PDA

Arată versiune întreagă : Romance dragute si elegante in Dallas

CRISS
23.12.2005, 08:35
mi-ar place sa "hang out" cu prietene romance , frumoase daca se poate.......Dallas,Tx

Cristina

dori_and
23.12.2005, 10:56
nu sunt fata sunt roman si nu sunt in zona ta

daca vrei sa vb astept mail de la tine

clau1002
04.01.2006, 06:34
cum ti se pare texas-ul?

Eu una il detest, abia astept sa plec

CRISS
04.01.2006, 08:41
Imi place foarte mult......m-am mutat aici acu' un an......si mi se pare adorabil....smileys/smiley17.gif.....imi plac texani la nebunie.....mi se pare raiul de pe pamant.....

geogeo
04.01.2006, 09:50
Pentru CRISS

Cum este viata prin Dallas? Stiu ca e cald, dar ma refer la salarii.

Eu stau in Connecticut si asi vrea sa ma mut pe acolo.

CRISS
04.01.2006, 10:19
nu prea am idee pt. ca eu muncesc free-lance..... de-abia mi-a venit si mie work-pemitul luna trecuta.....

si depinde si foarte mult, dece job cauti.....dar texani sunt bogati, asa ca cred ca au si salarii bune....

Christina_23
21.03.2006, 20:48
Criss,

Imi poti zice si mie te rog....de ce ti se pare Dallas-ul adorabil?...in ce sens?...ce iti place anume si cel mai mult?....unde e mai bine de trait in Houston sau Dallas( eu locuiesc in Austin dar s-ar putea sa ma mut in Dallas sau Houston..nu stiu inca sigur in care dintre cele 2).
Cum e vremea acolo?...cum sunt chiriile...e viata scumpa?

Mersi anticipat si pana mai vorbim numai bine.
Cristina

CRISS
22.03.2006, 04:41
Draga Cristina,

De cand m-am mutat in State nu am locuit decat la Dallas, deci nu am idee cum ar fii la Huston......

Aici vara e destul de cald , dar slava Domnului, aerul conditionat functioneaza la maxim.

cat despre salarii stiu ca si ca incepator poti primii intre 1.500- 2.000 $ pe luna......

pt. un apartament cu 2 camere chiria e cam 400-500, uneori si mai mult, depinde de zona.....

O zi buna,Cristina

www.cristinabeldean.com (http://www.cristinabeldean.com)

mrzoly
11.04.2006, 21:51
nice texas...mai ales san antonio. insa am fost si in dallas , austin, houston..dar mai ales la ocean in corpus christi,pe mustang island..vara e super acolo, sa mergi cu prietenii..cu cortul,pe malul oceanului.
e minunat aici, imi place mult..insa e greu cu locurile de munca mai ales daca nu prea cunosti oamenii, si nici SSN nu ai, doar un Driver license.
oricum, cine are sansa sa stea aici, merita..e un loc minunat!

&Rei
12.04.2006, 13:03
eu am stat in Wichita Falls si Abilene, cam la 2 ore si ceva de Dallas. si am umblat relativ mult prin zona. m-am mutat recent in Houston si pot spune ca nici nu se compara cu Dallas-Fort Worth. Houston e deja oras. Si se intampla cate ceva in fiecare saptamana. Downtownul e mai animat. Zona muzeelor e superba. Oceanul e la o ora distanta, desi parerile sunt impartite despre Galveston, ideea e insa ca ai toate optziunile. pana nu m-am mutat in Houston vedeam Texas arid si fara nimic de oferit, in afara de salariile de care vorbea criss.cu care faci... ce? astepti vacanta de 3 saptamani pe an? ei bine in Houston iti poti petrece timpul cum iti pofteste inima. un singur dezavantaj fata de Dallas: nu exista un restaurant romanesc.un dezavantaj minor, insa

12.04.2006, 15:37
&Rei
m-ai cam dezumflat cu Fort Worth, vroiam sa ma mut pe acolo, e greu de gasit de munca, sint salariile mici, nu ai unde sa te distrezi care este problema? Daca e asa poate asi veni in Houston sau cel putin in partea de sud Brazoria, ce ai putea sa-mi spui?

