PDA

Arată versiune întreagă : CE STITI DESPRE GREEN CARD

Jeorjet
14.12.2005, 12:21
CUM SE POATE OBTINE??????

14.12.2005, 16:11
GREU ! Al naibii de greu ! Sunt mai multe metode, dar una e mai complicata decat cealalta ! Eu imi storc creierii de cateva luni, si tot nu vad nici o rezolvare deocamdata ! Casatoreste-te cu un cetatean american, e cea mai rapida modalitate, poate ai mai mult noroc decat mine... Oricum, iti urez noroc, tie si tuturor celor care sunt in aceasta situatie imposibila...

15.12.2005, 07:17
Jorjet,

Raspunsul la intrebarea ta este cumplit de lung si incerc sa simplific
la maxim - dar nu pot. Se stie ca sistemul de imigrare american se
bazeaza in principal pe 3 categorii: legaturi de familie, diversity
immigration (loteria vizelor) si refugiati politici. Evident, mai sunt
si altele dar americanii au avut grija sa le faca ceva mai complicate.
Pentru ca am vazut ca ai postat si pe thread-ul despre H-1B imi permit
sa-ti rastalmacesc intrebarea si sa ma ocup in continuare numai de
employment based (sau job sponsored) immigration. Aceste vize de
imigrant sunt clasificate EB (EB-1, EB-2, EB-3,..).

Continui sa-mi dau cu presupusul despre situatia ta concreta si iau
cazul in care sotul tau are H-1B in IT iar tu ai H-4 (fara drept de
lucru). Cel mai realist este sa gandim ca sotul reuseste sa se puna
bine cu actualul sef (desi poate fi si alt sef la alta firma) si sa-i
ceara ca firma sa-l sponsorizeze ptr. green card (US permanent
residency). Daca boss-ul zice da de obicei fie firma fie voi angajati
un avocat - desi nu este obligatoriu. Costul avocatului depinde de
multe (de zona printre altele) si poate ajunge usor la $10,000-15,000.

Prima conditie pentru Green Card (GC) este sa fie facut disponibil un
nou post, sa fie pe durata nedeterminata ("permanent job") si cu norma
intreaga ("full time"). Asadar va trebui sa fie un post altul decat cel
actual, cu atributii substantial modificate si nu cel vechi (de H-1B)
cosmetizat. Dupa umila mea parerea ar fi bine sa fie o promovare.

Apoi trebuie vazut daca cerintele acelui post se incadreaza pentru
categoria de viza EB-1, EB-2 sau EB-3. De obicei programatorii se
incadreaza in EB-3.

Third(EB3): Skilled Workers, Professionals, and Other Workers:

These include

* professionals with bachelor's degrees (not qualifying for a higher preference category)

* skilled workers (minimum two years training and experience)

* unskilled workers

Ar fi evident mai indicat ca sotul sa se califice ptr EB-2 (vezi pe
Internet ce implica) pentru ca procesarea tine mai putin. Iar aici nu
vorbim de saptamani sau luni de asteptare ci de ani. Odata lamurita
categoria in care s-ar incadra sotul, sa zicem EB-3, se incepe faza 1
care se numeste "Permanent Labor Certification" (LC).

Trebuie sa se intocmeasca o descriere amanuntita a postului scos la
bataie, bineinteles sotul sa indeplineasca cerintele, dar nu trebuie sa
se enunte cerinte absurde, anormal de specializate. Cum zic cei de la
Department of Labor (DOL) nu trebuie sa fie "taylored" (sau mulat) pe
calificarile candidatului strain. Asadar nu se admit combinatii de 2
sau mai multe profesii (ori se admit f. greu) sau cunostiinte de limbi
straine si trebuie sa fie "in spiritul" tuturor celorlalte pozitii
oferite de companie in decursul vremii. Daca petitia de GC este facuta
de aceeasi companie care sponsorizeaza si H-1B-ul actual iar postul pus
la bataie cere experienta de lucru, anii petrecuti de sot in H-1B nu
pot fi luati in considerare. Altfel se poate considera ca angajatorul
l-a "pregatit" pe sot pentru acest job si nu ar fi corect fata de
ceilalti candidati. De asemenea, salariul oferit trebuie sa fie peste
un anumit barem (prevailing wage) asa incat sa fie un job tentant si
pentru americani (nu numai pentru candidatul din tari sarace).

Dupa ce aceasta oferta de job este intocmita ea este publicata la nivel
national. Vorbim aici de ziare, reviste de specialitate, State
Workforce Agencies & recruiters, Internet (site-ul companiei si
jobboards) difuzata prin angajati,.., etc.. (mult mai dur ca la vizele
H-2B). Toate resume-urile primite de la candidatii americani (GC
holders/cetateni) sunt puse la dosar. Ideea de baza ca sotul sa ramana
in cursa cu GC-ul este ca sa nu fie nici unul dintre candidatii
americani calificat pentru job-ul respectiv. Precizez, asta nu inseamna<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Jeorjet
15.12.2005, 07:33
Multumesc din sufletttt!!!!!!!!!!!!! Ma bucur cand gasesc oameni asa de amabili. Nota 10!

