PDA

Arată versiune întreagă : Firme, agentii pt plecarea in state

magdel
20.12.2005, 20:19
Buna la toti!!!!
Multi dintre voi au trecut deja pe la portile unei agentii, firme care se ocupa cu plasarea fortei de munca in state. Va rog sa postati experientele voastre cu diferitele firme la care a-ti apelat, fie ele bune sau rele. Nu vreau sa fac reclama dar numele firmelor trebuie cunoscut de noi toti pentru a ne orienta pe viitor. Si eu vreau sa plec, am intrat pe site-urile mai multor firme (Ameritrex, Adira, Promo Int, Worldwide, Globalwork etc) asta nu m-a convins cu nimic, doresc sa aud pareri si experientele celor care au trecut prin asa ceva, care au reusit sa plece in state dar si a celor care au fost refuzati. Va multumesc!!!

bigman
21.12.2005, 11:49
As vrea sa postez si eu o intamplare urata avuta cu una dintre cele mai SUPER FIRMEhttp://forum.romportal.com/emoticons/emotion-39.gif din romania cu cea mai mare reclama pe net etc!!

Am sunat la ei prin sept 2005 si mi-au zis ca au locuri de munca pe viza h2b vreo 400 valabile din octombrie ,ne-a trimis niste oferte pe mail ,am facut dosarul ,m-am imprumutat de bani ca plecarea era prin 10 octom,ne-a pus sa dam avans la avion, si suntem in decembrie si nu am plecat!!!

Am vb cu ei si au zis ca au locuri prin martie aprilie 2006 (s-ar putea sa aiba a zis),nu am avut ce face si a trebuit sa imi retrag banii de la ei dar bineinteles mi-au oprit 200 RON adica 2000000lei ca am renuntat la contract au zis ei! Va dati seama ce jegosi de oameni si chestia asta au facut-o la peste 100 de persoane inmultit cu 200Ron da peste doua sute de milioane care le-a ramas in buzunar pe degeaba ,niste nesimtiti si gunoaie !! In viata mea nu mai apelez la ei si nu sfatuiesc pe nimeni ,stiu ca au plecat multi prin ei dar iti promit intr-o luna si te duc intr-un an asa ca asta nu e treaba mai ales ca iti zic la telefon ca saptamana asta mergi la viza ca ailalta si tot asa ,intelegeti e nasol e !! Sper ca am fost de folos pt cineva!

Daca vrei sa pleci in state u o firma serioasa scriemi pe privat ,nu vreau sa zica lumea ca bag o firma in jos si ridic pe alta!

bigman
21.12.2005, 11:54
Este vorba de firma AMERITREXdin CJ si alte cateva orase!

P.S. De plecat se pleaca cu aceasta firma dar nu intr-o luna cat zic ei ,ci intr-un an! Te amana foarte frumos (sunt educati sa faca asta)la telefon din saptamana la saptamana de incepi sa numeri zilele!!smileys/smiley7.gif Aceasta este o experienta avuta de mine si de multi altii!

rudi78
22.12.2005, 05:43
eu am venit in America printr-o astfel de firma pentru mai multe detalii vizitati site-ul www.dematta.ro (http://www.dematta.ro) sinu sunt tepari,asta e sigur ,numai sa te incadrezi in meseriilepentru care au nevoie ei,ex.:ospatari,bucatari,

Man_in_Red
24.12.2005, 00:54
citeste la statusul "ameritex atentzie" ostat de bigman...am scris acolo cateva firme serioase...

www.adira.ro (http://www.adira.ro)

www.promointernational.ro (http://www.promointernational.ro)

pt viza J1 sunt cele mai bune firme...eu personal am fost prin a2a dar am multzi prieteni care au fost si cu prima si e ok...Din pc meu de vdr ar trebui sa incerci la a2a pt ai mai multe avantaje in legatura cu contractul de munca.Aici te lasa ei sa'ti alegi contract dintre cele care le au ...Alte firme iti dau un contract la intamplare...si poate ca nu o sa'ti convina jobul,zona etc

ralux
25.12.2005, 02:12
eu am fost de 4 ori cu student travel din cluj (dar au sedii si in bucuresti,Bv...in mai multe orase ..pe care din pacate eu nu le stiu).Oricum eu cred ca sunt printre cei mai seriosi.
Alta firma la fel de serioasa este inter exchange(am avut colegi care au plecat prin aceasta firma)

DACul
21.01.2006, 10:01
CE stiti despre Mike's Agency? Ma gandeam sa ma inscriu la ei, dar nu prea stiu cum sunt...

Va rog sa imi spuneti si mie ceva de ei.

