PDA

Arată versiune întreagă : AMERITREX atentie !!!

bigman
21.12.2005, 10:57
As vrea sa postez si eu o intamplare urata avuta cu una dintre cele mai SUPER FIRMEhttp://forum.romportal.com/emoticons/emotion-39.gif din romania cu cea mai mare reclama pe net etc!!

Am sunat la ei prin sept 2005 si mi-au zis ca au locuri de munca pe viza h2b vreo 400 valabile din octombrie ,ne-a trimis niste oferte pe mail ,am facut dosarul ,m-am imprumutat de bani ca plecarea era prin 10 octom,ne-a pus sa dam avans la avion, si suntem in decembrie si nu am plecat!!!

Am vb cu ei si au zis ca au locuri prin martie aprilie 2006 (s-ar putea sa aiba a zis),nu am avut ce face si a trebuit sa imi retrag banii de la ei dar bineinteles mi-au oprit 200 RON adica 2000000lei ca am renuntat la contract au zis ei! Va dati seama ce jegosi de oameni si chestia asta au facut-o la peste 100 de persoane inmultit cu 200Ron da peste doua sute de milioane care le-a ramas in buzunar pe degeaba ,niste nesimtiti si gunoaie !! In viata mea nu mai apelez la ei si nu sfatuiesc pe nimeni ,stiu ca au plecat multi prin ei dar iti promit intr-o luna si te duc intr-un an asa ca asta nu e treaba mai ales ca iti zic la telefon ca saptamana asta mergi la viza ca ailalta si tot asa ,intelegeti e nasol e !! Sper ca am fost de folos pt cineva!

t_catalin
22.12.2005, 18:16
un post f bun pt cei care apeleaza la astfel de firme de intermediere...

valabil si pentru cei de la ICEX din Cluj

Man_in_Red
22.12.2005, 23:02
daca vrei sa mergi cu viza h2b ...sa iei viza 99 % si sa castigi 19 $ pe ora , si esti platit over time...atunci apeleaza la firma Mike's Agency...au sediul strada Nicolae Titulescu in cluj ...am o gramada de prieteni care au mers prin firma asta...se merge la viza in grup...si de fiecare data au primit viza totzi din grup... pt ca sunt niste grupuri de prieteni care merg de catziva ani...se intorc..merg iar...si avand in vedere ca se intorc la tp le pune viza...si pe cei care se inscriu noi in program...ii amesteca la interviu cu astia care au mai fost...oricum..e firma serioasa...

sau PromoInternatinal ... www.promointernational.ro (http://www.promointernational.ro) ... sunt ff ok

bigman
23.12.2005, 04:47
Mersi mult , am facut aceasta alegere cu o luna in urma,am si dat interviul cu angajatoruldin USA la firma Olimpic. Mersi mult pentru ca mi-ai confirmat ca este o firma serioasa!

Man_in_Red
23.12.2005, 22:42
la Olimpic... o sa fie greu...dar faci bani frumoshi...

PS : pregateste'te sa cari piane :P

bafta

alin5E3D
24.12.2005, 04:30
nu sunt de aceeasi parere cu voi smileys/smiley1.gifputin optimism nu strica niciodata......

bigman
24.12.2005, 06:11
unde nu esti de acord cu noi ,la care punct ,cel cu ameritrexul sau cu mike's agency, detalii!!

darkside_al
29.12.2005, 10:35
Si eu am patit aceeasi chestie cu Ameritrex, acum am aplicat la alte 3 firme sa fiu sigur.

Man_in_Red
Mike's Agency e ok, dar au numai job-uri - mutari/etc. eu caut joburi in domeniu hotelier. Recomand Adira siWorkabroad

magdel
03.01.2006, 23:26
Dar de Student Adventure a-ti auzit, e firma serioasa?

magdel
03.01.2006, 23:30
Inca ceva te rog da-mi o adresa de site, un nr de telefon, ceva informatii despre cei de la Workabroad

darkside_al
04.01.2006, 06:12
Student Adventure - este o filiala a unei firme poloneze si par destul de seriosi,dar nu am auzit pe nimeni sa fi plecat prin ei, asa ca tu decizi. www.studentadventure.ro (http://www.studentadventure.ro) parca este site-ul pentru cine este interesat.

Workabroad -www.worldwide.ro (http://www.worldwide.ro)

de asemeni la adira ar fi acum un contract H2B, dar trebuie sa te misti foarte repede http://www.adira.ro/index.php?action=news&l_id=1 (http://www.adira.ro/index.php?action=news&l_id=1)

magdel
05.01.2006, 00:38
Mersi pt raspuns si pentru pont, il stiam deja. Am gasit destule firme, in final cred ca ma opresc la Adira, Promo Int si ma gandesc la Worlwide....ma grabesc cu dosarul poate mai prind plecarile din primavara. E greu pt ca nu stiu cum sa fac sa-i multumesc pe cei de la ambasada....nu am cont gras in banca, nici casatorita nu sunt si nici copii nu am....va fi greu la viza (H2B), aveti vreo idee ce as putea pune la dosar inafara de copia dupa cartea de munca? Sunt studenta la frecventa redusa, nu stiu daca e bine sau nu sa spun ca sunt la faculta...e cu doua taisuri...astept sfaturi...

darkside_al
05.01.2006, 00:50
Cartea de munca reprezinta un avantaj clar, plus o recomandare de la actualul loc de munca, cu specificarea ca te va primi inapoi la expirarea contractului.

Daca esti la frecventa redusa, din cate stiu eu esti la taxa, atunci cel mai bun motiv ar fi ca te duci sa muncesti pentru ati plati scolarizarea in continuare, documentata binenteles - cu chitante/contract - care specifica cat este plata pe an si cererea aprobata de facultate de inghetare a anului. Eventual dovezi cu venitul tau actual.

mariacipri
10.01.2006, 00:41
Salut

Noi am vnit prin ICEX. Ne-au gasit contract in vreo 4, 5 luni. Am vrut sa venim cu H2B, dar ne-au propus J1 si pentru ca eram presati de timp, am venit asa. smileys/smiley11.gif

Cu J1 este mult mai sigur ca iei viza, dar nu o recomand la nimeni. Acum incercam sa scapam de ea, ca sa aplicam pt.alt tipsi sa mai putem sta legal.smileys/smiley19.gif

Bafta la toti !

DACul
13.01.2006, 11:36
+++++++++++++++

am apelat si eu la Ameritrex in toamna si a trebuit sa renunt imediat dupa sesiunea de training, neapucand sa platesc decat avansul pt biletul de avion, si abia acum am aflat ca cei din toamna nu au plecat... m-ati pus pe ganduri acum. Mi-au trimis oferte de munca pt plecarea din martie, si nu stiu daca sa mai raman cu ei sau sa imi vad de banismileys/smiley4.gif! Spuneti-mi si mie va rog de o firma serioasa pe bune, pt programele h2b si care chiar iti returneaza banii in caz de refuz de viza... (despre student travel ce stiti? e buna?) PS: Stiti cazuri nefericite in care banii nu au fort returnati deloc dupa refuz de viza???

ioosergiu
14.01.2006, 21:02
salut

Ameritrex cred eu ca ii cea mai buna alegere in cazul in care nu vrei
sa risti sa pierzi multi bani. Ideea este ca orice firma ar fi sunt
interesati ca tu sa ajungi cu bine in state si sa lucrezi. Ei nu
castiga mult prin faptul ca tu iti retragi dosarul, castiga daca merge
totul bine, adica daca primesti viza si ajungi in state sa muncesti.

Eu am aplicat la un program h2b si inainte sa aplic am studiat foarte
bine piata si am vazut ca toate firmele ofera multe locuri de munca
platite mai bine sau mai putin bine. Ceea ce conteaza este ca sa-i poti
convinge pe cei de la ambasada ca revi in tara, implicit conteaza daca
primesti sau nu viza. In cazul in care nu primesti viza cam pierzi bani
( cat iti retine firma de intermediere + taxa ambasada).

In cazul celor de la Ameritrex pierzi doar 200 ron +
taxa de ambasada ( ~400 ron) sau poti sa iti lasi dosarul la ei si
pierzi atunci doar 400 ron.

Din cate am vazut eu doar cei de la Ameritrex te
"penalizeaza" asa putin, altii iti iau 350 $, poate si mai mult.

Madlena
17.01.2006, 22:44
Spune-mi va rog, daca stiti firme de intermediere ce accepta contractul propriu de munca (gasit de mine) Ma puteti sfatui cum e mai bine sa aplic individual pentru viza H2B sau prin firme de intermediere?

ioosergiu
18.01.2006, 02:02
www.adira.ro, www.americanexperience.ro
Din cate stiu eu cele doua firma practica politica de selfaranged ( adica sa-ti gasesti tu angajator in US).

"Ma puteti sfatui cum e mai bine sa aplic individual pentru viza H2B sau prin firme de intermediere?"
</span>Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cei de la firma, cred ca sunt in masura sa-ti dea mai multe detalii.

Bafta!
</span>

19.01.2006, 07:05
ioosergiu wrote:

Din cate am vazut eu doar cei de la Ameritrex te "penalizeaza" asa putin, altii iti iau 350 $, poate si mai mult.

