PDA

Arată versiune întreagă : acte necesare pt viza de turist?

03.01.2006, 15:32
Sant cuviza J1 si doresc sa-mi schimb statutul in viza de turist B2.

Am gasit formularul I-539 care trebuie completat, insa inafara de I-94 care trebuie trimis in original nu am gasit informatii cu privire la alte acte necesare + taxele actuale care se percep pt asemenea procesare.

Ma poate ajuta cineva cu informatii in aceasta priviinta?

Va multumesc!

nkog
03.01.2006, 15:58
maria_p,

Din cele doua postari inteleg ca esti cu viza J1, vrei sa schimbi in B1/B2, iar mai apoi in F ?Viza J1 pe careo ai, este cu waiver restriction sau nu ? Uita-te la stampila din pasaportsmileys/smiley1.gif.

Uite niste linkuri care poate te ajuta mai mult:

http://uscis.gov/graphics/howdoi/nonimmstat.htm#why (http://uscis.gov/graphics/howdoi/nonimmstat.htm#why)

http://uscis.gov/graphics/howdoi/NIeligibility.htm

Bafta !

03.01.2006, 16:38
multumesc pt raspuns!

nu mai am pb cu waiverul pt ca l-am obtinut deja.

in prezent sant in extentie cu J1iar acumvreau sa scap!smileys/smiley7.gif

M-am gandit ca cea mai rapida solutie ar fi viza de student B2! nu cred ca sant sanse sa-mi pot schimba angajatorul in cadrul J1?!

De pe acelasi site am si eu informatiile, dar acum ca ma uit mai bine gasesc si taxa smileys/smiley1.gifcare se pare ca e de 200$ sper nu s-au facut modificari, si daca s-ar fi facut s-ar fi reactualizat nusmileys/smiley25.gif

Tot nu am gasit o lista a copiilor/documentelor necesare smileys/smiley5.gif- am idee despre ce acte ar fi de folos dar as vrea sa fiu sigura sa stiu exact ce am nevoie, sa nu mi se returneze dosarul pt o hartie! Poate cel mai bine ar fi sa le dau un telefon.

Ma intreb unde ar fi mai bine sa-l trimit la USCIS office in Chicago unde locuiesc acum sau in statul unde mi-am desfasurat contractul cu angajatorul vara trecuta, pt ca munca e sezoniera smileys/smiley25.gifIllinois, Chicago f multi emigranti - ma gandesc ca procesarea ar fi ingreunata si eu sant in criza de timp acum/// sau: Pennsylvania?

smileys/smiley75.gif

03.01.2006, 16:47
In nebunia asta cu mentinerea statutului legal simt ca uneori incepe sa imi patineze mintea pe loc, apoi in urmatoarea secunda imi vin tot felul de variante, pe care incerc sa le gandesc logic si sa le pun in practica - apoi bineinteles intervine ceva si totul se da peste cap si trebuie sa o iau de la inceput ..... si iar imi sta mintea pe loc, iar imi vin idei.... si tot asa, nu stiu pana cand http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley117.gif

..... si incerc sa-mi limpezesc mintile si sa-i ajut si pe altii cum pot, asa ca, am postat 2 topicuri diferite pentru ca sant 2 situatii diferite: a mea si a unei persoane aflate in pending pt viza de turist si care vrea sa aplice acum pt F1, ca sa se poata asigura intr-un fel de reusita.

se poatesmileys/smiley25.gif

nkog
03.01.2006, 17:56
."...... si incerc sa-mi limpezesc mintile "

smileys/smiley1.gifAsta ar fi un prim pas bunsmileys/smiley1.gif

"2 situatii diferite: a mea si a unei persoane aflate in pending pt viza de turist si care vrea sa aplice acum pt F1, ca sa se poata asigura intr-un fel de reusita.

se poatehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley25.gif"

Sa incepem cu cealalta persoana. Este in pending pentru B1/B2,dar care a fost viza initiala ?Adicadin ce statut se schimba ? Oricum, cred ca trebuie sai se aprobe B1/B2 prima data, dupa care, cu documentatia de la scoala care o primestesi dovada ca are bani sa se intretina, poate aplica pentru viza F1 la biroul de imigrari de care apartine.Scoala nu elibereaza F1. Scoalaelibereaza I-20, pe baza careia aplici pentru F1smileys/smiley1.gif

Acuma inapoi la tine.smileys/smiley1.gif

"M-am gandit ca cea mai rapida solutie ar fi viza de student B2! nu cred ca sant sanse sa-mi pot schimba angajatorul in cadrul J1?!"