Multumesc

ioosergiu
21.01.2006, 22:07
Ultima data cand am auzit de Mike's agency, aveau ceva job-uri destul
de bine platite, dar munca era foarte grea. Mai concret job-urile erau
in domeniul transporturilor, in sensu ca trebuia sa muti mobila( piane,
dulapuri, etc). Partea buna a lucrurilor este ca erai platit foarte
bine, in jurul a 20 $ / ora. Partea si mai buna este ca prin Mike's
agency merg niste grupuri relativ compacte de oameni, care in fiecare
an s-au intors la timp. Pe tine te-ar include in unul din aceste
grupuri si astfel primesti mai usor viza la ambasada. Inca nu am auzit
nimic rau despre ei, avand in vedere ca lucrurile rele ajung primele la
urechile clientilor, este un lucru bun.

In rest multa bafta !!!

magdel
29.01.2006, 18:45
Dar de Student Adventure ce spuneti? A plecat cineva prin intermediul lor?

magdel
12.02.2006, 21:31
M-am saturat de ceea ce se intampla cu firmele noastre de intermediere. Am scris mailuri direct la Interexchange si Cultural Home stay International, le-am scris ca ma intereseaza viza H2B si sa-mi spuna care sunt colaboratorii lor din tara noastra....ia sa vedem cu cine spun ei ca lucreaza...cand voi primi raspunsuri am sa le postez pe forum.

magdel
12.02.2006, 23:57
Am primit rapid raspuns de la Adira, de ei stiam ca lucreaza cu Interexchange dar mai sunt firme care pretind ca colaboreaza cu Interexchange...astept sa vad daca si ei dau semne de viata sau nu...se pare ca Adira e printre putinele firme serioase

13.02.2006, 17:01
salut

eu am fost in state de2 ori: odata cu J1 pt studenti si apoi cu h2B. mi-au fost recomandati cei de la Promo (www.promointernational.ro (http://www.promointernational.ro)) si au fost OK. Pt J1 mi-am ales contractul si nu mi-au bagat unul pe gat si la H2B mi-au rezolvat in aceea zona in care am fost cu J1, adica Vermont.

este important sa se lucreze in zone in care se mai gasesc 2-3 job-uri si ei cam in asemenea zone trimit. Au birouri in Cluj si Tg. Mures si mai nou si in Craiova

mai stiu de ICEX si theorg care sunt in regula

prastie
13.02.2006, 18:11
salut !poate mai aveti ceva informatii despre blazon

14.02.2006, 04:27
salut prastie :)

am aflat despre blazon ca au ceva probleme; actele de viza sunt in ambasada de cateva luni; si se pare ca ambasada nu le va accepta daca de atata timp nu au acceptat la interviu

printre cele mai bune firme din cunostintele mele: promo intl si adira; am un prieten care s-a inscris la h2b la promo si s-a retras din anumite motive si a primit toti banii inapoi; stiu ca in general se pierd cateva sunte de $$$

bafta

Observer
14.02.2006, 05:20
Stati departe de Blazon, Oradea.

oneJ1
16.03.2006, 20:53
Stati departe de Blazon, Adira, Promo si alte firme de apartament. Sugestia mea e sa mergeti pe la biroul fiecareia. Eu si cu prietena mea asa am facut. Va dau mai jos o lista cu cele mai serioase:

1. american experience www.americanexperience.ro (http://www.americanexperience.ro)-profesionisti, cu imagine f buna, sediusuper misto, eu am fost in cluj, insa am inteles ca sunt si in bucuresti si iasi. numarul 1 la mine pe lista. pacat ca nu ofera isic.

2. GTS - www.gtsturism.ro (http://www.gtsturism.ro) - o firma din cehia sau polonia, are sedii in romania, sediul de la cluj e super nasol, insa vin cu experienta de afara si au si isic carduri, bilete de avion ieftine, etc. personalul din cluj camslabut iar in birou daca sunt doi oameni nu ai cum sa respiri

3. student travel - www.studenttravel.ro (http://www.studenttravel.ro) - sunt printre cei mai vechi, la fel cu isic si bilete pentru studenti. buna pentru cei care au jobul lor, pentru ca nu prea au oferte.

17.03.2006, 02:29
Stati departe de Blazon, Adira, Promo si alte firme de apartament.

Pe langa acestea, in varful topului esteasa numita "firma"Ameritrex. Sute de persoane au fost inselate.Daca nu vreti sa ramnaneti cu banii luati, evitati-i.Am inteles ca urmeaza sa fie dati injudecata de sutele de persoane inselate. Deci, mare grija! Mai bine sa stiti dinainte in ce va bagati.

Valysoft
24.03.2006, 08:19
Nu stiu ce firme stiti voi da eu le-am gasit pe astea din cluj napoca
datele is cam vechi da in principiu astea is in cluj acuma nu am incercat pe toate pe rind dar sunt intre ele cu faima mai buna shi altele mai rele. Sfatul meu este sa mergeti la o firma prin care ati mai auzit ca a mers cineva shi bun inteles la aceea firma unde nu se plateste mult si nu se pierde atita in caz de refuz de visa.

