PDA

Arată versiune întreagă : Cine ar vrea sa deschida o afacere mica c

CameliaXX
17.12.2005, 12:54
As dori sa gasesc - hai sa zic-4, 5 persoane, fiecare punem, $5,000 si deschidem ceva care sa ne aduca bani. Ma cheama Camelia, lucrez ca Assistant Chief Financial Officer - fac contabilitate, am acte, credit si o gramada de posibilitati- dar sint foarte singura- si, desigur, trebuie sa fiu si la servici 40 hr pe saptamina. Va astept cu propuneri. Totul din start cinstit si pe idea sa facem bani. E ok- sa nu ai si bani prea multi, poate timp mai mult ca mine sa fii acolo.smileys/smiley1.gif

CameliaXX
17.12.2005, 12:55
Am uitat sa precizez ce era mai important- locuiesc in NEW YORK, QUEENS.

pepper
17.12.2005, 14:18
Si cine gestioneaza banii si ce garantie avem ca ii mai vedem inapoi, in cazul in care e o afacere profitabila?

Tuce destinatie te-ai gindit sa le dai, avind in vedere ca ai facut propunerea?

GNChicago
17.12.2005, 20:35
The partnership is the best way to destroy a friendship!

CameliaXX
18.12.2005, 03:09
Din nou, sint in New York- ma gindesc momentan la un magazin 99 cents si la un minimarket, chiar si un fel de ABC store- sau Conway- cu preturi accesibile. Ca sa va raspund in mare la intrebari- cine gestioneaza banii- vreau camere de luat vederi- depinde citi sintem- fiecare va sta 2 ore in magazin sa urmareasca- si banii se iau din casa- ca sa zic asa cu semnatura. Fiti siguri- daca ne hotarim sa facem ceva- gasim noi idei de internal control cit mai eficient si in favoarea noastra- ca nimeni nu vrea sa piarda. Cine se gindeste mai serios- va rog scrie-ti-mi pe camelia143@yahoo.com. Sint f multe posibilitati- si de ce sa nu incercam- eu am $10,000 sa ma joc cu ei- dar cum am mai spus- am si servici si nu pot fi in amindoua locurile in acelasi timp. Din nou- vreauceva cinstit si profitabil- si - o sa avem si timp sa verificam cam totul. Eu pot tine contabilitatea- deci cu cartile pe fata, da? , ma pricep si la legi- vedem noi- ne descurcam- ne trebuie parteneri cu bani putini, motivatie (care nu vor renta lifetime- si $800 /wk job after taxes...si rewards). Scrieti-mi

GNChicago
18.12.2005, 05:30
Ma ofer sa tin eu banii.....

CameliaXX
18.12.2005, 07:20
Banii se tin la banca- checking account comun cu toti ownerii- de ex- compania unde lucrez eu- sint 3 asociati- si - sint impreuna de 20 de ani- monthly net income statement- $300,000 de persoana- i mean, nu e chiar rau, nu?

garfield
07.01.2006, 16:25
Camelia, you need a good business idea (something you know about and can handle) and a solid business plan. I'm not sure 5k will take you very far, keep in mind most new businessestake 2 years just to break even.

If you're in the accounting field, have you considered running your own CPA firm?

CameliaXX
08.01.2006, 13:21
M-am gindit si la asta dar nu e simplu cum suna. E complicat, dar Garfield, daca vrei detalii, pot sa revin cu explicatii. MA gindeam la ceva asa fara dureri prea mari de cap. In ultimul timp- vad reclama la televizor- forex trade. sint curioasa si o sa incerc sa fac extra money. Imi place idea de a face ceva nou si de ce nu...si profitabil...Ce parere ai? www.forex.com (http://www.forex.com) pare destul de complicat ar am auzit - citit ca programul este usor.

