PDA

Arată versiune întreagă : Hairstylist- echivalare diploma

michelle7
29.12.2005, 19:58
Salut. e cineva cu diploma de coafor-stilist din romania care si-a echivalat diploma in usa si lucreaza ca si cosmetologist??? am ajuns doar de cateva luni aici ( seattle) si am aflat ca e posibil sa obtin diploma fara sa trebuiasca satrec prin scoala . daca ma puteti ajuta cu info legate de dificultatea examenului, sansele de angajare, nivelul tehnic al americanilor etc v-as fi profund recunoscatoare.

03.01.2006, 08:14
Nu stiu exact ce trebuie sa faci, dar daca trimeti un email sau dai un telefon sunt sigur ca are sa-ti dea toate informatiile, Good luck!

<DIV align=center>WA State Licensing Boards</DIV>

Washington Board of Cosmetologists,
Barbers, Manicurists and Estheticians.
P0 Box 9026
Olympia, WA 98507-9026
(360) 753-3834

michelle7
04.01.2006, 05:35
multumesc de info. daca totusi exista cineva ( indiferent de stat) care profeseaza ca si hairstylist chiar si fara diploma in sua?????? ma intereseaza f. mult sa aud direct de la sursa parerea despre domeniul asta.

GNChicago
04.01.2006, 10:07
Sfatul dat de Mugatu e cel mai bun.

Nu cred ca vrei si nici nu te sfatuiesc sa faci ceva ilegal in America.

A lucra ca hairstylist fara license este ilegal si poti fi arestyat pentru asta.....Daca mergi intr-un coafor saloon o sa vezi pe pereti diplomele afisate precum si license ptr fiecare, altfel oricine ar putea profesa pe pielea oamenilor si preturile ar merge in jos, deci cei cu license au tot interesul de a mentine terenul...CLEAN!

michelle7
05.01.2006, 11:07
ma rog. eu nu vroiam decat niste info despre nivelul tehnic de aici. evident ca informatiile oficiale, bibliografia si cartile de studiu le am deja dar nu ma ajuta prea mult despre ce inseamna concret examenul.
In ceea ce priveste licenta, nu stiam ca poti sa fi arestat , dar stiu ca proprietarul salonului primeste o amenda substantiala . cu toate astea mai exista si scapari , stiu destule saloane conduse de asiatici care in afara faptului ca nu respecta regulile de igiena mai au si angajati fara licenta.

GNChicago
05.01.2006, 11:32
Pina ii prinde cu mitza in sac.....

michelle7
05.01.2006, 14:51
ideea e ca nu au suficienti angajati care sa faca inspectii la cate saloane are america. dar oricum trebuie sa fi nebun sa risti. dar in ceea ce-i priveste pe asiatici m-am cam lamurit....