Data: 17/09/04 16:12

Observer
24.03.2006, 08:38
Good work Valysoft. Keep editing.

oneJ1
30.03.2006, 13:24
salut valysoft, multumesc de mesaj in ceea ce priveste locurile de munca.

vreau sa-ti atrag atentia asupra unui lucru, ca sa nu inducem oamenii in eroare: lista de firme pe care tu ai pus-o mai sus cuprinde doar acele firme care au sediul social la cluj napoca. probabil ca le-ai luat de pe site-ul itm-ului sau al camerei de comert. insa, atentie, ai scapatfirmele care nu au sediul social in cluj dar au puncte de lucru acolo (adica firmele mari). din lista ta doar student travel e mai mare, celelate sunt firme de apartament si recomand tuturor o masura de precautie in plus.intr-adevar, si eu m-am uitat pe site-ulitm inainte, insa batutul la poarta e cel mai eficientsmileys/smiley1.gif

recomandarile mele le aveti mai sus. de altfel cele trei firme recomandate de mine (american experience, gts si student travel duc peste 50% din numarul de studenti pe programul work and travel. am fost la o prezentare a ambasadei americane la cluj si am vazut datele statistice, comparandu-le cu numerele raportate de agentii.. here we come

oricum multumim de lista!

oneJ1
30.03.2006, 13:30
btw valysoft, am pierdut mesajul tau, poti sa mi-l mai trimiti o data te rog?

Pedro1
23.04.2006, 00:55
Buna,

Stie cineva ceva despre Romanian Brown Elephant? A plecat cineva cu ei cu visa H2B?

kukulama
27.04.2006, 14:28
Vreau sa aplic si eu la o firma.

Puteti sa-mi spuneti care are inscrieri si interviuri in lunile care urmeaza (mai-iulie) ? Va rog sa spuneti si cat de seriosi sunt si cat costa.

Valysoft
01.05.2006, 02:59
Haideti sa spunem fiecare ceva despre firmele asetea intermediare de locuri de munca sa scoatem in evidenta plusurile shi minusurile fiecareia.
Daca s-ar putea sa facem un clasament care este mai serioasa firma shi sa dam o nota fiecare de la 1 la 10 ca shi la un sondaj.

veverita55
04.05.2006, 00:32
Buna ce stiti de Petrina Group International care are adresa de web: http://petrinagroup.com/home.html .Sunt seriosi sau nu ca pe mine mau dezamagit complect pina acuma .Nu respecta termenele stabilite de 'iei' nu de mine shi nu se tin de cuvint .Aduna banii de la oameni amagindui ca au ceva contracte shi dupa un preinterviu trebuie sa le dai banu,iar in caz ca nu iti gaseste de munca ramii shi fara 125 de dolari.

magdel
04.05.2006, 03:43
Buna, la Petrina am scris si eu mai demult un email, dar nu mi-a placut raspunsul si am renuntat nu am mers mai departe. Eu personal mi-am dus dosarul la Promo Int'l, nu am platit nimic la inscriere. Si ma mai inscriu la una din firmele Student Travel sau American Experience, sa vad care primeste prima oferte de munca. Le-am scris si lor si nu trebuie sa merg cu dosarul, nu trebuie platit nimic numai dupa ce vin ofertele si imi aleg eu ceva. Asa mi se pare corect. De aceste firme am auzit lucruri bune, acum fiecare isi alege "drumul" :) eu va doresc la toti bafta, si eu sper sa ajung in state la toamna.