nkog
08.01.2006, 13:52
CameliaXX,

Ai facut vreodata vreo transactie similara ? Ai incercat sa "trade stocks" ? Nu e acelesi lucru ca si trading foreign currencies, stiu, dar ca si idee...Poti sa iti faci pe diferite site-uri acont cu bani " imaginari" pe care chiar daca ii pierzi, nu ramii in stradasmileys/smiley19.gif. Acleeasi principii si la forex, riscul insa de a-ti pierde chilotii de pe tine e insa mult mai mare. Deschide-ti un acont de incercare. Imaginar, cu bani virtuali, vezi la www.gft.forex (http://www.gft.forex), mai sint si altele. Mai apoi, incearca si vezi ce iese cu banii virtuali. Daca cu bani virtuali nu faci nimic, gindeste-tece vei face cu banii tai, munciti din greusmileys/smiley1.gif. Iar mai apoi, dupa ce inveti si vezi cu ce se maninca forexul, baga niste bani adevarati,dupa care nu iti va parea rau daca ii pierzi, si daca faci bani, vino inapoi si spune-ne si noua de vreo strategiesmileys/smiley1.gif

Cineva mai istet a zis odata : "A fool and his money are very soon parted"

Best investing !

GNChicago
08.01.2006, 15:22
Stock market the fastest way to gain or loose money!

nkog
08.01.2006, 16:04
Stock market the fastest way to gain or loose money!

Not necessarilysmileys/smiley2.gif

GNChicago
08.01.2006, 16:28
Nkog, astea sunt cuvinte consacrate.

Ce alte posibilitati ar fi decit sa se duca in sus sau in jos. Probabil sa stea pe loc, dar atunci pierzi timp si timpul = money.

08.01.2006, 19:18
magazinul de 99 de centi suna bine..din cite am auzit , astea se dezvolta cel mai repede/

nkog
09.01.2006, 07:33
GNChicago,

"Stock market the fastest way to gain or loose money!"

"astea sunt cuvinte consacrate."

"Ce alte posibilitati ar fi decit sa se duca in sus sau in jos. Probabil sa stea pe loc, dar atunci pierzi timp si timpul = money."

Ai dreptate despre faptul ca sint "cuvinte consacrate". Acest fapt insa, nu reprezinta neaparat realitatea. Tu ai facut un "absolute statement" in primul citat. Daca ai fi spus ,-Potentially, the stock market could be a fast way to lose orgain money- or, -For some people, the Stock Market is the fastest way to....-ar fi fost altceva. Nu am intentia de a imbirliga intelesuri sau de juca jocuri semantice...Dar daca ai fi citit ce am scris despre foreign currency exchanges, acel vehicul financiar, prin simplul fapt ca e accesibil 24 de ore, pentru ca da posibilitatea unui leverage de 1:100, are un potential mult mai mare de pierdere sau cistig daca e sa fim corecti. In sensul acesta, the Stock Market is not the "fastest way" for up or downsmileys/smiley1.gif

Cit despre al treilea citat, cum spui tu,ca sta pe loc, din nou,nue o imagine corectasmileys/smiley18.gif. The Stock Market as a whole, poate un index sau anumite indexe stau, cum zici tu, dar individual stocks, nu neaparat. Sa luam un exmplu simplu. Sa zicem XYZ companie farmaceutica, care plateste 3%-5% dividend, poate ca stagneaza dar prin faptul ca plateste dividend, tu nu pierzi baniismileys/smiley1.gifsi nici timpul. Timpul, altau sau al altcuiva, e acelasi ca si al meu=24 de ore pe zi. Ce faci tu cu el, este cu totul altcevasmileys/smiley2.gif

Nu vreau sa complic prea mult, dar de curiozitate, mergi pe orice free financial site, uita-te in timp, la orice Stock symbol,si vezi daca statementul pe care tu l-ai facut cind ai zis "Probabil sa stea pe loc, dar atunci pierzi timp si timpul = money." , poate ramine in picioaresmileys/smiley1.gif

Oricum o intoarecem, exista o mare diferenta intre a investi si intre a juca jocuri de noroc sau a face pe investitorul, fiindca de ce nu, e atit de "en vogue"...the saying that " A fool and his money are very soon parted " will always stand !

