PDA

Arată versiune întreagă : viza h4

bigman
18.12.2005, 01:44
Am si eu o intrebare! Daca eu primesc viza h2b dupa cateva luni de la plecare mea ar putea sa aplice sotia mea pt h4, ce sanse ar avea sa primeasca aceasta viza?

Mentionez ca avem doi copii, de 2 ani si respectiv 4 luni care o sa ii lasam in tara. Cam ce sanse as avea daca as ar duce si pe fetita de 2 ani si sa raman cea mica in tara! care ar fii varianta cea mai buna?

Va multumesc mult!

sauzimdebine
18.12.2005, 04:56
bigman, din cate stiu eu daca tu ai H2B, sotia si copii primesc H4 fara probleme pentru ca te insotesc pe tine.

GNChicago
18.12.2005, 05:42
Bigman, inceputul e greu si cred daca as fi in locul tau as lasa copii in tara urmind sa-i aduc mai tirziu, cerind viza pentru un insotitor din familie.....In acest fel copii stau cu un apropiat membru de familie care mai tirziu va vizita America si va mai avea grija de ei o perioada si aici.....nu uita sa obtii viza si pentru copii si nu trebuie sa dai socoteala la nimeni ca veniti in rate....

bigman
18.12.2005, 05:56
Va multumesc mult pentru ajutor!

In primul rand si eu m-am ganmdit ca prima data o sa plec singur (am contract pe 9 luni) iar dupa cateva luni sa vina aici si sotia cu fetitza cea mai mare pentru ca avem unde sa locuim pe gratis si le-as aduce inUSA nu pentru a munci ci doar pentru a invata limba iar fetitza as vrea sa mearga la o gradinitza aici!

Daca mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva va rog mult sa ma ajutati cu informatii! Va multumesc!

GNChicago
18.12.2005, 06:08
Bigman, ramine tot ca ieri.....(mai sus)!

18.12.2005, 06:33
Daca ceri viza H-4 pentru membrii familiei dupa ce vii tu aici in H-2B
banuiesc ca cel mai important lucru de dovedit va fi ca tu iti respecti
statutul/viza cu care ai sosit. Unul din documente care ti-se va cere
va fi ultimul pay stub (ultima chitanta de salariu). Asa ei vad ca
lucrezi pentru angajatorul pentru care ai aprobare iar el te plateste
cu cat a zis. Mai sunt si altele dar mai marunte.