&Rei
13.04.2006, 10:09
ce pot eu sa-tzi zic e doar ca Houston ofera mult mai multe in materie de petrecut timpul. cum practic pe mine compania m-a transferat, nu stiu diferenta de piatza locurilor de munca. salariile nu cred sa fie mai mici in fort worth. pe de alta parte, mai conteaza si faptul ca eu nu am stat efectiv in FW, deci intreaba mai bine rezidentii. trimite-le un PM, asa e mai probabil sa itzi raspunda. mult noroc

marcelrotruck
13.05.2006, 18:29
hai mei....,lasati-va de vrajeala,care vrea sa "iasa"cu cristi-cristina sau cum il-o cheama?

albinutza
24.06.2006, 14:31
Criss te contrazic la cota de salariu de inceput pe care i-ai dat-o Cristinei . 1.500 - 2.000 nici gand sa fie salarii de inceput. La un fast food in jur de 600 pe luna , la un office in jur de 800. Chiriile, intr-o zona protejata si fara negrii si mexicani , la one bedroom este de la 800 in sus .Locuiesc in Dallas de destul timp si ma uimeste cum gasesti tu Dallas-ul adobabil. Mie mi se pare cum multi au recunoscut-o pe forum , viata in state plictisitare fara fun plina de robotei pierduti in rutina de zi cu zi.

Sa pun un emoticos ca postul meu parecu un ton prea serios ... smileys/smiley36.gif

O zi buna everybody smileys/smiley2.gif

CRISS
25.06.2006, 23:50
Albinuta,

asa e, trebuie sa revizuiesc ce-am spus acu cateva luni.....salariile pt. un incepator sunt in jur de 1.000 $ iar chiriile sant ceva mai marii 4-500 e adevarat, pt. one bedroom gasesti cu 600 intr-o zona buna (de ex. Plano)

in rest, Dallasul imi place la fel de mult ca si pana acum..... o plimbare in Romania ar mai aduce cu picioarele pe pamant pe toti romanii nemultumiti de plictiseala de aici.........

Cristina

the dude
26.06.2006, 14:46
<DIV>Salutare! Eu stau in Houston, am fost siin Dallas, nu e mare diferenta, parca mai putini umflatzi decat aici. Spune-mi Criss cum reusesti tu sa te distrezi in Dallas,dar fara variante:filme, BBQ si plimbarea cu truck-ul?Eu alta distractie nu mai vad in tx, pe o vreme ca asta insuportabil de calda. Nu sunt romanii prea stilati dar texanii sunt niste tarani grasi si uratisi mandrii de prostia lor. Pt. cine are un salariu f bun, e o varianta acceptabila sa stea cativa ani in sua, pt. ca in rom e greu sa faci bani. Dar sa traiestiaici toata viata si sa mai fi si fericit, imi e greu sa cred ca e posibil, doar daca iubesti la nebunie ambalajele frumos colorate. Casele sunt sub orice critica, cu stilul lor american oribil, toate seamana intre ele si sunt f fragile din lemn,care dupa cativa ani incepe sa isi piarda din calitatile sale de rezistenta si incepe sa produca zgomote, in cel maibun caz,cu peretii interiori din carton.Cel putin intx au bunul simt sa fie mai ieftine casele dar nu se stie pt cat timp.Nu inteleg de ce sunt asa de obsedati de stilul asta arhitectonic. Si nici macaruraganele nu ii determina sa-si schibe preferintele in materie de constructii.Plaja de la Galveston e un fel de n-ar mai fi, e pustie aproape mereu nimic amenajat. </DIV>
<DIV>Pt. cei care nu au perspectiva de a castigafoarte bine in sua, eu nu vad un viitor prea fericit. Doar daca nu se transforma si ei in niste "robotei stupizi". :)</DIV>
<DIV>N-am fost in alte zone ale americii, daca cineva a fost si a vazut o dif notabila de stil( ceva viatza sociala mai ales) il invit sa dea un post.</DIV>

albinutza
26.06.2006, 18:17
Criss,de acord. La o plimbare prinBucuresti in cateva minute se gasesc destui ''interesati'' de a face remarci de prost gust si dovadaa lispsei celor 7 ani de acasa, ceea ce iti taie toata pofta de a mai ''enjoy'' viata de ''acasa''. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif

Dar daca am putea face o combinatie intre aici si Romania cred ca ar fi cea mai buna idee http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif. Insa cu toate partile mai bunicele si mai rele aleg Tx, imi plac truck-urile si clima hot http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley14.gif.

