PDA

Arată versiune întreagă : San-Diegans, San-Diegoans

rotodisc
04.01.2006, 16:11
Salutari calde romanilor din San Diego :)

Impreuna cu sotia, vom ajunge in San Diego pe la mijlocul lui Ianuarie.
Am inceput sa ne cautam apt. in zona, am tot citit opinii in legatura
cu diverse locatii, insa pentru multe din zone sunt mixed reports.
Poate cineva sa imi dea un sfat in legatura cu zonele considerate no-no
in San Diego? De exemplu spre surprinderea mea, am vazut ca La Jolla e
considerata una din zonele cu criminalitatea cea mai ridicata, ceea ce
mi se pare super ciudat. Am fost in La Jolla si nu parea DELOC o zona
rea. Un pic cam scumpa poate, dar un loc fain in care sa locuiesti.
V-as fi foarte recunoscator in legatura cu orice fel de recomandari.
Cautam un 1 bedroom, suntem dispusi sa platim media pietei.

In alta dezordine de idei, stie careva daca meetup-ul de romani din San
Diego mai functioneaza? Careva din Brasov pe-acolo? Anyone?

Plecaciuni, Reverente :)

sorin
04.01.2006, 16:20
Este cineva din Brasov chiar in San Diego, aici pe forum, dar nu vreau sa fiu acuzat ca nu respect "privacy"-ul smileys/smiley1.gif

angela
04.01.2006, 16:26
Oare cine o fii????smileys/smiley36.gifSi eu vreu sa ii cunoscsmileys/smiley2.gif

Meet-up nu stiu daca mai exista sau nu pentru ca eu nu m-am dus
nicaieri momentan. Acuma avem un bebe mic si nu prea e timp de
meetinguri.

rotodisc
04.01.2006, 16:26
Citisem pe meetup despre un tip din Brasov care spunea (din cate imi
aduc aminte), ca mai stie cel putin 7 (parca) ex-brasoveni in SD. Nu
mai gasesc posting-ul pe meetup insa, grupul mi se pare ca a fost
inchis.

angela
04.01.2006, 16:33
Ex-brasoveni??? dar nu mai sunt brasoveni, gata au trecut la alt oras?smileys/smiley36.gif

Eu m-am uitat de curand pe pagina unde sunt ei insirati, dar sincera sa
fiu nu ma tenteaza chiar atat de tare. Am cunoscut 2 fete, romance, 2
tipe de nota 10 si oricum nu prea am timpsmileys/smiley9.gif

Mandretea mea de baietel imi papa toata ziua si noaptea, e un job care cere disponibilitate 24/24smileys/smiley2.gif

rotodisc
04.01.2006, 16:34
Wow, chiar Brasoveni. E o lume mica, mica si nebuna, parol!

rotodisc
04.01.2006, 16:40
Ex-brasoveni scria acolo, asa am zis. Bebelacii sunt 3 x 24h x 7d/w
jobs am auzit :) Si sunt printre cele mai bine "platite" jobs. It pays
de 10x mai bine ca un job de chief neurosurgeon pe termen lung. Noi
vorbim din auzite, inca nu avem, asteptam sa devenim SanDiegans mai
intai.

angela
04.01.2006, 17:01
Pentru bebele meu nu ma plateste nimenismileys/smiley36.gif

blooming_rose23
09.01.2006, 14:07
Salutare frati romani!

Eu locuiesc in Mission Valley, e o zona excelenta, toate mallurile sunt aici si daca doresti o viata tumultoasa in afara casei si o oaza de liniste in casa, v-o recomand. Stiu despre La Jolla ca are o criminalitate ridicata din doua motive: UCSD e in zona, si studentii isi fac de cap; apoi e vorba de imensele apartment complexes unde salasluiesc tot felul de ciudati care se pierd in jungla de beton. Chair acum 2 luni a fost mediatizat un caz de la Costa Verde, un maniac a rapit 3 oameni di i-a spintecat in apartamentul personal din complex. Dar cazuri din-astea sunt destul de rarisime ca sa fie un factor decisiv in a locui sau nu in La Jolla.

Sfatul meu este sa afli unde vei lucra, pentru ca de asta va depinde timpul pe care il vei petrece fie acasa, fie in trafic. Dimineata traficul de pe I-5 din Carlsbad, Carmel Valley etc. se indreapta spre Sorrento Valley, Downtown,unde sunt toate companiile majore. Seara e pe sens invers, si iti poate da dureri imense de cap.

Eu am fost fericita in Pacific Beach, foarte fericita in Mission Valley, si cred ca as fi putut fi fericita in La Jolla daca nu ar fi fost atat de multi studenti zgomotosi.

Nu sunt din Brasov, ci din Ploiesti, dar tot de la Romanica, si bucuroasa de cunostinta cu alti co-nationali.

Sper ca te ajuta informatiile.

