se cere originalul.....deci e imposibil sa nu il aiba.

bafta multa!

si io ma lupt cu o problema acum pt ca I-197 intarzie sa apara.avocata angajatorului ma tot amana...si nu inteleg de ce...poate ii e lene sa se duca sa il trimita....who knows...

sa auzim de bine!

cristinaar
02.02.2006, 02:30
O sa aflam luni dimineata ce hotarare a luat ambasada.Acum eu imi fac probleme ptr.ca am fost plecata cu Ameritrex.Ambasada stie asta.O sa fiu sincera si o sa le spun ca sunt neseriosi si de aceea am apelat la alta firma.Sper sa fie ingaduitori si sa nu am probleme.Nu imi pierd speranta ca vom pleca.Daca se dovedeste ca firma de afara nu a avut nici un amestec in mizeriile "Ameritrex"atunci vom primi vizele fara probleme.Sa fim optimisti si sa speram ca vom pleca cat mai repede si nu vom fi nevoiti sa ne retragem banii.

Bigman,ca raspuns la intrebare ta...interviul este in engleza...nu te sfatuiesc sa vorbesti in romaneste..ptr.ca sa nu creada ca nu te descurci in state.Daca angajatorul iti cere sa faci ceva,se presupune ca intelegi engleza.

Nu inteleg la ce va referiti cand spuneti persoane mutate de la Ameritrex? In cazul in care Ameritrexul sta pe loc probabil ca cine a vrut sa plece cu ei se vor"muta"la alte firme.Ma lamuriti si pe mine,please?

sidd
02.02.2006, 02:39
Cristina,

de unde stii ca luni aflam?cu cine ai vorbit ?ce ti-a spus?

si au am pus intrebarea asta...exista persoane care au fost in baza de date a ameritrexului si acum sunt mutate de ei la blazon, sau persoane care au renuntat la ameritrex si s-au inscris la blazon????

Stapinul oilor
02.02.2006, 02:46
Coibaoana ..."daca petitia voastra e aprobata si totul e in regula cereti sa vi se arate acest notice of aproval... daca nu il au inseamna ca nici voi nu aveti petitie aprobata. USCIS la fiecare petitie pe care o aproba trimite acest I-197 pt fiecare persoana in parte."

Eu cind m-am inscris la Adira mi-au spus ca petitiile sunt deja venite si aprobate. Care e chestia? Nu avea cum sa vina aprobata pe numele meu din state! Eu m-am inscris dupa ce au venit.

cristinaar
02.02.2006, 03:13
Stapinul oilor,daca ai ocopie a Notice-ului ofApprovalsi daca te uiti pe ea vei vede ca scrie :doar un nr:50,atatea persoane pot merge cu ea,NU este petitie nominala,cu numele fiecaruia dintre noi.ProbabilOana asteapta o petitie cu numele ei ...NOMINALA asa e,Oana?E o diferenta.Petitia a fost verificata de ambasada....eok.Irina si Ovidiu de la Adira au spusca ambasada are nevoie de 2 zile sa verifice actele date de americani si vom afla un raspuns luni.Daca totul va fi ok,ne vor programa imediat.

sidd
02.02.2006, 03:18
Cristina,

tu de unde ai copie a Notice-ului ofApproval???

o poti scana si timite si mie?

eu nu am decat formularul pt ambasada , cel cu poza, completat de Adira si incca o scrisorica pe care nu spun nr de persoane.

cei de la Adira ai zis ceva de Ameritrex?ce anume ti-au mai zis??

02.02.2006, 03:47
Sidd.Ce scrisorica ai tu??SI formularul nu la-i completat online???Cum e completat de Adira??Ds-156 trebe online facut shi ds-157 yo tot asha l-am facut dar asta nu are nik dak e scris de mana.O copie a scrisoricii potzi sa mi-o trimitzi shi mie

sau macar sa scrii despre ce e vorba.Mutzam fain shi ashtept un raspuns

cipri27
02.02.2006, 04:58
si eu ma duc marti sa rezolv sa-mi dea banii nu mai stau nici o zi in plus si caut alta firma. cu astia m-am lamurit. am fost azi in cluj la consulat si ei au sunat la ambasada si mi-au spus ca blazon nu va primi nimic si sa imi caut alta firma

cristinaar
02.02.2006, 05:21
Voi nu ati primit copie dupa Notice of Aproval de la Adira ??????

cristinaar
02.02.2006, 05:31
DS-156 a fost completat de Adira tot online,ca sa nu il completam noi...ca sa ne ajute.Am mai primit o foaie ceva cu Embassy si o copie a notice-lui unde daca va uitati in josul paginii scrie "number of workers 50".

Stapinul oilor
02.02.2006, 06:11
Daca zice omul ca a fost la consulat si a aflat ca Blazon nu primeste nimic...si atunci de ce ne fac sa asteptam degeaba 'beep' astia?

cipri27
02.02.2006, 09:34
se asteapta un raspuns oficial

cipri27
02.02.2006, 09:35
50 de locuri sunt pentru embassy dar mai sunt 20 pe o alta petitie

Stapinul oilor
02.02.2006, 18:36
'se asteapta un raspuns oficial' sau 'Blazon nu primeste nimic!'...care din ele? Ce ti-au zis? Eu nu mai sper la nimic.

sidd
02.02.2006, 18:56
Cipri 27

de unde stii ca mai sunt alte 20 de locuri pe o alta petitie??

colibaoana
02.02.2006, 19:20
e ciudat...pt ca daca o sa downloadati petitia...adica I-129 form o sa vedeti ca se cere numele fiecarui potential angajat in parte....angajatorul meu chiar daca a aplicat pt 10 vize a cerut numele la fiecare....cautati pe google I-129 form si I-197 form......si poaate o sa gasiti ceva

colibaoana
02.02.2006, 19:42
http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/files/i-129inst.pdf (http://uscis.gov/graphics/&#102;ormsfee/&#102;orms/files/i-129inst.pdf)

daca va uitati la pagina 6 la h2b o sa vedeti ca una din cerinte sa zic asa.....este : Copies of evidence, such as employment letters and
training certificates, showing that each named alien met
the minimum job requirements stated in the certification at
the time the application was filed

deci pt fiecare in parte.....ar trebui detalii.....poate ma insel......poate exista exceptii...nu neg....dar daca e nominal intradevar....o sa fiti amanati pana la urmatoarele petitii...pt care poate ca abia acum au depus actele.....

nu judec pe nimeni...e doar o parere

aici e petitia cu toate datele necesare aprobarii...

http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/files/I-129.pdf (http://uscis.gov/graphics/&#102;ormsfee/&#102;orms/files/I-129.pdf)

Stapinul oilor
02.02.2006, 19:59
Cipri 27
Lamureste-ma. Ai zis ca ai fost la consulat si acolo au sunat la amb. si ti-au zis ca 'Blazon nu primeste nimic!
Apoi spui ca se asteapta un raspuns oficial. Cum e?

cipri27
02.02.2006, 20:35
asta mi-au spus de la consulat dar cei de la consulat nu stiu prea multe pentru ca consulatu poate spune una si apoi dupa o zi doua se schimba

cipri27
02.02.2006, 20:38
sau ambasada isi poate schimba parerea

sidd
02.02.2006, 21:13
nu vreau sa iau apararea nimanui , dar cred ca totusi deca angajatorul este curat, si din cate am aflat eu este, se poate ca ambasada sa de ok ul la programari.