veverita55
07.05.2006, 05:03
Da nici la Petrina nu am platit la inscriere numai dupa ce am dat interviul cu ei si cu confirmare de job.Bun inteles ca acest contract ce se semneaza intre parti are atitea portite de a lua banii de pe tine si tu nu ai aproape nici o scapare ,iti shi indica sa citesti da nu spune nici un cuvint cind e vorba dece se percep acele taxe fara nici un rezultat final mai ales dece ia taxele dupa tine cind in definitiv ei nu au reush*t sa duca la sfirsit un angajament facut fata de tine.Bun am zis ca le dau banu in momentu cind mi sa promis un job(am dat 500 $ urmind sa platesc in state restul de bani care bun inteles sa perceput si dobinda le iei astefel ca la o suma a programului de 1025$ platiti 500 mai trebuia sa platesc in state in rate saptaminale aproximativ 750 deci tot in cistigul lor) care apoi sa dovedit a fii doar o amagire (a invocat nu stiu ce articol din acel contract care zpunea ca in caz de 'forta majora' ramii fara o suma din bani dati cam 350 de dolari,shi ca sa se deie in favoarea ta iti retine 'numai' 125 )Bun intels ca au zis ca angajatorul din state are probleme, dar nu sa facut nici un interviu cu angajatorul shi nici nu sa primit nici oferta de munca de la acesta numa ca ar avea iei o oferta shi cam atit .Si eu pot sa arunc in ochii cuiva o hirtie in care zic ca am cumparat jumate de glob ca e falsa su nu nu ai de unde stii ca nu ai posibilitatea sa o verifici.Zice ca ar fi fost refuzat angajatorul din USA pt ca nu ar fi oferit joburi cu carater temporar.Bine da pe mine dece ma taxeaza ca doar nu e din vina mea.Acest caz este deja de competenta politiei si cred ca daca nu isi cer scuze acolo o sa ajung.
Daca puteti spuneti fiecare ce stiti despre toate firmele astea de intermediari sa nu mai tepuiasca pe nimeni si care au probleme sa fie ocolite de toti.Dece sa isi faca reclama pe spatele nostru mai bine sa facem noi reclama la firmele intradevar serioase si sa o facem de placere si cu increderea ca intradevar nu va tepui pe nimeni.

hanseatic69
23.05.2006, 21:59
Salutare!

Stie cineva ceva despre "Transatlantic Centre".Sunt seriosi?A plecat cineva cu ei? Am primit o oferta de la ei si nu stiu ce sa fac.

cicerox
28.05.2006, 11:40
Societatea comerciala S.C. COLABORARE S.R.L. denumita in continuare furnizor, cu punct de lucru in
Cluj-Napoca, STR. I.C.Bratianu nr.24 ap.7 avand sediul social in Cluj-Napoca, str. Dacia nr.5 ap.12,
inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J/12/305/2002, cod fiscal 14460270, reprezentata prin
domnul CRISAN CALIN SEBASTIAN avand functia de Administrator
Stie cineva cat este sau nu este de serioasa firma aceasta ? Sunt programat la interviu pe 1 iunie 2006 si as vrea sa stiu cat de mare e riscul pe care vreau sa mi-l asum.

Serax
28.05.2006, 20:19
De ce nu va cautati singuri firmle americane angajatoare si pe urma va luati viza. Nu mai bateti la poarta tutror sarlatanilor ca de astia nu ducem lipsa. Mai bine sa cautam angajatori pt inceput si pe urma viza.

magdel
30.05.2006, 19:49
Stii cat dureaza sa-ti gasesti un angajator in US, tu fiind in Romania bineinteles? Trebuie sa ai mare noroc sa-ti gasesti pe cineva care sa-ti trimita contract sau sa au ai prieteni care sa apeleze la "cunostinte" in US pentru tine. Altfel, e foarte greu de obtinut un contract, au plecat multi cu firme de intermediere, unele firme sunt o.k. altele nu, asta este si noi trebuie sa fim atenti pe cine alegem.

veverita55
03.06.2006, 03:10
In legatura cu firmele astea de intermediari , e o loterie cine pleaca si cine nu ,degeaba spunem ca au dus n oameni respectiva firma, ca sa putem face o chestie adevarata ar trebui sa avem acces la bazele de date a firmelor, sa vedem citi au mers din citi au fost inscrisi, numai asa se poate face o statistica buna,si acest lucru este aproape imposibil deoarece aceste firme nu isi vor publica in veci ratele de reusita si de insucces.Asa ca nu ne ramine decit sa incercam sa ne spunem impresiile care le-am avut noi cu aceste firme si cu cit vor fi mai multi care vor spune despre o firma sau alta va rezulta un top al firmelor de intermedieri.

Dante
30.06.2006, 10:38
Salut,
Nu prea am auzit pe nimeni sa zica ceva de firma Work Abroad din Brasov. Prietena mea s-a inscris intr-un program J1 la ei si totul a mers bine pana acum.Ea s-a inscris la sfarsitul lui mai si deja si-a facut programare la ambasada. Par seriosi...iti raspund prompt la mailuri si telefoane, si nu trebuie sa platesti decat dupa ce ai contractul. In plus desi sunt din Brasov sunt flexibili in sensul ca nu te pun sa mergi pana acolo pentru orice fleac (noi stam in Cluj).Ea a ales sa mearga prin ei pentru ca sunt singurii care ofera un anumit program care o interesa. adresa de site e: www.workabroad.us
Mai stie cineva ceva de firma asta?

rudi78
30.06.2006, 16:58
www.protos.ro (http://www.protos.ro),sunt seriosi si nu cer prea multi bani,numai tre sa ai o calificare in meseriile cerute de ei.anul trecut au adus in state aproape 300 de oameni,iar anul acesta aunevoie de 500 de oameni,pentru country club-uri in Florida.