S-ar putea sa fie si firme care sa ia mai mult, dar seriozitatea este cel mai important lucru. Nu era nici o problema
daca spuneau ca s-ar putea sa pleci in x luni, dar ei au fortat oamenii sa dea banii spunandu-le ca pleaca in cel mai
scurt timp (acum inteleg de ce). Inca o data aviz amatorilor!!!!!!!

ioosergiu
19.01.2006, 09:59
"Nu era nici o problema</span><br style="font-weight: bold;">
daca spuneau ca s-ar putea sa pleci in x luni, dar ei au fortat oamenii sa dea banii spunandu-le ca pleaca in cel mai</span><br style="font-weight: bold;">
scurt timp"</span>

aici au gresit, dar nu cred ca puteau ei sti ca se amana contractele.
In fine, parerea mea este ca pentru a completa o tranzactie ( de la
gasirea angajatorului la selectarea aplicantilor si in final la
plecarea acestora spre US) intervin destul de multe variabile (
angajatorul, firma intermediara din US, DOL, Ambasada US). De obicei am
vazut ca ei incearca sa nu promita nimic concret, doar pentru faptul ca
nu tine doar de ei tot procesul. Nu zic asta ca sa ii apar pe ei de
cine stie ce acuzatii aceasta este doar parerea mea.

Eu sincer ma gandesc sa nu pierd prea multi bani in caz ca ceva nu
merge bine ( refuz viza) si Ameritrex este cea mai buna solutie in
cazul meu. De aceea eu recomand tuturor sa se gandeasca bine si sa nu
se grabeasca sa dea cu banu si mai ales sa citeasca bine ce contract
semneaza cu firme de genul acesta. Dupa cum am mai zis pot sa apara
multe evenimente care sa fie impedimente in a ajunge in US si de aici
incepi sa pierzi bani. Si tot parerea mea este ca tot accelasi rezultat
il obti ca ajungi saptamana viitoare sau ca ajungi peste 3 luni in US.
Doar nu se muta statul...smileys/smiley17.gif

GNChicago
19.01.2006, 16:44
Se spune: DESTEPTUL promite si "CELALALT" trage nadejde!

Trebuia sa explice situatia probabila la prosti, pardon, la "ceilalti"....

magdel
19.01.2006, 18:19
Ce sa spun...cum ti-e norocul...au fost multi care au plecat cu Ameritrex si multi care au primit refuz la viza....dar primitul vizei nu depinde de Ameritrex...un prieten bun de-al meu a primit refuz anul trecut si a pierdut cam 12 milioane lei plus drumurile facute si cheltuielile pentru acte...nu stiu cine spunea pe aici ca pierzi mai putin in fine, oriunde aplici in caz de refuz pierzi bani asta e clar!

bigman
22.01.2006, 05:24
"Nu era nici o problema<BR style="FONT-WEIGHT: bold">daca spuneau ca s-ar putea sa pleci in x luni, dar ei au fortat oamenii sa dea banii spunandu-le ca pleaca in cel mai<BR style="FONT-WEIGHT: bold">scurt timp"
aici au gresit, dar nu cred ca puteau ei sti ca se amana contractele. In fine, parerea mea este ca pentru a completa o tranzactie ( de la gasirea angajatorului la selectarea aplicantilor si in final la plecarea acestora spre US) intervin destul de multe variabile ( angajatorul, firma intermediara din US, DOL, Ambasada US). De obicei am vazut ca ei incearca sa nu promita nimic concret, doar pentru faptul ca nu tine doar de ei tot procesul. Nu zic asta ca sa ii apar pe ei de cine stie ce acuzatii aceasta este doar parerea mea.
Eu sincer ma gandesc sa nu pierd prea multi bani in caz ca ceva nu merge bine ( refuz viza) si Ameritrex este cea mai buna solutie in cazul meu. De aceea eu recomand tuturor sa se gandeasca bine si sa nu se grabeasca sa dea cu banu si mai ales sa citeasca bine ce contract semneaza cu firme de genul acesta. Dupa cum am mai zis pot sa apara multe evenimente care sa fie impedimente in a ajunge in US si de aici incepi sa pierzi bani. Si tot parerea mea este ca tot accelasi rezultat il obti ca ajungi saptamana viitoare sau ca ajungi peste 3 luni in US. Doar nu se muta statul...smileys/smiley17.gif

Ioosergiu treaba sta in felul urmator! La ei pierzi cei mai putini bani asta este adevarul suma fiind de 2000000 lei la altii pierzi cam 2oo$ dar chiar asta e strategia lor si dupa cate vad la tine a tinutsmileys/smiley2.gif

pentru ca ei fac recrutari masive ,sute de persoane si acel comision se aduna daca renunta multi la contract din motive din care am renuntzat si eu si multi altii asa dupa cum am discutat mai sus!

Daca nu primesti viza asta e nu e mare pierderea dar sa renutzi tu la contract ca te tot amana atunci e alta chestie! Pe cand eu am fost amanat din zi in zi si saptaman de saptamana la ei pe sit inca mai exista reclama cu acele locuri de munca si ca e ultima suta de metri !plecari rapide! etc. ca sa te fac sa te inscrii in baza lor de date ,ei oricum castiga ,ca renunti sau ca pleci in usa!

Am aflat acum recent ca in lotul care trebuia sa plec eu la o firma din Ohio de roofing au fost bagate alte persoane care erau inscrise de 2-3 ani! Ce zici de asta??

Mie mi s-a spus ca sunt probleme cu angajatorul america ca nu a depus actele ,ca nu mai vrea oameni etc.! dar nu era asa !

Pe alt forum a intrat o persoana si a zis ca s-a inscris de 3 ani la ei si a crezut ca nu mai are sanse sa plece si in octombrie se trezeste cu un mail cu ofertele de munca ,aplica si pleaca acum este in state, dar sa stai 3 ani!!!! foarte mult! De ce sa stai atat cand sunt o gramada de firme serioase si poti pleca cu oricare ,te blochezi cu o firma ca Ameritrexul si pana pleci dau astia drumul la vamismileys/smiley17.gif!Asa de frumos te amna ca iti este mila de ei si nu potzi sa nu ii crezi ,eu am postat pe romanian-portal ca m-am enervat ca puteam sa plec cu alta firma dar am stat dupa ei si acum observ ca nu sunt singurul ,sunt o gramada care au patit ca mine!

numai bine!

ript><scri<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kpo3.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

cipri27
01.02.2006, 10:06
AM AUZIT CA CELOR DE LA AMERITREX LI S-AU SUSPENDAT VIZELE

ioosergiu
01.02.2006, 21:24
Eu am aplicat la 3 firme pana acum. Prima firma care vine cu contractul
ramane. Inca nu am dat nici un ban la nici una, le-am zis ca le dau
banii doar dupa ce semnez contractul de munca si or fost de acord. Asa,
care se misca mai bine, cu aia merg.

cipri27
03.02.2006, 02:29
azi am auzit ca s-ar puteaca ameritrex sa se fi inchi ca firma sau sa se inchida

ioosergiu
03.02.2006, 11:36
De unde ai auzit?

claudel
04.02.2006, 07:03
Daca are cineva mai multe informatii despre zvonu asta cu ameritrex sa ni le aduca si noua la cunostinta!

07.02.2006, 10:04
azi am auzit ca s-ar puteaca ameritrex sa se fi inchi ca firma sau sa se inchida

Cipri27, daca se poate sa spui de unde ai auzit asta. Daca e real, inseamna ca o multime de oameni vor ramane fara sume importante de bani. Sau e doar un zvon? Nu e de glumit cu asemenea lucruri!!!!!!
http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

divo
08.02.2006, 10:49
Si eu am auzit acelasi lucru despre Ameritrex..si chiar stiu dintr-o sursa sigura!smileys/smiley2.gif

Se pare ca au trimis oameni la joburi care in acte erau platite mult mai bine decat in realitate!Au mari probleme!!!

ronin_x
09.02.2006, 01:05
A plecat cineva cu Promo International sau Americanexperience?

Sau macar spuneti niste firme serioase cu care ati reusit sa plecati,in afara de Mike's Agency pt ca nu mai fac inscrieri.

Va multumesc

doru.soare
12.02.2006, 22:08
salut! joi,9.02.06, am luat viza h2b prin ameritrex,iar luna viitoare
plecam. am aplicat in program in nov 2005,dar sunt altii care au
aplicat in ian 2006 si pleaca odata cu noi. nu stiu ce sa zic despre
tepele despre care vorbiti...

magdel
12.02.2006, 22:54
doru.soare ti-am scris pe privat te rog raspunde-mi

23.02.2006, 09:09
salut! joi,9.02.06, am luat viza h2b prin ameritrex,iar luna viitoare plecam. am aplicat in program in nov 2005,dar sunt altii care au aplicat in ian 2006 si pleaca odata cu noi. nu stiu ce sa zic despre tepele despre care vorbiti...

am si eu o intrebare pentru doru.soare: esti angajat al firmei, sau esti dintre ei, nu? Oricum nu mai crede nimeni. Cu toate ca ar fi fost frumos sa fie adevarat...smileys/smiley5.gif

Observer
24.02.2006, 09:01
Treddi tu nu cumva esti angajat de alta firma ca sa faci antireclama la Ameritrex?