Dana

rotodisc
13.01.2006, 18:01
Sotia mea a umblat dupa apt. o saptamana intreaga si pana la urma vom
sta in La Jolla se pare. Sunt cateva complexe mai ieftine in La Jolla,
nowadays, mai ieftine decat cele din La Mesa sau Mission Bay chiar
($1200/mo). Va fi si mai aproape de work pentru wify, ceea ce in SD am
vazut ca e critic. Singura chestie un pic nasoala in La Jolla mi se
pare umezeala si o ceata ciudata seara. Asa e peste tot in SD? Una
peste alta insa, overall, SD ruls!

mariabelea
16.07.2006, 17:40
salut si eu sunt din brasov,dar stau in seattle,este cineva pe aici?se intalnesc romani prin seattle?dati-mi un semn!!!

mariabelea
16.07.2006, 17:41
apropos......sunt nou aici pe forum....de 2 ore,nu mai pot sa ma deslipesc din fata ecranului

andu1313
06.03.2007, 12:38
hello..am o mik mare problema.....voi veni in vara in luna iunie cam pe 20-25 in san diego cu programul work and travel-pt studenti:D....in fine...si tipii de aici care lucreaza cu ciee recruit ne-au gasit niste joburi la un hotel din Coronado...spun astia k senumeste:'' LoewsCoronado Bay Resort&Spa." ...am mare nevoie de ajutorul vostru...1 la mana..nu ne pun cazarea la dispozitie...si dk ajungem acolo nu vom avea unde sa stam pana gasim

2. cum vi se parehotelul ..stiti ceva de el??

3.unde ar trebui sa stam sa nu facem fff mult panape insula CORONADO

4.se gasesc greu joburi in zona SD,pt k anu trecut prietena mea a fost in S California in Myrtle Beach ...si s-a descurcat ff bine cu 3 joburi...pe care le-a gasit in 2 zile:D....

VA MULTUMESC SI ASTEPT PARERILE VOASTRE

rotodisc
06.03.2007, 19:28
Personal, cu cazarea nu va pot ajuta insa mai puteti incerca insa si pe paginaloteristilor.ro, sunt cativa San Diegani si pe-acolo.

Coronado pare a fi o insula, dar de fapt daca te uiti atent pe harta e o peninsula :) Hotelul pare a fi unul de lux, desi n-am auzit explicit de el. Cam tot ce e pe Coronado, dpdv. hoteluri, e high end.

Problema cu Coronado, e ca e destul de mic si nu prea ai de unde alege, in ceea ce priveste complexele de apartamente. Chiriile sunt in general mai mari decat in San Diego, locatia fiind deosebita, cu vedere la downtown, si cu plaje frumoase. Accesul pe Coronado se poate face cu auto personal, cu vaporasul din downtown, sau cu MTS, sistemul de tranzit local. (http://www.sdcommute.com/Rider_Information/Trip_Planning/in dex.asp)

Locatia in care alegeti sa stati ar trebui sa o stabiliti in functie de modalitatea de transport pe care o veti avea la dispozitie. O zona mai ieftina de unde poti lua transport in comun e langa downtown, in zona Balboa Park, sau la sud de downtown. Nu garantez ca nu vei face mult timp cu transportul in comun, chiar si asa, tranzit systemul in San Diego nu e fenomenal.

Joburi sunt, e o perioada destul de buna, nu stiu sa se planga multa lume. Doar sa ai cum sa ajungi la ele la timp, daca vrei sa ai mai mult de una.

andu1313
07.03.2007, 03:52
ok...am inteles in mare:D....clar k vom merge cu aubobuzul...nu prea stiu mare lucru despre lucrul de a achizitiona o masina pe termen de 3 luni cam cat m-ar costa...dk as iesi mai ieftin...sau mult mai scump !!! ideea nasola este k va trebui sa plec dimineata la job si sa vin noaptea...si nu prea stiu cum este atmosfera noaptea pe acolo.:D...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

va multumesc mult pt info...oricine mai are alte info..va rog sa le postati:D

14.03.2007, 06:08
o masina modesta de inchiriat ajunge la 400$/luna ....luand-o pe 3 luni poate te duce in jur de 1000... ma gandesc ..daca ma straduiesc putin as putea gasi si site-ul cu pricina din san diego...numai nu uita amanuntul ca-ti trebuie o carte de credit cand inchiriezi......spor in cautarile tale.

14.03.2007, 06:15
no am vazut si situl hotelului este localizat cam naspa dar poate in avantajul tau , ai putea locui in imperial beach...ar fi mai aproape dar mijloace de transport in comun gasesti oriundeai sta, problema care se pune este cat vrei sa faci pana la munca.....ti-am trimis si locatia

http://www.loewshotels.com/en/Hotels/Coronado-Bay-Resort/Loc ationInfo/Directions.aspx

andu1313
24.03.2007, 11:37
multumesc mult de tot...dar tot nu am prea inteles cum o sa-mi gasesc cazare acolo:(....cam imbecili romanii astia de aici de la agentie..chiar nu pot gasi si ei nimik....??!!!???...doar este pt studenti:()