Best investing !

nkog
09.01.2006, 07:47
magazinul de 99 de centi suna bine..din cite am auzit , astea se dezvolta cel mai repede/

La care anume magazin te referi ? Daca intr-adevar exista pe Stock Market, care e symbolul lui ? Tu te referi la el ca investitie in actiunile lui, sau in a oferi cladirea spre rent/lease la magazinul pe care tu il mentionezi ?

Emma*
14.01.2006, 15:49
Buna Camelia,

Vroiam sa te intreb, daca nu cer prea multe, sa imi scrii cateva motive pentru care nu iti deschizi firma ta de contabilitate? Eu chiar ma gandeam ca e o slujba care se cauta si e bine platita in special daca esti pe cont propriu. Eu ma gandesc sa fac niste studii in domeniul acesta ca apoi sa imi pot deschide un office propriu.

mersi

Emma

nkog
14.01.2006, 16:28
Emma*,

Buna intrebarea. Si eu sint curiossmileys/smiley15.gif. Se vede insa ca, CameliaXX ne-a lasat cu ochii in soaresmileys/smiley16.gif, la topicul astasmileys/smiley36.gifcu mai mult decit o intrebaresmileys/smiley19.gif

CameliaXX, hellosmileys/smiley103.gif,

CameliaXX
14.01.2006, 16:28
Draga Emma,

Ma mai intrebase cineva de ce nu deschid CPA firm. Deci, pentru CPA firm si chiar cea de care spui tu- o firma normala in care tu faci contabilitatea la companii mici- trebuie sa ai Certified Public Accountant (CPA) licence. Deci eu nu o am. Cu alte cuvinte, sa ai CPA licence, trebuie sa indeplinesti 3 conditii- pt New York State, si anume:

1) sa ai Bachelor's Degree from an Accredited University, -am

2) 2 yrs public accounting experience (ca auditor), sau Master's degree care ar echivala cu un an experience, - am

3) CPA Exam, chiar nu e chiar asa de greu. E un examen din 4 parti cu fiecare parte cam vreo 4 ore- si trebuie sa stii tot ce ai facut in college-foarte putini iau- adica cine invata. nu am

Dar nu m-a interesat atit de mult sa iau CPA ca ma gindesc la la altceva acum.

Din nou, daca nu ai CPA licence, nu poti sa iti deschizi compania ta- CPA practice-desigur. Si nici accounting nu poti face cu facultatea din Ro, sau poate alte license uri.

Sa iti respund la intrebare- faci accounting firm cind ai CPA license. Nu am auzit pe multi sa faca contabilitatea cu un curs, doua....In momentul in care ceri federal id- ei vor sa vada si ce drept iti ofera tie sa practici accounting. Forget about it! (este illegal)

Nu poti fi doctor, daca ai diploma de ..asistent, sau ...

Da, accounting este o meserie banoasa, mai putin frumoasa. Deci, cu o facultate minim, facuta aici, ai sansa- dupa ce incepi pe $10 /hr ca fiecare altul, (vreo un an doi- pina ce capeti experienta)- ai sansa sa faci bani frumosi- well above 100K/yr. However, the profession itself- PAINFUL- deci, acte acte hirtii hirtii, totul se resuma la un office cu numere, accounting spreadsheets si EXCEL- all day long. E cam aiurea-

Poate vorbeai de bookkeping- asta poti sa faci- tot pe $10 /hr- ca daca te intelegi cu cineva sa faci bookkeping - hai sa zi $200 /luna- nimeni nu o sa iti dea mai mult- ajungi in final cu $6, 7 /hr. Parerea mea...

