PDA

Arată versiune întreagă : acte schimbare pasaport

boo
04.01.2006, 04:44
Buna! Am nevoie de ajutor cu informatii referitoare la ce acte trebuiesc pt. schimbarea pasaportului in Ro.

Locuiesc in US de un an si sunt casatorita cu un cetatean
american, dar am vrut sa-mi pastrez numele de fata ca sa evit tambalaul
cu schimbarea numelui , a actelor pe numele sotului. In aprilie 2006
imi expira pasaportul si vreau sa profit de ocazie(motivsmileys/smiley2.gif) si sa fac un drum in ro sa mi-l schimb,desi am auzit ca il poti schimba si aici prin ambas. NY in vreo 4 luni....smileys/smiley7.gif.

Nu stiu ce acte imi trebuiesc in Ro ca sa-l pot schimba, desi
cred ca nu e mare bai din moment ce nu am luat numele sotului. DAR...am
auzit ca-mi trebuie si certificatul de casatorie ,acesta fiind
american, casatoria avand loc in US si ca, ar trebui ca sa merg la
primaria orasului de unde esti in ro si sa-l ..autentifice?!? smileys/smiley75.gif

A fost cineva in situatia asta, sau are cineva idee ce acte imi
trebuiesc in Ro ca sa schimb pasaportul?As vrea sa-l fac si la urgenta
daca as putea.

Multumesc frumossmileys/smiley1.gif

Istvan
04.01.2006, 18:40
Certificat de casa sigur mai exact copie legalizata si tradusa! buletin sau cum se spune acum pe acolo ...... dar mai exact tot ai tu pe cineva in RO care se poate deplasa la politie si sa intrebe ce acte trebuiesc pt. cetatean roman stabilit in strainatate! pt ca e diferit !!! Prin cons. de aici NY dureaza si 6 luni! mergi acasa dai ceva si va fii gata intr-o zi!!! nu te panica totul e simplu! Dute in februarie sau inceputul lui martie cel tirziu si cind vii inapoi sa-l ai pe cel vechi GC si passul cel nou!!!

mihaela73
09.01.2006, 15:28
Si eu am trecut prin asta..in tara e simplu si rapid daca spui ca nu esti casatorita...atlfel trebuie sa iti inregistrezi casatoria la autoritatile romane, si eu am facut asta la Consulatul din Chicago, le trimiti copii dupa certificatul de casatorie de aici si o taxa si in cateva zile iti trimit un certificat de casatorie romanesc..nu e complicat.

spera
13.01.2006, 07:29
mihaela, as avea si eu niste intrebari pentru tine.

vreau si eu sa apelez la consulatul din chicago si ma intereseaza povestea cu certificatul de casatorie romanesc. de ce trebuie sa-l scoatem si ce ai facut cu el? ai schimbat actele in tara pe noul nume?

apoi am auzit niste persoane, cum ca la consulatul din chicago li s-a pus o stampila pe pasaport cu noul nume si atunci nu a trebuit schimbat pasaportul (daca este inca in termen, normal).

stii ceva de asta?

multumesc

mihaela73
13.01.2006, 08:21
Eu mi-am scos certificatul de casatorie romanesc pentru a imi reinnoi pasaportul romanesc care era expirat. Daca iti reiinoiesti pasaportul in tara va trebui si acolo daca ai luat numele sotului. Daca reiinoiesti in tara iti trebuie ID si ca sa il scoti cu noul nume iti trebuie certificatul de casatorie. Practic, prin asta iti inregistrezi casatoria in Romania.In tara nu am idee cum se inregistreaza, dar sa o faci aici prin consulat e foarte simplu.

Daca suni la consulat iti spun ei ce trebuie sa trimiti si cat mai e taxa si iti vor trimite ei o forma care trebuie completata si trimisa cu actele necesare. Eu am facut totul prin posta pentru ca nu locuiesc in zona.

boo
28.01.2006, 01:36
Mihaela, multumesc ptr. raspuns.Eu nu am luat numele sotului
tocmai ca sa nu ma mai complic cu actele. Chiar daca le-as spune ca
sunt casatorita cu un cetatean US,din cate spui tu inteleg ca, daca nu
am luat numele sotului, nu ma vor stresa cu alte acte decat cele
obisnuite ptr. orice innoire de pasaport.

Un singur lucru nu mi-e clar insa. A sunat cineva acolo in Ro la
pasapoarte si o cucoana extrem de tafnoasa, asa cum sunt majoritatea pe
la birouri ..., i-a raspuns ca am noua adresa pe pasaport?? Adica
adresa unde locuiesc acum in US...ceea ce m-i s-a parut aiurea,n-am mai
auzit de asta.In pasap. am adresa din ro,bineinteles,de cand mi-am
facut pasap.. Nu cred ca e mare branza adresa din pasap. din moment ce
te muti destul de des. E chiar tampenie. Doar ai ID sau carnetul de
conducere pt. asta pe care trebbe sa-l innoiesti daca te muti.O
tampenie! Parerea mea...smileys/smiley5.gif

Apoi aceasta persoana s-a dus direct la ghiseu, caci aia de la
telefon era o cretina si i-a inchis telef. in nas la un moment dat.La
ghiseu,un tanar i-a zis ca nu-mi trebe decat ceea ce trebe la un
pasap. normal ...!! Cum sa fie?? Ca de obicei,nimeni nu e in stare sa
dea o informatie corecta in ro......smileys/smiley7.gif si uite asa,iar sunt in ceatzasmileys/smiley19.gif

Stie careva ceva de aceasta adresa din pasap.? Trebe scrisa cea
la care stau acum in pasap., trebe acte le de la casa pt. asta sau doar
carnetul de conducere?? Daca a fost cineva intr-o situatie similara
sa-mi zica si mie,ca-mi vine sa ma duc s-o iau de par pe aia de la
ghiseu, nu alta!!smileys/smiley97.gif

Multam frumos!