Stapinul oilor
02.02.2006, 22:56
4 intr-o camera , 400 de $ de fiecare,astea sunt conditiile de cazare oferite. Cit de curat poate sa fie omul? N-au acte in regula, restul sunt povesti.

sidd
02.02.2006, 23:10
peste tot asa sunt cazarile..300-400 pe luna...si nu zice clar ca 4, zice ca 2-4.

asta nu ar fi o problema...sa ajungem aclo.si daca nu ne convine ne gasim noi cazare....

sper sa am dreptate, pt ca sunt la fel de pist off ca si voi!!!!

cipri27
03.02.2006, 02:19
eu imi vreau banii inapoi si luni le cer sa mii trimita ca m-am saturat de ei. cu chestia asta dupa parerrea mea le-a cam scazut credibilitatea in fata ambasadei. deci asta e problema, si pot cei de la ambasada sa zica ca ne programeaza si apoi sa dea viza la vreo trei patru si la restu nu

sidd
03.02.2006, 02:20
la varianta asta m-am gandit si ue..............

cipri27
03.02.2006, 02:20
da ca mai stam un pic apucam si vizele la care sa da drumul din aprilie

cipri27
03.02.2006, 02:25
deci singura varianta banii inapoi si cautam alte firme. care nu au probleme cu angajatorii

03.02.2006, 07:48
e simplu de zis shi greu de facut.dak judeci vorbele,o sa se intaple la fel shi cu banii (pe sapt urm..pe sapt urm k shi cu programarea la ambasada ).yo sper k nu dar iau shi acest tip de tratament in calcul.in legatura cu mutatul la alta firma,locurile sunt ocupate cam peste tot,doar sa accepti sa pleci undeva in octombrie.banuiesc k toata lumea s-a apucat sa caute locuri disponibile.rugamintea mea e sa postam aici dak vreti firmele unde am gasit locuri si totodata poate au ceilalti referinte despre firma in cauza ( sau firmele ).sa nu mai patzim k acum

Stapinul oilor
04.02.2006, 17:50
Sper sa nu-mi fi jucat banii la poker cu ei. Atit mai lipseste.

magdel
05.02.2006, 18:19
Buna la toti...interesante stirile legate de ameritrex...totusi sunt adevarate, sunt sigure? Numi se pare normal ca si alte firme sa aiba de suferit si ncauza lor...si cum se face ca numai dupa atata timp, 3 ani, sa iasa la iveala petitia aceea falsa? Vai de noi, toata lumea ne duce cu vorba...si eu vreau sa plec, acum la ce firma sa apelez? Adira cred ca sunt seriosi, doar ca nu au multe contracte, dar ca si firma nu cred ca se ocupa cu minunatii ca alte firme....nu stiu ce sa spun...scrie-ti toate noutatile sa aflam si noi, poporul de ce sunt unii in stare...

Stapinul oilor
05.02.2006, 18:42
Astept cu RABDARE! Beep beep.

sidd
05.02.2006, 18:54
si eu astept ...cu mai putina rabdare...dar nu avem ce face, decat sa asteptam...

magdel
05.02.2006, 20:10
Daca cei de la blazon nu sunt seriosi, de ce nu discutati cu cei de la Adira sa va faca ei rost de alte contracte ... nu exista si aceasta posibilitate?!

05.02.2006, 20:59
Magdel,ai intzeles gesh*t.Colaborarea dintre ameritrex shi angajatorul nostru a fost acum 3 ani iar anul trecut cei de la ameritrex au perceput bani ptr a trimite in destin la angajator fara a avea o intzelegere.cei care au luat plasa au depus o plangere shi ambasada verifica pe toti care au lucrat cu ameritrexul sa nu fie din nou tzeapa ameritrexului sub un alt nume.oricum azi vom afla soarta.cat despre adira,ne-am interesat deja despre alte contracte-multumim ptr grija acordata

Stapinul oilor
05.02.2006, 21:39
Azi sau peste o luna aflam...rabdare.

magdel
05.02.2006, 21:40
Cipri27 ai scris la topicul de mai sus ca ai auzit de firma ameritrex ca s-ar inchide si ca nu li se mai acorda vize de unde ai aceste info, sunt sigure?

Stapinul oilor
05.02.2006, 22:58
A sunat cineva azi?

sidd
05.02.2006, 23:27
nu am sunat,dar am primit mail:

In ultimul email pe care l-ati primit de la Blazon ati fost anuntati de amanarea interviurilor pt viza.Va rugam sa asteptati pana cel tarziu maine dupa pranz cand angajatorul va sti un raspuns cert din partea Ambasadei.
<DIV> Va vom anunta imediat de urmatoarele ce vom fi anuntati.</DIV>
<DIV> </DIV>
<DIV> Va multumim pentru intelegere si rabdare</DIV>
<DIV></DIV>

05.02.2006, 23:46
yo nu shtiu ce sa mai cred.imi vine sa ma dau cu capul de totzi peretzii.pacat k stau in braila k dak eram in ardeal ma duceam peste ei.asha ceva e inadmisibil.

05.02.2006, 23:48
shi ptr sidd : adira nu are nici un contract acum.in caz k nu se solutzioneaza SE VA INCERCA gasirea unei solutii vis-a-vis de noi.CONCRET = NIMIC

06.02.2006, 20:15
azi e ziua cea mare....intru (sau nu) in clasa muncitoare?hai curaj k mult a fost,cateva ore au ramas...sperantza moare ultima....smileys/smiley2.gifastea le spun k sa-mi fac mie curaj k iar nu am putut dormi azi-noaptesmileys/smiley7.gifcare cum avetzi informatzii postatzile pe forum plsss

mult norocsmileys/smiley32.gifsi sa nusmileys/smiley19.gifdak nu se rezolva.asta e viatza!

sidd
06.02.2006, 20:20
si eu incerc sa imi pastres optimismulul...sa speram ca macar vom primi un raspuns concret, DA sau NU, macar sa stim o treaba, sper sa nu ne zica ceva de genul...mainesmileys/smiley7.gif

sa speram ca va fi OKsmileys/smiley1.gif

Stapinul oilor
06.02.2006, 20:24
Miine!

