PDA

Arată versiune întreagă : Intrebare!

zamolxe
21.12.2005, 08:14
As dori si eu un raspuns... eu am trimis formularele prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire la destinatar... as vrea sa stiu daca pot fi descalificat... si scrisoarea a ajuns la consulat in Kentucky pe data de 15 august... pe cand sa ma astept la scrisoarea de la ei ... ca deja e decembrie ... acu vine anu nou ... :)

foryoutupac
21.12.2005, 09:17
Ciao,depinde de ce case number dupa ala este programat la interviu.la faza cu descalificatul nu stiu ce sa zic,din cate tin eu minte nu este o idee prea buna sa trimiti la consulat scrisoare cu confirmare de primire.Sarbatori fericite !!!

zamolxe
21.12.2005, 09:47
M-am uitat si eu am case no. 7xxx... cam pe cand sa ma astept .... ca mai am de pregatit suprotul financiar ... :)

roxanici
21.12.2005, 18:31
Zamolxe daca ai CN 7xxx te incadrezi in cut-off-ul pe luna februarie. Daca doresti sa afli data interviului (in cazul in care nu mai ai rabdare pana apareal doileaplicsmileys/smiley2.gif) tot ce trebuie sa faci este sa suni la KCC. Numarul este:001.606.526.7500. Eu am sunat aseara si am aflat data interviului (28 februarie). Convorbirea nu a durat mai mult de un minut!! Sa ai la indemana CN-ul (ultimele 4 cifre) si in plus te va intreba numele si data nasterii! Bafta multa!

roxanici
21.12.2005, 18:39
As dori si eu un raspuns... eu am trimis formularele prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire la destinatar... as vrea sa stiu daca pot fi descalificat... si scrisoarea a ajuns la consulat in Kentucky pe data de 15 august... pe cand sa ma astept la scrisoarea de la ei ... ca deja e decembrie ... acu vine anu nou ... :)

Asa am trimis si eu si toate cunostintele mele. Presupun ca ai primit inapoi un cartonas rosu prin care ti se confirma ca a ajuns cu bine scrisoarea la ei. Deci nu iti fa nici o grija ca ai putea fi descalificat din acest motiv! Chiar e recomandat sa trimiti scrisoarea cu confirmare de primire. Iti ofera siguranta ca scrisoarea a ajuns cu bine! Craciun fericit!

zamolxe
22.12.2005, 05:23
merci Roxanici ... Sarbatori fericite si tie si tuturor de pe acest forum si bafta celor ce vor avea interviu ...

zamolxe
22.12.2005, 05:34
dar nu merge sa le dau un mail .. mai bine ...??

roxanici
28.12.2005, 02:18
Poti sa le trimiti si mail, bineinteles. Raspunsul iti va veni in cateva zile. Noi nu am mai avut rabdare si am sunatsmileys/smiley1.gif. Multa bafta si sa ne ti la curent cu vestilesmileys/smiley1.gif

zamolxe
29.12.2005, 18:18
INFO: Thank you for your inquiry. An interview for this case has been scheduled at the American Consulate/Embassy of Bucharest on February 23, 2006. A notification letter was sent to you on 12/22/2005. Please direct any further questions regarding the processing of your case to this embassy.

asta am primit pe mail de la ei ... si eu am case number ... 7***

roxanici
29.12.2005, 19:52
Felicitari! Acum tot ce trebuie sa faci e sa iti pregatesti toate actele ptr interviu. Daca mai ai nelamuriri nu ezita sane intrebi!smileys/smiley1.gifUn An Nou Fericit!

zamolxe
30.12.2005, 20:04
pai in primul rand as vrea sa stiu cam cati bani trebuie sa am intr-un cont ... si analizele medicale daca trebuie facute la vreun spital sau centru recomandat de catre US Embassy ...???

roxanici
30.12.2005, 20:40
Buna zamolxe!

La interviu te vei prezenta singur sau cu familia (in acest caz cati membri?)

Nu exista o suma impusa de ambasada dar din experientele celor care au trecut cu bine interviul minim ar fi 5000 de dolari/persoana. In cazul in care ai proprietati pe numele tau (masina, apartament, teren) poti face o evaluare si sa o prezinti la interviu. Conteaza si AOS-ul (sponsorizarea din partea unui cetaten american sau rezident permanent in USA). Aceasta nu este obligatorie dar daca ai pe cineva in State care sa te ajute e foarte bine.