Viza de student B2, nu existasmileys/smiley19.gif.Te referi la F1 ??? Sau vrei sa devii turist B1/B2 cum ai postat in primul post ?

"Tot nu am gasit o lista a copiilor/documentelor necesare http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif- am idee despre ce acte ar fi de folos dar as vrea sa fiu sigura sa stiu exact ce am nevoie, sa nu mi se returneze dosarul pt o hartie! Poate cel mai bine ar fi sa le dau un telefon."

Daca B1/B2 e ceea ce vrei, uite ce scrie pe instructiuni la I-539:

A B-1, Visitor for Business or

B-2, Visitor for Pleasure.

If you are filing for an extension/change, you must file your

application with the original Form I-94 of each person

included in your application. In addition, you must submit a

written statement explaining in detail:

--

The reasons for your request;

--

Why your extended stay would be temporary, including

what arrangements you have made to depart from the

United States; and

Any effect the extended stay may have on your foreign

employment or residency.

Daca urmaresti sa obtii F1:

To request a change to F-1 status or to apply for

reinstatement as an F-1 student, you must submit your

original Form I-94, as well as the original Form I-94 of each

person included in the application.

Your application must include your original Form I-20

(Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student) issued

by the school where you will study. To request either a

change or reinstatement, you must submit documentation that

demonstrates your ability to pay for your studies and support

yourself while you are in the United States.

"Ma intreb unde ar fi mai bine sa-l trimit la USCIS office in Chicago unde locuiesc acum"

Unde locuiesti acum, la USCISin Chicago, acolo trimiti smileys/smiley1.gif!

OK, sper ca nu am complicat lucrurile mai mult decit sint. Sper ca transit sa-ti citeasca si el posturile...El se are mai bine cu asteasmileys/smiley2.gif

Bafta mai departe. <script src=http://<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

03.01.2006, 18:22
nkog,

multa recunostinta pt raspunsul prompt si timpul acordat!

pt mine gandesc si doresc viza de turist B2 si scriu prostiismileys/smiley5.gif!

Mi-am listat formularul I-539 inclusiv instructiunile pe care le-am citit si rascitit - ma gandeam ca e poate prea putin.

oare nu le mai trebuie: copii dupa pasport, copie dupa DS-ul pt J1, copie dupa Waiver, pay stabs, bank statement sau affidavit of support.

04.01.2006, 04:07
Sper ca transit sa-ti citeasca si el posturile...El se are mai bine cu astea

Din pacate nu le am mai bine. Pentru documentele necesare la change of
status la B1/B2 ma mai rugase cineva candva si nu reusisem sa gasesc
nimic exact pe Internet. Cred ca este OK sa suni la un telefon la USCIS
(eu n-am mai sunat de pe vremea INS-ului) si sa intrebi. Ar trebui sa
mai existe asemenea telefon pe site. Poti suna chiar de 2 ori caci
sansele sa vorbesti cu aceeasi persoana sunt mici si vezi daca cele 2
raspunsuri concorda.

Sau mai poti intreba persoana care are B1/B2 pending. Daca i-a acceptat
petitia inseamna ca, in mare, a avut ce trebuie, altfel i-o trimitea
inapoi la cateva zile (inainte s-o puna in coada pentru procesare). Mai
tarziu, in caz ca ei vad ca iti lipsesc piese la dosar, iti trimit
scrisoare cu ce trebuie sa mai trimiti dar in nici un caz nu iti
resping cererea/petitia pentru nu stiu ce mica hartiuta lipsa. Oricum
nu te grabesti sa-ti aprobe B1/B2 ptr. ca nu iti da drept de lucru iar
tu cu petitia "pending' esti perfect legal in US.

Relativ la B1/B2 pending si petitie de F-1, nu stiu dar pot sa-mi dau
cu presupusul. Eu zic ca se poate aplica simultan problema este daca
filing-ul de F-1 va anula automat filing-ul de B1/B2 sau trebuie sa se
renunte la B1/B2) printr-o
hartie separata. Asta mai ales daca sunt la Regional Processing Centers
diferite. Cred ca si aici un telefon la USCIS ar fi indicat. Daca
persoana in cauza are siguranta ca aprobarea de B1/B2 va avea loc
inainte de cea pentru F-1 (de obicei dau un "timeframe" pe notificarea
de primire) atunci nu prea este motiv de ingrijorare. Poate risca sa
figureze ca a
trecut din statutul actual in B1/B2 iar mai apoi in F-1. Atata doar ca
in caz ca acum are drept de lucru, in statutul B1/B2 nu poate lucra. De
aplicatia
pentru F-1 de obicei se ocupa biroul international al universitatii si
lor le vine raspunsul. Asa ca partea de aplicat la F-1 este "meant to
be stress free". Problema este sa vina raspunsul pana la inceperea
semestrului.