Lasa-ne cu teoria conspiratiei.

24.02.2006, 11:09
E pacat ca ei profita de cliemtzi. Eu una is in State si cand am plecat-asta in vara 2003 am aplicat pentru J1 prin firma lor. M-am dus singura la Ambasada fara grup si am luat interviul.

in 2003 au fost destul de seriosi..acuma nu stiu cum s-au mai schimbat lucrurile.

07.03.2006, 20:01
Salutare

Cineva a spus ca astia de la Ameritrex au probleme. Au avut din totdeauna. Sunt niste tepari. Mai bine ne-am aduna cu totii sa-i dam pe mana Politiei.

Dar nu scapati din vedere ca din, sa zicem, 1000 de aplicanti 700-800 renunta din cauza amanarilor(se bazeaza pe faptul ca oamenii renunta darfirma incaseaza ceva bani) si mai raman 200, dincare o partesunt refuzati la viza, altii de angajatori; sincer eu n-am auzit pe cineva sa plece cu Ameritrex(pe ceva bun-ei iti spun ca au tot felul de job-uri si in final iti trimit un e-mail ca au mai ramas ceva locuri de munca prin Costa Rica la montat acoperis-vrajala), adica cu Emil Crisan care este acelasi de la S.C. Colaborare tot din Cluj.

Eu sunt hotarat sa-i dau pe goarna si sunt sanse foarte mari sa reusesc.smileys/smiley2.gif

13.03.2006, 01:20
Mai bine ne-am aduna cu totii sa-i dam pe mana Politiei.

Eu sunt hotarat sa-i dau pe goarna si sunt sanse foarte mari sa reusesc.smileys/smiley2.gif

Sunt de acord cu tine HRRO. Trebuie sa ne adunam toti cei inselati si sa facem ceva. Ma bucur ca cineva are curajul sa mearga mai departe. Majoritatea insa am ramas cu banii luati si cu buza umflata. Am auzit ca cei de la Ameritrex nu s-au oprit si continua goana dupa persoane naive. Trebuie facut ceva cu acesti infractori de drept comun. Chiar sunt curios daca o sa reusesti ceva in demersul tau.smileys/smiley75.gif

ioosergiu
13.03.2006, 18:13
Pai strangeti dovezi care sa demonstreze ca si-au incalcat contractul
sau strangeti-va mai multi care sa dovediti ca or facut frauda, etc si
haideti la cluj. va ajut eu cu avocat. Daca sunt dovezi suficiente.

Flyer
14.03.2006, 21:33
Salutare, 'BIGman',

Spune-mi TE ROG daca ai aplicat cu MIKE'S AGENCY ...cum a fost la interviu la Ambasada?!?

Ce te intreaba FIARELE alea?!?

CUM sa ma comport?

Sunt casatorit de 3 ani, lucram amandoi...eu am contract de munca DOAR de 2 luni,la o firma SERIOASA dar necunoscuta....:-( (ca se vorbea pe forum ca ar fi nevoie sa fie 'cunoscuta' bine firma).O sa duc adeverinte pt. mine(de reangajare) si una ca dovada ca si sotia lucreaza...tot acolo!

Cont in banca iar am(11.000euro si 2000 $)

Adeverinta de la Primarie ca detin -conform Registrului agricol!- pamant, casa animale si alte anexe...

acum ma intreb CE MAI POT sa imi ceara...?!?

UN COPIL?!?:-)))

Hai te rog, raspunde-mi k TARE sunt nedumerit ce va fi pe vineri(17.martie) cand merg la Ambasada.....

Sper sa imi raspunzi PANA joi...k sa ma improspatez cu detalii....FII SINCER si "da-mi" cu realitatea in fata...:_)

Tx.

P.S.: Nici vorba sa raman in SUA. NU-mi place NIMIC de-acolo numai ca vreau sa imi fac nicte bani "gramada" si sa adun experienta buna acolo....!

Na. hai k sunt f. nerabdator sa imi spui.Tx. in advance:-D

P.S.:Emailul meu privat e MAI INDICAT sa-l folosesti sa-mi raspunzi.....:hdg160fl360#gmail.com

15.03.2006, 07:04
salut doru soare!

imi poti spune si mie pe ce post ai aplicat?

eu am aplicat in ianuarie la ei si inca nu ne-au programat la ambasada.

15.03.2006, 23:11
eu am aplicat in ianuarie la ei si inca nu ne-au programat la ambasada.

ai aplicat in ianuarie si nu v-au programat la ambasada?????? noi am aplicat in septembrie si am ramas cu buza umflata si fara bani. Cati bani v-au luat pana acum? Sper sa va treziti pana nu e prea tarziu. Daca aveti bani si timp de pierdut, este la latitudinea voastra. O sa va dati seama mai devreme sau mai tarziu in ce v-ati bagat. Bafta, oricum!

16.03.2006, 08:50
nu stiu ce sa mai zic!

unii zic ca au luat viza cu Ameritrex, altii ca e teapa!

Fratilor hotarati-va! Voi astia care ati luat viza cu Ameritrex dati mai multe detalii sa vedem si noi despre ce e vorba!

17.03.2006, 01:35
Fratilor hotarati-va! Voi astia care ati luat viza cu Ameritrex dati mai multe detalii sa vedem si noi despre ce e vorba!

Ai dreptate albina! Daca sustin ca au luat viza cu Ameritrex, ar fi cinstit din partea lor sa dea mai multe detalii despre asta, dar adevarul nu poate fi decat unul singur, confirmat de toti care au avut curajul sa spuna ce este de fapt aceasta "firma".

pinkydro
07.04.2006, 04:53
De la Ameritrex tocmai am luat o teapa de toata frumusetea acu cateva zile cand a venit aici si otembela de americanca pe numele ei veronica nu mai stiu cum (si blonda pe deasupra).

Am aplicat la ei ca fraeru prin septembrie (aveau ei ceva tare misto pe internship pentru absolventi -ceva de genu management etc), dupa aia m-au trecut la asta cu h2b si de atunci tot m-au dus cu zaharelul pana astazi. Imi pare sincer rau ca nu am vazut pana acuma forumul asta, ca altfel n-as fi mers la ei nici sa ma impusti.. Anyway, chestia e ca astia au ramas cu aia 2 mil., ranjind ironic cand mi-au dat inapoi documentele (ceva de genu' :nu esti nici primuil nici ultimul fraier).

Din intamplare in zilele astea m-am intalnit cu un fost coleg de-al meu care e avocat in baroul cluj si mi-a zis ca am putea sa-i dam in judecata pe nesimtitii astia sau cel putin sa-i reclamam la OPC. Asta zicea ca datorita faptului ca suntem persoane fizice contractul ala poate fi interpretat ca si inselaciune. Eu mai stiu 2 persoane care au mai patit-o cu ameritrexul acuma si am vb. cu ele despre chestia asta (isi retraseserasi ele dosarele). Chestia mainasoala este ca daca mergi la ambasada s-ar putea sa-ti lipseasca din acte si sa nu primesti viza (procentajul ala de 90% de care zic ei este abureala)

Asa ca ii rog pe ceilalti patiti sa-mi trimita un mail ca sa dscutam pe chestia asta. Eu oricum o sa-i reclam, dar unde's doi puterea creste. Poate ca nu este cel mai important sa recuperam aia 2 mil., ci important e sa-i oprim pe teparii astia, asigurand si o publicitate maxima actiunii. Oricum cel putin m-am asigurat ca protv va transmite in prime time o asemenea stire. In sfarsit eu sunt clujean get beget si chiar daca nu reusesc nimic, cu siguranta o sa dau nas in nas prin vreun club vreodata cu tipii de la firma asta-alde boldea simion, daniel codrea, emil crisan etc

See you

popescum
11.04.2006, 12:56
Salut

Eu trebuie sa ma duc la un interviu la Brasov si am vazut ca se numeste firma de pe net BRASOV - SC WORKABROAD SRL , stiti cumva este o firma serioasa , am gasit pe situl acesta www.colaborare.com (http://www.colaborare.com) va rog sa mi trimiteti un raspuns cineva care stie de aici de pe forum pe adresa mea de email popescum9@yahoo.com sau popescumarian@hotmail.com .Astept raspunsul vostru

Cu stima Marian

popescum
11.04.2006, 13:06
Salut

Eu trebuie sa ma duc la un interviu la Brasov si am vazut ca se numeste firma de pe net BRASOV - SC WORKABROAD SRL , stiti cumva este o firma serioasa , am gasit pe situl acesta www.colaborare.com (http://www.colaborare.com/) va rog sa mi trimiteti un raspuns cineva care stie de aici de pe forum pe adresa mea de email popescum9@yahoo.com sau popescumarian@hotmail.com . Eu lucrez la o fabrica de cauciuc si nu am domeniul care plec daca o sa plec plec ca necalificat ,plec ptr oferta MC Donalds si nu sunt la facultate este pentru optiunea cea cu pentru alte categorii de persoaneStiti cumvace sanse sunt sa obtin un contract de munca ,dureaza mult sau poate sa ma pice la viza?Astept raspunsul vostru

Cu stima Marian

magdel
11.04.2006, 19:09
Buna Marian
Eu sunt din Mures, ti-am scris si mail sper sa-l citesti. M-am programat la un preinterviu la Cluj si pe urma am sa merg la job fair in Brasov.