In legatura cu analizele: in plicul 2 vei primi o lista cu cele 3 centre medicale acreditate de ambasada pentru efectuarea examenului medical.Vei gasi acolo adersele si numerele de telefon.Trebuie sa suni la unul din cele 3 centre pentru o programare.La examenul medical vei prezenta o adeverinta de la medicul de familie ca nu estiin evidenta cu boli psihice, cronice sau neurologice si inca o adeverinta medicala cu lista vaccinurilor care le-ai facut de-a lungul anilor + data la care le-ai facut. E bine ca pe fisa ta medicala safigureze vaccinurile pentru urmatoarele boli: Oreion, Rujeola sau Pojar, Rubeola, Poliomielita, Tetanus, Difterie, Tuse Convulsiva, Hibsi Hepatita B.

zamolxe
10.01.2006, 07:17
Vreau si eu sa stiu ce taxe trebuie platite pentru interviu, eu stiu de cei 375 $ - taxa de procesare DV si 100 $ taxa de interviu ....

roxanici
10.01.2006, 07:32
Taxainterviu: 755$/ persoana

Examenul medical:49 euro/ persoana + radiografia 230.000 lei/ persoana.

zamolxe
11.01.2006, 10:17
si la ce clinica este examenul medical 49 euro ...???

roxanici
11.01.2006, 22:21
La Centrul Medical Unirea.

zamolxe
19.02.2006, 07:20
Am si eu o intrebare...

Cumva trebuie legalizate la notar si copiile dupa originale, sau doar traducerile trebuiesc legalizate???

Va multumesc!!!

GNChicago
19.02.2006, 16:32
De obicei statul american iti da originalul inapoi daca prezinti doua copii plus originalul.....ei verifica sa vada ca e identica copia si retin doar copiile. Nu da niciodata originale la nimeni ptrca nu stii daca le mai vezi inapoi.

Nu stiu daca poti legaliza o copie..... Cred ca nu....Ar trebui sa suni la ambasada sa fii sigur!

Mult succes!

roxanici
19.02.2006, 19:26
Am si eu o intrebare...

Cumva trebuie legalizate la notar si copiile dupa originale, sau doar traducerile trebuiesc legalizate???

Va multumesc!!!

Doar traducerile trebuie legalizate

foryoutupac
20.02.2006, 05:05
Se pot vedea ultimi castigatori ai loteriei vizelor,undeva pe net?smileys/smiley36.gif
Adica ma refer la DV 2007.
Bafta la interviu Roxanici si Zamolxe!!!

sorin
20.02.2006, 05:20
Nu se pot vedea. Castigatorii sunt instiintati individual.

zamolxe
20.02.2006, 07:20
Sa-mi tineti pumnii ... joi la ora 8 sunt pe metereze...

Bafta tuturor in continuare, cei care au interviu si celor care au aplicat ptr 2007!!!

roxanici
20.02.2006, 20:32
Bafta multa zamolxe! Iti tinem pumnii. Saptamana viitoare voi fi si eu pe meterezesmileys/smiley36.gif

zamolxe
23.02.2006, 03:00
Am fost pe metereze si am revenit acasa triumfator... am luat viza si eu si sotia mea ... dupa lungi asteptari ... si pana azi si astazi la ambasada... ca am asteptat aproape 3 ore in ambasada sa fim intervievati...

Bafta tuturor care se duc la interviu!!!!!!

sorin
23.02.2006, 03:02
Felicitari!!! Cand veniti si in ce stat?

usdream
23.02.2006, 03:31
FELICITARI !!! si noi cred ca vom fi chemati la interviu in aprilie. Ai putea , te rog , sa ne dai mai multe informatii despre cum a fost : ce intrebari au fost ? cati bani ati avut in cont? ati avut Affidavit of support? ati avut evaluare a casei ? aplicantul secundar a fost intrebat ceva ? ati vorbit in engleza sau in romana ?

usdream
23.02.2006, 03:42
Roxanici , SUCCES !!! Si sa uiti sa nepovestesti .....smileys/smiley1.gif

usdream
23.02.2006, 03:44
WOW ! Scuze ! smileys/smiley17.gifce m-am fastacit smileys/smiley9.gifAm vrut sa zic SA NU NE UITI

foryoutupac
23.02.2006, 05:06
Felicitarii, nu te plange de asteptare ca a meritatsmileys/smiley36.gif.

zamolxe
23.02.2006, 05:54
@Sorin, cred ca prin vara dupa concertul cu Depeche Mode, deci pe la inceputul lui iulie, si ne ducem in connecticut, in ce oras nu stiu exact ... dar ce mai conteaza...

