PDA

Arată versiune întreagă : ilegal?

mihaela75
29.12.2005, 11:52
Am vazut o situatie asemanatoare dar in USA si ma intrebam daca in Canada e la fel .Deci ,daca vii cu contract de munca pe un an si nu muncesti nici o zi ( ca te mariti si nu te mai lasa sotul sa muncesti pe doi lei si trei banismileys/smiley36.gif)asta se cheama ca de fapt stai ilegal?smileys/smiley5.gif

nkog
29.12.2005, 17:02
Nu stiu de Canada, dar in SUA, cred ca nu esti ilegal pina in momentul in care iti expira viza. Daca ai venit cu o viza eliberata pe baza unui contract de munca, esti legal pina cind viza expira. Sint o gramada de situatii ( pr linga cea de maritis descrisa de tine) in care nu poti sa lucrezi ( ex.boala).

Odata viza expirata, poti fi maritata ca tot ilegal esti. Numai daca nu iti schimbi, legal, statutul.

Sper ca altii mai in tema sa lamureasca mai bine situatiasmileys/smiley1.gif

mihaela75
31.12.2005, 06:21
asa zice si sotul meu sa stau linistita ca daca am viza valabila se cheama ca sunt legal.Mie imi expira viza in iunie dar am in procesare aplicatia de spousal sponsorschip si ma gandeam ca la interviu sa nu ma ia la bani marunti ca de ce n-am muncit.Oare imi fac eu prea multe probleme din lipsa de ocupatie?

nkog
31.12.2005, 07:31
Oare imi fac eu prea multe probleme din lipsa de ocupatie?

Se prea poatesmileys/smiley1.gif. E o problema buna de avut, comparativ cu lucrul pe 2 lei si trei bani cum ziceai tu. Numai tu poti raspunde intrebarii tale.smileys/smiley2.gif

Numai bine si La Multi Ani !