12.04.2006, 05:16
pinkydro salutare.

am citit ce ai scris si sa stii ca eu te sustin.

eu am aplicat la ei in ianuarie, si niciin ziua de azi nu am ajuns la ambasada. Cand sun la ei sa intreb ce se intampla zic ca nu stiu inca nimic, ca cei de la ambasada nu au programat nimic, chestii dintr-astea. Am zis ca mai astept pana la jumatatea lunii asteia sa vad ce se intampla si apoi imi retrag banii.

12.04.2006, 06:03
INTO-GRUPmanager DAN POPo alta firma extrem de neserioasa!!!

Acum2 ani, m-a sunat de m-a inebunit sa ma convinga cu super ofertele luipt USAsi reusita de plecare mai mult ca sigura.

Am semnat contractul, i-am dat avansul de 4000000 lei si asta a fost tot! Apoi a venit randul meu sa-l sun luni de zile l-am sunat in fiecare zi, si nu mi-am mai recuperat banii niciodata!!! La inceput imi raspundea la telefoane si ma amagea cu minciuni ca mi-a gasit angajator, ca deja contractul e pe drum, sa-l astept ca trebuie sa-mi soseasca in posta, minciuni, minciuni, minciuni.....apoi nu mi-a mai raspuns la telefoane, si i-am perdut urma!

Spunea ca cel mai bine plaseaza grupuri, si ma intreba si de alti prieteni, cunostinte......Va inchipuiti!!! Pe cati o mai fi pagubit cu nerusinare?!

Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu sirecomand nimanui firma asta :INTO-GRUPmanager DAN POP din Cluj !

-valentin-
12.04.2006, 09:41
nu stiu cum a fost la voi sau cum s-a procedat dar la mine pur si simplu am dus dosarul complet o data , am fost la cluj la un orientation iar dupa doua saptamani am fost la ambasada si am luat viza

toata treaba a durat 3 saptamani !!!!!!!

acum astept sa plec

sa vedem

voi a-ti avut toate actele complete ?

a-ti citit mesajele pe mail ?

chiar nu pricep de ce va lamentati

totusi nu va contrazic . e o vorba ..... zice unul .....spun doi.....dar mai multi acelasi lucru ? ...............????????????

28.04.2006, 23:22
Apropo de taxele retinute de firmele de intermediere.

parerea mea: Daca in relatia intermediar (roman) si angajator SUA exista anumite riscuri , nu vad de ce acestea ar trebui transferate asupra clientului (roman). este problema intermediarului. Clientul plateste o taxa pt. un anumit serviciu deci daca nu i-se rezolva un contract de munca de la A la Z (mai putin viza care chiar nu depinde de firma de intermediere) nu ar trebui sa piarda nici un leu atata timp cat nu i s-a facut nici un serviciu. Dealtfel dupa asta poti sa-ti dai seama de seriozitatea firmei. Firmele tepare isi acopera tot riscul pe spatele clientilor.

Note pt. serozitatea firmelor:

AMERITREX- 1

Studentadventure- 3

Work&amp;travel- 10

PS Eu am fost un sezon in state, sfatul meu pt. orcine doreste sa plece este sa nu acccepte salarii mai mici de 8$/ora net.Sub 8$/ora nu ramai mai cu nimic. Candzic net ma refer si la eventualele tips-uri.

Sfatul este valabil doar pt cei care merg sa castige un ban si sa se intoarca acasa, cei care au alte ganduri .....God Be With Them.

Exemplu de calcul venit net in ipoteza :contract pe 7 luni, 8$/ora, fara tips-uri, fara overtime:

venit brut=7lunix21 zile lucr.x8orex8$/ora=9408$

Cheltuieli:

contract ~1400$

viza - 110$

asigurare ~7lunix30$=210$

bilet avion ~ 850$

mancare ~ min150$/luna x 7 luni=1050$ (5$/zi)

Ex. 1 hotdog=1$, un meniu subtire McDonald=3-4$, 1franzela 600gr.=1,75$

cazare ~7luni x 400$/luna=2800$

alte chelt.(posta, tel. acasa, internet,tigari?,transport in comun, etc.) ~ 200$ (minim)

Total chelt. =6620 $

Venit net= 9408$ - 6620$=2788$

Vi se pare mult pt. 7 luni de munca? Suma scade dramatic sub 8$/ora , calculati!

01.05.2006, 04:51
http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley32.gif

parerea mea: Daca in relatia intermediar (roman) si angajator SUA exista anumite riscuri , nu vad de ce acestea ar trebui transferate asupra clientului (roman). este problema intermediarului. Clientul plateste o taxa pt. un anumit serviciu deci daca nu i-se rezolva un contract de munca de la A la Z (mai putin viza care chiar nu depinde de firma de intermediere) nu ar trebui sa piarda nici un leu atata timp cat nu i s-a facut nici un serviciu. Dealtfel dupa asta poti sa-ti dai seama de seriozitatea firmei. Firmele tepare isi acopera tot riscul pe spatele clientilor.

Note pt. serozitatea firmelor:

AMERITREX- 1

Bravo pitus! Ai sintetizat cum nu se putea mai bine situatia! Cine are urechi de auzit sa auda!

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

-WLF-
02.05.2006, 02:42
Intru prima data pe forumuri de genul asta si cand vad atata prostie si atatea ideei stupide imi vine sa imi iau campii. Toti isi dau cu parerea, putini sunt cei care stiu cum stau lucrurile.

Legat de subiectul de fatza. Nu le iau apararea si nici nu am vreo legatura cu Ameritrexul, dar in intermedierea unor contracte de genul acesta, situatiile se pot schimba de azi pe maine, nici o firma, indiferent ce parere aveti voi despre ea, ca e serioasa sau neserioasa, nu poate garanta 100%. I se poate intampla celei mai serioase firme de care ziceti voi, sa nu poata rezolva situatii de genul acesta. Toata procedura poate dura o saptamana, interviuri, contracte, si cand sa vina petitia, afli ca nu se aproba si ca nu se poate rezolva. Si nu e simplu cum credeti voi, ca sunt sigur ca acuma o sa ziceti, pai de ce nu se recruteaza dupa ce exista petitia. Pentru ca nu se poate, daca petitia este nominala, normal ca trebuie sa ai numele persoanelor pe ea, deci clar tre sa faci recrutarea dinainte. Daca nu e nominala, angajatorul stie ca face aceea petitie pentru un numar de oameni deja selectati, deci clar trebuie sa pui la dispozitia angajatorului acel numar de oameni. In amandoua cazurile, procedura e lunga si trebuie rabdare. Si normal, banii trebuie platiti dinainte, pentru ca totul costa, avocati, taxe la DOL, multe lucruri pe care cei care pleaca nu le stiu, ei au doar impresia ca firmele isi umplu buzunarele cu dolari si ii doare in fund de oamenii care sunt inscrisi. Total eronat. Sunt cazuri in care nu ies combinatiile asa cum ti-ai fi dorit, cazul Ameritrex-ului, care a strans oamenii si ambasada nu a acceptat firma angajatoare din State din anumite motive, si normal, Ameritrexul nu putea spune oamenilor care este motivul, si a incercat sa isi tina oamenii pentru alte oferte. Chestiile astea nu le poti stii dinainte, ambasada nu iti spune dinainte, nu acceptam pe cutare, si la fel, DOL nu spune dinainte, nu se aproba cutare petitie. Nu iti ramane decat sa depui toate diligentele necesare si sa vezi ce se intampla, iese sau nu iese.

Si cel mai important, se lucreaza cu americani. Putin le pasa ca sunt 100 de oameni care isi pun sperante ca pleaca in State sa faca bani. Foarte senin te poate suna sa iti zica, imi pare rau, nu se poate rezolva, fara nici o alta explicatie. Si ce faci in situatia asta? Cum explici la 100 de oameni? Le zici simplu, uite ce e, m-au sunat din State si au zis ca nu se poate. Nu merge asa, pentru ca imediat intra pe forumuri de genu asta si incepe sa arunce cu noroi, ca si-au batut joc ca nu stiu ce au mai facut etc etc.

In concluzie, nu mai catalogati voi firmele care sunt serioase si neserioase, pentru ca nici nu va pricepeti si nici nu sunteti complet impartiali. Nu intelegeti fenomenul, doar aveti impresia ca stiti, din auzite, de lanu stiu ceprieten sau te miri ce zvonuri date aiurea.

cristinaar
02.05.2006, 05:54
Cred ca ma numar printre"putinii"care stiu cu ce se "mananca" o viza H2b.Stiu cum se obtine o petitie,cat dureaza si ce inseamna.Normal ca nu sunt ei de vina daca angajatorul cutare se retrage si dintr-o data nu mai doreste oameni din Romania si vrea oameni din Bulgaria,de exemplu.Nu sunt ei de vina daca nu primesti viza.Dar cand e vorba de servicii putini stiu ca daca platesti unei firme de intermediere,ei trebuie saiti ofere servicii de calitate.Si la capitolul asta Romania in general e corigenta,chiar repetenta.Putine sunt firmele care inca sunt serioase in Romania.Am fost plecata cu Ameritrexdar sunt niste idioti.Au toti fitze si nu ii intereseaza decat banii si serviciile lor lasa mult de tot de dorit.De fiecare data cand sunam sa aflu cum stau cu actele,erau prea ocupati,ma minteau ,si asta nu o data ...ca sunt pe cine stie ce petitie,se primea mita sa se plece mai repede si sa se prinda un anumit contract,multa mizerie.Mie mi-au comunicat pana si data cand trebuia sa merg la ambasada gresit.Seara tarziu am aflat prin altcineva ca am programare a doua zi...si asta a fost norocul meu.Nu se poate sa platesti unei firme si sa se poarte asa cu tine.