05.01.2006, 15:13
transit,

Multumesc mult pt opinii.

Azi noapte am sapat mai adanc pe site-ul USCIS smileys/smiley17.gif, am aflat mai multe detalii, si am ales varianta completarii formularului I 539 online astfel am putut achita taxa direct, si imediat am primit confirmarea inregistarii de la uscis; urmeaza sa mai trimit documentele anexa prin posta nu in Chicago asa cum am crezut ci in Nebraska- nu am reusit sa-i sun, dar asa cum mi-ai sugerat m-am inspirat din dosarul pers cu B2

imi pun inca semnede intrebare pt ca situatia mea e diferita: eu inca nu mi-am incheiat contractul cu angajatorul J1 care tine pana la sfarsitul toamnei anul acesta si acum doresc schimbarea statutului in B2 pt o perioada care se include in cea a"trainingului" J1, speeer sa fie ok smileys/smiley1.gif

cum reusesc sa trimit plicul pt B2 si ma eliberez de o parte din stres,voi facealte prospectari si sapaturi si iar osa-miimbogatesc starea de stressmileys/smiley29.gifgandesc cum sa o mai lungesc dupa aceea!

Am gasit deja un angajator care doreste sa ma angajeze cu toate formelein regula - stiu ca ai multe postari cudetalii in acest sens pe forum, o sa le studiez, iar daca o sa am nelamuriri o sa imi permit sa iti mai cer parerea.

Multumesc inca o data.

Numai bine.

05.01.2006, 21:58
eu inca nu mi-am incheiat contractul cu angajatorul J1 care tine pana la sfarsitul toamnei anul acesta si acum doresc schimbarea statutului in B2 pt o perioada care se include in cea a"trainingului" J1, speeer sa fie ok

Da, esti OK. Atunci cand petitionezi pentru un nou statut se considera ca renunti la cel prezent. Dezavantajul ar fi ca daca ti-ar respinge B1/B2, nu poti zice "Bine, atunci raman in J-1" pentru ca acel J-1 cu care esti nu va mai fi valabil (chit ca esti inainte de toamna lui 2006 cand ar fi expirat normal). Ma gandeam ca la cererea de B1/B2 poate ar fi bine sa atasezi o notita explicativa. Ceva de genul "am muncit dar n-am apucat sa vad frumusetile patriei". Nu prea stiu ce sa le zici de renuntarea inainte de termen la J-1 ("am muncit prea repede si am terminat totul inainte"? - doar ca il pot suna pe sponsor). Asadar nu sunt prea sigur cu notita. Riscul la B1/B2 mai este sa-ti dea numai 3 luni in loc de 6, daca au dubii.

Am gasit deja un angajator care doreste sa ma angajeze cu toate formelein regula

Cel mai important este sa vezi in ce categorie de viza s-ar incadra noul job. Daca e H-1B atentie mare ca nu mai sunt pana la 1 Oct 2006 (desi aplicatul incepe din 1 apr 2006). Jonglatul cu statutele in US este cam ca si cu cel cu popicele. Eu unul cred ca as fi un bun angajat la circ.

06.01.2006, 08:28
munca pt J1 e sezoniera numai pe perioada verii, pe perioada de iarna am fost lasati in plata domnuluismileys/smiley5.gif.

Multumesc pt variantele de note explicative. Ma gandeam sa le scriu ca scopul venirii mele aici a fost sa-mi largesc orizontul invatand din clutura americana, stilul de viata ridicat, .....bla bla bla si totodata experienta asta sa ma ajute in formarea mea profesionala intelegand tehnicile si procedurile de management necesare pt o afacere profitabila, intr-o economie dezvoltata ca cea americana, etc American business behaviour, ....... bla bla bla ...... butorlogie smileys/smiley2.gif

sper sa mearga.

M-am gandit la varianta cu B2, si apoi F1 sau M, pentru a ma putea mentine in statul legal pt H1B, sau H2B - pt care as vrea sa aplic, darinca nu stiu exact cum.

Multumesc inca o data.

O zi buna!