CameliaXX
14.01.2006, 16:52
ce vroiai sa spui nkog? nu a fost pe inteles raspunsul meu?

nkog
14.01.2006, 17:30
CameliaXX,

"ce vroiai sa spui nkog? nu a fost pe inteles raspunsul meu? "

Am postat insantaneu, in acelasi moment cu tine la 22:28smileys/smiley1.gif, iar cind eu am postat, raspunsul tau inca nu era.

Acuma il vad foarte bine, raspunde f.clar la intrebarile de CPA, dar eu m-am referit la intrebarile de forex.com stuff smileys/smiley102.gif

CameliaXX
14.01.2006, 17:40
ma bucur- credeam ca ceva te-a suparat- si vroiam sa fiu mai explicitasmileys/smiley1.gif

Emma*
15.01.2006, 02:30
Draga Camelia,

Multumesc de amplul raspuns care l-ai scris. Inteleg acum cum merge treaba si care sunt condiile necesare ca sa devii licensed CPA. Si asa cum ma gandeam, studiile necesare sunt de lunga durata, nu doar cursuri. Ce nu inteleg este, ca dupa ce ti-ai dedicat mare parte din viata ta studiind si practicand cu succes in acest field (ma gandesc ca daca nu ai fi fost buna in domeniu, ti-ai fi schimbat deja cariera) doar examenul final te opreste sa devii financialy independent. Cred ca singurul motiv pentru care nu o faci estefaptul ca nu vrei sa iti mai petreceti viata facand ceva care nu te implineste si care te nu iti face prea multe placere sa faci....and I don't blame you. Rar gasesti pe cineva care sa lucreze ceva care sa ii aduca implinire si spirituala si monetara. Cred ca in locul tau, I wouldmake the last step and take the examen...as a personal achivement macar, daca nu si financiar.

Avand atata experienta in domeniu, poate o data ne vei oferi din cunostinta ta celor care nu au nici o educatie in acest domeniu. We would really apreciate it!

Thanks again

Emma

ps: pentru ngok: am impresia ca ai impresia ca mesajele care le scriem aici sunt parte dintr-o competitie...i've got news for you: there're not! so, you can stop cheerleading!smileys/smiley4.gif

nkog
15.01.2006, 04:02
ps: pentru ngok: am impresia ca ai impresia ca mesajele care le scriem aici sunt parte dintr-o competitie...i've got news for you: there're not! so, you can stop cheerleading!smileys/smiley4.gif

smileys/smiley1.gifThanks for the news. Impresia mea = diferita de impresia tasmileys/smiley36.gif. Oh, and if somehow you took this as me, raining on your parade, sorry, it's not. But, you be the judge of thatsmileys/smiley1.gif.

All the best !

P.S pt. Sorin : If I end up in the off-topic with this one, no problem. I still like you smileys/smiley20.gif

sorin
15.01.2006, 04:26
P.S pt. Sorin : If I end up in the off-topic with this one, no problem. I still like you smileys/smiley20.gif</v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape>

S-ar parea ca asta a fost doar un prim schimb de...amabilitati, care totusi mi se par macar partial la subiect. Daca se opreste aici, e bine, daca nu, o sa mai alimentam si off-topic-ul smileys/smiley1.gif

CameliaXX
15.01.2006, 04:26
Emma,

Multumesc pt impresia pe care o ai despre mine. Adevarat e, ca ar trebui sa o fac macar profesional- crede-ma, am 2 doi copii destul de mici- 7 si 5 si- chiar ma gindeam- MI-AM PIERDUT RABDAREA...sa mai stau cu capul in carti si sa studiez. (si sint single mom by the way- asa ca nu ma ajuta nimeni- macar cu un cuvint- imi gasesc relaxarea AICI, spider solitaire- ce rusine-, Atlantic City, Margarita sometimes- that that often though, driving...driming, listening to music as loud as it can be)

Ar fi frumos, DA, dar cine? As vrea o viata mai linistita- soare, apa, ocean, QUIET time... Nu mai am rabdare....