Stapinul oilor
06.02.2006, 20:47
Exprimare: "...cind angajatorul va primi un raspuns cert!". Buna faza, dar cred ca Blazon asteapta un raspuns cert. Imi place cum paseaza pisica spre altcineva...

sidd
06.02.2006, 21:17
Buna ziua,
<DIV> Datorita faptului ca Ambasada a luat decizia de a amana totul pana la 3 saptamani de acuma inainte am luat decizia impreuna cu angajatorul sa va restituim intreaga suma si daca veti fi programati totusi la viza vom discuta detaliile atunci.</DIV>
<DIV> Am dori daca se poate pentru o mai mare rapiditate a desfasurari lucrurilor sa ne tramsmiteti un cont unde va putem transmite bani de la o banca din Romania.</DIV>
<DIV>Vom incerca in decurs de cateva zile sa va anuntam de noul angajator si ce vom face., dar bani va vor fi tramsmisi cat de repede ne ajung in Romania.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV> Va multumim si ne scuzati pentru mica problema aparuta.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV> Irina Popa</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Deci este o mare Teapa!!!!!!!!!!!</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

Stapinul oilor
06.02.2006, 21:19
Buna ziua,
Datorita faptului ca Ambasada a luat decizia de a amana totul pana la 3 saptamani de acuma inainte am luat decizia impreuna cu angajatorul sa va restituim intreaga suma si daca veti fi programati totusi la viza vom discuta detaliile atunci.
Am dori daca se poate pentru o mai mare rapiditate a desfasurari lucrurilor sa ne tramsmiteti un cont unde va putem transmite bani de la o banca din Romania.
Vom incerca in decurs de cateva zile sa va anuntam de noul angajator si ce vom face., dar bani va vor fi tramsmisi cat de repede ne ajung in Romania.

Va multumim si ne scuzati pentru mica problema aparuta.

Stapinul oilor
06.02.2006, 21:20
Da, si inca de la bun inceput...cred ca nu au avut acte in regula si acum dau vina pe altii. Cica asteapta sa ajunga banii in Romania? Iar ma ia cu minciuni? Beep beep. Copila de 24 de ani imi trage mie clapa. D-zeii ma-sii.

sidd
06.02.2006, 21:32
Copila asta nu implineste 25 de ani daca trage aceleasi tape si cu banii!!!!

Stapinul oilor
06.02.2006, 21:56
4494,23 RON. Suma depua la blazon +taxa de ambasada.

sidd
06.02.2006, 21:58
taxa de ambasada nu o vei primi, pt ca ambasada nu returneaza acesti bani!!!!

Stapinul oilor
06.02.2006, 22:02
Copila asta ne-a mintit de la inceput...si-a scos dobinda pe bani, citeva mii de euro. E o afacere buna intr-o tara ca Romania!

Stapinul oilor
06.02.2006, 22:03
Nu ambasada, Tovarasha Irina Popa mi-i returneaza!

magdel
06.02.2006, 23:15
Vai fratilor regret ce vi s-a intamplat, sunt uluita!!!! Eu zic sa va imbarcati si sa mergeti toti impreuna la sediul Blazonului si sa faceti scandal!!!!!! Nu-i lasati pe nemernici sa scape asa usor!!!

magdel
06.02.2006, 23:17
Faceti si voi plangere la ambasada sau ce stiu eu, aranjati-le firma, se poate asa ceva, te joci cu banii, cu timpul si cu nervii oamenilor?! Si eu vreau sa ma inscriu in curand, dar unde, la ce firma? Uite ca numai tapari sunt peste tot!

bigman
06.02.2006, 23:51
imipare rau pt ce vi s-a intamplat ,am intuit asta de la inceput, dar sa vedeti acum cat va tine pana va da baniiihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif nesimtiti ce sunt!!

Astia de la blazon sunt niste handicapati mintal, au si ei un birou in oradea unde stau 2 tarfe si cu irina 3 ,nu te vezi de fumul de tigara din birou,si cand iti dau explicatiii si informatii despre programe sar toti cu gura si vorbesc deodata de nu intelegi nimic, mi-am dat seama ca sunt amatori care nu stiu pe ce lume traiesc si deasta nu am aplicat la ei!! daca vretiinformatii desprelocul unde au biroul in oradea vi le pot da!!

sidd
07.02.2006, 03:40
daca nu o sa ne recuperam banii o sa vrem informatii despre acel birou!

07.02.2006, 04:36
se pare k vinderea iluziilor e o afacere super profitabila in tzara asta.nu degeaba ne meritam soarta shi tratamentul la care suntem supushi.macar de ne-ar da banii inapoi.

Stapinul oilor
07.02.2006, 06:59
Si Adira e la fel de tzeapa din moment ce a acceptat colaborarea cu ei. Probabil s-au folosit de ei ca sa para credibili. Da, astept adresa din Oradea de la Bigman. Daca miine nu primesc banii, fac o calatorie pina la ei. Cica imediat ce ajung banii in Romania!!! Dar unde-s banii, nu intr-un cont din Banca Transilvania? Beep-n git de escroci! Si cred ca ai dreptate, Uzucim, a fost clapa de la bun inceput si ne-au mintit ca sa-si scoata dobinda. O faultez daca ajung pina in Oradea.

colibaoana
07.02.2006, 09:02
eu va sfatuiesc sa incercati sa cautati contracte voi singure....sunt multe situri ale unor parcuri de distractii....resorturi.....search pe google si gasiti.....e mai sigur....si eventual plecati cu self aranged....asa nici o firma nu va va trage teapa.....cu adira stiu pe cineva care a plecat asa...si nu au fost probleme

bafta multa! si imi pare rau!

07.02.2006, 09:07
eu personal de adira nu comentez deoarece am referintze bune vis-a-vis de ei.nu prea vad sa fie vinovatzi.au fost shi ei mintzitzi k shi noi.banii nu sunt in tzara asha k mai ai de ashteptat.banii sunt in state la eurohouse - asha mi-a zis Irina de la Blazon.Incearca shi sun-o pe Irina de la Blazon inainte de a te duce la ei k s-ar putea sa fie inca in Bucureshti shi sa nu te duci degeaba.Oricum te anuntza cand efectueaza platzile.sa dea cel de sus sa ne vedem banii

colibaoana
07.02.2006, 09:09
uitati aici cateva linkuri care le-am gasit la un simplu search: "h2b jobs" :

http://jobs.mammothmountain.com/h2b_information/ (http://jobs.mammothmountain.com/h2b_in&#102;ormati&#111;n/)

http://www.coppercolorado.com/jobs/international/index.htm (http://www.coppercolorado.com/jobs/internati&#111;nal/index.htm)

http://www.learn4good.com/jobs/language/english/search/job/6 (http://www.learn4good.com/jobs/language/english/search/job/6982/) 982/(asta e un job pt J-1 dar poate gasiti si altceva mai interesant pe site)

http://www.skicb.com/page.php?pname=jobs/international (http://www.skicb.com/page.php?pname=jobs/internati&#111;nal)

si mai cautati voi....nu va rezumati la prima pagina de rezultate....in general unde vedeti site al unui resort sau ceva acolo sa intrati.....spor la cautari

magdel
07.02.2006, 17:48
Pentru cei care doresc sa munceasca pe vas de croaziera sau pe uscat in statul Florida ia intrati voi aici, mi se pare o firma serioasa avand in vedere etapele parcurse pt recrutarea personalului si ia uitati-va la costuri, sunt chiar acceptabile....mie chiar mi se par seriosi, care firma organizeaza atatea interviuri si cu ei si cu angajatorii?
http://www.dematta.ro/

07.02.2006, 20:51
magdel,se pleaca in octombrie dak nu ai citit bine.shi itzi spun yo k sunt 2 interviuri mari shi late k la toate firmele : unul cu un reprezentant local al firmei care e la nivel de gradinitza shi unul cu un reprezentant al angajatorului.eu am trecut prin asta anul trecut cand m-am angajat pe un vas.dar viatza pe vapor inseamna inainte de toate munca 7 din 7 shi depinde de tine dak potzi duce un contract pana la capat.