Intr-adevar sotul e cu H1B, iar eu cu H4. Nu am drept de lucru, dar o
sa incerc childcare din ianuarie si sper ca o sa fie bine. Acum incerc
sa obtin drivers license si am deja 5 puncte, dar imi trebuie 6. Pana o
sa-mi vina credit cardul mai trece ceva timp si o sa obtin al
6-lea punct. Deja stiu cartea aia pe de rost si astept sa dau
examen. Deci in concluzie trebuie sa strangem banuti pt green
card...asa ne-am gandit si noi. Am zis ca la anul vorbim cu seful
sotului despre green card.

Jeorjet
15.12.2005, 07:37
Apropos, sotului i s-a recunoscut aici facultatea de 5 ani ca Master
degree. Si el are in Romania 1 an de studii aprofundate pe care nici nu
l-a pus la socotela. Stie 3 limbi, engleza, franceza, italiana...si
multe limbaje de programare....pt tipul asta lucreaza din august 2003.

15.12.2005, 08:22
Ma bucur ca "stiinta" mea foloseste cuiva.

Relativ la ce spui tu despre tine, pentru childcare nu poti fi platita
in H-4 fiind (legal cel putin). Ar trebui ca cel care te angajeaza
sa-ti petitioneze ptr. un alt statut (H-2B, J-1?).

Driver license-ul difera de la stat la stat, dar daca nu ai e ca si cand nu ai avea nici pantofi nici buletin.

Despre sot, nu stiu exact cum i-se va considera experienta cu actualul
angajator. Stii cum e: seful il vrea, el il vrea pe sef dar mai trebuie
sa vrea si unchiul Sam.

Daca esti o individa cu multa rabdare te poti delecta cu un text stufos despre LC:

http://workforcesecurity.doleta.gov/foreign/pdf/PERM_Final_R (http://workforcesecurity.doleta.gov/foreign/pdf/PERM_Final_Rule_12-27-04_FR.pdf) ule_12-27-04_FR.pdf

</span>

<a href="http://workforcesecurity.doleta.gov/foreign/pdf/PERM_Final_Rule_12-27-04_FR.pdf%20" target="_blank" target="_blank">

</a>

Jeorjet
15.12.2005, 08:31
childcare ...majoritatea in america sunt la negru............inca nu
sunt hotarata daca fac.....e doar un gand...pot sa incep un master
ceva, dar mai e...

GNChicago
15.12.2005, 15:12
Foarte complet si competent in tot ce scrie Transit.

As sugestiona, daca poti da o alta definitie a jobului facut de sot pe domeniul lui. Voi ar trebui sa fiti in stare sa gasiti o descriere mai sofisticata.

Dau un exemplu unrelated with your job. De exemplu, daca pui pe cineva sa faca Chromatografie, atunci gasesti peste zece mii de Americani care vor spune ca stiu sa faca asta, dar daca denumesti jobul ca o adsorbtie-desorbtie selectiva pe diferiti suporti in diferite conditii de temperatura, presiune atunci is SSDN ( Same Shit Different Name) si atunci vor fi substantial mult mai putini, sa zicem doar vreo zece.

De mentionat ca resumeurile sunt primite de DOL, toate iar ei le trimit la employer.

Employerul nu trebuie speriat cu formule complicate sa creada cine stie ce; trebuie intrebat doar daca vrea sa-ti semneze toate actele related cu cererea ta de cite ori va fi nevoie. Not a big deal!, dar trebuie sa-ti promita asta si tot suportul lui, chiar daca e nevoie ca toate cheltuielile sa fie suportate tacit de candidat daca e nevoie.

Fiecare resume este analizat si gasit punctele slabe, plus ca fiecare candidat trebuie intrebat care ar fi punctele lui slabe si pe baza acestora trebuie respins si fiecare respingere trebuie bine documentata la DOL.

Am scris toate astea din ce mi-am mai adus aminte, trecind prin ele.....

16.12.2005, 00:46
sotului i s-a recunoscut aici facultatea de 5 ani ca Master
degree. Si el are in Romania 1 an de studii aprofundate pe care nici nu
l-a pus la socotela.

Asta e bine dar trebuie avut in vedere ca si viitorul job (ptr. GC) sa
ceara nivelul respectiv de studii. Ce vreau sa spun este ca daca eu am
3 doctorate si un premiu Nobel si mi-se petitioneaza pe un job de zidar
tot in EB-3 se va incadra petitia.