hanseatic69
14.08.2006, 21:28
A auzit cineva de Palmer Consult?Este o firma serioasa?Aplecat cineva prin ei in SUA? La prima vedere par ok,dar nu stiu mai departe...

hanseatic69
15.08.2006, 04:27
http://http://images.google.com/imgresimgurl=http://www.pc-wallpapers.co.uk/wallpapers/films/starwars/starwars_attack_of_the_clones_800.jpg&imgrefurl=ht tp://www.pc-wallpapers.co.uk/viewer%3Fcmax%3D5%26cat%3DSW%26id%3D000010&h=600&w =800&sz=46&tbnid=cWQ8RCeBbTIEkM:&tbnh=106&tbnw=142 &prev=/images%3Fq%3Dstarwars%2Bwallpapers&start=1&sa=X&oi =images&ct=image&cd=1Dragii mei, maine ar trebui sa ma duc la un prim interviu cu doamna sau domnisoara de la "Palmer Consult".Cum decurge ? Ati aflat ceva de aceasta firma?Locurile sunt in constructii.Daca mai este vreun coleg de "suferinta " cu ei , "pls.contact me..."

valyvisan
16.08.2006, 02:12
salut hanseatic. as vrea sa incerc si eu prin firma palmer. dar le-am trimis cv-ul pe mail si nu m-au contactat. tu cum ai procedat? ai experienta in constructii? cum a decurs interviul? sunt pretentiosi in ceea ce privesc actele, experienta in domeniu....Astept raspuns. merci

hanseatic69
16.08.2006, 20:51
Salut Valyvisan.Am fost ieri la ei cu dosarul cu actele faza 1(copie CM,poza ambasada,formularul completat pentru aplicatie,letter of refference,copie pasaport si copie C.I.).Domnisoara de acolo (care mi s-a parut putin fitoasa-dar poate este o parere) mi-a dat contractul de mediere ,m-a bagat intr-o camera sa-l studiez si semnez.E...aici e aici...am vazut scris acolo ca la inscriere se platesc 600 RON.Aici nu stiu cum este si-am rugat-o sa mi-l lase acasa sa-l studiez.Poate cineva sa-mi spuna daca este normal si ce inseamma asta?

Referitor la experienta in constructii-sunt ing.constructor,am lucrat ceva ani in Germania si tipei i s-a parut foarte ok.Am adus si referinte,etc.

Dar, alt fapt curios...mi-a spus ca nu se va mai da interviu cu angajatorul american intrucat pozitiile le aleg ei ca au un nr de petitii si ca functie de experienta fiecaruia in pun pe petitia respectiva.intrebarea mea este: oare nu cumva este teapa?

Administratorul firmei este:Viorel Guzan-a auzit cineva ceva despre el?

Trebuie dupa ce-ai trimis CV sa te duci acolo cu dosarul cu actele de mai sus sa le dai si apoi sa dai interviul.Mie mi se pare O.K. sa nu mai vina angajatorul pt.interviu sisa dam numai cu ei proba de engleza.Dar oare nu este ceva putred?Tipa respeciva mi-a spus ca interviurile pt. ambasada vor fi in septembrie,plecarile la inceputul lui noiembrie.

VOI CE PARERE AVETI?

hanseatic69
16.08.2006, 20:52
pardon -rectific-plecarile la inceputul lui octombrie

hanseatic69
16.08.2006, 23:35
Draga Valyvisan, ca o completare vreau sa adaug ca cei 600 RON daca ai ai apucat sa-i dai nu-i mai vezi niciodata...chiar daca treci de interviu chair daca nu...

Deci cam asta este.Eu mai am o propunere de la o firma tot pe constructii,au sunat acum 2 saptamani si pe 22 sau 23 ma duc la interviu.Astia par mai seriosi (scuza-ma am uitat numele firmei) si au sunat ei...tipa de la Palmer trebuie sa te duci tu acolo..

Cred ca o sa merg pe cei cu interviul de pe 22 sau 23, ce are loc la Deva...

Dar poate ai aflat ceva mai mult de cei de la Palmer Consult...

hanseatic69
17.08.2006, 01:31
A plecat cineva cu Work Experience?Sunt seriosi?Merita incercat prin ei?

Mercic pt.reaspunsuri anticipat!

hanseatic69
18.08.2006, 02:22
Salutare, dragilor!Nimeni nu da un raspuns?Nu stiu ce sa fac....m-am programat pt.interviu si la Palmer Consult dar in ultima saptamana din august....va rog,dati-mi un sfat!!

valyvisan
18.08.2006, 04:58
hanseatic in legatura cu cei 600 roni sa stii ca mai toate firmele ce se ocupa cu viza h2b cer o suma de bani pentru procesarea dosarului, intermedierea cu angajatoru din america. iar despre work experience eo le-am trimis mai demult un mail sa le cer niste informatii. asta mi-au scris:
Stimate aplicant,
Va multumim ca ati apelat la serviciile noastre.
Work Experience (http://www.workexperience.ro/) va ofera sansa de a calatori si lucra legal in America prin unul din progamele Summer Work and Travel (http://www.workexperience.ro/work_travel.php), Acamedic Year (http://www.workexperience.ro/academic_year.php), Internship (http://www.workexperience.ro/internship.php), H2B (http://www.workexperience.ro/h2b.php), Au Pair (http://www.workexperience.ro/au_pair.php) sau Agricultura.