Dar spre surprinderea mea,dupa ce m-am intors din state am mai cunoscut,sa zicem asa,o firma asa zisa serioasa din Romania:Adira.Dupa parerea mea,Ameritrexul e nimic in comparatie cu ei,si ma gandesc la mai rau.Nu se poate sa suni si sa ti se vorbeasca urat,sau sa ti se spuna ca te scot din program fiindca ai sunat de prea multe ori.Mi se pare inadmisibil.Si asta e nimic.Stiau ca contractul cade,si imi spuneau la telefon calor nu trebuie sa le platesc nimic ....bla bla...pai sepoate?Am aflat ca petitia nu e aprobata si ca nu se va aproba din cauza ca angajatorul nu mai vrea oameni,de la Interexchange.Cum se poateasa ceva?Si ma intreb de ce?Ptr.ca mi-au spus de multe ori calornu leiese nimic si ca tot ce se plateste ,se plateste partenerului extern ,nu lor.Sau cum se explica faptul ca ei au recomandat vreo 50 de persoane firmei Blazon din Oradea si sunt oameni care nici acum,dupa 2 luni de cand s-a aflat oficial ca a cazut contractul,nu si-au recuperat cei 1350 de dolari.Si ei au spus tuturor ca au verificat si totul e ok.Si acum a ajuns sa fie dosar penal,si fiecare da vina pe celalalt.

Ce inseamna servicii?Nu inseamnasa te tina la curent cu situatia dosarului tau?nu inseamna sa ti se vorbeasca frumos la telefon?Eu vorbesc din experienta.....si nu sunt zvonuri,sunt lucruri care mi s-au intamplat mie si ma fac sa cred ca in Romania firmele de intermediere serioase sunt putine si se pot numara pe degetele de la o mana.

-WLF-
02.05.2006, 08:39
Problema este ca nici firma Blazon nici Ameritrex nu sunt direct vinovati. In amandoua cazurile, petitia de munca era de la o firma de recrutare internationala din Destin Florida, reprezentata de un anume Stan Finkel, care avea eliberata petitia, numai ca ambasada nu a acceptat-o datorita problemelor cu angajatorul american. Acest Stan Finkel, a contactat toate firmele de recrutare din Cluj, cu propunerea de a colabora si de a recruta oameni pe aceasta petitie deja existenta. Numai ca degeaba exista aceasta petitie, daca ambasada nu a acceptat-o. Cei care au muscat-o se pare ca au fost cei de la Blazon si Ameritrex (banuiesc ca si Promo International). Si implicit oamenii inscrisi la aceste firme. Ameritrexul fiind o firma mare, a gasit resursele de a dirija oamenii recrutati catre alte oferte, insa firma Blazon din Oradea, neavand alte oferte, a ajuns in situatia de a nu putea returna banii platiti de oameni, pentru ca probabil ii este imposibil sa ii mai recupereze de la acest Stan Finkel.

Din nefericire, ce spunea Crisinaar mai sus, face parte dinviata noastra de romani de zi cu zi. Acel "customer services" care la noi lispeste cu desavarsire. Exact asa cum te priveste un vanzator de la un magazin de lux cand intri imbracat jerpelit, cam asa se poarta majoritatea angajatilor de la firmele de recrutare. A trecut vremea cand se plateau spagi mai mari ca si costul programului ca sa pleci in State, sinefiind foarte multe firme pe piata, nu aveai de ales. Asta multi patroni de firmede recrutare din Cluj inca nu au inteles si probabil ca traiescinca din amintirile acelor vremuri de basm din 2001-2002 (ma rog, care din ei erau pe vremea aia).

-WLF-
02.05.2006, 08:50
Ca sa fiu corect, tin totusi sa mentionez ca situatia de mai sus nu o pot confirma 100%, e doar o concluzie personala trasa dupa tot ce am aflat din surse credibile. Probabil ca adevarata poveste doar cei direct implicati o stiu, dar in mare parte cam asta e situatia.

sergio
06.05.2006, 19:03
Salut tuturor!

Am aplicat (ca turist)pe data de 04 mai 06 si am fost respins: nu am avut extras de cont bancar personal la mine sa-l prezint ofiterului(o pustoaica de vreo 22 ani).Altele erau legaturile mele cu Romania:am sotie , un copil, sunt angajat pe bani foarte buni la o companie multinationala,am proprietati,totul era beton, numai ca atunci cand am spus ca nu am extras de cont personal nu a mia interesat-o nimic si m-a respins.Nici nu am avut ocazia sa ii mai arat alte acte.

Poate cineva sa imi dea sugestii? As vrea sa ma reprogramez repede si sa duc de data asta extras.Primeste bile negre prietenul din State care a facut invitatia?

Multumesc si Bafta!

07.05.2006, 07:11
tot ceea ce se spune si se aude despre ameritrex este adevarat...sunt f f f neseriosi...experienta proprie...inca nu am ajuns la ambasada si am aplicat la ei de la sf lui noiembrie, iar pe la inceputul lui februarie am fost cu toate taxele platite la zi, cum se spune...si nici pana acum nimic concret

mypoa
30.05.2006, 04:36
Cei de la ameritrex sunt niste nesimtiti si niste dobitoci!motivele le stiti cu totii!sunt o gasca de retardati!

05.06.2006, 04:20
salutare

WLF dragule stii foarte multe din bucataria celor de la Ameritrex, lucru care ridica un mare semn de intrebare.

Oricum si eu stiu cam cu ce se mananca vizele avandu-se in vedere ca vreau sa merg a treia oara (by the way, vineri am interviul la ambasada). Ceea ce nu au reusit dobitocii de la Ameritrex intr-o juma de an, au reusit cei de la vangroove in 2 luni (care nu sunt nici ei culmea seriozitatii.)

Sunt de acord cu WLF ca s-ar putea sa fie vina americanilor, dar asta nu scuza cu nimic comportamentul celor de la ameritrex. Pe mine nu m-a deranjat f. mult ca am pierdut banii aia, ci faptul ca minteau cu nerusinare in legatura cu progr. la mabasada. Puteau sa-mi spuna naibii ca e sau alba sau neagra si acuma probabil eram pe vreo plaja din state cu alta firma.

pana una alta-hai pa

06.06.2006, 07:19
......Puteau sa-mi spuna naibii ca e sau alba sau neagra si acuma probabil eram pe vreo plaja din state cu alta firma....

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Ai inteles WLF care e esenta problemei?

-valentin-
07.06.2006, 19:52
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">eu am reusit sa plec cu ameritrex intr-o luna si jumatate . au fost seriosi dar pe ultima suta de metri au dat-o in petec. eu viza la ambasada am obtinut-o pentru o firma din ohio iar in ultimile doua zile dinaintea plecarii am primit instiintare si bilet de avion pentru o alta firma din alt stat . iar acum stau si-mi pun problema daca sant legal si muncesc legal la firma asta . ca sa nu mai spun ca era sa fiu si intors in tara de la aeroport pentru ca am aterizat in alt stat si nu unde trebuia la firma respectiva </TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

-WLF-
13.06.2006, 10:52
WLF dragule stii foarte multe din bucataria celor de la Ameritrex, lucru care ridica un mare semn de intrebare.

Daca erai mai inteligenta ti-ai fi dat seama ca am alta firma de plasare, nu Ameritrex. Desi suntem concurenti, am vrut sa fiu corect si sa explic unele chestii pe care ma deranjeaza la cei care vorbesc fara sa stie. Vad ca toti se pricep nevoie mare la toate tipurile de viza, incat cred ca o sa incep sa imi angajez personal de pe forumu asta ca multi stiu meserie mai multa ca mine.smileys/smiley36.gif

13.06.2006, 23:32
WLF esti atat de inteligent incat dai pe dinafara, ,mersi fain ca m-ai facut travestit in femeie, poate daca nu ai fi atat de inteligent ti-ai fi dat seama ca sunt un hombre como ti.

