PDA

Arată versiune întreagă : Mai vin 3

sorvy
04.01.2006, 01:11
Salut Sorin !

Mai primiti romani in CHICAGO ? Sunt pe drum.Sporim numarul cu trei indivizi.Ce sanse avem.Dupa lungi dezbateri in familie am hotarat ca destinatie Chicago.Speram ca visul american sa fie real.Daca nu il facem noi.

sorin
04.01.2006, 01:26
Sper ca n-o sa-ti para niciodata rau de alegerea facuta. Va primim cu cea mai mare placere in comunitatile noastre, atat reala cat si virtuala. smileys/smiley31.gif
Cand veniti si unde stati?

sorvy
04.01.2006, 02:05
Sper ca in doua luni.Probabil un motel la inceput.Cand ajung acolo am sa vad ce fac.Multi au spus ca plec "caine surd la vanatoare" dar sunt dispus sa risc totul.Nu stiu daca e bine dar sunt sigur ca va fi mai bine decat aici.

sorin
04.01.2006, 02:18
Am sa te pun pe fir cu cineva care ofera o luna de cazare gratuit pentru noi veniti in <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City>. Vii cu loteria cumva? O sa ai drept de munca? De statutul cu care vei fi depind multe chestii.

sorvy
04.01.2006, 03:13
Vin cu loteria.Asta inseamna si drept de munca,nu?In functie de cat de repede reusesc sa vand ce am aici am si decolat.ABIA ASTEPT.

sorin
04.01.2006, 03:28
Excelent daca vii cu loteria. Tine-ne la curent cand se apropie venirea si o sa facem tot posibilul (noi cei din <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City>) sa te ajutam cu ce putem.

sorvy
04.01.2006, 04:36
Iarta-ma! Inca o intrebare.Pe aici primesc sfaturi de la toti gorobetii atotstiutori.Cum e mai bine?Banii la mine sau pe card?Totusi suma va fi destul de mare si nu ma vad trecand vama cu tufla in buzunar.Ce carduri sunt acceptate acolo fara sa am probleme?

sorin
04.01.2006, 04:49
Nu e indicat sa umbli cu mult cash in buzunare. Poti folosi orice fel de card aici (Visa, Mastercard, Discover, American Express, etc.) si poti scoate bani de la orice ATM, dar vei plati o mica taxa pe fiecare tranzactie, pentru ca nu folosesti ATM-ul (bancomatul) bancii tale. Va trebui sa intrebi la banca din Ro care este taxa pe tranzactie si care e suma limita maxima pe care o poti scoate zilnic. Probabil cea mai buna metoda ar fi sa vii cu o suma rezonabila de cash in buzunare, cu cardurile cu care sa poti scoate cash si apoi sa-ti deschizi un cont aici sis a faci un transfer bancar (wire transfer) in contul de aici. Trebuie de asemeni sa te interesezi la banca ta din Ro, care sunt sumele maxime pe care le poti transfera, apoi sa pui cap la cap toate informatiile sis a alegi cea mai buna varianta. Nu strica sa iei in calcul si folosirea de cecuri de calatorie de tip American Express de exemplu.