Stapinul oilor
07.02.2006, 20:52
Eu nu cred nimic din ce zice Irina de la Blazon...nu-s banii la Eurohouse, din ce motiv sa faca transferul de bani? Sanchi, incepe alta aminare. Ce nesimtita! Uzucim, tu chiar crezi ca nu au banii? Hai sa fim seriosi. Nu am incredere in nici o firma din Romania! Escroci peste escroci. E vina mea ca am crezut.

07.02.2006, 21:48
shtii shi tu vorba aceea : dak nu rishti , nu cashtigi.la un moment dat in viatza ta te-ai fi intrebat ce s-ar fi intamplat dak ai fi riscat.shi ai fi trait intr-o oarecare indoiala.macar acum ai aflat raspunsul

sidd
07.02.2006, 22:12
voi va plangeti????

eu sunt la a 2 tapa si inca mai cred ca o sa plec. tot printr-o firma...ca nu am pe nimeni aclo care sa imi aranjeze un contract!!!!

Dar acum vine intrebarea...PRIN CE FIRMA??????????

VOI UNDE VA INSCRIETI????

magdel
07.02.2006, 22:24
Va scriu aici pe unde am "navigat" eu:
www.ameritrex.ro
www.adira.ro
www.studentadventure.ro
www.promointernational.ro
www.americanexperience.ro
www.worldwide.ro
La ameritrex si promo am renuntat....raman restul

magdel
07.02.2006, 22:30
Cei de la worldwide au contracte pentru H2B puse pe site si la studentadventure este ceva bine platit, nu stiu daca se mai fac inscrieri.

bogdanita2001
07.02.2006, 22:43
si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine intre 20 si 23 suntem
programati la ambasada pt viza tot H2b sunt si eu si imi este putin
teama contractul meu este pe 7 luni dar hai sa zicem ca am si
ceva atuuri ,adica am multe iesiri cu sportul in europa in
ultimii 11 ani cand se iesea cu visa schengen adica foarte greu si am
ceva iesiri de genul asta plus ca am toata familia aici , plus ca la o
intrebare din formularul online de la ambsada este
intrebarea daca am facut armata si in cazul meu NU deci nu am
pregatire militara adica nu sunt un pericol pt siguranta sua,dar nu
stiu sigur la intrebarea cu rudele din formular nu am nici un fel de
ruda din de gradul unu adica mama/tata/frate/sora/sotie/logodnica/dar
am rude de alt grad adica unchi si nu stiu ,daca ma intreba daca am
alte rude in state ,nu stiu ce sa spun,si la scop ,eu normal plec cu
contract pe 7 luni dar am auzit atatea pareri ca nu stiu ce sa mai
spun.daca a fost cineva la interviu cu H2b va rog sa postati cam
ce intrebaripun acolo.astept raspuns.MULTUMESC

sidd
07.02.2006, 22:53
prin ce firma pleci Bogdanita 2001????

cipri27
08.02.2006, 11:59
incercati la promointernational e foarte buna firma. sper sa ne luam banii cat mai repede ca imediat in cep sa vina noile contracte.

Stapinul oilor
08.02.2006, 20:58
Va doresc mult succes daca aplicati din nou. Numai bine. I'm out.

bogdanita2001
08.02.2006, 23:53
firma prin care am aplicat se numeste NIMOS este din oradea intrati pe siteul lor www.cruisejobs.ro (http://www.cruisejobs.ro) , au oferte de pe vas si de pe uscat in florida sunt pe uscat ca tot felul de joburi sunt foarte seriosi au plecat multi cu firma asta grupul meu de asteptam in 12 zile interviul de la ambasada toate actele sunt trimise la ambasada sapt.viitoare trebuie sa platim taxa de viza si cei 11 $ adica 111$ si sa speram ca totul o sa fie OK suntem 20.BAFTA si voua si sa ne auzim sanatosi in state

ronin_x
09.02.2006, 01:06
A plecat cineva cu Promo International sau Americanexperience?

Sau macar spuneti niste firme serioase cu care ati reusit sa plecati,in afara de Mike's Agency pt ca nu mai fac inscrieri.

Va multumesc

sidd
09.02.2006, 01:56
bogdanita 2001,

cand te-ai inscris?cat ai platit?

09.02.2006, 23:30
shtie cineva ceva de banii de la blazon???cand ii vedem???
smileys/smiley19.gif

sidd
10.02.2006, 00:50
eu am de gand sa sun saptamna viitoare, de marti de cand ne-a anuntat ii las timp pana luni....

voi ati mai vorbit careva cu ea???

bogdanita2001
10.02.2006, 01:49
pai m-am inscris in decembrie si m-a costat pana acum asa 300 avans dupa ce am luat interviul cu ei in engleza adica cu nimos apoi 170 usd pt carnetul international de conducere, 100usd pt analize medicale pe care le faci la clinica lor la oradea ,si acum 111usd la banca transilvania pt taxa de viza.in cazul in care se refuza viza la ambasada iti inapoiaza cei 300 usd dati la inceput,dupa ce ai luat interviul mai platesti inca 200usd lor si biletul de avion pe care se ia in grup.ov-am raspuns la toate intrebarile asa ca multa BAFTA

uztucim1234
10.02.2006, 09:39
am reinstalat windowsul shi mi-am pierdut nickul.Pentru bogdanita2001.spune-mi te rog ce fel de slujbe au pentru state shi cat mai multe detalii( ce conditii iti ofera..cazare..mancare)
tot ce shtii shi tu

multzam

bogdanita2001
10.02.2006, 21:09
uitati-va si voi pe siteurile lor si vedeti acolo o gramada de oferte de munca in ca o dat va dau linkurile.www.dematta.ro si www cruisejobs.rointrati acolo si vedeti toate detaliile v-am rugat daca se poate mai la inceput sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii in legatura cu interviul de la ambasada pt viza H2b cei care au fost si stiu cam ce intrebari pun acolo si cam ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa iei interviul sa-mi rasp si mie pe acest topic eu am intrat putin inceata adica imi este putin teama pt ca sa va spun acum vreo 3 sapt l-am intrebat pe cel care ne indruma daca am nevoie de dovezi pe langa ce ne da el ca sa ducem la ambs.pt a dovedi ca am legaturi cu tara adica ma intorc si el a zis atunci ca eu ma complic ca cu actele pe care ni le da el este de ajuns ,bine ca eu am ceva avantaje sa zicem adica am multe iesiri in europa in ultimi 11 ani cand vizele se dadeau foarte greu si am vize de elveti ,franta austria si altel deci m-am intors inapoi in tara dra sa vezi ca acum cu 10 zile inainte de interviu ne anunta sa aducem dovezi ca avem legaturi cu tara adica cretificate de casatorie de nastere la copii conturi .proprietati adica aceleasi lucruri pe care i le-am spus eu atunci si el a zis ca nu este nevoie .problema este alta ca atunci eu putem sa trec 30% din firma mamei mel adica o farmacie pe numele meu adica sa arat ca sunt actionar dar acum cu 10 zile nu stiu daca mai pot face acest lucru nu stiu dec mai am timp deci cu alte cuv m-a cam incurcat.sa incerc la contabil sa vad dc se ,ai poate face ceva .Varog astept raspunsul vostru in legatura cu interviul.