Oricum ma bucur ca te-am dibuit ca fiind un tip cu interese clare in aceasta discutie. Dar iarasi sunt dezamagit, nespus de dezamagit ca un tip inteligent ca tine nu a realizat ca daca as lucra la o firma concurenta, nu as pleca ca si worker in state si nu as fi avutteapa extrem de neplacutade lamonsieur simion boldea (mortii masii de nesimtit uita ca acum 5 ani era si el exact in situatia noastra) ci as fi mers cu propria firma,nu?

oricum, de la o fiinta inteligenta ca tine ma pot astepta la orice, dar sincer nu-mi mai pasa 'cause i got the visa.

bogdanico
23.06.2006, 10:46
Salutare la toti!
Vreau sa-i anunt pe toti cei care vor sa aplice la programul Work&amp;Travel sau H2B sa se fereasca de firma SC COLABORARE SRL din Cluj, ce are site pe gasiti.com. Eu m-am inscris la ei si am luat o teapa mare de tot! Am pierdut 300 de dolari. Asta este! Sa-mi fie invatatura de minte!
Am crezut ca daca sunt mai scumpi sunt si de incredere! Nu a fost asa. Inca de la inceput m-au tratat cu indiferenta. Mi-au gresit contractul, dupa ce mi-au trimis un contract nou pe mail, l-am trimis in doua exemplare prin posta la ei la Cluj. Bineinteles ca nu mi l-au mai trimis inapoi pe al meu. Le-am scris o gramada de mailuri, dar me-au raspuns doar la cateva si la alea foarte pe scurt. De aceea ii sunam, insa si la telefon ma expediau foarte repede, si se mirau ca am tupeu sa-i deranjez cu telefoanele, de parca nu era dreptul meu sa ma interesez ce drepturi am, ce bani trebuie sa le dau etc.
In cele din urma m-am certat cu ei pentru ca simteam ca dau banii pe mana la niste hoti, si nu am vrut sa le platesc diferenta pana cand nu am un contract la mana. S-au enervat foarte tare ca am asa un tupeu, si au spus ca ma exclud din program, si nici banii nu au vrut sa mi-i dea inapoi.
Asa ca nu am ce face pentru ca nu am un contract la mana, si am luat o teapa de toata frumusetea. Asa ca ganditi-va de doua ori inainte sa alegeti firma prin care vreti sa plecat in State.
Seriozitatea e foarte importanta!

-valentin-
23.06.2006, 15:55
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T>
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">NU MERGETI CU AMERITREX</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></TABLE>

deandrea
24.06.2006, 05:53
daca tot sunt la domeniul de ATENTIE!!!! va mai spun eu o firma
ATENTIE !!!!!!!!!!!!!! BLAZON!!!!!!!!!!!!!!!!!! Oradea --- sotul meu a asteptat ca un "prost" 2 ani sa tot plece prin ei, tot cu povesti de saptamana viitoare sigur si asa l-au tinut 2 ani smileys/smiley19.gif -- pana la urma a apelat la o alta firma unde din momentul aplicarii febr. 2006 totul a decurs super repede si ieftin as putea spune smileys/smiley1.gif - totalul cu bilet de avion cu tot 1500$ - si guess what pe 18 aprilie 2006 a fost deja in usa smileys/smiley2.gif - firma e o firma atat de intermedieri contracte pe vase de croaziere cat si usa pe uscat smileys/smiley17.gif - dematta bucuresti-nimos oradea smileys/smiley2.gif-- ii gasiti usor pe net daca va intereseaza si sunt super seriosi si se misca repede, iar rata de primire viza la ambasada (h2b) aprox. 90% - bafta smileys/smiley2.gif

luckylord
25.06.2006, 21:38
eu am o cunostinta care a plecat cu ameritrex ...e de 3 luni undeva langa New York,lucreaza la un club de golf si ii este bine de tot.am sa intreb mai multe si am sa revin cu detalii.stiu doar ca a plecat repede

luckylord
27.06.2006, 00:50
revin.anul acesta a plecat cu "petrina group international" si a fost totul ok si repede.acum doi ani a plecat cu ameritex.poate atunci inca erau seriosi.....smileys/smiley36.gif

27.06.2006, 11:02
Salutari din lCalifornia

cea mai serioasa firma din cluj din cate stiu s-ar putea sa fie Student travel. Sunt un pic mai scumpi, dar am fost cu ei acum 2 ani. Acuma am venit cu vangroove, dar si la astia seriozitatea lasa de dorit, adica te si tapesc daca nu pot sa-ti ofere serviciile respective cum li s-a intamplat unor amice de-ale mele.

-WLF-
06.07.2006, 03:23
WLF esti atat de inteligent incat dai pe dinafara, ,mersi fain ca m-ai facut travestit in femeie, poate daca nu ai fi atat de inteligent ti-ai fi dat seama ca sunt un hombre como ti.

Oricum ma bucur ca te-am dibuit ca fiind un tip cu interese clare in aceasta discutie. Dar iarasi sunt dezamagit, nespus de dezamagit ca un tip inteligent ca tine nu a realizat ca daca as lucra la o firma concurenta, nu as pleca ca si worker in state si nu as fi avutteapa extrem de neplacutade lamonsieur simion boldea (mortii masii de nesimtit uita ca acum 5 ani era si el exact in situatia noastra) ci as fi mers cu propria firma,nu?

oricum, de la o fiinta inteligenta ca tine ma pot astepta la orice, dar sincer nu-mi mai pasa 'cause i got the visa.

Pai dai impresia ca esti "blonda" din ce vorbesti.

Vorbeam de Ameritrex, nu de tine. Ei sunt concurenti, nu tu.

Rammses
14.07.2006, 05:49
Salutare!Ca tot norocul caci am vrut si eu sa merg pe AMERITREX.Bine ca nu am ajuns pe la ei.Sper ca sunt pe cum spuneti voi si nu ma indoiesc.Problema imi este alta.De unde mama focului sa gasesc o firma care are si program pt H2B visa?Cel mai convenabil mi-ar fi Cluj-ul.Poate ajutati si voi un newbiesmileys/smiley17.gif.

Rammses
20.07.2006, 03:26
hmm.Asta da promptitudine la raspuns.Poate ca dupa vreo 3 luni o sa am si eu un raspuns.Merci oricum

20.07.2006, 06:58
Daca aveai putina rabdare sa citesti, vedeai ca mai jos cu cateva topice se vorbea despre asta.

Uite aici si link-ul

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=359 9&amp;PN=1

20.07.2006, 07:00
Topicul se numeste Firme, agentii pt plecarea in state (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3599&amp;PN=1), acolo sunt puse toate firmele din Cluj.

sorin
20.07.2006, 07:18
hmm.Asta da promptitudine la raspuns.Poate ca dupa vreo 3 luni o sa am si eu un raspuns.Merci oricum

Biankka are dreptate. Sunt multe informatii pe forum care pot fi gasite foarte simplu folosindbutonul "search". Cei care ajuta cu informatii, o fac voluntar, fara sa aiba vreo obligatie, iar tonul tau si modul de a te exprima nu par cele mai potrivite pentru cineva care cere ajutor.

Rammses
21.07.2006, 05:16
Sorine imi cer scuze dar stii cum ii cand ai un vis si nici macar un mesaj sau un PM, ca doara sunt un newbie si ca nu am habar cum se folosesc chestiile astea si pe deasupra am de dat si o licenta si nu prea pot sta pe net toata ziua sa ma uit cum se discuta pe Forum.Oricum ma simt obligat sa imi cer scuze fata de cei pe care i-am jignit.....Banuiesc ca ai trecut si tu prin astea...asa ca think a little bit....

robocel
01.08.2006, 17:15
Salut

Cunosc o fata din Cehia care a avut aceleasi probleme. Bani dati la
firma de intermediere, care apoi amana la infinit contractele si
plecare. A sunat la "department of consumer protection", a depus
plangere si datele firmei. Asa a fost situatia, ca firma din cehia avea
un cont in sua. Contul a fost blocat pana la retragerea
plangerii. "Fraud". Retragi plangerea daca iti returneaza banii,
sau primesti contract.

Asta e doar o idee pentru cei foarte suparati. Poate merge poate nu.

14.08.2006, 11:17
Dar despre JOB SELECTION (din Brasov de pe Munteniei) stiti ceva?Sunt seriosi?Am ceva sanse cu ei?

14.08.2006, 11:23
Scuze am vrut sa zic JOB SERVICE

DIAMANT_
17.08.2006, 02:01
<DIV>Dragilor,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>V-as ruga , daca se poate , sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:</DIV>
<DIV>Eu sunt asociat intr-o firma. Doresc sa calatoresc in interes de afaceri ( delegatie), pentru 3 saptamani in Statele Unite. Partenerul meu , imi va face o scrisoare de invitatie pe durata calatoriei. Insa nici eu si nici persoana respectiva nu stim daca exista un formular tip sau este suficient sa faca pur si simplu o scrisoare din partea firmei in care sa precizeze scopul calatoriei etc, dar scrisa normal, cu antet , semnata si stampilata de ei. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Am vazut ca sunt in acest forum persoane care stiu mai multe decat noi, sau care au trecut prin asemenea interviu si cunoscu documentatia necesara de care as avea nevoie in acest caz. Am luat codul PIN, am sunat la Ambasada, insa m-au lamurit bustean :) . Nu mi-au spus mare lucru legat de aceasta scrisoare..</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Va multumesc tuturor !!!</DIV>

Pagliuca
20.08.2006, 20:04
Si eu am venit cu cei de la Ameritrex, adevarul e ca au contracte de ca..t, insa sansele de obtinere a vizei sunt destul de mari. Eu am viza H2b valabila 7 luni, nu sunt chiar asa de ieftini, am cheltuit cam 2200$ cu programul lor. Daca cineva vrea doar sa ajunga in SUA si ata poate incerca cu ei. Insa sa muncesti 7 luni la contractul pe care ti-l ofera ei si sa te intorci in Romania e pierdere de vreme, mai bine nu mai nu mai vi aici.