O zi buna everybody ! smileys/smiley2.gif

alexcotisel
15.07.2006, 13:49
destul de impartite parerile despre texas ,dar fiecare experimenteaza

mirajul american la posibilitatile socio-financiare al fiecaruia :o singura sugestie pt. cei care nu le place nici galveston nici houston nici texas

cred ca "plafonul de deasupra lor este prea gros",si celor care nu le plac casele in america cred ca le ar sta mai bine in garsoniera la etajul4 in rominia,ma intreb atunci :sunt condamnati sa stea in america? cred ca nu, cred ca le ar sta mai bine in romania ca nu ar mai fi:robotei ai sistemului, eu cred ca acestor oameni defapt nu le place munca ,deacea sunt indoctrinati sistemului din romania ,dar nu iutati romania sa schimbat si deacea alta cale de succes, fara munca si putina inteligenta, nu exista.......

&Rei
15.07.2006, 17:13
drage prietene, n-am inteles nimic din ce-ai vrut tu sa zici, desi banuiesc ca te revolti impotriva celor care nu traiesc ca sa munceasca ci muncesc ca sa traiasca. datorita insa exprimarii mi-e tare greu sa te contrazic sau sa-ti impartasesc parerea... poti, te rog, sa reformulezi cele de mai sus astfel incat sa pricep si (cel putin) eu? multzumescu-tzi

pilicka
22.07.2006, 18:25
Salutare texanilor!!!
Ma numar si eu printr cei care traiesc in Dallas-ul asta de catva timp.
Nu sunt incantat de loc de ce e aici, de stilul de viata , de arhitectura
cladirilor , de salarii , de chirii , de nimic.Eu am venit aici direct din
Romania si nu stiu cum e in alta parte decat din auzite.Insa, fratilor nu
cred ca e adevarata USA acest Texas.Vreau sa plec, dar mi-e foarte
greu.Am auzit ca viata pe coasta e ff scumpa in comparatie cu ce e
aici.Da, stiu depinde de ce job ai.Dar cum si aici e vorba de "cunostiinte" -
surprinzator nu?, e greu sa gasesti un job bun.

mircea volosen
07.09.2006, 12:50
Pentru neinformati sau prost informati si idioti

Texasul este unul din cele mai dezvoltate state , Dallas ,Huston rivalizeaza cu cele mai mari metropole americane prin dinamica economica , pluralism si confort de viata . Am lucrat in Dallas ,Austin ,San Antonio , sunt aici de aproape 20 de ani .Am vazut 45 de state , am colindat america in toate directiile si pot sa spun ca Texasul are viitor !! .Adauga aproximative 20 % in fiecare decada la populatie .Asta spune mult .Daca esti destept poti sa faci bani in Tx , Nu vreau insa sa ramn adica sa fiu ingropat aici , dar daca ai scoala si vrei sa ai viata buna vin-o in tx

luckylord
07.09.2006, 20:39
mircea,cred ca un bun gasit tuturor de pe forum ar fi fost mai binevenit...smileys/smiley2.gif

TropicanaMornin
23.12.2006, 10:01
Am citit si eu discutia asta de curiozitate, si sunt socata ca unii
descriu cat costa sa stai intr-o zona "fara negrii si mexicani". Rusine!

romitexas
06.04.2007, 04:18
in north dallas like mckinney , frisco e incomparabil mai bine decat houston, chiriile sant mici 600 dolari pentru one br in zona f buna . daca vrei poti sa ma cauti si i ti dau si alte amanunte romulus

L_RO
19.04.2007, 18:08
Pt &amp;Rei

am inteles ca exista un restaurant cu mancaruri romanesti in down-
town.Cred ca sunt pe forum care stiu mai bine.Eu doar am azuit de
el,dar am auzit si ca te cam ustura la buzunar cand mergi acolo.

&Rei
19.04.2007, 21:50
culmea, n-am fost niciodata, dar am trecut pe langa el destul de des
ii zice Charivari ( www.charivarirest.com (http://www.charivarirest.com95.372111&amp;sspn=0.002291,0.004 458&amp;abauth=a8825d99:Y5wxjLxAGJ_fmzJiA22U8BTpW3k&amp;ab since=567&amp;oi=miw&amp;sa=X&amp;ct=miw_link&amp;cd=0&amp;cad=homepag e&amp;ei=cmEoRvnwC5vIqwKAtqz3Bg)) si intr-adevar au si ceva mancaruri romanesti. si cica da, e relativ scump. daca te uitzi si unde e, o sa-tzi dai seama de ce...
romani mai intalnesti la Byzantio, pe West Gray. incepand de joi.