Din pacate limbile straine nu serversc, ceea ce e cam rau pentru noi
astia veniti din Europa care le jonglam pe multe. Legea LC-ului o
interzice iar in viata de zi cu zi o sa vezi ca numai engleza conteaza,
restul nu exista (doar daca ai o meserie care stoarce bani de la
mexicani si atunci e buna si spaniola). Y'a rien a faire avec ca.

Despre EB-2 gasesti la:

http://uscis.gov/graphics/howdoi/eligibility2.htm

dar daca dai pe Google gasesti nenumarate alte pagini.

16.12.2005, 01:24
As sugestiona, daca poti da o alta definitie a jobului facut de sot pe
domeniul lui. Voi ar trebui sa fiti in stare sa gasiti o descriere mai
sofisticata.

Cred ca inteleg ce vrea sa spuna GNChicago.

Cand va posta job-ul, seful nu va cere:

"Programmer"
ci:

"cerebrally gifted individual experiencing mental labors with a non-human silicon being."

smileys/smiley1.gif

</font></font> http://smi-web.stanford.edu/people/felciano/humor/pcdictiona (http://smi-web.stanford.edu/people/felciano/humor/pcdicti&#111;nary.html) ry.html

GNChicago
16.12.2005, 03:30
Haios, ca definitie. M-am uitat pe link.....

Pe linga programare, poate familiar with Quickbooks, or data-base manipulations pentru marketing support.....Imi inchipui ca nu e o problema ptr programator venit din Ro., dar pe americani daca ii scoti de pe felia lor sunt terminati.....

Nu vrei sa ai cinci sute de resumeuri de interviewat.....O simpla intrebare cum ar fi: Ai lucrat domle cu Quickbooks care nu e mare lucru, dar daca nu au avut nevoie desigur ca nu au lucrat, si atunci devine un criteriu de eliminare......

Retine ca tu trebuie sa faci toata bucataria asta din umbra ptrca employerul nu o sa aiba timp de asa ceva sau da festeleala si tu esti cel care pierde. Trebuie respectate INTOCMAI toate criteriile date de ei. Cind imi aduc aminte de toate astea, mi-e greatza....

Jeorjet
16.12.2005, 08:04
Fiecare cu sansa lui.... eu zic daca esti foarte bun reusesti pana la urma

....

17.12.2005, 06:09
Daca este sa vorbim de "cei mai buni dintre cei mai buni" ma gandesc la
cei care reusesc sa intre in universitati ca profesori (sau in unele
cazuri ca "simpli" PostDoc). Atunci cand ai articole publicate in
jurnale internationale (adica sunt "peer reviewed"), peste 3 ani
predare si cercetare, recomandari de la somitati in domeniu, etc.. si,
bineinteles, un post in universitate care sa fie minim de 'tenure
track" la profesori si "permanent" la PostDoc-i, atunci guvernul
american te scuteste de LC. Te incadrezi ca

michelle7
29.12.2005, 20:58
Multumesc din sufletttt!!!!!!!!!!!!! Ma bucur cand gasesc oameni asa de amabili. Nota 10!
Intr-adevar sotul e cu H1B, iar eu cu H4. Nu am drept de lucru, dar o sa incerc childcare din ianuarie si sper ca o sa fie bine. Acum incerc sa obtin drivers license si am deja 5 puncte, dar imi trebuie 6. Pana o sa-mi vina credit cardul mai trece ceva timp si o sa obtin al 6-lea punct. Deja stiu cartea aia pe de rost si astept sa dau examen. Deci in concluzie trebuie sa strangem banuti pt green card...asa ne-am gandit si noi. Am zis ca la anul vorbim cu seful sotului despre green card.

am o intrebare. cu H4 poti sa aplici pt credit card?? nu e nevoie de social security number pt asta???

30.12.2005, 01:36
Nu pot sa-ti dau decat un raspuns incomplet. La mine, atunci cand am cerut primul credit card (AmEx for students) , au fost foarte interesati ca eu sa am un job, chit ca era part-time la universitate (eram RA). Stiu ca au sunat sa le confirme salariul, durata contractului, etc..

Daca acum tu ai o mostenire fabuloasa din Ro. (in $$) si ti-o depui aici nu stiu ce se intampla. Asa credit cardpentru folositaici poti sa-ti iei si din Ro. insa probabil ca pe tine te intereseaza sa-tiieidin USca sa-ti cladesti un "credit history".

Deduc ca sotul este in H-1B. Stiu vag ca poate el sa-ti faca uncredit card - de fapt inca un exemplar lacard-ul lui iar tu sa ai dreptulsa-l folosesti.Cheluiesti pestethe credit limit, el raspunde smileys/smiley1.gif. Puteti face si cont comun in banca (joint account). In toate variantele astea ma indoiesc insa ca-ti aduga puncte la credit history fara sa ai un SSN si un venit din sursa americana (ma refer la job, nu stiu de actuni, royalties, etc..).

nkog
30.12.2005, 01:53
am o intrebare. cu H4 poti sa aplici pt credit card?? nu e nevoie de social security number pt asta???