uztucim1234
10.02.2006, 23:02
omule,asta cu vanzator de inghetzata e singura lor oferta pe uscat???

sorin
11.02.2006, 03:50
am reinstalat windowsul shi mi-am pierdut nickul.

Cum adica ti-ai pierdut nickul, reinstaland Windows-ul? Ce treaba are forumul cu Windows-ul? Poti sa-ti folosesti nick-ul de la orice internet cafe si de pe orice computer. smileys/smiley2.gif

cristinaar
11.02.2006, 20:03
Bogdanita 2001,eu am fost plecata anul trecut cu h2b.Am scris ce m-au intrebat pe pagina 5.Bafta!

13.02.2006, 20:18
heloo

13.02.2006, 20:23
ma numesc gabriel si sunt in america de 2 ani

m-i s-a parut foarte suspecta treaba cu blazon fl.

chiar asa se fac afacerile in romania

cine dracu e irina popa?

astept un dialog

bogdanita2001
13.02.2006, 21:19
ajutati-ma va rog am completat formularul online 156 si 157 pt ambasada am atasat si o fila suplimentara la formularul 157 pt ca nu mi-au incaput tarile in care am fost in ultimii 10 ani avantajul meu este ca am vize schengen vechii atunci cand se obtineau foarte greu am vize de germania elvetia austria si multe de franta dar intrebarea mea este urmatoarea in formularul156 sunt intrebarile daca am mai aplicat pt o viza sua si rasp meu a fost nu alta intreb dc am mai fost in state rasp meu a fost ca nu,dc am fost refuzat de vreun fel de viza rasp meu a fost ca nu, iar la intreb daca mi-a fost anulata vreo viza am uitat sa raspund nu stiu ce s-a intamplat la fel si dc a depus cineva vreo petitie de imigrare pt mine am uitat sa rasp. este vreo problema ca acest formular a ajuns deja la ambasada .dar vreau sa mentionez ca se subintelege din intrebarile anterioare ca nu am aplicat vreodata pt vreo viza de sua deci se cam subintelege rasp .este vreo problema majora daca apare la ei in formular nici un rasp sau sa fac iar un formular dar dupa aceea dc apar cu alt formular .va rog astept raspunsul vostru

bogdanita2001
13.02.2006, 21:21
am uitat sa spun ca eu am aplicat pt o viza h2b petitiile au fost inaintate catre ambasada . ASTEPT raspunsul vostru

sidd
14.02.2006, 00:09
mai stie careva ceva de Irina si de banii ???

cand vin din state?

Observer
14.02.2006, 04:39
Blazon este singura firma despre care am auzit ca tine dosarele asa de mult. Luati legatura cu Irina, spuneti-i ca renuntati la contract, sa va dea banii. Vedeti ce va spune. Sau sa va transfere la alta firma H2B din Romania. Sidd, anunta-ma daca rezolvi ceva.

Observer
14.02.2006, 05:03
bogdanita2001, incearca sa te exprimi mai clar.

Apoi, nu stiu cum ai predat ds 156 la ambasada. Asta se duce la ambasada in ziua interviului - pe care se pare ca tu nu l-ai avut inca.

cristinaar
14.02.2006, 09:26
Bogdanita ,nu mai completa alt formular.Du-te la ambasada si poate nu vor observa.Daca vei completa altul,vor aparea doua la ambasada.Daca te intreaba ceva,le spui ca a fost o eroare tehnica.Nu iti mai fa griji.Cat despre faptul ca ai atatea vize in pasaport,poate sa te ajute sau nu.Pe ei ii intereseaza daca ai mai fost plecat in state,nu in Europa.Am vazut cazuri in care aveau pasaportul plin de vize si au fost refuzati.Stiu ca se obtineau greu .Totul depinde de noroc si cum le inspiri lor incredere ca te vei intoarce.Bafta si sa ne scri daca ai luat viza

14.02.2006, 10:01
salut sidd,

acum am intrat si eu pe forum sa vad ce se mai intampla.

sunt in state acum si am venit pe h2b cu florin de la promo impreuna cu cativa cunoscuti dinmures si cluj. am aflat ca au avut ceva intarzieri cu petitiile in toamna dar nu stiu in ce masura sunt ei de vina. stiu ca tocmai au avut plecari pt vreo 25 de oameni pt ca am 2 fosti colegi care tocmai ce au primit viza. 2 dintre prietenii fostilor mei colegi s+au retras si au primit toti banii inapoi. am citit despre politica de la ameritrex cum ca incaz de retragere din program se pierd ceva bani fara a avea vreo dovada ca au facut ceva pt acei bani.si inca ceva: cei de la promoincaseaza ei toti banii si fac transferul in state asa cum scrie in contractul de medieretocmai pt ca suporta ei comisioanele de transfer ceea ce nu cred ca se mai intampla in alta parte. in mod normaleu trebuia sa suport 2 comisioane de vreo 40-50 de dolari fiecare: odata pt avans si inca odata pt rata a 2-a dupa primirea ofertei. trebuie sa fim realisti si sa admitem faptul ca absolut toate firmele intampina probleme. atat timp cat o firma are vize si prin urmareplecari, sunt ok, chiar daca nu sunt constanti mai ales cu h2B-ul asta foarte dificil.Angajatorul mi-a spus ca trebuie sa treaca de labor dept siserviciul de imigrarisi de multe ori sunt intarzieri cu aprobarea actelor pt viza, birocratie, etc...

bafta tuturor si va doresc o experienta cel putinla felde placuta pe cat este a mea!...si cititi cu atentie contractele de mediere

