PDA

Arată versiune întreagă : doresc informatii despre j-1 waiver

laurentiu_ing
13.12.2005, 05:47
doresc un exemplu de scrisoare pentru j-1 waiver recommandation(trebuie sa demonstrez intr-o scrisoare de ce vreau sa aplic pentru waiver 2 year home residence requirement)

Va multumesc

13.12.2005, 10:21
Si eu am aplicat pe cont propriu pt waiver!

Scrisoarea am facut-o simpla vreo 15 randuri, am venit cu viza j1 si mi-am exprimat simplu dorinta de a aprofunda si teoretic ce am "invatat" din practical career training-ul cu care am venit.

Nici eu nu am stiut cum sa compun scrisoarea de recomandare si nu am avut nici o indrumare, am scris sincer ce mi-as dori: sa fac studii in USA.

Ulterior dupa ce am trimis dosarul am vb si eu cu un avocat si mi-a spus ca nu trebuia sa scriu ca vreau sa studiez in usa, ci ca restrictia care mi-a fost pusa de ama intoarce 2 ani in Romania este o greseala, iar toate actele: de la ministerul invatamantului, administratia financiara, firma unde ai lucrat in Ro etcanexate la dosarfac aceasta dovada.

Am avut emotii ca nu o sa primesc waiverul, ca nu am facut bine cam-am zgarcit la niste bani cand puteam sa nu risc si sa platesc un avocat, si asa problema statutului e f stresanta.

Dar uite ca am primit waiverul de doua saptamani - am trimis dosarulla inceputul luniiseptembrie si in 3 luni am obtinut waiverul, f simplu si fara avocat.

Sa-ti urmaresti mereu statusul pe site-ul U.S.Department of State!

Mult succes!

laurentiu_ing
13.12.2005, 11:03
Iti multumesc foarte mult pentru informatii si sper sa am si eu aceeasi bafta ca si tine.

Iti doresc un Craciun si Un An Nou plin de realizari,sanatate si fericire,

La multi ani

Multumesc f mult Laurentiusmileys/smiley2.gif

13.12.2005, 11:04
Numai bine si tie Laurentiu!

Jeorjet
14.12.2005, 12:09
nu inteleg despre ce vorbiti..sfatuti-am si pe mine.

multumesc

Jeorjet
14.12.2005, 12:09
sorry sfatuiti-ma

14.12.2005, 13:13
Din cate mi-am dat seama citind pe forum, tu ai venit in state cu viza de turist.

Waiverul despre care vorbeam este necesar celor care au venit cu programe Work and Travel sau de genul Career Training cu viza J1, in cazul in care vor sa-si schimbe viza si daca sant "subject to section 212(e)" , iar daca esti subject sau nu scrie in pasaport pe viza.

Daca te intereseaza, poti gasi f multe informatii in acest sens pe forum.

Numai bine

14.12.2005, 13:24
Eu in schimb am inteles ca Jorjet a venit cu H-4. In nici o varianta insa nu are J-1 si deci discutia nu o ajuta cu nimic.

laurentiu_ing
14.12.2005, 15:08
Am venit cu viza J-1 vreau sa aplic pentru a sterge thetwo year rule din pasaport pe langa actele ce le trimit mai am nevoie si de aceasta scrisoare,care nu stiu sigurcum este mai indicat sa o fac.

Msg pentru Maria_P

14.12.2005, 15:56
Laurentiu eu ti-am scris cum am procedat eu. Vreau sa-ti spun ca dupa ideea mea s-au luat si alti prieteni cu care am venit din Romania si toti 4 am trimis actele odata si toti am primit deja waiverul.

Inclin sa cred ca acea scrisoare nu are asa mare importanta.

Daca doresti pot sa-ti trimit exact ce am scris eu.

laurentiu_ing
14.12.2005, 16:47
da te rog daca poti sa-mi trimiti si miece ai scris tu ,se pare ca ideea ta este foarte buna .

iti multumesc f mult pentru pentru tot ajutorul pe care mi-l dai

14.12.2005, 19:30
Laurentiu, sper sa te ajute exemplul pe care ti l-am trimis.

Inca o data mentionez ca la fel de nestiutoare am fost si eu ca tine, intr-un fel cred ca am avut noroc si vreau sa spun ca nu ma simt in masura sa dau sfaturi, sant si eu la inceput de drum cu doar un pas inaintea ta pt ca eu am obtinut deja waiverul, si in continuare nu prea stiu unde sa calc.smileys/smiley75.gif

vezi site-ul:

http://www.travel.state.gov/visa/temp/types/types_1267.html# (http://www.travel.state.gov/visa/temp/types/types_1267.html#19) 19

Daca te pot ajuta in continuare as fi bucuroasa.

nameless
22.01.2006, 15:23
Salut,

Am citit si eu forumul, si as dori daca poti sa-mi trimiti si mie exemplul scrisorii.Iti multumesc anticipat .

o zi buna.

daisy
23.01.2006, 06:21
lume, lume.....

ca mare durere de cap cu aceasta restrictie. Tocmai ce amaflat si eu despre implicatiile acestei 2 years rule. Sunt venita in state cu viza J1 valabila pana in aprilie anul curent. Ideea e ca as dori sa incep procedurile, desi cam tarziu, pt schimbarea statusului meu in viza F1 sau B2.

Venita aici, nu am am avut cunostinta de actele necesare demararii acestei proceduri, gen adev de la ministerul inv, adiministratie financiara, loc de munca necesare pt No Objection Statement.