De aplicat poti sa aplici, aprobarea creditului in situatia descrisa de tine insa, e mai putin probabila. Problema nu e cu social security number. Chiar daca nu ai SSN, poti obtine un TIN ( tax identification number ) care pentru o institutie financiara e la fel de bun ca un SSN. Necazul tau va fi, ca tunu ai o istorie de credit.

Banca sau alta institutie financiara, nuau nici o dovada ca tu esti un bun/rau platitor. Asta este una. A doua problema, tu cu H4, ca dependent, inteleg ca nu poti sa lucrezi. Ca rezultat, tu nu poti dovedi ca ai un venit, cu care sa platesti credit cardul odata ce incepi sa-l folosesti. Acuma, daca sotul are slujba cu venit demonstrabil, si se califica pentru un credit card, el poate contrasemna pentru tine si atunci ar fi o posibilitate sapoti primi si tu una.

Bafta si La Multi Ani !

nkog
30.12.2005, 02:01
Wow transit,

Cred ca am postat aproape instantaneu. Daca cumva am repetat ceva in ce am postat, nu este pentru ca nu am citit postul tausmileys/smiley1.gif, ci doar ca nu aparuse cind mi-am inceput eu raspunsul.

La Multi Ani !

P.S A way around the SSN number este cu TIN-ul atita timp cit conditia unui venit demonstrabil si suficient pentru situatia respectiva exista.smileys/smiley1.gif

30.12.2005, 06:49
nklog,

Ok, nu te acuz de plagiat smileys/smiley1.gif.

TIN-ul este foarte bun pentru taxe in loc de SSN dar eu inca nu am
auzit de credit score la Equifax, Experian sau Trans Union bazat
pe TIN (daca asta este obiectul postarii). Daca eu nu am auzit
nu inseamna insa ca nu exista (cata modestie din partea mea!!).

La Multi Ani!!!

nkog
30.12.2005, 07:25
Under the Privacy Act, Title 5 of the United States Code Annotated 552(a), "It shall be unlawful... to deny any individual any right, benefit or privilege provided by law because of such individual s refusal to disclose his/her social security number."

TIN-ul eliberat de IRS, la cerere bineinteles, poate fi pus in locul SSN pe orice aplicatie de credit, atita timp cit imediat dupa numarul de TIN scrii TIN ( exemplu :xx-1234567 TIN ). Ca nu este incetatenita metoda, sau trimbitata de sistemul financiar, este cu totul alta povestesmileys/smiley2.gif...poate pentru un alt subiect, altadatasmileys/smiley1.gif.

Referitor la cele trei birouri de credit mentionate de tine, e adevarat ca daca suni si ii intrebi ce sa pui unde scrie SSN, ei iti vor spune SSN. Asta insa nu inseamna ca indivizi sau entitati nu pot sau nu folosesc in mod legal TIN-ul, pentru a obtine credit, de orice fel.

Acuma, revenind la intrebarea lui michelle7, si in particular in situatia ei, in momentul cind ea ar alege cale TIN-ului, fara un venit demonstrabil si insuficient, a red flag goes up, and sure the credit aplication is rejectedsmileys/smiley19.gif

Ce implicatii are acest lucru ? Din nou, depinde de situatia fiecaruia. Ma opresc aici deocamdata...smileys/smiley1.gif

nkog
30.12.2005, 08:43
Revin putin, ca s-ar putea, la prima vedere sa deschid o cana de viermi tare urita si complicata.

Definitia IRS- ului pentru TIN sau ITIN cum este numit de ei este clara, si se foloseste pentru taxe. Observatie bine facuta de transit. A incerca sa ascunzi situatia reala in care te afli, in cazul in care deja ai un SSN, prin folosirea TIN este deceptie, si in ultima instanta frauda. Exista numeroase persoane, agentii care incearca sa promoveze scheme de "curatare" a creditului, bazate pe premisa obtinerii unui "new credit file", care cica il ascunde pe cel vechi, plin de probleme si gauri. Exista procese pe rol, in multe state care incearca sa-i opreasca pe acesti excroci. Practica cunoscuta in termeni legali de "File Segregation", este un absolut NO, NO !!!smileys/smiley39.gif

Deci, atentie la interpretari. Fiecare caz e diferit.

Jeorjet
02.01.2006, 06:54
Cu H4 nu poti aplica pentru credit card. Eu am incercat la Chase si nu s-a putut. Singura solutie e cand sotul tau aplica pt card sa ti se dea si tie unul, adica sotul tau sa te treaca si pe tine pe hartii. Dupa ce primeste el card o sa primesti si tu. O sa vezi la banca unde iti poti trece numele tau.