Si nu sint chiar perfecta in domeniu- niciodata nu esti- doar ca ma intorc mereu la carti--si citesc- ca profesie- e aiurea- as fi vrut mai mult -social studies, teaching...nursing- anything, but numbers,numbers, hours just for one thing- the final number: NET INCOME....

Va iubesc pe toti...

Daca se poate invata ceva din experienta mea- ar trebui sa va ginditi inainte- ce ai vrea sa faci? ce ti-ar place? Ca e pe toata viata....

Pentru cei noi in US- da, scoala - college si graduate degree a o foarte buna optiune. VEI VEDEA LA SFIRSIT O MULTIME DE REWARDS...Multumesc si success la toti

Emma*
15.01.2006, 06:55
Camelia,

Iti doresc succes cu fetele si cu cariera ta! Daca ne putem ajuta in ceva, perfect! pentru asta ne petrecem timp scriindu-ne gandurile si opiniile. si un cuvant de de imbarbatare este binevenit..totdeauna. ar fi pacat sa ne petrecem viata de unu singur...too dull!

idee: si eu traiesc prin long island...daca vrei sa iesi inttr-o seara cu prietenii, ma ofer sa babysit pentru tine... daca vrei, bineinteles!

take care

emma

ps. for nkog. relax, man! nothing personal, just giving you my opinion about stuff...you know. in the end, you seem to be a nice guy. of course, I appriciate your help about the other toppic!

emma

Emma*
15.01.2006, 07:02
ps for camelia,

Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca ai doua fetite.. ma scuzi..

emma

Emma*
15.01.2006, 07:14
camelia,

tot eu, Emma. ma gandeam... eu lucrez pentru un spital, in dept de Medicaid. daca ai nevoie de new medical coverage through Medicaid pentru copii, ti-as puteaspune ce sa facisa il obtii, daca te incadrezi in criteriile lor.. doar un gand...

emma

CameliaXX
15.01.2006, 10:40
Emma,

Ma faci sa rid, MII DE MULTUMIRI... Da, am un baiat mare de 5 - spiderman si a sweet princess de 7 ( care e ba Cinderrella, ba Mulan, mermaide, ba snow white- any princess you could think of)....Da, am babysitter, si mai ma ajuta si mama mea- MULTUMESC F MULT DE faptul ca te-ai oferit sa ma ajuti daca vreau sa ies afara- si am insurance pt ei si mine- daca lucrez, iti dai seama- multumesc mult de tot...As vrea sa pun o poza la copiii mei aici- dar mi se pare destul de complicat- sa incercam...

CameliaXX
15.01.2006, 10:42
nu a mers poza mea

garfield
15.01.2006, 10:52
Uite aici un link pentru instructiuni de postat poze:

http://romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=989&amp (http://romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=989&amp;PN=1) ;PN=1

CameliaXX
15.01.2006, 11:04
http://i47.photobucket.com/albums/f168/CameliaXX/pozeafara-thanksgiving059.jpg

CameliaXX
15.01.2006, 11:04
thank you Garfield- acestia sint copiii mei

aurora
15.01.2006, 11:51
Camelia,

ai niste copii minunati !Ai mei sunt mari (fata 26 ,baiatul 29)dar tot copiii mei raman si mie tare dor de ei.

DUMNEZEU SA TE AJUTE!

MULTUMESC PENTRU TOT!

CameliaXX
15.01.2006, 12:17
sa-ti traiasca- ai tai sint mari-- mersi la fel -

Emma*
15.01.2006, 14:46
THEY ARE SO SWEET!!!smileys/smiley1.gifI REALLY MEAN IT! SUNT TARE DRAGALASI, CAMELIA. PUN PARIU CA SI MAMA LOR E TARE FRUMOASA..SI DESTEAPTA. UN PUPIC DULCE PENTRU FIECARE!

EMMA

CameliaXX
15.01.2006, 15:04
thanks Emma si tu esti tare draguta ...poate ne intilnim la o cafea cind o sa avem timp

GNChicago
15.01.2006, 15:30
Felicitari, Camelia pentru cea mai mare realizare a ta!