Referitor la Programul H2B (http://www.workexperience.ro/h2b.php), acest program va ofera sansa de a lucra legal in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">America</st1:place></st1:country-regi&#111;n> pana la 10 luni, avand de asemenea posibilitatea extinderii acestui tip de viza (H2B (http://www.workexperience.ro/info_vize.php)) pana la trei ani. Compania noastra va ofera sprijin si consultanta gratuita pentru acest demers. Locurile de munca oferite sint in hoteluri, restaurante, parcuri de distractie, terenuri de golf, casinouri, constructii, depozite si altele. Salarizarea este cuprinsa intre 9-14$/ora, 40 de ore pe saptamana garantate prin contract. Orele lucrate peste program sint platite cu 150% !

</script>

hanseatic69
20.08.2006, 05:45
Mecic, Valyvisan, exact acelasi raspuns am primit si eu de la workexperience.Anyway,m-am programat la interviu la Palmer Consult pe 28.08.Doamne ajuta !

Bafta la toti!

florin21
22.08.2006, 12:16
As vrea sa te intreb ceva observer!!!

de ce spui stati departe de Blazon!!!! explica-mi si mie te rog caci nu demult m-am inscris la ei si nu stiu ce vrei sa zici cu Stati departe de ei!!

Spune-mi sa stiu si eu si poate mai ajuti inca o gramada de lume sa-si dea seama ca e teapa sau nu stiu ce ai tu de zis despre ei

mersi

divo
22.08.2006, 12:34
Offf..cauta un pic pe forum ..si o sa vezi cate probleme au facut ,nu cu mult timp in urma!Ma refer la cei de la Blazon!smileys/smiley7.gif

gogulet
04.09.2006, 11:31
SUNT O FIRMA NOUA, NU AU TRIMIS NIMIC INCA, DESI AM AUZIT DE VREO 3 OAMENI PE WORK AND TRAVEL TRIMISI IN SUA PANA ACUM
smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif
</span>

Mercic pt.reaspunsuri anticipat![/QUOTE]

gogulet
04.09.2006, 11:31
nu stiu nimic sunt fffff noi

Mercic pt.reaspunsuri anticipat![/QUOTE]

gogulet
04.09.2006, 11:33
Ma teparule mai ai curaj sa raspunzi Sergiulica !!!!!!!!!
smileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley7.gif

gogulet
04.09.2006, 11:34
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!

Mercic pt.reaspunsuri anticipat!

gogulet
04.09.2006, 11:35
Nu mergeti cu Ameritrex

cristinutzaa
06.09.2006, 09:48
As dori daca ma poate ajuta cineva cu informatii privind contracte de munca in domeniul medical,sunt asistenta medicala si as vrea sa lucrez in USA.Multumesc

danadecupa
10.09.2006, 08:02
Imi spune si mie cineva (care e trecut deja de emotii) cum se desfasoara interviul cu angajatorul?De pilda: ce te intreaba, ce ar trebui sa raspunzi ca sa fie ok.O sa am si eu interviul in 2 sapt.

Merci

pascumarius
04.12.2006, 09:53
Dar a plecat cineva cu job service din brasov( de pe str munteniei)? sunt seriosi?

cum sunt?

Bizarre
06.12.2006, 10:46
Nu stiu ce firme stiti voi da eu le-am gasit pe astea din cluj napoca
datele
is cam vechi da in principiu astea is in cluj acuma nu am incercat pe
toate pe rind dar sunt intre ele cu faima mai buna shi altele mai rele.
Sfatul meu este sa mergeti la o firma prin care ati mai auzit ca a mers
cineva shi bun inteles la aceea firma unde nu se plateste mult si nu se
pierde atita in caz de refuz de visa.