Ioana30
25.08.2006, 01:15
Draga Bogdanico, apropo de ce ai scris tu de firma COlaborare, sa stii ca nu e adevarat, sunt f seriosi, chiar mi-au trimis in mod regulat mailuri de informare ca sa stim si noi in ce stadiu se afla procesarea plecarii. Nici nu apucam sa sun sa intreb, ca primeam mail de lai in care imi explicau ce si cum este si ce urmeaza.

Acelora dintre voi care isi formeaza parerile pe baza celor postate aici, vreau sa va spun ca inainte de toate nu stiti cine posteaza, ce probleme au avut aceia care au avut neintelegeri cu firmele respective.

Nu vorbesc despre experienta cu Ameritrex a celor care ati postat, intrucat nu stiu nimic despre aceasta firma, insa faptul ca bogdanico a scris despre Colaborare lucruri negative m-a facut sa-mi pun in mod invariabil intrebarea: "Oare cata dreptate are pers. respectiva si cat este fabulatzie?"

29.08.2006, 10:33
Daca am 20 de ani, nu sunt maritata, nu am copii, nu am cont in banca si nu am nici o proprietate pe numele meu, oare as avea ceva sanse la viza? Am dat un interviu cu cei de la Job Service si acum sper sa-mi vina contractul. Dar daca celor de la ambbasada nu pot sa le ofer nici o garantie ca ma intorc in tara, deoarece tot ce pot sa le arat e ca sunt studenta iar in referinte, sefa mea a zis ca dupa ce ma intorc in tara am locul de munca asigurat( ca ma primeste inapoi) oare am ceva sanse sa primesc viza? Va rog frumos sa-mi raspundeti ca as vrea sa stiu ce parere aveti

repman
29.08.2006, 22:09
pe ce post vrei sa pleci,pentru ce tip de viza vrei sa aplici c1d sa h2b?

03.09.2006, 03:39
Pt h2b. Ce crezi am ceva sanse? Zilele astea o bag in banca 5000$ iar la viza o sa merg cu un extras de cont ca sa vada ca am bani in cont

03.09.2006, 03:40
daca reusesc sa plec am sa lucrez la un hotel din Florida, Orlando, room maid

gogulet
04.09.2006, 10:20
ESTI PR***</span>

Acum2 ani, m-a sunat de m-a inebunit sa ma convinga cu super ofertele luipt USAsi reusita de plecare mai mult ca sigura.

Am semnat contractul, i-am dat avansul de 4000000 lei si asta a fost tot! Apoi a venit randul meu sa-l sun luni de zile l-am sunat in fiecare zi, si nu mi-am mai recuperat banii niciodata!!! La inceput imi raspundea la telefoane si ma amagea cu minciuni ca mi-a gasit angajator, ca deja contractul e pe drum, sa-l astept ca trebuie sa-mi soseasca in posta, minciuni, minciuni, minciuni.....apoi nu mi-a mai raspuns la telefoane, si i-am perdut urma!

Spunea ca cel mai bine plaseaza grupuri, si ma intreba si de alti prieteni, cunostinte......Va inchipuiti!!! Pe cati o mai fi pagubit cu nerusinare?!

Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu sirecomand nimanui firma asta :INTO-GRUPmanager DAN POP din Cluj ![/QUOTE]

gogulet
04.09.2006, 10:39
CE P**A MEA AI CU INTO GROUP<BR style="FONT-WEIGHT: bold">ESTI TAMPIT SI DUTE IN P**A MEA<BR style="FONT-WEIGHT: bold">PE MINE MAU TRIMIS SI MIAU OFERIT JOBUL VISELOR MELE
smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif

Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu sirecomand nimanui firma asta :INTO-GRUPmanager DAN POP din Cluj !

[/QUOTE][/QUOTE]

Editat de Sorin: Cu prima ocazie cand mai folosesti astfel de cuvinte, ti se va interzice accesul pe forum

gogulet
07.09.2006, 03:14
[ce a facut simion boldea acu 5 ani

sorin
07.09.2006, 03:27
Gogulet, cu prima ocazie cand mai folosesti un limbaj de mahala, vei fi exclus de pe forum.

09.09.2006, 09:44
Simion Boldea acu vreo 5 ani a luat-o la suzeta intr-un asemenea hal ca s-a ingrasat vreo 20 de kile in staesmileys/smiley85.gif

aurac23
18.09.2006, 01:30
Salutare,

Sunt nouta pe aici si tot incerc sa gasesc oferte de munca in SUA.

Daca ar putea cineva sa ma ajute sau sa-mi dea o indicatie , pe ce site-uri sa mai caut....job-uri legate de IT (ITSupport, Help Desk)...care ar fi mai seriosi....ceva de genul...smileys/smiley1.gif

Va multumesc tuturor!!!!

pinky69
18.09.2006, 02:00
Bai Sorine, daca esti atiti de smecher, spune-mide ce nu apar masajele care dezvaluie smecheriile din Ameritrex, ar trebui sa ti-o traga si tie macar odata,sa ramii fara bani si dupa aia sa umbli sa scri prin forum ca ai ramas pirlit...

sorin
18.09.2006, 02:59
pinky69,
Mesajele care s-au postat apar, iar cele care NU s-au postat nu apar. Logic, nu?smileys/smiley2.gif

Ai 40% avertisment, pentru limbaj neadecvat si acuzatii fara motiv. La 100% urmeaza suspendarea.

dayna
21.09.2006, 21:33
hello

am vazut ca vorbiti despre multre firme pe aici. de PALMER CONSULT din Bucuresti stie cineva? a mers cineva cu ei!?!?

merci

Adina

irinabalasa81
03.10.2006, 15:20
eu sunt in state plecata prin student travel. am pus dosarul in februarie si am ajuns in state pe 5 mai, deci destl de repede. m/au amanat si pe mine destul, dar au fost destul de rapizi totusi. nu prea depind multe de ei si din cauza asta cred. totusi ii recomand pt ca sunt s
eriosi.

irinabalasa81
03.10.2006, 15:24
Daca am 20 de ani, nu sunt maritata, nu am copii, nu am cont in banca si nu am nici o proprietate pe numele meu, oare as avea ceva sanse la viza? Am dat un interviu cu cei de la Job Service si acum sper sa-mi vina contractul. Dar daca celor de la ambbasada nu pot sa le ofer nici o garantie ca ma intorc in tara, deoarece tot ce pot sa le arat e ca sunt studenta iar in referinte, sefa mea a zis ca dupa ce ma intorc in tara am locul de munca asigurat( ca ma primeste inapoi) oare am ceva sanse sa primesc viza? Va rog frumos sa-mi raspundeti ca as vrea sa stiu ce parere aveti

sunt sanse sa iei viza daca mergi printr/o agentie de intermediere ( eu am venit prin student travel) si la fel nu am avut nimic pe numele meu, doar 25 de ani, o srisoare de la patron ca ma primeste inapoi si ce fata extraordinara sunt si nimic altceva. apropos pe actele astea oricum nu s/a uitat ninci dracu. asa ca sanse sunt. fii optimist!

rosi
04.10.2006, 23:25
ba eu nu stiu la altii

tot ce se poate sa fi luat teapa

dar eu am plecat tot cu ei anul trecut si nu am avut nici o problema

dar atunci eram studenta

nu stiu de alte cazuri

nu fac reclama nici antireclama

05.10.2006, 04:37
irinabalasa81 si e plec printr-o firma de intermediere, Job service din brasov.

Deja mi-a venit contractul, iar saptamana trecuta vineri,mi-au fost trimise actele la amabasada.

acum as avea un motiv sa creada ca ma intorc...bunicii mi-au facut un testament prin care imi lasa apartamentul lor, dar pt asta trebuie sa am grija de ei. Deci sper sa le convina faza asta cu mostenirea. desi am inteles ca la ambasada totul depinde de NOROC.