Sunt copii foarte dragalasi, baiatul mare poznash.....asa e?

Fetita mai cuminte mai ginditoare........

sauzimdebine
15.01.2006, 18:00
sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei

southjersey
01.02.2006, 06:57
Am si eu citeva intrebari:

- unde ai avea de gind sa deschizi afacerea? In NY?

- daca ar fi sa dispui de $25,000 ce fel de business ai deschide?

- ce iti place sa faci? (e foarte important!)

- cit esti dispusa sa risti si cit ai de gind sa te dedici afacerii?

netcons
04.02.2006, 21:12
Buna

Am viza de SUA B1/B2 pe 10 ani . Am fost anul trecut in NY pentru o perioada scurta de timp.

Anul acesta as vrea sa stau mai mult (cel putin 6 luni )

Merita sau raman la vizitele scurte ?

Cine face bani in Romania cred ca poate sa faca si in afara .

Lucrez in IT&amp;C , nu bazat dar suficient .

mesagerul
07.05.2006, 06:36
Salutari din Romania!
Am nimerit pe site din intamplare. Cautam parteneri de afaceri, mai precis eram curios sa vad cu ce se ocupa lumea si yahoo m-a dus la voi. Daca aveti nevoie de vreun sfat sau aveti vreo idee va stau la dispozitie. Eu sunt jurnalist si am cu un prieten o mica afacere legata de transmisii terestre si prin satelit, publicitate, productie tv si cinematografica. Mai sunt si administratorul unui firme de constructii si transport. Cum spuneam, va stau la dispozitie daca aveti vreo idee.
Va salut pe toti si va urez sa va mearga bine.
Cristian.

sportage42
09.08.2006, 11:20
salut! Sint un ziarist din Romania si am sa fiu in NY la inceputul
lunii septembrie 2006. Caut subiecte interesante pentru reportaje ce
vor fi publicate in Romania la intoarcere. Am totul asigurat in NY
(casa, masa etc) nu am nevoie decit de mai multe subiecte. Astept
sugestii pe mail sportage42@yahoo.com

Multumesc si ...la buna vedere!

robocel
19.08.2006, 18:52
Salut

interesant topicul dar s-a deviat de la subiect.

Si eu sunt interesat sa mucesc cu capul decat cu mainile.

Ca scurt rezumat smileys/smiley4.gif: tickerul pt one
dollar stores este "NDN", nu stiu cine a intrebat....Da forex pare
destul de atragator, dar fiind ca e 24-24, trebuie multa multa munca
(citit news), iar fluctuatiile nu sunt atat de mari incat sa produca un
venit pozitiv sau constant. Sa nu uitam ca e vorba de curency, care e
raportata la aur si inflatie. Adica nu se bazeaza pe profit sau
pierderi ci este doar unitatea de masura a economiei unei x-tari din
acea zi. Iar la absolut tot ce te gandesti tu ca ai putea face sa
transformi fluctuatiile zilnice ale une curency, in profit, s-au gandit
1 milion de persoane inaintea ta. Noi oamenii de rand nu avem acces la
canalele de news la care au acces traderii, iar orice "quote" are "15
min delay". Deci traderii au un avantaj de 15 minute inaintea noastra.
Incercati cu bani virtuali si vedeti slabiciunile sistemului.