14.02.2006, 10:38
ati gasit pe forumul acesta vreo firma care sa nu aiba clienti nemultumiti? eu una, nu. cele mai putine minusuri le-am gasit la adira, promo international si icex. despre toate celelalte am mari rezerve. am fost in state de 3 ori(J1 si H2B) si ma gandesc sa deschid o firma de selectie si plasare forta de munca. cunosc cativa angajatori care ar dori sa ia oameni din romania. am intentii cat se poate de bune, dar daca ceva nu merge in state, oare cum pot eu sa influentez lucrurile din tara. pot sa ma dau peste cap aici in ROdaca ceva goes wrong in America.cea mai mareparte dintre firmele din romania au oarece probleme, in general intarzieri, din cauza birocratiei americane, intarzieri cu procesarea sinr limitat de vize h2b. Si angajatorii mai fac figuri cu retragerea ofertelor sau cu acceptarea unui nr de muncitori mai mic decat cel stabilit initial. unii angajatori solicita de ex30 de muncitori din afara americii, iar autoritatile americane aproba doar 10 sau 20 sau mai putini. in momentul acesta firma din romania este pusa intr+o situatie naspa intrucat au mai multi oameni decatlocuri de munca. cred ca voi deschide firma si am sa va anunt. este posibil sa am si eu la un moment dat oameni nemultumiti din motive ce tin de cei din state.

keep in touch

nataly

cristinaar
14.02.2006, 19:00
Pot sa te intreb ceva,Nataly?Imi poti spune mai multe despre ce te-au intrebat cand ai aplicat ptr.cea dea doua si a treia viza?Eu am mai fost plecata cu h2b,m-am intors,as vrea sa mai plec cu aceiasi viza si ma intreb oare ce te-au intrebat.A fost mai usor atunci decat prima data?iti multumesc.Pa

sidd
14.02.2006, 19:55
carola,

ce stii despre contractele pe 2 luni???cat de greu se iau vizele pt astfel de contracte???

bogdanita2001
14.02.2006, 21:31
am cmpletat formularul online si la 2 intrebari am uitat sa rasp la intreb 35 si 36 adica dc mi s-a anulat vreo viza de state si daca a depus cineva vreo petitie de imigrare pt mine dar la primul rasp devine logic ca din moment ce nu amaplicat niciodata pt vreo viza sua deci nu mi-a fost anulata si as completa alt formu8lar 156 si raspunsul la cele 2 intreb sa le pun NU dar chiar dc o sa apar cu 2 formulare sa le explisc situatia adica sa le spun ca am uitat sa rasp la cele 2 intrebari astept raspunsul vostru.

colibaoana
15.02.2006, 01:39
am mai scris si eu cate ceva pe acest topic.....la mine in sfarsit
actele au ajuns.....si am facut si programarea...joia viitoare o sa am
interviul.....imi e groaza...chestia e...ca pe situl ambasadei la viza
h2b parca din cate imi aduc aminte se cereau legaturi cu tara...acum
daca va uitati nu mai zice nimic de aceasta....ci doar dovezi ca ai
experienta in domeniul in care te duci sa lucrezi.

legat de contractele pe 2 luni...eu zic sa nu te risti...la h2b e
un minim de 4 sau 5 luni parca.....nu cred ca o sa ti se dea
viza..poate doar daca ai legaturi solide aici...si situatie financiara
buna...si sa invoci un motiv de genu....ca te duci mai mult ca un
schimb de experienta...ca te intereseaza cultura.....viata de acolo
traita ca un om simplu ....ceva de genu....

cei care au mai dat interviu......sa ne spuna si noua cum a fost.....!

15.02.2006, 02:08
sidd,

stiu ca s-au dat vize si pe 2 luni. este adevarat ca durata minima la h2b este de 5 luni, dar daca numai acum au sosit petitiile asta este. trebuie convinsa ambasada ca programul este rentabil si pe 2 luni ca doar de asta se merge in state pe h2b, pt munca si bani.

sidd
15.02.2006, 02:08
colibaoana,

BAFTA MULTA, la ambasada!!!!

sa ne spui si noua cum a fost si ce te-au intrebat!!!!

si mie mi-e cam groaza sa ma bag la contracet de 2 luni, ca...e mare risicul....

sidd
15.02.2006, 02:28
dinica,

mersi mult pt raspuns...stiu si eu persoane care au luat pe 3 luni si altele care nu au luat.

banuiesc ca totul depinde de noroc, asa cum e si cu contractele pe 6, 7 sau mai multe luni.

15.02.2006, 02:34
cristinaar,

a doua oara cu J1 m-au intrebat unde am lucrat anul anterior si ce vreau sa fac dupa ce termin faculta....aaa...si au mai intrebat cat m-a costat programul anul respectiv si cu ce firma merg.

a treia oara am fost cu h2b si nu am facut decat o plimbare la ambasada. a fost foarte usor. am fost intrebata unde voi lucra si de ce am ales acest program.

in general dupa o viza este mai usor sa obtii si altele; numai sa te intorci la timp in tara. multa bafta

cristinaar
15.02.2006, 03:25
Multumesc Nataly

15.02.2006, 04:03
sidd, raspunsul l-ai primit de la dinica. oricum este nevoie side noroc indiferent de perioada pt care aplici. la h2b este importanta adeverinta de la locul de munca

magdel
15.02.2006, 21:39
nataliy ti-am scris pe privat te rog sa-mi raspunzi cand ai timp. Merci

uztucim1234
16.02.2006, 20:12
a mai sunat cineva la blazon sa vada de bani??

sidd
16.02.2006, 20:39
eu!!!

irina zice ca pe joi avem banii....voi a-ti mai sunta careva, e bine sa auzim din mai multe surse...

bigman
16.02.2006, 23:11
Astazi am vazut in ziarul" jurnalul de bihor" reclama firmei Blazon cum ca fac inscrieri , munca in USA etc.!Ce ziceti de asta!?

sidd
16.02.2006, 23:27
si ce ziceau?pe ce data?e vb de contractele astea?

uztucim1234
17.02.2006, 01:04
care joi??
k am sunat shi yo azi shi zice asta k luni maxim martzi ne trimite banii.

k ne suna ea inainte sa mai verifice o data conturile sa nu fie gresheli.

yo unul sincer am mari emotzii k o sa-mi vad banii la sf. ashteapta

sper sa nu fie asha

sidd
17.02.2006, 01:20
acum am vb si eu cu ea.mi-a zis si mie ca luni,

saptamana trecuta mi-a zis joi, acum mi-a zis luni.......

sper sa mai vedem banii aia

colibaoana
17.02.2006, 11:46
bogdanita2001 pana la urma cand ai interviul??? in ce data?....eu il am
pe 23...asa ca te rog daca il ai mai devreme...chiar si pe 22 sa imi
spui si mie cum a fost.....ce intrebari.....cati ati primit
viza....multumesc mult!

eu voi pleca pe 23 dimineata la bucuresti....deci toata noaptea cred ca o sa devorez forumuri.....nu ma prea vad dormind...

bogdanita2001
17.02.2006, 21:23
pe 21 am interviul la ambasada pt h2b sa sper ca va fii ok sponsorul grupui deja a fost la ambasada a dus petitiile pt toti si scrisoarea din america de la angajator cum ca acesta este de acord sa-i desemnese pe cel care merge cu noi la ambasada ca se ocupa de noi si multumeste ambasadei pt cele 25 vize oricum va scriu pe 21 sau 22 .

cristinaar
17.02.2006, 21:32
Bafta sa ai..si sa ne scrii ca ai primit viza,ok?Daca mergi cu gandul ca vei lua viza,o sa o iei.Bafta inca o data!

uztucim1234
18.02.2006, 07:20
multa bafta shi sa nu uitzi sa treci shi pe aici sa pui pe hartie cum a fost.

colibaoana
19.02.2006, 15:11
bafta multa ...si mult noroc bogdanita2001...sa ne tii la curent.....!