28.01.2006, 02:47
Se referea probabil larezidenta - mentiunea cetatean romancu domiciliul instrainatate ( nu adresa propriu zisa).

GNChicago
28.01.2006, 03:20
Boo, nu trebuie sa o iei de par pe cea de la ghiseu ci doar sa o intrebi cum o cheama si sa ceri pe loc sa vorbesti cu seful ei, iar dupa ce vorbesti sa faci ceva in scris. Probabil ca nu esti singura nemultumita si daca toti ar face asa atunci s-ar lecui daca vrea sa-si mentina jobul acolo.

Inca poti face in scris sa descrii atitudinea ei si sa spui ca esti nemultumita; ar fi de ajuns.

De cite ori vorbiti cu cineva intrebati numele! Nu e normal sa stii cu cine vorbesti?

mihaela73
28.01.2006, 07:14
Incerc sa explic mai clar...daca iti reinnoiesti pasaportul si declari ca esti casatorita, chiar daca nu ai numele sotului, trebuie sa le dai un certificat de casatorie inregistrat la autoritatile romane, care e simplu sa il faci aici, cum am mai scris.

Procedura normala fara certificat de casatorie este numai daca declari ca esti necasatorita, ceea ce depindenumai de tine.

Daca iti reinnoiesti pasaportul aici prin consulat dureaza foarte mult,3-4 luni, si automat vei fi considerat cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Daca iti reinnoiesti pasaportul in Romania, se poate rezolva in cateva zile in regim de urgenta, dar acolo va trebui sa ai ID romanesc daca vrei sa iti mentii domiciliul in RO si sa nu te considere cetatean roman cu domiciliul in strainatate, si unii oameni cu care am vorbit prefera asta deoarece cica daca vreodata te intorci in tara si ai domiciliul in strainatate, platesti o taxa de repatriere, dar asta nu o stiu cu siguranta, doar din auzite.

Referitor la adresa din pasaport, scrie numai orasul, nu adresa completa.

LauraN-R
27.10.2006, 08:06
Buna ziua tuturor smileys/smiley1.gifacum m-am inscris si eu pe forum...

sunt foarte interesata de acest subiect avand in vedere ca sunt cam in aceeasi situatie... sunt casatorita cu un cetatean american de 1 an dar nu mi-a zis nimeni ca trebuie sa-mi inregistrez certificatul de casatorie (obtinut in USA) la consulat... smileys/smiley19.gif... Anul viitor imi va expira pasaportul si va trebui sa-l schimb si sa includ si numele de casatorie...

Din ceea ce am inteles de pe forum, practic ar trebui doar certificatul de casatorie, green cardul, pasaportul actual si o taxa...? si stie cineva daca este obligatoriu sa trimit copii prin posta la consulat sau ma pot duce personal acolo...? Sunt cam confuza... si avand in vedere ca este vineri, nimeni nu raspunde la tel. la consulat :P

redhair231
03.12.2006, 05:20
Laura , sint in aceeasi situatie ca si tine, dar mie mi-au zis ca trebuie sa ma duc cu actele la secretarul de sta sa ii adauge Apostille Process, si pe urma sa ma duc la Consulat cu actele.

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa imi raspunda : am bilet de avion ca sa plec in vizita in Ro luna aceasta dar numele pe pasaportul romanesc este cel de dinainte de casatorie iar pe green card si biletul de avion este trecut numele de dupa casatorie, daca careva dintre voi a trecut prin situatii asemanatoare si poate sa imi raspunda...o sa am probleme la granita din cauza diferentei de nume?

Va multumesc anticipat.

boo
09.12.2006, 13:04
Daca iti expira pasaportul ,nu-l poti reinnoi decat dupa ce ai transcris certificatul de casatorie in registrele de stare civile romane. Poti sa te duci personal la ambasada/consulat,sau poti s-o faci prin procura.Iti trebuie apostila de la Haga pe certificatul de casatorie,obtinut de la Departamentul de stat din statul de unde a fost incheiata casatoria ( se poate trimite prin posta certificatul cu suma de bani -taxa - care difera de la stat la stat))

Pentru transcrierea certificatului de casatorie S.U.A. , daca aveti statut de cetatean roman stabilit in strainatate, solicitanta / solicitantul este rugat sa prezinte la Consulatul General al Romaniei la <ST1:PLACE w:st="&#111;n"><ST1:STATE w:st="&#111;n">New York</ST1:STATE></ST1:PLACE> cu urmatoarele documente:
- Certificatul casatorie <B style="mso-bidi-font-weight: normal">eliberat de autoritatile SUA [/B]pe care a fost aplicata in mod obligatoriu Apostila conform Conventiei de la Haga semnata de catre Secretarul de Stat american din statul in care s-a inregistrat casatoria (cum se poate obtine Apostila, vedeti sectiunea "APOSTILA (http://www.romc&#111;nsny.org/apostila.htm)" din meniul "Consular Section"). Fotocopia actului se legalizeaza la Consulat;
- O copie al certificatului casatorie SUA,
- O traducere din limba engelza in limba romana a certificatului casatorie SUA,
- 2 copii ale pasaportului romanesc pentru cetateanul roman, ( sot-sotie),
- 2 copii ale pasaportului cetateanului american ( sau de alta cetatenie),.</o:<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>