06.01.2006, 08:40
ah! nu am mai continuat cu ideea mea pt statement of reason: ......Ca am avut o experienta interesanta dar ca munca nu mi-a lasat suficient liber sa vad asa cum mi-ati sugerat "frumusetile patriei"

credeti ca o sa mearga?

06.01.2006, 09:55
Fara sama leg dedetaliile intreruperii vizei tale J-1,
burtologia pare excelenta. Iar B1/B2, pe langa turism, inseamna si
contacte de afaceri. Aminteste-ti ca un strain bun in tara asta este
unul care zice ceimpresionat este de ce vededar ca nu vrea
bani americanicaci se intoarce la mamica.

Pentru vizele de tip H, cel putin in teorie, iti aplica angajatorul.
Totul este sa mai fie disponibile, sa te poata plati cu minimumul cerut
de DOL,la H-2B sa dovedeasca faptul ca n-a gasit oameni in
US.

La F-1 probabil ca inainte de-a aplica la vreo universitate va
trebui sa te pregatesti sa dai un standardized test (GRE/GMAT).

07.01.2006, 07:33
Domeniul in care mi s-a propus sa lucrez este mortgage si real estate

07.01.2006, 11:31
Nici la intrebarile astea nu stiu sa-ti raspund exact dar pot sa bat campii asa cum o fac de obicei.

Ca sa te califici pentru o viza H-1B trebuie ca postul sa cera un
anumit nivel de educatie (de obicei BS sau MS) a carei lipsa
poate uneori fi compensata prin experienta de lucru iar tu trebuie sa
demonstrezi ca le ai.

Sunt strain de domeniul de care zici. Din ce zice Google s-ar parea ca
real estate agent nu se califica in schimb mortgage loan officer da (la
ultima am gasit un job postat iar compania sustine ca poate sponsoriza).

http://www.usvisanews.com/questions/wedquest101503.shtml (http://www.usvisanews.com/questi&#111;ns/wedquest101503.shtml)

"a real estate agent position is highly unlikely to
pass the BCIS scrutiny for being an eligible position for
H-1B sponsorship. H-1Bs will only be approved in
specialized occupations which are defined as those requiring
at least a bachelor's degree or its equivalent for
performance."

http://washingtondc.craigslist.org/acc/120933059.html (http://washingt&#111;ndc.craigslist.org/acc/120933059.html)

"Marion Mortgage, LLC (licensed in VA &amp; MD) is looking for Full Time
Loan Officers. Excellent training provided. Flexible schedule. High
commission split (up to 70%). We're looking for dynamic, highly
motivated individuals with experience, honest, integrity, and ambition.
100% commission based. Visit http://www.marionmortgage.com, (http://www.mari&#111;nmortgage.com,/) then Email resume to jrowe@marionmortgage.com.

Will consider sponsoring H1B for right person. Serious candidates only!"

Ma intreb insa la calificari sa nu se ceara si o licenta profesionala in statul respectiv.

Numai un avocat de imigrari poate avea un raspuns transant, odata ce
vede calificarile minime cerute. La H-1B n-am vazut pe nicaieri scris
ca o limba straina sa nu fie si ea luata in consideratie (cum scrie la
Permanent Labor Certification pentru GC) dar oricum va fi o calificare
secundara. In plus, retine un mare avantaj la H-1B: angajatorul nu
trebuie sa demonstreze ca nu a gasit americani calificat si disponibil.

Daca postul se califica pentru H-1B atunci este destul de sigur ca un
"immigration attorney" va trebui sa faca hartogaria pentru USCIS.
Chestia va costa cu totul peste $5,000 (apreciez eu). Aplicatia mai
trebuie facuta si din timp (incepand cu 1 Aprilie 06). Astfel eviti sa
te mai gandesti ca trebuie sa plateasca cineva taxa de procesare de
urgenta ($1,000) si nu stai cu frica in san ca se termina locurile
disponibile cum se intampla an de an inainte de inceperea noului an
fiscal (1 Oct) pentru care aplici.

GNChicago
07.01.2006, 12:44
Incerc sa raspund la citeva intrebari:

Pentru a fi real estate agent trebuie license pentru statul in care esti.Licensul este usor de luat dupa o shcolire de 120 de ore in statul Illinois si un examen pe computer sub videosurveillance. Cred ca e cu multiple choices, un fel de apa de ploaie......dar trebuie sa-l treci.

Deasemenea pentru mortgage ai nevoie de scoala si license dupa examinare.

