PDA

Arată versiune întreagă : Green Card

foryoutupac
02.01.2006, 04:47
Buna,sunt in America de 3 luni si nu mi-a venit green cardul si as vrea sa stiu si eu care este numarul de telefon la care pot sa sun,unde as putea intreb despre statusul meu,macar sa stiu si eu cat mai dureaza smileys/smiley36.gif.mersi

Pisoi
04.01.2006, 07:47
...in ce stat si oras esti? ...ai depus vreo aplicatie? ai primit raspuns la aplicatie?

Krista
04.01.2006, 10:18
Foryoutupac (sau Caputforyousmileys/smiley36.gif), stiu ca esti in MI si banuiesc ca esti venit cu loteria vizelor. Oricum ar fi, trebuie sa fi primit pe posta, dupa ce ai ajuns, scrisoarea cu "welcome" -Notice of Action I-797C! Acolo itiindica adresa si numarul de telefon al Immigration & Naturalization Service - USCIS Texas Service Center, de unde iti vine cardul indiferent in ce stat esti. Uite, de pe scrisoarea mea, nr de telefon unde trebuie sa suni: 1-800-375-5283 (apoi apesi in meniu1-1-1-4)! Intre 8am si 6pm poti sa vorbesti cu un operator. O sa-ti ceara date si o sa-ti dea informatiile. Bafta!

Pisoi
04.01.2006, 12:19
Krista, pe Notice of Action este vreun Receipt number?? daca da, atunci se poate verifica online. pe telefon o sa ia mult timp sa-i prinda iar informatiile vor fi sumare.

Krista
04.01.2006, 14:34
Da, pe scrisoare se gaseste Receipt nr, care e f important, fiind tracking-ul ptdosarul tau de la Homeland Security! Dar daca vorbesti cu un operator, nu trebuie neaparat sa il ai, iti va cere daca nu Alien Nr de pe viza ("Registration number"-vezi in pasaport).

Foarte posibil ca Foryoutupac sa nu fi primit inca scrisoarea, ca dureaza cateodata mult hartogaraiele la USCIS, pe tipuri de vize, de aceea este scris acum peviza "Upon endorsment as temporary I-551 evidencing permanent resident for 1 year" - deci tine loc de... Nu te ingrijora, nu cred ca s-a intamplat nimic, dar te sfatuiesc sa suni!

foryoutupac
05.01.2006, 23:29
Multumesc mult!!!

Nu am primit nimic de la ei,eu am adresa pe new york,dar sunt in michigan,dupa cum a spus Krista,imi pare rau ca nu am spus de unde sunt dar incepi sa uiti unele lucruri cand imbatranestismileys/smiley36.gif

GNChicago
06.01.2006, 04:30
Daca nu ai numele pe mail box, postasul nu-ti lasa scrisorile de la US Government! Daca ai adresa in NY spune-le la prietenii de acolo sa-ti puna numele pe mail box. Deasemenea trebuie sa faci schimbarea de adresa cu INS.

Pisoi
06.01.2006, 04:50
GNC, ai aparut la orizont?smileys/smiley4.gif...m-ai cam lasat in ceata cu visinatasmileys/smiley2.gif...am crezut ca ti-a inghetat computerul cu atata frig in Chicagosmileys/smiley36.gif

foryoutupac, daca stai in Michigan trebuia sa faci un update la INS si sa trimiti "Change of address" forma AR-11. Daca tu figurezi la ei cu adresa din NY nu te astepta sa primesti ceva in Michigan chiar daca ai facut change of address la Post Office.

GNChicago
06.01.2006, 05:03
Pisoi, te-ai sculat.....

Intr-adevar laptopul meu e in pioneze, din cauza mea si a spyware, hackers, etc...

Cu vreo luna in urma computerul meu mergea foarte lent si l-am inchis facind click, click...si dupa o perioada de asteptare mai lunga si enervare din partea mea, am apasat pe power sa-l opresc mai violent.

A doua zi la deschidere, nu a mai mers, window era damaged citeva registre alterate si baiatul meu mi-a promis ca mi-l reface si imi recupereaza adrese, documente etc... de mentionat ca cd-romul avea toane, ba mergea ba nu mergea deci reinstalarea window era mai dificila si riscanta asa ca am recurs la cd-rom legat usb. Aseara l-am dus din nou la baiatul meu, dar stii cum e:" desteptul promite si celalalt trage nadejde"....eu fiind celalalt adica prostu....

Cu visinata aia, te-am invitat aici, dar daca ma superi destul iti fac free delivery in California ptrca multi prieteni imi spun ca de la mine te poti astepta la orice....(bun...pisoi).

4-pac trebuie sa faca mai mult decit ar-11, dar nu prea stiu. I-a lasat pe cei de la INS sa viseze ce vrea el sa faca sau pe unde umbla hai hui in MI in loc sa stea cuminte in NY ca un baiat de oras....

Pisoi
06.01.2006, 05:21
...pana ajung prin Chicago, ma straduiesc sa te suparsmileys/smiley4.gif...pana atunci see youla "Visinata lui GNC..."smileys/smiley2.gif ...sa nu luam bobarnace ca suntem off topicsmileys/smiley36.gif

GNChicago
06.01.2006, 05:36
Pisoi ti-e gindul numai la visinata mea si esti complet off-topic si meriti din plin ca Sorin sa ia actiune, dar daca te muta pe tine, mesajele mele nu mai au sens.

Eu daca mai pun acum un sfat ptr 4-pac nu mai sunt off-topic ca tine....

4-pac trebuie sa mergi la INS si sa intrebi ce forma trebuie facuta pentru ca green cardul tau sa fie forwarded la noua ta adresa. Probabil sta impreuna cu alte mii de green carduri de la alti fazani care au schimbat adresa fara sa anunte.