S-a discutat despre stock market. Pt stock market se aplica toate ce am
scris mai sus. Si stock-marketul este 24-24. Majoritatea US
"Securities" sunt tranzactionate pe principalele marketuri din lume si
invers, deci 24-24. De aceea de pe o zi pe alta pretul de inchidere si
deschidere a unei "security" fluctueaza. La fel este 15 min delay la
orice quote care il primesti, doar daca esti experience trader (apex)
primesti live quote. Daca vrei sa intri pe market (ceea ce iti sugerez)
ai grija, orice security reactioneaza la news intr-un interval de 3-4
minute de la lansarea news-ului. Ceea ce ne da noua o ferestra de 2-3
minute pana cand stirea este 80% incorporata in pretul actiunii. Deci
va trebui sa urmaresti bursa cam tot timpul paralel cu stirile. Si sa
nu uitam ca rata pentru federal short term loan este de 5.5% si poate
creste pana la sfarsitul anului. Deci vremea cumparatului de actiuni si
asteptat sa creasca a trecut de mult. Va trebui sa apelezi la artificii
cum ar fi short selling, sau optiuni straddle, strangle, sau pozitii
short.

Pozitiile long nu mai sunt recomandate de nici un report. E bine
de gasit site-uri unde ai portofolii virtuale sa incerci mai intai asa.

Desi suna cam pesimist, nu e chiar asa de rau, dar trebuie sa stii ce
faci. Adica sa cunosti cum functioneaza si terminologia. Este vital.

Stock marketul e camdeodata modul prin care poti castiga bani (sau
pierde) fara sa depinzi de alti 3 asociati. Iar cat de mult depinde de
gradul de risc care il doresti. Cu 5000$ investiti in stockmarket poti
sa castigi sau sa pierzi 100-200$ pe zii, sau 10.000$ pe zii. Depinde
de tine.

In fine, spune-mi te rog daca ai vreo idee concreta despre
deschiderea unei afaceri, avand in vedere ca tu esti in domeniu. Eu te
ajut cu ce stiu, si cu bani daca trebuie. Nu am absolut nimica de
pierdut. Iar daca nu incerci nu reusesti smileys/smiley4.gif

Trebuie ca ai rabdare multa, daca ai citit tot postul

ciao

CameliaXX
15.09.2006, 16:28
forex- nu sint 15 sec delay pe trade platform -pe pagina principala www.forex.com (http://www.forex.com) sint afisate preturile pentru foreign currencies, dar cind esti pe platforma, e pe ceas- nimic nu intirzie - principalul e sa ai tu conectie buna si sa cunosti (mi-a luat cam6 luni sa fac bani)

binenteles ca nu o sa ai positii lungi doar daca te uiti la past trends- si atunci poti cumpara o pozitie sau doua in cazul ca ai $1,000 in account (ca sa nu risti toti banii- cumparind mai multi iti zboara banii imediat; cu o postie sau 2 esti safe)

daca vrei bani repede, poti face repede (dar si risk-ul e f mare)- high returns come with high risk- eu faceam si cite $ 1,000 pe o ora de fapt dupa aia ieseam- de obicei se schimba -the trend dupa o perioda de stagnare-un interval de timp...Trebuie timp f mult sa inveti, sa urmaresti...

e riscant- si e foarte stresant, e f munca pina ce inveti numai

mi-a placut o perioda, dar vreau sa spun ca nu dormeam seara, si eram cu ohii in computer cam all day long. Si nu aveam viata deloc (devenise forex #1 - mi-am facut ceva bani si am terminat cu ei)

nu cred ca imi mai place- maica-mea inca face bani- ea isi face cam $100, si mai mult pe zi...

a fost ok pt o perioada- cine vrea bani- dar din nou- e dureros- mi-a trebuit timp sa pot sa stiu cind sa ma opresc sau sa iau decizii (e un joc al mintii teribil- si citeodata trebuia sa stiu sa imi stapinesc impulsurile- sa zicem ca ai deja 800 ai tai cistigati- si ai mai vrea sa stai cu pozitia- dar te temi sa nu o pierzi- eu vindeam repede- si dupa aia - pretul era poate mult mai mult- inca 1,000)

sau erau situatii cind aveam deja vreo 4,000 in minus sa ma lacomeam la bani (luam pozitii multe)- si era teribil sa vezi faze de astea

deocamdata eu ma multumesc cu serviciul stabil- vine checkul anyway- regardless if I do something productively or not...

success.