Stapinul oilor
19.02.2006, 19:12
Ba verilor...mie mi-a trimis banii acum o saptamina. Am luat-o cu amenintari si mi-a trimis. God father style, when in Rome act like romans.

sidd
19.02.2006, 22:09
what?

pe mine m-a luat cu minciuni ca banii din state, ca facturi storo si alte povesti

uztucim1234
21.02.2006, 00:01
cine a verificat dak au venit banii??

m-ash duce shi yo pan'la banca dar pe la 4 cred

asha mi-a zis aia de la blazon.k pana la 4 ii am.sa o vad dak nu ii am

bogdanita2001
21.02.2006, 07:16
DRAGII MEI ROMANI AM LUAT VIZA a fost foarte stresant pt mine dar e bine cand se termina totul cu bine oricum mai multe detalii am sa postez maine sa stiti cum se desfasoara lucrurile acolo in ambasada ce intrebari mi-a pus si ce intrebari au pus celorlalti colegi de-ai mei sunt foarte obosit acum si nu pot dar maine la prima ora va dau detalii si astept cu intrebarii si va ajut cu cea mai mare placere deci asteptati-ma maine cu toate detalii pa.

colibaoana
21.02.2006, 09:06
multumim pt veste...abia astept mai multe detalii....si eu sunt
stresata.....sa imi spui cati ati luat viza...si cati nu...si de ce!
itzi pot spune doar ca eu nu am mai fost plecata pana acum....sunt
maritata si avem propiul apartament! oare e k?

astept sa dai mai multe detalii!!! felicitari!

cristinaar
21.02.2006, 09:19
Felicitari,Bogdanita.Stiu ce simti.E o bucurie sa stii ca totul s-a terminat cu bine si ai o viza de state in pasaport.Eu mi-am dorit f.mult sa plec si m-am simtit atat de usurata cand am primit viza.Sper insa sa nu fie ultima de felu asta.Stii cumva daca a fost cineva care sa fi fost acolo ptr.a doua viza h2b???Poate stii ce i-a intrebat.Felicitari inca o data si spor la facut bagaje smileys/smiley1.gif.Aventura acum incepe.

uztucim1234
21.02.2006, 09:49
shi eu te felicit.shi te invidiez.dar sper sa ne vina shi noua randul la un astfel de bucurie.eu nu shtiu cum e sa ai visa de state in pashaport dar imi aduc aminte cat de fericit am fost anul trecut cand m-au anuntzat k plec pe vas.ashteptasem deja de mult shi deja devenise apasatoare situatzia.nu shtiu dak e comparabila bucuria dar oricum..asha cum shi cristina a spus : aventura acum incepe.noi te ashteptam cu cat mai multe detalii.inca o data multa bafta in state

uztucim1234
21.02.2006, 09:51
sorry m-a luat valul shi amstrecurat o mica gresheala

..la o astfel de bucurie

sorry

bogdanita2001
21.02.2006, 22:10
hai sa va dau detaliile pe care cred ca oricare doritor de viza trebuie sa le stie si sper sa va vad cu totii cu viza de state.sincer sunt usurat ca scap de mizeria asta din romania ,eu sunt antrenor de fotbal adica am catedra de fotbal de la css2 bucuresti si cu salariul de profesor ca asa sunt incadrat credeti-ma ca nu am nici un viitor aici in romania .dar hai sa va spun ce va intereseaza despre interviu ,grupul nostru a fost format initial din 20 de persoane ,conducatorul grupului care este din oradea s-a ocupat de petitii de toate actele care ne trebuiau la ambasada ,el a fost la ambasada si ne-a programat pt inerviu noua nu ne-a mai decat ramas sa ne prezentam la interviu .in legatura cu interviul eu completasem formularul 156 cel cu codul de bare si uitasem sa rasp la 2 intrebari si credeam ca nu mai pot face altul dar nu este nici o problema caci am facut altul le-am aratat la ghiseul unde iti verifica prima data documentele si totul este ok deci aviz celor care gresesc la complet formul nu este nici o problema dacda completati altele.am intrat in sala acolo unde stam cu spatele la ghiseele de interviu este ca la banca, iti ia amprente la ghiseul 5 apoi sunt 2 sau 3 ghisee unde astepti ssa-ti vina randul la interviu adica sa te strige pe nume eu in sala de asteptare am intrat printre primii de la noi din grup dar am intrat penultimul cred ca m-au verificat la cecelalte ambasade casci am avut foarte multe vize vechi de elvetia ,aust,ger si altele sa vada dc am avut vreo interdictie ,in fine a fost foarte sresant pt mine sa vad cum ceilalti colegi ai mei ii chemau la interviu si eu statem pe scaun si trageam cu ochiul la ce intrebari pun consulii in legatura cu grupul nostru ,majoritatea au avut garantii adica pro[rietati ,afaceri,adica documente solide din punctul meu de vedere ,copii adica documente solide de legaturi cu tara dar sa va spun acum ceva sa stiti ca nu prea au contat in fata consulului depinde cum te prezinti tu ca persoana conduita ta sa vb clar sa stii detalii despre contract sau ce vrei tu sa faci in state si sa ii inspiri incredere ca te intorci acasa ,nu stiu sunt atat de mu;lte detalii despre care sa vb ca nu stiu daca imi ajunge sa scriu adica ce am observat eu .tin sa va spun ca din grupul nostru de persona de 20 DOAR 9 AM LUAT VIZA deci procentul de obtineren avizei est5e unde va la 40-50%nu cum se credea la 90% .parerea mea ca iti trebuie si mult noroc la interviu adica sa va spun ceva majoritatea intrebarilor puse colegilor mei erau cam asa ce faci in state adica scopul ?pe ce durata este contractul?ce lucram acolo? in cazul nostru soferi pe masini de inghetata, la noi a mai pus intrebare despre permisul international de conducere?cu ce ne ocupam in romania adica profesia ?de cand lucram in romania ?daca aveam studii ce studii avem?ce legaturi avem cu tara adica ce dovezi avem ca ne intoarcem acasa? tin sa va spun ca colegul meu cel cu casa si copil acasa nu ia dat viza adica cu dovezi de legatura cu tara din punctul meu de vedere imbatabile si uitati-va ca nu i-a dat viza,asa ca nu mereu dovezile acele imbatabile nu fac totul la interviu .acum sava spun despre mine adice ce intrebari mi-a pus consulul,tin sa va spun de la inceput ca am avut mare noroc ,de ce va spun asta cazul meu este mai specia;l adic aveam unchiul in state si imi era teama daca imi pune intrebarea dc am any relatives in state eu tin sa va spun ca raspunsul meu era ca NU am , el nu imi poarta numele este fratele mamei mele dar cu toate astea dintre toti colegii mei eu am fost SiNGURUL caruia nu i-a pus intrebarea asta , am inceput cam asa ,care este scopul calatoriei mele inj state rasp meu a fost ca to work pt ca asta este sscopul meu acolo adica contractul meu asta imi spunea am auzit alte prostii de genul ca altii au raspun la aceeasi intrebare astfel ca se duc sa cunoasta cultura poporuluiamerican ca au noi oportunitati fratilor cei care pleca cu contract nu s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

magdel
21.02.2006, 22:22
Felicitari pentru viza!!! Si multumim pentru detalii...dupa cum sta treaba viza asta e o loterie curata:)Eu cred ca voi avea mari emotii la interviu....ce sa fac sa fiu calma si sa nu fiu emotiva sa-mi tremure vocea sau sa ma incurc?! Bafta la toti cei care spera sa ajunga pe taramul american!