Exista vreo posibilitate sa pot face rost de aceste documente in timp util si cum anume ma sfatuti sa procedez. Apelez aici la cei care deja au facut acest "pas".

Poate cineva sa-mi spuna si mie pasii exacti, cum anume sa procedez, unde si cum " sa merg" pt acte, si mai apoi unde sa le trimit?

Multumesc anticipat smileys/smiley19.gif

VicolA
23.01.2006, 23:14
In primul rind iata cele 5 motive pentru care se poate obtzine waiver-ul celor "2 yhr":

1"no objection statement" din partea ministerului de externe al Romaniei

2"public interest" daca lucrezi intr-un proiect de interes al unei agentzii guvernamentale federale

3"persecution" teama de a nu fi persecutat in tara de origine

4"exceptional hardship for a US citizen

5pentru cei din domeniul medical o cerere din partea unei agentzii din State Department of Health

In mare pasii ar fi:

trimiterea postala a cererii impreuna cu doua plicuri auto adresate si un money order de 230$ catre US dep of state la adresa Waiver Review Division, PO Box 952137, St Loius MO 63195-2137

Vei primi apoi un case no. si o lista de documente pe care trebuie sa le aduni ( le potzi obtzine din Romania daca ai o persoana care sa fie in stare sa alerge pe la min finantelor, la facultatea ta daca e cazul, la fostul loc de muncasi la ministerul de externe - toate vor elibera scrisori prin care sa arate ca nu ai datorii catre ei)

Documentele le vei trimite si apoi primesti o scrisoare de aprobare a waiver-ului

Multa bafta!

08.02.2006, 13:26
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">OBTINERE WAIVER[/B]

asta ar fi ordinea demersurilor, insa primul pas il costituie obtinerea

magdel
08.02.2006, 18:57
maria_p te rog sa scrii unde anume trebuie verificat statusul acela pe site-ul US Department of State. Poti sa scrii un link si unde mai exact scrie despre statut? Mersi

11.02.2006, 10:49
Magdel

am amintit mai sus : pt aplicare waiver on line si verificare status, vezi:
https://j1visawaiverrecommendation.state.gov/ (https://j1visawaiverrecommendati&#111;n.state.gov/)

mai jos am copiatcuvant cu cuvant de pe site-ul pe care ti l-am indicat - pt vf status alegi pur si simplu obtiunea 3.

What would you like to do?

<LI>Complete an online application (https://j1visawaiverrecommendati&#111;n.state.gov/accessC&#111;ntroller.asp?page=7&amp;handler=true) for a J-1 waiver recommendation.
</LI>
<UL>
<LI>Complete a survey (https://j1visawaiverrecommendati&#111;n.state.gov/accessC&#111;ntroller.asp?page=37&amp;handler=true) to help clarify whether you may be subject to 212(e)

If you already have a Waiver Review case number, you may:
<LI>Check the status (http://169.253.2.79/) of a request for a waiver of the two-year home residence requirement

<LI>Inform the Department of State (https://j1visawaiverrecommendati&#111;n.state.gov/accessC&#111;ntroller.asp?page=3&amp;handler=true) of a change to personal data (such as mailing address, email, phone, etc.)

<LI>Create a statement of reason (https://j1visawaiverrecommendati&#111;n.state.gov/accessC&#111;ntroller.asp?page=30&amp;handler=true)
</LI>[/list]

Mult succes!smileys/smiley1.gif

11.02.2006, 11:00
<TABLE style="WIDTH: 385px; HEIGHT: 282px" width=385>
<T>
<TR>
<TD align=middle width="20%" height=2>J-Visa Waiver Division </TD>
<TD vAlign=top width="80%" background=image2.gif>In contiunare ti se va deschide urmatoarea fereastra:</TD></TR></T></TABLE>

To determine the status of a pending waiver application, enter your case number, and in the block "Re-enter Case Number", you must enter your case number again for confirmation and click the "Submit" button.

< id=frmCaseNumber name=frmCaseNumber ="return VerifyCaseNumbers(this)" =EV_Results.asp method=post>

Case Number: < id=CaseNo1 style="LEFT: 187px; TOP: 281px" = name=CaseNo1>

Re-enter Case Number: < id=CaseNo2 style="LEFT: 187px; TOP: 281px" = name=CaseNo2>

< id=submit style="LEFT: 346px; TOP: 279px" ="return VerifyCaseNumbers(this)" =submit value=Submit name=submit> < id=CaseNo = name=CaseNo> </>

If you are experiencing problems using the J Visa Waiver Status online, please call Public Inquiries at 202-663-1225.

Iti introduci numarul de caz - acest numaril obtiipe parcursul completariiaplicatiei on-line - apoi vei putea observa exact in ce stadiu esti: data la care USCIS au primit hartiile de la tine, ce documente emit sau ce iti mai cer pt solutionare, etc

Asta e tot.

andreeak13
18.02.2006, 02:08
Buna,

Sunt studenta in anul I lafacultate, sectia Informatica si se cere medie peste 9 pentru viza in USA in cadrul programului Work And Travelpentru vara. Deocamdata am media in jur de 7, ma gandesc sa merg la marire si as putea obtine 8. Credeti ca am vre-o sansa sa primesc viza?

Astept un raspuns va rog. Multumesc mult!

20.02.2006, 02:53
nu am auzit niciodata de asa o cerinta!

vezi ca sant mai multe firme care fac intermedieri pt USA, eu zic sa dai niste telefoane si sa-i intrebi ce programe au si daca au criterii de selectie in priviinta mediei!