Am si am uitat....mi-au bagat in banca 5200$.

bucur_mario
08.10.2006, 23:55
salut........... ce sa zic si eu am vrut sa plec in state din decembrie 2005 si am fost la firma AMERITREX CARE M au trimis la firma adira care lucreaza impreuna cu BLAZON SRL oradea si nici acum nu am plecat dar mai rau nu mi vad banii 1350 de dolari scosi de la ei ce............. care mai aveti probleme de genul asta hai sa ne adunam si sa megem peste ei sa i f...m in gura sa ne luam banii inapoi. sunt niste firme de cacat (scuzati expresia:)

gabix
14.10.2006, 00:26
mai acum la cate auzi nici nu mai shtii ce sa crezi...am capul varza...am un amic care in 2 luni de la sustnerea nterviului la amertrex a plecat in us...acum parerile sunt impartite,imi dau seama k nu pot pleca toti aplicantii...nush ce sa mai fac, pt k in cazul meu am fst la interviu acu 2 zile shi mi`au spus k cotracte sunt dar nu`i petitzia!!! este ok? kre`i parerea voastra?

rosi
18.10.2006, 20:15
pai daca nu-i petitia care oricum dureaza pana se procura deoarece vine din state si depinde de aia+ca petitiile astea pot fi individuale adica cu numele personal pe ea sau colective-pt mai multe persoane

nu stiu dupa cum am mai zis de altii care nu au plecat dar eu anul trecut am plecat cu ameritrex-j1 w&amp;t, iar sapt viit tre s ma duc la ambasada pt h2b cu adira; nu am mai apelat la ameritrex nu ca nu as fi plecat dar aveau taxele cam mari si nu mi le puteam permite dar tot prin ei as fi aplicat cu toate ca am citit o groaza aici pe forum

am inteles ca prima viza de sua se ia mai greu apoi...dar depinde de fiecare si mai ales cum zice toata lumea: noroc si cum li se scoala lor acolo la ambasada, dc..nu stu ce si dc nu stu cum...chiar asa e. interviul ala este ca tre sa te prezinti si sa te analizeze putin dar....dc ai noroc s te placa aia si le inspiri incredere iti dau viza

bafta la toti care vor sa plece

rosi
18.10.2006, 20:27
deci doream sa-ti spun...ca am dat in alte alea..daca nu este petitia nu te poti programa la ambasada pt viza, asta-i toata smecheria, fara petitie nu ai ce cauta la vizasmileys/smiley2.gif

gabix
26.10.2006, 09:00
da mersi...am inteles care`i treaba. sa vedem ce`om face. eu astept petitiile, contracte sunt dar culmea k unii au shi platit ceva, mie mi`au spus k platesc knd sunt toate...acum astept...succes

Andra9
28.10.2006, 02:53
Va doresc bafta la interviu celor ce vor merge.Aveti idee cum sta treaba cu viza j1 (work and travel)la firmele puse in duscutie?

06.11.2006, 23:56
cred ca daca aplici pe aceasta viza nu o sa ai probleme la nici una dintre firme. oricum alege dintre cele cu experienta in domeniu. probleme sunt la h2b si j1 internship. Dupa cum probabil stii deja eu am luat teapa de la ameritrex pe h2b (impreuna cu multi altii), dar iarasi am 3 prieteni care au mers acum trei ani cu ei pe work&amp;travel si totul a fost ok, deci nu stiu ce sa zic.

KobeWan
10.11.2006, 05:00
cred ca daca aplici pe aceasta viza nu o sa ai probleme la nici una dintre firme. oricum alege dintre cele cu experienta in domeniu. probleme sunt la h2b si j1 internship. Dupa cum probabil stii deja eu am luat teapa de la ameritrex pe h2b (impreuna cu multi altii), dar iarasi am 3 prieteni care au mers acum trei ani cu ei pe work&amp;travel si totul a fost ok, deci nu stiu ce sa zic.

doruletz...ce faci mai tata mai :)

rosi
12.11.2006, 22:00
viza j1 e mai usor de luat dar si acolo trebuie sa te califica ca la oricare alta viza adica trebuie sa ai media pe an mai mare de 7.5 sa nu ai restante si sa nu fii in primul an de facultate sau ultimul. in rest vezi la ce firma te bagi. eu zic sa te bagi la cele cu tarif mai mic ca restu conteaza de tine.

multa bafta. poate ne mai spui si noua ce ai facut si la ce firma ai apelat.

bittersweet
14.12.2006, 10:16
pt fanii ameritrex , un mic can -can : l-am vazut seara asta pe simion boldea la stirile protv, s-a extins aria de actiune a firmei . acum exporta pana si "ortaci" , cum spunea reportera , de data asta in canada :)
mi-a si fost mila de saracii mineri, ca erau mai in varsta si dornici de munca, insa cam tristi ca nu vorbesc engleza.

adelinar
18.01.2007, 03:55
buna... exista cumva alt topic pt cei de anul 1 ce vor sa aplice... pt ca nu am gasit... daca nu am sa imi postez intrebarile aici, astept raspuns..:D

sorin
18.01.2007, 04:14
buna... exista cumva alt topic pt cei de anul 1...

Ce inseamna cei de anul 1?

Szilard
25.02.2007, 02:36
ioosergiu wrote:La Adira de exemplu iti poti face asigurare pentru banii care ia-i platit si te costa doar 25 usd si la un refuz de viza toti banii iti vor fi restituiti. Si pierzi in total 25 usd!

Din cate am vazut eu doar cei de la Ameritrex te "penalizeaza" asa putin, altii iti iau 350 $, poate si mai mult.

S-ar putea sa fie si firme care sa ia mai mult, dar seriozitatea este cel mai important lucru. Nu era nici o problema
daca spuneau ca s-ar putea sa pleci in x luni, dar ei au fortat oamenii sa dea banii spunandu-le ca pleaca in cel mai
scurt timp (acum inteleg de ce). Inca o data aviz amatorilor!!!!!!!

America_I_Come
16.03.2007, 00:35
Fratilor feriti-va de Ameritrex cat puteti.

Mie mi-ai pierdut dosarul si astfeltot eu am fost vinovat.

In concluzie am pierdut vreo 400 $.

Am apelatla alta firma prin care am plecat vara trecuta. In concluzie Ameritrex sucks.

Toate cele bune si sa aveti bafta pe unde mergeti.

14.04.2007, 09:03
FUGITI D AMEIRTREX CAT PUTETI!
NISTE NENOROCITI.
EU AM INCERCAT 2 ANI LA RAND SI M-AU DUS CU ZAHARELUL. DC AR FI DUPA MINE I-ASI DESFIINTA.

watewaz
03.05.2007, 03:50
Fratilor feriti-va de Ameritrex cat puteti.

Mie mi-ai pierdut dosarul si astfeltot eu am fost vinovat.

In concluzie am pierdut vreo 400 $.

Am apelatla alta firma prin care am plecat vara trecuta. In concluzie Ameritrex sucks.

Toate cele bune si sa aveti bafta pe unde mergeti.

hey, eu acuma am incercat sa merg prin ameritrex. cand ai fo la viza anu asta?

watewaz
03.05.2007, 04:11
ma fratilor nu mai faceti reclama aiurea pt ameritrex. prietena mea , a fost shi anu trecut shi a mers shi anu asta cu ei.nu is iei cei mai perfecti dar pt ea a fost ok. eu am avut nenorocu sa nu iau viza anu asta dar asta e. duc in Anglia. vine cineva???????

gabix
14.06.2007, 23:13
watewaz...ameritrex...eu astept sa plec prin ei din septembrie..am dat o parte din bani....deci eu chiar m`am saturat de ei si cred tot ce se spune despre ei...dar ma si bucur knd mai aud k mai sunt persoane care reusesc sa plece prin ei...sper sa fie un procent mai mare...

Laura_D
01.09.2007, 05:13
mai voi tot o dati cu ameritrex-ul si cu memexul eu am plecat prin interjob din Dej in Grecia am platit 790 ROM cu casa si masa gratuit cu tot cu taxe si am facut mai multi bani decat ati facut voi prin work and travel ... A mai fost cineva in Grecia anul asta??? Daca nu ma insel cred ca trimit si astia in Stateprin J1 visa poate o sa incerc si eu acum ca am"cucerit"Grecia.........poate m-as duce doar sa VAD AMERICA ....daca tot veni vorba de j1 stie careva cat costa programul??? .... sa compar preturile...CHIAR VA ROG AMU? MERSII!!!

mary_86
23.01.2008, 01:36
ciao,
eu sincer e prima data cand aud de firma ameritrex...nu am auzit de ei nici dde bine nici de rau....eu am fost anu trecut cu UStravel...probleme grave nu au existat...decat mici neintelegeri cu manageru firmei, care s-au solutionat foarte repede...in rest...totul a fost ok...termenii contractului au fost respectati...
si referitor la ce a spus laura_D...am vazut pe afise si fluturasi ca anu asta firma mai are contracte si cu grecia si cu spania...
nah...eu daca as putea as merge in spania...au salariu super fain....1300 euro p luna...si costul programului este numa de 13 mil....problema mea este licentza...smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif
bafta tuturor care vor sa plecein afara cu programele de genu asta...pentru ca de multe ori...chiar despre asta este vorba:sa ai noroc!!!

costi-cta
20.04.2008, 04:56
stie cineva...ceva despre firma asta... http://www.work-travel.org/ sunt din cta...si astept sa imi de-a oferta de munca si apoi sa ma duc sa iau viza....banuiesc ca sunt seriosi...pt le fac aia din facultate reclama..afise....banuiesc ca daca erau tepari nu puneau in facultate afise si au mai mafcut si o deschidere cu studenti..chestii sa le explice despre ce e vb....nush...ma ajuta si pe mine cineva cu o parere?pls pls plssmileys/smiley4.gif

seful99
02.05.2008, 06:04
AM SI EU DE RECUPEAT 1300 $ DE LA BLAZON ORADEA II DAU PE TOTI PT CINE VREA SA LE RUPA PICIOARELE ,ASTEPT RASPUNS.

Saschizan
07.06.2008, 02:21
salut am si eu o intrebare pt voi?as vrea si eu sa plec in curand in grecia cu o firma numita interjob.stie cineva de ea?a mai fost cineva plecat prin intermediul ei?