@usdream, sincer nu ma asteptam sa fie asa de usor, am vorbit in engleza, dar daca nu sti engleza consulul intelege si vorbeste romana, deoarece eu m-am casatorit dupa ce am castigat, ne-a intrebat daca am mai fost casatoriti, apoi cand ne-am cunoscut, cine e persoana la care o sa stam, inca o data ne-a mai intrebat cand ne-am cunoscut (bineinteles crezand ca mintim si nu ne-am casatorit din dragoste... am avut insa un album cu poze de la cununie si poze facute de-a lungul anilor...), mai mult am vorbit eu pentru ca sotia nu stie foarte bine engleza...

sa nu va faceti traduceri dupa actele care sunt si in engleza cum ar fi certificatul de nastere asta nou albastru sau certificatul de casatorie(daca este si in engleza), doar ce nu e in engleza, adica cazier, diploma de bac sau carte de munca, s diploma de bac sau cartea de munca doar cel care a castigat trebuie s-o aduca si implicit s-o traduca daca e cazul ...

si cam asta a fost ....smileys/smiley4.gifsmileys/smiley1.gifsmileys/smiley17.gifsmileys/smiley2.gif

usdream
23.02.2006, 18:17
multumesc Z ! Si la noi e cam la fel : sotia a castigat. Ironia sortii este ca noi nu eram casatoriti cand ea a primit primul plic, daraveam deja programata nunta. Asa ca dupa nunta am mai trimis un set de acte cum ca ea si-a schimbat numele pentru si-a schimbat si statutul marital. Si noi o sa mergem cu poze de la nunta si cupoze facute de-a lungul timpului. De altfel trebuie sa le triem pt ca avem fff multe poze , albume intregi :)smileys/smiley1.gif. Nu m-ai lamurit tu ai castigat sau sotia? eu vb engleza dar sotia nu s-ar descurca la odiscutie in engleza, insa banuiesc ca ea va vorbi mai mult . La voi cum a fost ?

zamolxe
25.02.2006, 23:04
eu am castigat ... si pe mine m-a intrebat mai mult, pe sotie nu a intrebat-o nimica... dar se poate da interviul si in romana... consulul stie si romana... dar e mai bine daca macar 3 cuvinte le zice in engleza...

usdream
26.02.2006, 00:13
Ei, chiar 3 cuvinte stie smileys/smiley1.gif, dar interviul o sa il dea in romana . Multumesc mult de sfaturi

GNChicago
26.02.2006, 14:49
Se spune ca si Ceausescu stia PATRU cuvinte in engleza si anume:

Metro-Goldwin-Meyer.......si a-l patrulea este.....Miaaaauuu spus de leul de la casa de filme.....

usdream
26.02.2006, 18:41
smileys/smiley1.gif, bravo GNCHICAGO ! ma bucur ca ai simtul umorului. Daca ne ajuta Dumnezeu , si totul merge OK , atunci ne facem vecini smileys/smiley2.gif - si noi venim in Chicago.

zamolxe
10.03.2006, 05:47
As vrea sa stiu si eu cu ce companie ma sfatuiti sa vin catre america?

Eu am gasit la Czech Airlines bilete dus ptr 2 persoane - 890 euro, si apoi cel mai ieftin este British Airways 1,152.62 euro - 2 persoane, dus...

Astept parerile voastre!

foryoutupac
10.03.2006, 14:02
Eu am gasit pe data de 8 mai dus din budapesta cu 562 de dolari,Britishairways cea mai ieftinasmileys/smiley4.gif

zamolxe
11.03.2006, 22:53
@foryoutupac, poate tu esti mai aproape de Budapesta, eu unu sunt la 50 de km de Otopeni...smileys/smiley2.gif

foryoutupac
13.03.2006, 12:06
Dar daca tot vrei sa iesi mai ieftin,atunci cum s-ar zice trebuie sa induri drumul pana la budapesta,eu zic ca este o diferenta mare de pret parerea mea,nu am facut calculele sa vad cat costa,daca mergi de la budapesta ramai cu 258 de dolari in plus nu stiu cat o sa te coste si drumul pana la budapesta smileys/smiley36.gif