colibaoana
21.02.2006, 22:47
m-am demoralizat complet......din grupul tau au fost si tineri....eu am
22 ani....si la varsta asta..nu am lucrat pana acum....si daca am
facut-o a fost fara contract...in afara de o recomandare..nu am....dar
sunt casatorita si am casa......la varsta asta eu zic ca e ceva sa ai
aceste lucruri.....in rest...despre contract am toate
detaliile...am incluzis declaratia de venit a angajatorului...mai exact
toate actele pe care el le-a depus la uscis.....o sa ma emotii....si
imi este frica ca o sa ma balbai....oricat se zice ca sa tratezi asta
ca si cum nu ti-ar trebui...si nu te afecteaza viza mie imi pare
imposibil.....este o oportunitate ...pe care nu o poti trata cu
indiferenta!

dintre cei care au luat viza imi poti spune daca toti aveau loc de munca aici....??.

colibaoana
21.02.2006, 23:19
bogdanita...ai cumva un id de messenger....ca am atatea in minte sa te intreb....sau un nr de tel..... thx!

sidd
22.02.2006, 00:50
FELICITATI BOGDANITA

ioosergiu
22.02.2006, 01:31
Felicitari si vezi sa nu faci prosti pe acolo!!!smileys/smiley1.gif

uztucim1234
22.02.2006, 03:15
am shi eu o rugaminte bogdane.potzi sa scrii acum motivele ptr care tu crezi k o parte din colegii tai nu au luat.ma gandesc k - dupa cum spui - ai stat in sala aceea ceva timp shi ai auzit cam ce s-a discutat.

shi ptr curiozitatea mea : ce sex aveau angajatzii ghiseului (erau numai barbatzi sau erau shi femei ).

magdel
22.02.2006, 20:29
Bogdanita, spune-ne te rog cate persoane erau trecute pe petitie, 20 sau mai putine? Asta conteaza foarte mult....

bogdanita2001
22.02.2006, 21:23
pai sa raspund pe rand messengerul meu este bogdanita2001 pe yahoo,in al doilea rand hai sa va raspund la intrebari,nu fiti demoralizati ,totusi cred dupa parerea mea , cam 60% noroc restul cum te prezinti tu in fata consului adica cum ii vorbesti sa nu aveti emotii sau cel putin sa nu se vada asa vizibil rau,sa te uiti in ochii lui cand ii vorbesti ,erau si femei si barbati. adica la cele 3 ghisee de interviuri erau 2 femei si un barbat ,da au fost si tineri eu am 26 de ani cred ca nu sunt batran ,au fost si alti colegi mai tineri si altii mai copti adica la 30 ,35 ani,in legatura cu adeverinta de la lucul de munca sau recomandarea nu stiu dc conteaza asa mult pr ca te intreaba cam asa unde lucrezi acum de cand lucrezi adica nu iti cere dovada eu asa cred pe mine asa m-a intrebat adica unde lucrez de cand lucrez cand am terminat facultatea ,asta m-a intrebat pe mine acum eu nu stiu daca pe altcineva a intrebat dar din ce am vazut si eu nu cred sa fii intrebat adica sa-l puna sa arate adeverinta dar totusi e bine sa o iei cu tine acolo,pt colibaoana cu ce acte te prezinti tu la ambasada da-mi mai multe detalii ca sa stiu ce sa-ti spun adica ma refer daca pleci printr-o firma de recrutare cu ce acte v-a zis sa va prezentati la ambasada din ce stiu eu stiu ca trebuie sa ai la tine asa ...chitanta de viza adica 100$ cei 11$pt pin asta daca nu te-a programat firma prin care pleci in cazul meu firma s-a ocupat de tot adica ne-a programat la interviu s-a dus la ambasada cu petitiile in original noi ne-am dus doar cu copii ale petitiei si scrisoare din partea firmei, alte acte cu care esti obligat sa te duci mai sunt diplome de bac si licenta sau de absolvire a unei institutii in original,formularele 156 si 157 pt baietii si fetele doar 156,2 poze de 5/5 si una o lipesti pe formularul 156,si alte documente doveditoare ca aveti legatura cu tara adica proprietati ,afaceri, certificate de casatorie , de nastere,dar in cazul meu eu nu am avut nimic din toate astea adica singurul lucru pe care l-a, putut avea era sa ma treaca mama ca actionar la farmacia pe care o detinem unde sunt actionari mama si sora mea dar era prea tarziu de facut transformarea asta de actionari asa ca am merc cu 0 dovezi de legatura cu tara .astept si alte intrebari de la voi

bogdanita2001
22.02.2006, 21:34
pe petitii erau trecute 20 de persoane din romania si 5 unguri ,in legatura cu ce cred eu adica de cele-a refuzat viza colegilor mei as putea sa insirui mai multe detalii dar haisa ma opresc la cateva , in primul rand am auzit ca ei au spus ca pleaca sa cunoasca cultura poporului american ,pai cum mai fratilor sa cunoasca cultura poporului american cand scopul plecarii era datde contract adica to work foarte simplu ,la noi a mai intrebat despre permisul de conducere international si ei il aveau eliberat de la acr de scurta vreme chair daca il obtinusera de mai multi ani,altul a spus ca este profesor de istorie si la- intrebat ca ce face daca intrerupe munca cand se intoarce ce face mai mare acelasi loc de munca si el a spus ca da si atunci consula i-a spus ca nu ii poate da viza pt a intrerupe munca in invatamant dar caelasi caz era valabil si la mine dar eu aveam si carnetul de antrenor de fa FRF si cred ca a contat avand in vedere ca fotbalul este vazut un pic mai altfel ,pe altul l-a intrebat ce face ca in martie cand ajungem noi in virginia este iarna si ce facem cum vindem noi inghetata iarna si s-a blocat nu a stiut ca sa-i raspunde ,raspunsul pe care eu l-as fi dat era training pana vine sezonul de inghetata.nu stiu ata imi vine in minte acum sa va spun astept si alte intrebari.