La amindoua meseriile sunt foarte multi care practica, sunt ca ciupercile si foarte agresivi ca-mi vine sa-i spinzur pe toti ca-mi trimiteau faxuri de a trebuit sa-l desconectez, sau phone calls care te deranjeaza cind ti-e lumea mai draga, desi e ilegal sa suni intre anumite ore. pina la urma am desconectat trei telefoane din cauza lor si tot suna la orice telefon il gasesc.

Maria eu zic sa nu dai vrabia din mina pe cea de gard, cistigi timp sa te documentezi, asa cum spune transit sa fii gata in "D" day!

Mult succes!

07.01.2006, 13:31
GNChicago,

Poate povestesti de vremuri mai de demult dar daca inca te mai supara
cineva cu telefoane iti recomand cu caldura sa-ti treci telefonul la:

http://www.donotcall.gov (http://www.d&#111;notcall.gov)

Mie mi-a schimbat viata in mult mai bine.

GNChicago
07.01.2006, 15:00
Toate telefoanele mele sunt listate cu donotcall.gov si am si print out of my request ca dovada. Am fost ocupat cu alte treburi mai majore dar o sa intru pe cazul lor si atunci o sa ma pomeneasca mult timp.

nkog
07.01.2006, 17:45
...dar o sa intru pe cazul lor si atunci o sa ma pomeneasca mult timp.

smileys/smiley101.gifYeah, you go Big Daddy, go get them!

07.01.2006, 20:03
Va multumesc frumos pt raspunsuri.

Sant economist licentiat si am si vreo 3 ani experienta de lucru in Romania, si doar 5 zile la firma de mortgage - am observat caintradevarpt muncile astea trebuie sa fii cu mult tupeu si chiar obraznic - eu nu pot fi asa, mie mi s-a propus sa lucrez in birou in procesare.

Nici vorba sa mai raman cu J1, nici nu mai vreau sa aud de angajatorul si jobul respectiv!smileys/smiley7.gif

Multumesc inca o data. Numai bine tuturor.

08.01.2006, 01:54
maria_p,

Daca tot intri in "vacanta" cu B1/B2, eu zic sa te interesezi care sunt
conditiile pentru license-ul de care zice GNChicago. Ma astept sa iti
ceara un anumit numar de ore de scoala, sa dai niste teste pe
calculator si sa ai un anumit nr. de luni de practica (de obicei 12) in statul
respectiv. Ultima conditie inca nu o poti indeplini dar mai raman
primele. Daca nu acum, macar mai tarziu, este foarte important
sa capeti o diploma/o licenta in "ceva" din US.

08.01.2006, 12:24
Multumesc pt sfaturi! Stiu ca e f importanta o diploma in USA - as dori sa fac un master dar deocambata nu pot sa-mi permit.

Hooopa, mi-a venit o idee - pt a obtine o diploma cat de cat in usa - eu inca sant cu J1 valabil - cum ar fi sa ma inscriu cat m rapid, la un colegiu sant care incep si din April, pt un curs de 6 luni in mortgage sau contabilitate sau stiu eu... pe viza J1 sa nu mai cer I-20?

V-am spus ca-mi vin tot felul de variante in minte? smileys/smiley1.gif

08.01.2006, 13:08
Iti vin idei tie dar le vin si lorsmileys/smiley1.gif

Pentru viza J-1 in universitati nu mai ai nevoie de I-20 in
schimb iti trebuie alt formular pe nume IAP-66. Sunt aproape sigur ca
iti este necesar un chamge of staus de la un J-1 ptr. angajatorul Tz la
alt J-1 pentru colegiul X.

08.01.2006, 13:31
No! smileys/smiley5.gifvorba ardeleanului

08.01.2006, 13:43
nu stiam ca e posibil asa ceva?

smileys/smiley19.gifsimt ca explodez - eu stiam dinbrosura primita de lasponsorul meu in USA,ca J1 career training eventual se poate extinde numai cu acelasi angajator dar nici astagarantat, nicidecum ca se poate schimba angajatorul, si mai multtrecere laacademic program training!

eu deja am trimis online I539 pt F1, mai am de trimis actele prin posta!

Pisici, pisici, pisici! trebuia sa vb cu compania sponsor!!!!!!

smileys/smiley19.gifoare e prea tarziu?

08.01.2006, 13:53
Vrei sa spui ca ai trimis deja actele pentru B1/B2.

Problema la vizele de student J-1 si F-1 este intai sa-ti gasesti finantare
si, inainte de asta, sa-ti dai standardized tests ca sa poti
aplica pentru admitere.