Data: 17/09/04 16:12

SC THEORG SRL, cu sediul social in Cluj-Napoca, str.Dragalina,
nr.73-75, ap. 3 si punct de lucru in Cluj-Napoca, str.Dorobantilor, nr.
25, ap.4, tel. 0264/450346.(SUA).
� SC ROMANIAN STUDENT EXCHANGE
PROGRAM SRL, cu sediul social in Cluj-Napoca, str.Crizantemelor, nr.
23, si punct de lucru in loc.Cluj-Napoca str.I.P.Voitesti nr.1-3 ap.22
tel0264-406879, 0740/173295.(SUA).
� SC ADIRA PRESTSERV SRL, cu
sediul social in loc.Turda jud.Cluj, str.Calea Victoriei nr.134, bloc
A7, scara A, ap.12 si punct de lucru in loc.Cluj-Napoca,
str.Dorobantilor, nr.42, ap. 13, tel. 0264/593644, 0744-628299(SUA).
teapa!!!!!
� SC AMEROM PRESTSERV SRL, cu sediul social in Cluj-Napoca, str.
Republicii, nr. 23, tel. 0721251475.(SUA).
� SC AMERICAN WORK AND
TRAVEL SRL, cu sediul social in loc. Baciu, str. Principala nr.478 si
punct de lucru in loc. Cluj-Napoca, str. Virgil Fulicea, nr.1, ap.2,
tel 0264/431154.(SUA).
� SC UNIGLOB SRL cu sediul social in
Cluj-Napoca, str. Paris nr.6, ap.7 si punct de lucru in loc.
Cluj-Napoca, str.Regele Ferdinand nr. 7, ap.2, tel.0264/591425.
� SC
COLABORARE SRL cu sediul social in Cluj-Napoca, str. Dacia nr. 5, ap.12
si punct de lucru in loc. Cluj-Napoca, str.I.C.Bratianu nr.24 ap.7
tel.0264-594804.(SUA SI ANGLIA).
� SC GROVANA SRL cu sediul in
Cluj-Napoca, str.Pasteur nr.24 ap.52 si punct de lucru in Cluj-Napoca,
str.V.Babes nr.33A ap.2, tel. 0744348835.(SUA).
� SC WORLDWIDE GROUP
SRL cu sediul social in Cluj-Napoca, b-dul 21 Decembrie 1989 nr.42
ap.4, tel.0264/450032.(SUA SI NOUA ZEELANDA).
� SC AWE SRL cu sediul
social in jud.Cluj, loc.Turda, str.Lotus nr.46A bl.AII sc.1 ap.8 si
punct de lucru in Cluj-Napoca, str.Calea Dorobantilor nr.29,
tel.0264/595632.(SUA).
� SC PETRINA GROUP INTERNATIONAL SRL cu
sediul social in loc.Cluj-Napoca, str.Muscel nr.5 ap.9 si punct de
lucru in loc. Cluj-Napoca, P-ta Marasti bl.3, tel.0264/412268.(SUA).
� SC MIKE�S AGENCY SRL cu sediul social in Cluj-Napoca, str. Nicolae Titulescu nr.14 ap.3, tel.0264/442989.(SUA).

SC CHVL SRL cu sediul social in Cluj-Napoca, str. Bucegi nr.11A ap.71
si punct de lucru in P-ta Unirii nr.10 et.1 ap.1 tel. 0744696436.(SUA).

SC ROMANIAN BROWN ELEPHANT SRL cu sediul social in Cluj-Napoca,
str.Aleea Firiza nr.10 sc.1 ap.19 si punct de lucru in loc.Cluj-Napoca,
str.Calea Dorobantilor nr.17-19 ap.7, tel.0264/431236.(SUA).
� SC
STUDENT TRAVEL ROMANIA SRL cu sediul social in loc.Cluj-Napoca,
str.Avram Iancu nr.32 ap.1 si punct de lucru loc.Cluj-Napoca
str.I.C.Bratianu nr.32 ap.2 tel.0264-592688.(SUA).
� SC VANGROVE SRL
cu sediul social in loc.Cluj-Napoca str.Aleea azuga nr.3 ap.19 si punct
de lucru in loc.Cluj-Napoca str.Avram Iancu nr.21 tel.0264-596536.(SUA).

SC INTERNATIONAL CULTURAL EXCHANGE SRL cu sediul social in Cluj-Napoca
str.Crizantemelor nr.23 si punct de lucru in loc.Cluj-Napoca,
str.Memorandumului nr.23 ap.5 tel.0264-592551.(SUA).

Bune firme astea-s toate pe care le-ai gasit? daca Da.. iti vand
yo un pont bun, arunca o privire pe siteu asta www.com-invest.org.