Am impresia ca ar-11 nu e suficient ptrca s-ar putea ca oficiul A sa nu comunice cu oficiul B.

vezi pisoi cum se face sa nu mai fii off topic.

ii facem probleme lui Sorin care trebuie sa "deal" cu toti nebunii ca mine si tine in special.

Pisoi
06.01.2006, 06:01
Sorine, nu-l ascultasmileys/smiley85.gifcred ca a luat-o iar de dimineata cu canutasmileys/smiley29.gifsi ma provoacasmileys/smiley56.gif...pe la pranz o sa scrie ceva de 6-packsmileys/smiley36.gif

...daca GC-ul a fost intr-adevar mailed, chiar daca se duce la INS o sa-i spuna ca a fost mailed, si ca trebuie sa completeze alt formular sa-l inlocuiasca (forma I-90), alti bani alta distractie, iar forma de schimbare a adresei trebuie sa o completeze oricum.

GNC, oficiul A sau oficiul B are acces la statutul oricarui alien individ.

...na ca nu mai sunt off topicsmileys/smiley4.gif

angela
06.01.2006, 07:37
GNC parca imi vine sa te supar si eu, seriossmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Ce te supara cel mai tare???

Pisoi
06.01.2006, 07:49
angela, smileys/smiley83.gifpick a number, eu am fost piua-ntaismileys/smiley4.gif

GNChicago
06.01.2006, 08:10
Sorine, da-i afara pe astia doi care sunt offtopic si formeaza coada sa ma supere.

multumesc ptr ideie cu 6 pack, mai ales ca am uitat sa scriu la topicul cu inventia tipului cu pasta de dinti ca si berea are papaina, care e pusa special pentru clarificarea berii sa nu mai fie tulbure.

Ma duc sa caut un tulburel....

6-pack cum iti spuneam, oficiul A de la INS nu comunica cu oficiul B chiar daca se afla in aceeasi incapere ptrca e ILEGAL!!!

Trebuie sa completezi forma Ar-11 in timp util.

Doar in ultimul timp, Bush a facut sa fie datele centralizate dar in legatura cu securitatea nationala.

angela
06.01.2006, 09:00
Pisoi hai ca nu mai avem mult pana il suparam pe GNC. Suntem pe
aproape. Pisoias stiu ca stau la coada, dar sunt chiar in spatele tau,
in fond si la urma urmei tot in CA stau si eusmileys/smiley36.gif

GNChicago
06.01.2006, 09:09
Pacatosilor, iar sunteti offtopic! In loc sa-l ajutati pe 6-pack sa-si recupereze green cardul voi bateti campii.....

6-pack tot ce dai la US Gov. trebuie sa tii o copie, deci sa faci o copie dupa ar-11.

foryoutupac
10.01.2006, 09:21
Vreau sa va multumesc pentru numarul de telefon si vreau sa spun ca adresa scrisa la green card,nu am inteles de ce nu era buna,dar nu era bunasmileys/smiley36.gif,asa ca am pus acuma adresa de aici din Michigan.

foryoutupac
03.02.2006, 09:27
Vreau sa va mai multumesc odata,am primit astazi green cardul,daca nu
ceream mai multe informati pe forum cred ca nu aveam nici acuma green
cardul.

MULTUMESC!!!

GNChicago
03.02.2006, 09:38
Foryoutupac, pina la urma cum ai procedat? ai pus numele pe mail box in NY, sau ai completat schimbarea de adresa cu INS?

Pisoi, evident ca oficiul A are acces la fel ca si oficiul B la toate info. despre orice alien, dar who cares? It is not fun sa vezi ce scrie la milioane de emigranti si sa sezizezi schimbari de adrese de la un alien la altul.....

foryoutupac
04.02.2006, 09:38
Pai am sunat la numarul,pe care la postat Krista adica cel de INS,si au
zis ca adresa care o aveam nu este buna este incorecta sau ceva de
genul,nu stiu de ce au zis asa ceva dar sa zicem.

Pana la urma am pus adresa la care stau eu acuma,si dupa doua saptamani
mi-a venit Welcome Note si dupa 4 zile mi-a venit green cardul si
astazi mi-a venit instiintarea ca,green cardul meu se processa in 90 de
zile,dar eu deja am primit green cardul.Ma pot duce in Romania acuma smileys/smiley36.gif

nkog
04.02.2006, 10:54
smileys/smiley1.gif

nkog
04.02.2006, 10:59
Ma pot duce in Romania acuma smileys/smiley36.gif

Felicitari pt. GC

Romania te asteapta cu drag, cel putin asa o aud eu ca imi sopteste la ureche...acum in noaptea asta tirzie, cu zapada, maidanezi si visuri...multe visuri

Bafta !

foryoutupac
04.02.2006, 11:19
smileys/smiley32.gif Romantic cu noaptea asta,bati apropoulsmileys/smiley36.gif la ceva.

Multumesc pentru felicitari

nkog
04.02.2006, 18:24
smileys/smiley32.gif Romantic cu noaptea asta,bati apropoulsmileys/smiley36.gif la ceva.
Multumesc pentru felicitari

Nu, nu bat nici un apropo. Atita doar ca azi noapte, tirziu, cind ti-am citit postul, aflat in RO, asa am avut eu impresia ca "aud"...o fi fost noaptea, sau vintul...sau maidanezii din fata hotelului, sau de pe strazile reci...care cred ca urlau in noapte...sau o fi fost vinul...sau cine stiesmileys/smiley1.gif

foryoutupac
04.02.2006, 18:44
Eu zic ca vinul sigur a fost de vina.

Apropo pe unde te-ai pierdut in Romania?

Ai fost tare zici ca erai un scriitor de poeziismileys/smiley32.gif