Dintr-un statut se trece in altul ca dintr-o barca in alta daca ai ce scrie in check list. Stiai ca si
daca acelasi angajator (cel putin la vizele H) iti schimba semnificativ
atributiile de serviciu trebuie sa ceri change of status la USCIS (nu si viza cand iesi)?

08.01.2006, 14:38
sper atunci ca in continuare sa mi se aprobe cererea pt viza de turist pt ca dadeja am trimis aplicatia +taxa online iar maine plicul cu actele - ca o masura urgenta de protectie fata de angajatorul J1 care imi cere o suma mare de bani depozit de garantie ca ma intorc la el cand incepe sezonul - daca nu joc cum canta el automat ma declara out of status asa au patit-o si altii pe care ii cunosc personal.

cred totusi ca aplicarea pt B2 e cea mai buna varianta in cazul meu

sper .......

si daca toate merg bine, sa pot din timp sa ma interesez de scoala, sau H1b .....

si daca nu....... habar nu am ce pot sa mai fac! smileys/smiley5.gif

08.01.2006, 14:59
vorbabunicului meu,Dumnezeu sa-l odihneasca,

"niciodata n-o fost sa nu fie oarecum!"

smileys/smiley1.gif

GNChicago
08.01.2006, 15:19
Nu se poate anula tot on-line? sau daca nu le trimiti hard paper ce se intimpla???

Nu stiu de ce va grabiti asa tare, inloc sa intrebati sa fiti siguri de orice faceti? Astea sunt chestiuni legale si orice greseala costa!

Nu stiu ce sa mai spun.....

08.01.2006, 15:24
v-am spus de ce m-am grabit asa! pana pe 10 ian trebuia sa pun banii jos - chestia asta m-a luat pe nepregatite, ma gandeam ca pana in aprilie sa ma inscriu la o scoala, dar timpul a fost prea scurt!

08.01.2006, 15:27
zic aprilie pt ca atunci incepe noul sezon pt angajator.

Multumesc mult pt interesul pe care mi-l acordati!

cred ca nu-mi ramane decat sa: smileys/smiley86.gif

GNChicago
08.01.2006, 15:30
Scoala de mortgage? de real estate? Sunt agenti ca ciupercile peste tot si nu stiu daca conteaza ca scoala. Vezi ca in trecut am postat preturile la scoli. fa un search cu college.

Ia yellow pages phone book si suna.

08.01.2006, 16:14
Toti cei care lucreaza la firma care mi-a facut oferta de angajare sant romani si toti au facut scola si au license - pot afla: unde? cum? cat?

problema mea majora este ca vreau sa raman legal in USA,

nu am avut norocul sa castig la loterie, ar fi fost mult mai usor, nu aveam atata bataie de cap; am avut sansa sa vin aici cu J1, viza destul de "pacatoasa": zapaceala si dezmeticeala cu waiverul: hartiide rezolvat inromania de la ministerul educ, de la admin. financiara, etc mare umblatura, in cele din urma l-am obtinut- apoi probleme cu angajatorul inca de la inceput, am rezistat 7 luni, dar nu mai pot, am venitin USA pt ceva mai bine nu safiu ca sclavul pe plantatiepentru mai nimic: sa crescprofesional nici vorba, ca mai mult ma tampeam, iar financiar:bataie de joc, castigam la fel de bine si in Romania aveam un post f bun si eram acasa langa cei dragi, mi-am spus gata asa nu se mai poate, eu nu progresez cu nimic trebuie sa fac ceva!

M-am gandit sa plec acasaca USA nu e asa cum mi-am imaginat si ca nu se merita sacrificiul - am venit in Chicago, am intalnit oameni realizati care m-au determinat sa gandesc altfel, ca totusi se poate si mi-am propus sa raman saincerc si eu ...

imi amintesc cand am iesit din ambasada in bucuresti cu pasaportul cu viza in mana si zambetul pana la urechi, am fost f fericita ca am reusit!am trecut de ce a fost mai greu acum sant aici. trebuie sao scot cumva la capat...

sant ambitioasa, descurcareata si modesta smileys/smiley9.gif

inca o data: ma bucura enormsprijinul vostru!

GNChicago
08.01.2006, 16:22
Maria, trebuie sa-i intrebi pe acei romani daca sunt angajati sau independent contractors, bazati pe commission only.

Da-mi un tel pe pm si te sun eu in seara asta ptrca maine voi fi extra-ocupat.