Firma paote nu e asa mare ca si Ameritrex sau ca altele din Cj,
da au si ei sediu in Sibiu + se ocupa de oameni cu profesionalism toti
is tineri si cel mai important nu am auzit sa dea tzepe!!! ce ti se
spune aia primesti, e<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

raresblaga
10.02.2007, 07:41
Am un prieten care de abia a plecat cu Job Service in Arizona , a asteptat ceva dar macar a plecat.

michelleB
08.03.2007, 11:30
de AMERICANEXPERIENCE stie cineva ceva?

michelleB
08.03.2007, 11:30
AMERICAN EXPERIENCE

rarescraciu
11.03.2007, 04:01
salutare
eu am fost cu ei vara asta cu work and travel.am semnat contractul... totul bine si frumos.pana cand ajung in state la angajator si aflu ca nu mai sunt joburi dinsonibile.mi-a spus ca i-a informat pe cei de la CHI(sponsorul) cu 3 saptamani inainte sa ajung acolo in legatura cu aceasta problema.si totusi nimeni nu s-a deranjat sa ma informeze si pe mine, sa-mi aleg alt job.
am fost nevoit sa plec la vreo 600 km intrun infect de orasel la un infect de job.
am un prieten care a fost tot cu ei in myrtle beach si i s-a intamplat cam acelasi lucru.el a fost mai norocos pt. ca i-au gasit ceva in aceeasi zona.
o impresie generala nu pot sa-ti dau.doar impresia mea.smileys/smiley11.gif

31.08.2007, 03:01
Buna.Sunt nou pe forum.A auzit cineva de firma Petrina Group din Cluj?A plecat cineva cu ei?Multumesc.

susu_d2
31.08.2007, 15:32
Salutare, dragilor!Nimeni nu da un raspuns?Nu stiu ce sa fac....m-am programat pt.interviu si la Palmer Consult dar in ultima saptamana din august....va rog,dati-mi un sfat!!

nu te inscrie la ei, sunt o firma de tepari, daca te-ai fi uitat printre niste discutii mai vechi pe forum ai fi vazut cati au luat teapa chiar recent de la ei.

31.08.2007, 22:02
ms pt sfat.eu intrebam de petrina group, nu de palmer.stiu de palmer cum sunt am pierdut o multime de bani cu ei..

mario1985
04.11.2007, 04:46
salut....................
ce sa va zic fratilor e naspa cu firmele astea :am apelat prin sept 2005 la ameritrex si un angajat de al lor pe nume marius ma dus la firma adira , acolo mi au prezentat niste oferte de munca si am fakut dosarul am platit dupa cateva zile si 1350 de usd ca trebuia sa fiu dupa spusele lor in max 1 sapt . la ambasada ..................si iaca suntem in noiembrie 2007 si nu am plekat dar nici banii nu i am mai vazut scosi decat 500 de usd ..............apropo actele care m au pus cei de la adira sa le semnez au fost pe numele firmei blazon.............face ti o legatura intre cele 3 firme.....daca vreunul dintre voi are nr de tel al IRINEI POPA de la blazon va rog sa mi l dati. ms moolt

05.11.2007, 21:11
Firma la care am apelat eu acum in 2007 pentru h2b este "Promointernational", a mai plecat cineva cu ei?smileys/smiley6.gifIn momentul de fata am ajuns la culmea disperarii cu petitiile astea....tot ce mi se spune este "sa astept" smileys/smiley19.gif.

Cat despre alte firme pot sa va spun ca cei de la "Brown Elephant" nu sunt tocmai de incredere cel putin eu am dat-o in bara cu ei, am fost cu ei cu viza j1 si cand am ajuns in locul cu pricina in Usa, nici tu job nici tu angajatorhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley11.gif. Poate acum sunt mai seriosi, de la caz la caz nu pot sa generalizez, ghinionu meu.

ionel1981
29.08.2011, 10:26
Buna,
a auzit cineva de firma Infomunca? Sunt seriosi? Vreau sa plec cu ei si as dori sa aflu daca cineva a mai plecat cu ei si daca totul a fost ok. I-am verificat si sunt acreditati de ITM...dar stiu eu...?Astept sugestii

CAEP
08.05.2013, 13:43
Buna la toti!!!!
Multi dintre voi au trecut deja pe la portile unei agentii, firme care se ocupa cu plasarea fortei de munca in state. Va rog sa postati experientele voastre cu diferitele firme la care a-ti apelat, fie ele bune sau rele. Nu vreau sa fac reclama dar numele firmelor trebuie cunoscut de noi toti pentru a ne orienta pe viitor. Si eu vreau sa plec, am intrat pe site-urile mai multor firme (Ameritrex, Adira, Promo Int, Worldwide, Globalwork etc) asta nu m-a convins cu nimic, doresc sa aud pareri si experientele celor care au trecut prin asa ceva, care au reusit sa plece in state dar si a celor care au fost refuzati. Va multumesc!!!

Salut,
Anul trecut 2012 am facut un exchange program in agriculture in USA, daca esti inca cointeresat contacteazama tofan.aliona@rambler.ru

CAEP
08.05.2013, 13:47
Buna la toti!!!!

Salut,
Exchange Program in Agriculture,, daca te intereseaza pe 6-12 luni in USA. E-mailul meu este tofan.aliona@rambler.ru