&Rei
19.04.2007, 21:58

mda, pentru cineva neavizat, intr-adevar "rusine". restul am inteles la ce se referea remarca, cu toate ca nu e "politically correct". nu de negri si mexicani e vorba, ci de ghetto. unde crede-ma, nu vrei sa locuiesti.
iar albinutzei ii recomand sa nu mai faca gafe de-astea sau o sa scoata demonstrantzii in strada.

a propos de chirii, eu am stat in Heights intr-un apartament cu un dormitor cu $535 iar acum stau intr-un duplex intr-o zona faina in heights cu $760, da' am curte si pot bea o bere afara :)) si in vecini chiar acuma am vazut un apartament de inchiriat (intr-o casa cu 4 apartamente) cu $685. si va primesc la beri.

paulvadi
10.06.2007, 07:06
Daca e cineva care se plictiseste in zona Dallas-Plano ,va invit la o bere si un gratar la mine.Stau in Plano si mi s-au cam lungit urechile de plictiseala.

smileys/smiley117.gif

paulvadi
10.06.2007, 07:11
Se pare ca este un Gun show in Dallas Market Hall. Merg sa vad ce mai este nou .

maniplaces
10.06.2007, 23:33
Dar prin Colorado nu exista nimeni ?

marie_curie
13.06.2007, 17:13
Pt. paulvadi:

Ma intrebam daca invitatia e valabila doar pentru baieti sau si pentru fete (ai zis si bere, de unde si dubiile mele).

Ai ajuns la Gun Show? A propos, stii un shooting range in zona Dallas-ului? As fi interesata sa merg.

Numai bine,

Marie

ion texan
28.07.2007, 18:19
daca va plingeti atita de texasul asta asa cum e el,ce mai pierdeti timpul pe aici?se poate trai si fara aer cond. chiar si pe caldura asta.se traieste mai greu dar se poate.cum ar fi viata fara sacrificii?chiar si in america.

ps:aceste impresii au fost "rumegate" in pod unde de obicei lucrez.asta e jobul.n-am timp sa ma pling,prefer sa schimb tricourile de 4 ori pe zi

&Rei
29.07.2007, 13:33
haha am fost in Cluj la inceputul lui iunie, pentru 4 saptamani. am crezut ca-mi si dau duhul, au fost aproape 40 de grade... si, evident, fara aer conditionat. cred ca mi-a scazut imunitatea la caldura culmea, de cand sunt in texas... pana acum inca radeam si io de americani ca se plang de lipsa aerului conditionat, da' ca de obicei, de ce rad intotdeauna ma paste si pe mine...
asa ca ioane, inteleg ca ori esti de putin timp aici ori ai refuzat A/C pana acum, de inca rezisti... ce pot sa zic... daca poti, rezista pe baricade. pentru mine se pare ca e prea tarziu...

04.10.2007, 17:14
...Buna eu locuiesc in Dallas de4 ani si mi se pare destul de OK ,ca si plata depinde unde ,munca care esti dispus sa o faci si cat ,ca sa nu uitam``dupa fapta si rasplata,, imi cer scuze daca supar pe cineva indirectdar asta este realitatea .Chiriile sant bune fata de cum sant in nord,iar cu distractia daca vrei sa te disrezi ai si unde.America nu este usoara pentru nimenea dar daca am venit aicitrbuie sa mergem inainte.Dacanu ar fi atata rautate si invidie si multe altele de care cred ca stiti majoritatea dintre voi,ar fi mult mai placuta viata printre straini

sa ne auzim cu bine.

20.10.2007, 18:33
hello,

ajung si eu pe langa dallas in doua saptamani de undeva din nord si mi-ar placea sa cunosc romani prin zona...sper sa ne auzim

s.smileys/smiley1.gif

konrads
31.10.2007, 05:22
Criss,

Imi poti zice si mie te rog....de ce ti se pare Dallas-ul adorabil?...in ce sens?...ce iti place anume si cel mai mult?....unde e mai bine de trait in Houston sau Dallas( eu locuiesc in Austin dar s-ar putea sa ma mut in Dallas sau Houston..nu stiu inca sigur in care dintre cele 2).
Cum e vremea acolo?...cum sunt chiriile...e viata scumpa?

Mersi anticipat si pana mai vorbim numai bine.
Cristina

Eu sint aici de 17 ani. Dintre Austin, Dallas si Houston in opinia mea Austin-ul e cel mai misto si Houston cel mai nasol.

konrads
31.10.2007, 05:23

Fiecare are dreptul la opinia lui, se numeste libertatea cuvintului si nu mise pare o problema.

Konrad

Juliablue26
21.06.2008, 07:46
smileys/smiley1.gifHI Mircea, ce mai faci, sunt Julia daca-ti mai amintesti